От френска в английска провинция...

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
compaq
Мнения: 347
Регистриран на: Съб Окт 02, 2004 1:29 am
Местоположение: MTL

От френска в английска провинция...

Мнение от compaq »

Има ли някой от вас, който да е живял известно време в провинция Квебек и след това да се е преместил да живее в Бритиш Колумбия /и по-конкретно във Ванкувър/? Може ли да споделите своите впечатления и изводи - плюсове и минуси от миграцията от едната провинция в другата. :roll: :?
Благодаря предварително.
compaq
Мнения: 347
Регистриран на: Съб Окт 02, 2004 1:29 am
Местоположение: MTL

Мнение от compaq »

Зная, че е възможно да кацна направо в английска провинция. Интересуваме за споделяне на случаи, в които е живяно колкото и време да е в провинция Квебек и след това има преместване във Ванкувър и съответно за впечатленията, изводите - плюсове, минуси....
Аватар
Sneji
Най-любезен форумец
Най-любезен форумец
Мнения: 1356
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:35 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от Sneji »

Доколкото си спомням Влади се премести във Ванкувър от Монреал, но при него още е нощ, така че ще трябва да почакаш за отговор.
Изображение
compaq
Мнения: 347
Регистриран на: Съб Окт 02, 2004 1:29 am
Местоположение: MTL

Мнение от compaq »

Sneji, много ти благодаря
Аватар
vladi
Мнения: 952
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:15 pm

Re: От френска в английска провинция...

Мнение от vladi »

Ще споделя лични впечатления. На мен тук повече ми харесва. Квартирите са по-скъпи но несъществено по-скъпи. Мойта например е с 65 долара по-скъпа. Данъците по-малки и това което спестяван от данеци е осезателно повече от това което губя от по-скъпата квартира. Според мен има много повече работа за програмисти и е по-добре платена. Хората са по-кайнд. Природата е невероянтна. Само дето от септември до февруари е един безкраен потоп ама то неможе всичко да е супер.

Това че тук преобладават имигранти от азия не само че не е недостатък еми е едно от съществените преимущества ама хайде да не зачеваме тая тема...

За недостатъците:
- Pas de francais :)
- Номера със социал + Кофи + работа на черно тук не върви
- Билета до БГ е кам 400 д по скъп
- Есента и зимата много вали ( макар мен ако питаш по добре дъжд отколкото сняг)
Сигурно и още има ама сега не се сещам. Питай нещо конкретно....
Любо
Мнения: 84
Регистриран на: Пет Авг 22, 2003 4:06 pm
Местоположение: Toronto,ON,CA
Обратна връзка:

Мнение от Любо »

Здравейте!!!
Аз първоначално живях в Монтреал(около 5 месеца). след което се преместих в Торонто. Е, не е Ванкувър, но е английска провинция така, че ще си позволя да дам мнение по въпроса.
Предимства:
- чувствително повече и по-добре платена работа;
- не са ти нужни двата езика за да си намериш добра работа както това е на практика задължително в Монреал;
- по-ниски данъци;
- по-големи перспективи за създаване и развитие на собствен бизнес;
- по-малка бюрокрация.
Недостатъци:
- по-скъп е живота като цяло(недвижими имоти, квартири, застраховки на коли);
- лично на мен Монреал ми харесва повече, като място за живеене. По-купонджийско е там някак си. В Торонто има една дума, която охарактеризира наи-точно живота тук - BUSY
- тук на практика е невъзможно да се живее на соцал, което лично аз смятам за предимство, но предвид масовата практика го слагам в графа "недостатъци"
- ако имате сертификати за селекция от Кебек и искате да учите то мястото е Кебек.
Ами това е общи линии.
Успех!!! :beer: :beer: :beer: :D
Нема лабаво
compaq
Мнения: 347
Регистриран на: Съб Окт 02, 2004 1:29 am
Местоположение: MTL

Мнение от compaq »

БЛАГОДАРЯ ВИ за споделените плюсове, минуси, впечатления и изводи!!! :beer: :beer: :beer: :) Това е МНОГО ценна информация за моето семейство.

Наистина може би трябваше да задам въпроса от фр. в коя да е англ. провинция ..., така и други съфорумци щяха да ми разкажат своя опит и изводи в това отношение, ама като не се сетих така да го напиша ... :?
Все пак именно който е минал по-този път може най-добре да каже по-въпроса...
Моля да сподели, който е минал такъв преход....
Аватар
Sneji
Най-любезен форумец
Най-любезен форумец
Мнения: 1356
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:35 pm
Местоположение: Toronto

Мнение от Sneji »

И ние живяхме първата година в Монреал, от две сме в Торонто. Не съжаляваме за решението си.
Монреал по ми харесва като град, има чудесно уреден транспорт, цената на живота е по-ниска, но... с намирането на работа положението е сложно.
Торонто - ужасни разстояния. Транспорта е добър като му свикнеш, но без кола тук просто не става. Цените на жилищата са доста по-високи, но пък и самите жилища са много по-добри от в Монреал. Каква да е работа можеш да си намериш и на втората седмица - почти всичките ми познати са почнали така, но сега всички работят това, което искат.
compaq, задавай някакви конкретни въпроси за да ни насочиш какво точно те интересува.
Изображение
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Мнение от anxeli »

