Ontario is the place to work and live.

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Аватар
hullboy
Изгонен от форума
Мнения: 3315
Регистриран на: Сря Окт 29, 2003 4:17 pm
Местоположение: Ottawa, Canada

Ontario is the place to work and live.

Мнение от hullboy »

Zdraveite

Statia ot Globe and Mail

s komentari

http://www.theglobeandmail.com/servlet/ ... /National/


Pozdravi

Hullboy
Pepon
Мнения: 841
Регистриран на: Пет Авг 08, 2003 10:06 am
Местоположение: Somewhere Out There

Мнение от Pepon »

Da, osobeno fabrikite na GM v Oshawa imat kreshtiashta nujda ot novi rabotnici sega. Ontario is the place indeed.
"You can always count on Americans to do the right thing. After they've tried everything else."

Winston Churchill
Veliko
Мнения: 637
Регистриран на: Съб Окт 25, 2003 10:50 am

Мнение от Veliko »

Nema strashno, Toyota otwariat now zawod wyw Waterloo, :lol:
Аватар
KolioBalkanski
Marquis de Suhindol
Мнения: 9069
Регистриран на: Пет Авг 29, 2003 8:40 am
Местоположение: j-cowboyland, Toronto
Обратна връзка:

Мнение от KolioBalkanski »

42 процента не са родени тук...и с децата им стават над 50%
егати, още една причина за бягство от тая кочина която скоро ще се саморазпадне
сега живеем на конец, благодарение на стабилната структура полоцжена от англо-саксонците.
Помогнаха на бай Ганя да смъкне от плещите си агарянския ямурлук, наметна си той една белгийска мантия - и всички рекоха, че бай Ганьо е вече цял европеец.
Аватар
sasho71
Зомби 2004
Зомби 2004
Мнения: 4882
Регистриран на: Пон Авг 18, 2003 8:28 am
Местоположение: отнороТ

Мнение от sasho71 »

що да се разпадне бе Колио,
тъкмо повече мангал-повече роби, безплатна почти работна ръка -така ще бачкат за 6-7 $ , икономиката ще цъфти, ще има магазини за уан долар и т.н. Уолмарт също ще цъфти,а хората ще са доволни че им е евтино...в Бг няма как да я има тази purchase power, тук поне тва са постигнали
Кир по врат0 е стилът ми, брат0!
Аватар
KolioBalkanski
Marquis de Suhindol
Мнения: 9069
Регистриран на: Пет Авг 29, 2003 8:40 am
Местоположение: j-cowboyland, Toronto
Обратна връзка:

Мнение от KolioBalkanski »

щото сашо повечето цигански бизнеси такси не плащат, имат по няколко деца, врът се по 10 в къщи и въобще си живеят като в тъпите им страни
Помогнаха на бай Ганя да смъкне от плещите си агарянския ямурлук, наметна си той една белгийска мантия - и всички рекоха, че бай Ганьо е вече цял европеец.
monny
Мнения: 582
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 6:15 am
Местоположение: toronto

Мнение от monny »

а-а саше не така, ти незнаеш ли че половин милион англичани напъват до живеят в българия, при това дърти - ще имат нужда от лекар :lol:
само да не се окаже че тапията ти не важи в българия :D :D
Аватар
hullboy
Изгонен от форума
Мнения: 3315
Регистриран на: Сря Окт 29, 2003 4:17 pm
Местоположение: Ottawa, Canada

Ontario

Мнение от hullboy »

Zdraveite

Ontario moze da ne e idealnoto mjasto na sveta, no az po hubavo v Canada za emigranti ne vzidam. Tuka se deli banitsatata i naistina ima programi za emigrantite koito pomagat. AZ lichno sam bil v dve takiva koito pomagat za zapochvane na malak biznes.