Торонто има по-ниски данъци от Куебек ли ??? Не мога да повярвам, я разясни малко ?
Циганите - на Сатурн !
Любо
Мнения: 84
Регистриран на: Пет Авг 22, 2003 4:06 pm
Местоположение: Toronto,ON,CA
Обратна връзка:

Мнение от Любо »

Имам преджид данъка върху дохода. За останалите не знам, но мисля че Онтарио е с едни от най-ниските данъци в Канада. Цялата тази информация черпя от мой приятел, който работи в тази сфера в Монреал. Лично не мога да дам конкретна информация, защото я нямам, но има хора, активни участници във форума, които могат. Един от тях съвсем скоро се върна от BG(в)Montreal
Нема лабаво
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Мнение от Koko »

anxeli написа:Торонто има по-ниски данъци от Куебек ли ??? Не мога да повярвам, я разясни малко ?
Разликата не е чак толкова голяма, но все пак в Онтарио данъчната тежест за данъкоплатците е по-малка от тази в провинция Квевек.
compaq
Мнения: 347
Регистриран на: Съб Окт 02, 2004 1:29 am
Местоположение: MTL

Мнение от compaq »

По принцип имамаме 2 идеи - да отидем направо във Ванкувър или да изберем първо живеене известно време в Монреал и след година /година и половина примерно/ да отидем във Ванкувър. Минаването през Монреал е с цел да понауча по-добре френски и англ език и ако нещо не успея да си намеря работа, имам възможност да ползвам държавното подпомагане, доката във Ванкувър не зная с това ниво на език дали ще успея да смогна на стандарта им за всички разходи, а кво остава и да успея с плащане на образованието си. Искам да си приравня образованието /авиационно и екология/ и докато го правя да работя нещо междувременно.
От една страна ми казват доста негативи за живота в фр. провинция и че отиването ни в Монреал щяло да ни върне поне 1 год назад. От друга страна за англ. провинции ми обясняват, че при недобър английски щял съм бързо да изхарча готовите пари и трудна работа да си намеря сносна работа, с която да издържим на стандарта и да не изпадам на "червено".
Когато има споменати 2-те страни на "медала" /плюсове, минуси/ може да се направи по-добра преценка.

Признателен съм ви! :beer: :beer: :beer:
monny
Мнения: 582
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 6:15 am
Местоположение: toronto

Мнение от monny »

мога да ти кажа аз какво ще направя - въобще няма да стъпя в монтреал - това е загуба на пари и време
1. как се "понаучават" два езика едновременно - първо се учи единия добре после другият - при езиците две половенки е равно на нула, по-добре да знаеш единия добре, естествено английският е за предпочитане
2. като си похарчиш парите в монтреал и стигнеш до социал как ще се преместиш тогава
3. хубавато на развитите държави е че и с ниско платена работа може да се издържаш - по-добре да имаш такава отколкото никаква
моето намерение е просто да прелетят над квебек, ти сам решаваш за себе си
lidiya
Мнения: 161
Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 4:11 am
Местоположение: calgary
Обратна връзка:

Мнение от lidiya »

Здравейте :)
Бих желала и аз да споделя моите планове.
До скоро си мислех да отида в Монреал / заради социала и заради декларацията, която подписах, че ще се заселя там /, но почти съм взела решение да замина за Калгари директно. Така и така си мислех да изкарам в Монреал само няколко години докато си стъпя на краката, но защо да си причинявам на себе си и на детето си след това ново местене?! Работа чувам, че се намира лесно/ каква да е/ , а аз няма да имам големи амбиции в началото. Ще ми помогнат приятели.
Отношението слушам, че било добро към емигрантите, а не като в Квебек.
Тепърва ще се информирам за още много други подробности, но смятам, че за детето ми там би било по-добре! В крайна сметка всичко го правим заради децата си :)
Успех в начинанията на всички!!!
Stanislav
Мнения: 41
Регистриран на: Чет Дек 09, 2004 4:49 am

Мнение от Stanislav »

Zdraveite, az sa6to misleh do predi izvesno vreme da otida v Montreal /iskam da u4a, a nesamneno v PQ e nai - eftino/ i vse o6te ne sam se otkazal ot namerenieto si da zavar6a edna magistratura, no ne mojah da si otgovoria na vaprosa kakvo 6te pravia v Mtl dokato zapo4na da u4a /opredeleno iskam da u4a na english/ . Finansovia ti resurs sa6to taka ne e neograni4en i 6te iskam da zapo4na niakakva rabota, interesno kakva li 6te e tia sas sreden :? frenski i otli4en angliiski. Opredeleno mislia 4e Toronto e nai- dobroto miastoto za men, dobre mu zvu4i part-time obu4enie, nadiavam se da imam vazmojnost i da porabotvam.
Niakoi kombiniral le e u4enie s rabota ili e po dobre da kandidatstvam za zaem ???


Nadiavam se vsi4ki novopristiga6ti da imame kasmet ... :beer:
Заключено