Kam emigrantite njamam nisto protiv daze tova sa mi nai dobrite klienti. Sabirat pari, smenjat, prastat na rodnini, patuvat si do rodnite darzavi. Kolkoto poveche tolkova po dobre za pochti vsichki biznesi.

Mestnite kanadtsi se zapisvat na all incusive ekskurziii i si vzimat po 200 $ v djoba.

Daze se radvam che 1/3 ot vsichki emigranti izbirat Ontario.

Pozdravi

Hullboy
danini
Мнения: 97
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 9:36 am
Местоположение: Toronto

Мнение от danini »

ima programi za emigrantite koito pomagat. AZ lichno sam bil v dve takiva koito pomagat za zapochvane na malak biznes.
Това звучи много интересно. Би ли дал някаква информация за тези програми, предполагам ще е интересно за много хора.
Аватар
myha
Мнения: 1248
Регистриран на: Съб Окт 01, 2005 9:15 am
Местоположение: Toronto Ontario

Мнение от myha »

i az iskam da znaia za kakvi symi stava na vapros ?
za kredit i podpomagane v kakvo se izraziava to ?
ima li neshto link ili ?
blagodaria
Na edna vrata pishelo ''Ne razbivai, ne vlizai ,niama nishto za kradene '' a ot doly pishelo
'' nie sme dlajni da proverim '' !!!
Cherna Kosmata Raka se e spysnala nad foryma
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Мнение от jovani »

А, ето ме и мен :)... Забелязвам, че като се намеся в някоя тема и след това спира да се пише много по нея, та ако нямам много фенове ще се опитам да не ви досаждам повече... иначе повярвайте, намесата ми е продиктувана от най-добри чувства към вас, както и от дезинформираността в която се намират някои симпатяги според мен :)
Ако имах време бих написал по нещо почти за всяка тема, която прочетох до момента, опитвайки се да не повтарям мнения и да давам смислени съвети (отново, по мое скромно мнение). Но за да видите, че не съм някой сдухан депресар, ще се опитам да вкарам малко хумор в следващите редове... Та тук темичка за кредитите се отваря, списана от уважаван наш бизнесмен (пардон студент), дето бил участвал в много програми в Онтарио, помагащи на емигрантите за започване на малък бизнес. Ето го и моят експириънс: на мен започнаха да ми дават кредити тогава когато.... нямах нужда от тях. Имал съм моменти в които съм се нуждаел от пари и са ми отказвали кредитна карта за 500 долара, в момента съм се овъртял в златни и платинени карти, линес ъф кредит, ама не ми трябват вече (не че са безполезни, но и без тях ще съм ОК). Та няма особенна разлика в капитализма в БГ или тук, но не ми се пише по тази тема, ами се ще да се помайтапя:

Има отговорни другари, които се интересуват от това как се раздават кредити тук, та ето една история през погледа на измислен герой, наречен условно "мушицата" - пресен БГ имигрант в Канада.

"Мушицата се нареди на опашката, където се раздаваха кредитите, любезна лелка стоеше на гишето и викаше хората един по един:
- Какъв бизнес бихте искали да практикувате? - попита лелката
- Ами не знам още - отговори мушицата на развален английски - вие какво бихте ме посъветвали?
- В момента се търсят много този и този бизнес, вие можете ли да практикувате един от тях?
- Ами не съм сигурен, бихте ли ми казали как се практикуват?
- Разбира се - усмихна се лелката - ами например за този бизнес трябва да отидете там, да натиснете онова копче, да дойдете тук, да вземете листата, излизащи от този принтер и да ги занесете ей там...
...За този бизнес раздаваме такива и такива кредити и е много търсен в момента. Искате ли да го практикувате?
- Не съм много сигурен - огледа се неспокойно мушицата - аз още не знам в кой град да се установя, може ли да си помисля и да дойда друг път пак да си поговорим....
- Заповядайте всеки ден в работно време, когато прецените че сте готов - отговори любезно лелката - Следващият, моля"

Така се раздаваха кредитите в Канада.... аз обаче понеже не бях много интелигентен и забравих да питам по форумите, та се наложи да минавам по трудният път .... :(

Желая ви всичко наи-добро,
Иван
Аватар
Igor
Мнения: 423
Регистриран на: Пет Окт 24, 2003 2:19 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от Igor »

jovani написа:А, ето ме и мен :)... Забелязвам, че като се намеся в някоя тема и след това спира да се пише много по нея, та ако нямам много фенове ще се опитам да не ви досаждам повече... иначе повярвайте, намесата ми е продиктувана от най-добри чувства към вас, както и от дезинформираността в която се намират някои симпатяги според мен :)
Ако имах време бих написал по нещо почти за всяка тема, която прочетох до момента, опитвайки се да не повтарям мнения и да давам смислени съвети (отново, по мое скромно мнение). Но за да видите, че не съм някой сдухан депресар, ще се опитам да вкарам малко хумор в следващите редове... Та тук темичка за кредитите се отваря, списана от уважаван наш бизнесмен (пардон студент), дето бил участвал в много програми в Онтарио, помагащи на емигрантите за започване на малък бизнес....
Иване, когато кажеш толкова много с толкова малко думи няма начин хората да не спрат да те четат.
:beer:
Забравихте как изглежда България? Тя е красива - http://nigor.myphotoalbum.com/
Nadi a
Мнения: 168
Регистриран на: Чет Ное 03, 2005 5:44 pm
Местоположение: Montreal

Мнение от Nadi a »

Igor написа:Иване, когато кажеш толкова много с толкова малко думи няма начин хората да не спрат да те четат.
:beer:
Сега не разбрах - да спираме или да не спираме? :lol: :lol: :lol:
:beer:
Аватар
hullboy
Изгонен от форума
Мнения: 3315
Регистриран на: Сря Окт 29, 2003 4:17 pm
Местоположение: Ottawa, Canada

Canada

Мнение от hullboy »

Zdraveite

Temata bese dali ima programi v Ontario, a ne za finansirane na biznes.
Otklonihme se ot neja no bih pojasnil na tezi koito gi interesuva.
Та тук темичка за кредитите се отваря, списана от уважаван наш бизнесмен (пардон студент), дето бил участвал в много програми в Онтарио, помагащи на емигрантите за започване на малък бизнес. Ето го и моят експириънс: на мен започнаха да ми дават кредити тогава когато.... нямах нужда от тях. Имал съм моменти в които съм се нуждаел от пари и са ми отказвали кредитна карта за 500 долара, в момента съм се овъртял в златни и платинени карти, линес ъф кредит, ама не ми трябват вече (не че са безполезни, но и без тях ще съм ОК).
Ot napisanoto po gore ne razbrah dali az sam uvazavania biznesmen ( student tuk sam obarkan ) deto dezinformiral novite emigranti.

G-n Ivan ne go poznvam no dokoloto razbiram toi govori za krediti, kreditni karti. Personal line of credit koito mu bili dali no s goljamo zakasnenie. Kogato toi veche njamal nuzda ot finansirane.
No G-n Ivan nai verojatno gi e iskal tezi zaemi I creditni karti ot bankata a ne ot agentsiata kojato pomaga.
Bankata moze I da ne znae za neverojatnite pechelivsi idei na G-n Ivan, nito pak e dlazna da mu dade kredit zastoto bil nov emigrant. Chovek moze da iska kreditni karti, zaemi I bez da ima namerenie da pravi biznes. A bankata e v pravoto si da okaze zastoto tova sa nejnite pari. ( ili na hora deposirali gi pri tjah kam koito bankata ima zadalzenie da gi varne kato si gi poiskat pri tova s lihva )
Az mislja che G-n Ivan e pochukal na nepravilnata vrata no sega dava saveti kak stavali rabotite bez da e pochukal na pravilnata vrata vaobste.

Moze bi krediti ochakvat vsichki koito me pomoliha da pisa no az ne govorja za krediti i nikade ne sam kazval che programite koito gi ima davat krediti. ( pari )

Ako njakoi se navie da vi dade pari tova ne e programa za pomost, tova e EKSPERIMENT s chuzdi pari. Tuk njama takiva naivnitsi taka da davit pari na novi emigranti da se probvat dali stavat za bizesmeni.

Ako tova ochakvatre ot tezi programi se zabluzdavate.
No pomosta kojato te okazvat ima parichna stoinost I trjbva da ste blagodarni I na tova zastoto inache stjahte da si platite za tazi pomost. ( sled malko ste se varna na tova )

Ima moment v koito vi plastat njakoi smetki no sled predstaveni fakturu ( tova sa smetki za obajva v Yellow pages. Telefon, Internet, pechat na vizitni kartichki I broshuri za reklama na vasia biznes na stoinost 300 $ na mesets ) Tova sa parite koito poluchavate. No te ne sa malko v nachaloto kogato e nai trudno.
Tova ne e kredit. Tezi pari ne trjbva da gi vrastate.

Sasto ednokratna suma do 500 $ ( za reklamen znak nad vasia magazin ili ofis ) se predlaga.

Agentsiata kojato pomaga organizira seminari po schetovodstvo s rabotest schetovoditel na koito agentsiata plasta za da vi objasni kakvo se ochakva ot vas ot schetovodna gledna tochka.
Dori ima kurs da si go vodite sami schetovodstvoto ako imate elementarnii poznaja. Moze da zadavate vapreosi I da se upraznjavate. Ako uspeete da se nauchite njama da davate pari za schetovoditel po kasno, takiva seminari ima po reklama, uchat vi kak da se reklamirate bez da davate mnogo pari za tova.

Uchat vi kak I kade da kandidatstvate za zemi.

Ako vie na tova ne mu kazvate pomost ne znam kakvo ochakvate. Zastoto vsichko tova struva pari v realnia zivot, da hvanes schetovoditel da ti objasnjava , reklamen ekspert ili finansov takav.

Nito pak istorjata kojato e razkazal Ivan se razviva taka.
Sedi njakakva lelka I te pita kakvo iskas da pravis. I dava pari.

Po skoro se razviva po slednia nachin.

Otivate v obstinata kadeto se registrirat firmi. Tam ima objavi I brosuri na pone 5 vida razlichni programi koito pomagat.
Chetete gi I im se obazdate. Ste vi nakarat da npisete biznes plan koito im go predavate. Te go davat na chastna firma otsenitel I samo ako e odobren vi kanjat na intervju.
Ne vsichki bivat odobrjavani za plastaneto na smetkite koito izbroih po gore.
Za seminari moze I da badete odobreni. Te si struvat.

Za men vseki edin etap bese polezen I se radvam che gi ima tezi programi

Pozdravi

Hullboy
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Мнение от jovani »

Здравейте,

Първо искам да се извиня на Хълбой, за дето го нарекох студент - моя грешка, дължаща се на това, че не бях прочел внимателно един негов постинг по темата "Уол Стрийт, Бей стрийт и сток маркета" от което останах с погрешни впечатления. Много се надявам Хълбой да ме извини за неточността, довела до неволното му подценяване от моя страна и разчитам на толерантостта на всички участници за тяхното разбиране по отношение на този инцидент. Готов съм да заплатя за нанесента обида с малка вечеря, обяд или по друг адекватен начин... Хълбой, очаквам вашето желание :)

Целта на моят постинг беше да предизвикам Хълбой да даде повече информация за темата и аз мисля че тази цел беше постигната, като отново съм благодарен на него за това, че описа подробно и честно програмите за подпомагане на малък бизнес за имигранти, за които ставаше въпрос.
Сега ще се опитам да направя малък анализ защо отправих това предизвикателство:

Темата беше отворена с цитирането на статия във вестник "Globe and Mail" за 5 годишно финансиране на имиграционните програми в Онтарио в размер на 920 млн. $.
В следващият си пост авторът на темата пише:
<цитат>
"Ontario moze da ne e idealnoto mjasto na sveta, no az po hubavo v Canada za emigranti ne vzidam. Tuka se deli banitsatata i naistina ima programi za emigrantite koito pomagat. AZ lichno sam bil v dve takiva koito pomagat za zapochvane na malak biznes. "
</цитат>
В контекста на обявената парична сума и подялбата на баницата, някой читател може да остане с впечатлеието (ако няма съответният опит с подобно "финансиране"), че става въпрос за сериозни суми пари, които се раздават като парчета от баница (извинете ме за тавтологията).

В обяснителният финален пост същият автор (Хълбой) посочва, че става дума за програми, осигурявщи приходи в размер на (до) 300 $ на месец за интернет, телефон, печатни материали, визитки и пр., както и до 500 $ за фирмен знак; програми за начална сетоводна подготовка и курсове за водене на малък бизнес, които могат да бъдат назначени, след като желаещият изпрати изискуемата документация и съответната комисия прецени, че тази документация може да послужи за основание за получаване на тези бенефити от страна на кандидата. Отбелязано беше и че частна фирма-оценител дава мнение по документацията (бизнес план) на кандидата, но предполагам че и други фактори имат значение - например наличие на бюджет в съответната община и т.н., или казано с други думи: за да се получат реални бенефити в размер на 1500-2500 долара на година от страна на кандидата ще бъдат похарчени многократно повече пари за външни оценители, комисии, администрация на програмата, както и ще бъде отделено известно количество време за подготовка на документацията, чакане на решението на комисията и т.н. (базирам стойността на тези бенефити на следният сценарий - курсове 5 дни по 100 - 150 $ такса на ден, визитни картички - 60-100 $ за 500 броя, 100 $ на месец разходи за телефон и интернет в продължение на 1 година - надявам се съм доста рийзанабъл, но нека бъда поправен, ако греша). По мои лични наблюдения подобна процедура би отнела няколко месеца на кандидата и би струвала неколкокранто повече на данъкоплатеца (комисионни на частната фирма оценител, комисии, администрация) - звучи познато, нали.... И напълно съвпада с моите наблюдения (въпреки, че не знам специално за тези програми) - но моето мнение е че ако в подобни програми бъде постигната 20% ефективниост (т.е. 20% от рзходите стигнат до крайният получател) това би било голям успех - отново, предполагам така стоят нещата в БГ, със сигурност и в Европейският Съюз и т.н.
Авторът има следното изказване: <цитат>"Ako vie na tova ne mu kazvate pomost ne znam kakvo ochakvate. Zastoto vsichko tova struva pari v realnia zivot, da hvanes schetovoditel da ti objasnjava , reklamen ekspert ili finansov takav. "</цитат>
Възможно е някои да не намират тези помощи за сериозни, още повече като се има в предвид, че кандидастването има своите разходи, както и има риск кандидата да не бъде одобрен.... Аз познавам бизнеси в БГ, които биха се помръщили (пък и позасмяли) на подобни "помощи', но за да не бъда голословен ще дам следният пример:
В България бизнес заемите в размер на 5 - 10 хиляди лева се наричат "микрокредит" и се отускат по различни държавни програми, за финансиране на малкият и среден бизнес и определен брой фирми (над 20 000 активни) са получили такива кредити за първите 9 месеца на 2005 (за 105 млн. лева): http://www.undp.bg/user_files/en/docume ... _nov05.pdf
Аз не съм специалист в тази област в БГ, не знам доколко този документ е прецизен, не знам как се раздават тези кредити, това което знам от личен опит е че който има добра идея и положи усилия да намери финансиране ще го намери (независимо дали е в БГ, Канада, ЕС). Подчертавам думите "добра идея" и "усилия"! Или казано по друг начин "помоги си сам за да ти помогне и... държавата (банката и т.н.)". Та това е моята теза и неслучайно съм написал тази шега за лелката на гишето, на която няма да правя анализ, но се надявам че някои могат да видят многопластов смисъл в малкото думи с които е изразена :)

Апропо, и в Канада има много държавни организации, осигуряващи финансиране и/или финансови гаранции на много сериозно ниво, но подобни проекти са за устата на утвърдени компании с опит и изградено име - разбира се, че намирам това за напълно естественно, както и намирам за естествен факта, че една банка може да ти откаже кредитна карта, примера ми бе даден за тези, които си представят други неща, като слушат за подобни пари и баници. Иначе е лесно да се каже, че този и онзи взимал пари с връзки - не че това не се случва отново "навсякъде по света", но отново - ако някой има добри идеи и енергия не би имало проблем да намери финансиране "навсякъде по света".

Лично аз съм противник на гръмките фрази, както и на липсата на количествен анализ, когато някой споменава някакъв факт - примери в нашият форум за обратното могат да се дадат много. Доста хора по мое мнение се заслушват в тези неща и не можещи да си дадат реална сметка си представят "дъ ланд ъф милк анд хъни" и после биват разочаровани, но вина имат и тези, които предизвикват подобни идеи:
видно е например, че Канада използва държавната пропагандна машина и корпоративни интереси за да създава подобен имидж навън (в което има логика), но и много частни лица допринасят за тази дезинформация - аз не винаги мога да си обясня защо вторите правят това. И после се казва на "мрънкащите", че вината била тяхна, защото не били направили добър рисърч.

По отношение на парите по програмите в Канада аз за 3-те години в които съм тук забелязвам следният патерн: при наближаване на избори официалната безработица спада (друг е въпроса какво е това безработица, но по този въпрос има мнооого информация, за тези, които го дискутират в другият тред :)), и изведнъж се откриват бюджетни излишъци, които започват да се "раздават", или както казват "Мр Гуудейл кътс съм гууд дийлс". Но отново в този контекст се споменава само финансовото изражение на бенефита, а никъде какво се цели да се постигне с това (забелязах този феномен многократно). Например ако се повиши бюджета за здравеопазването например с 20% това не значи че ще се повиши качеството на здравеопазването: парите могат да отидат за премии, реклама, уебсайтове, "спонсоршип програмс" (опа - майтапя се). Но ако се каже "повишихме броя на оперираните успешно пациенти с 20%, намалихме времето за чакане с 20%" или какъвто там количествен измерител е адекватно да се използва, това има по-голям смисъл от стейтмънта: "увеличихме бюджета с 20%".... но отново предполагам, че и това е добре известен феномен в много страни.

Сигурно се питате след толкова приказки какъв ми е проблема - ами аз нямам лични проблеми, защото съм добър в това, което правя, но имам малък проблем с факта, че съм със социалистически разбирания - както има хора, дето им е неприятно като видят някое животно да страда и членуват в разни организации по този въпрос :), така и на мен ми е неприятно да виждам страдащи хора, а в Канада видях много такива. Всяка вечер, слизайки от последният етаж на тауъра, където работех в даунтаун, на път за в къщи виждах половин дузина миришещи бездмоници, лежащи в студа - много ми е трудно да ги игнорирам. А най-лесното е да кажа че са лузъри, или че сами са си избрали този начин на живот, но всички знаем че никой не си избира сам да живее по този начин... Та се надявам че ако нищо не мога да направя да променя системата, то поне да давам адекватна информация на интересуващите се за Канада - за плюсовете и минусите, такива каквито са, за да може тук да дойдат хора, които са по-информирани, с по-резонни очаквания и колкото може по-подготвени за това което ще срещнат.
Заключено