Споразумение между правителствата на България и Канада

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Споразумение между правителствата на България и Канада

Мнение от roumensp »

Bistra написа:Да, ама там парите ти не са ли заключени за определен период?
Не, не са, освен ако не ги набуташ в някое GIC, което не разрешава теглене за определен срок.
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Споразумение между правителствата на България и Канада

Мнение от Kpetrov »

А от друга страна има и GIC, които също не заключват парите, а само губиш лихвите при предсрочно теглене.
bossa nova
Мнения: 95
Регистриран на: Сря Окт 20, 2010 4:55 pm
Местоположение: България

Re: Споразумение между правителствата на България и Канада

Мнение от bossa nova »

Bistra написа:
Павел написа:Това не е точно така - В Канада можеш да отвориш освободена от облагане сметка, в която всяка година да внасяш до $5000.

tax free savings account canada

https://www.nscu.com/Personal/Investmen ... QgodmBkA3g"
Да, ама там парите ти не са ли заключени за определен период?
Излиза, че е точно обратното на българските влогове. Агентът твърди по-горе, че в България лихвите по срочните влогове се облагат. Тук облагат лихвите по разплащателните. Нямам сметки в български банки, затова не съм се интересувала детайлно от промените в закона.
Здравей Bistra!
Относно облагането на лихвите по депозитите в България с 10% данък прилагам този линк http://www.mediapool.bg/данък-от-10-вър ... 98222.html .
Интересно,но преди новогодишните празници по тази тема бях в една банка и попитах служителката.Тя не знаеше нищо по въпроса тогава...
П.П.Странно,за първи път ми се случва да не ми излиза както би трябвало линк,при все че на няколко пъти го редактирах......защо ли така? :sweat: :worried: Съжалявам,за неудобството
Последно промяна от bossa nova на Чет Яну 10, 2013 2:00 pm, променено общо 1 път.
" - Това е невъзможно - казала Причината. - Това е безразсъдство! - отбелязал Опитът. - Това е безполезно! - отсякла Гордостта.
- Опитай... - прошепнала Мечтата. "
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Споразумение между правителствата на България и Канада

Мнение от Marto »

bossa nova написа:
Bistra написа:
Павел написа:Това не е точно така - В Канада можеш да отвориш освободена от облагане сметка, в която всяка година да внасяш до $5000.

tax free savings account canada

https://www.nscu.com/Personal/Investmen ... QgodmBkA3g"
Да, ама там парите ти не са ли заключени за определен период?
Излиза, че е точно обратното на българските влогове. Агентът твърди по-горе, че в България лихвите по срочните влогове се облагат. Тук облагат лихвите по разплащателните. Нямам сметки в български банки, затова не съм се интересувала детайлно от промените в закона.
Здравей Bistra!
Относно облагането на лихвите по депозитите в България с 10% данък прилагам този линк http://www.mediapool.bg/" данък-от-10-върху-лихвите-по-депозитите-от-януари-news198222.html .
Интересно,но преди новогодишните празници по тази тема бях в една банка и попитах служителката.Тя не знаеше нищо по въпроса тогава...
Ти като купуваш домати от супермаркета, очакваш ли касиерката да ти обясни как да сготвиш доматен сос за спагети? ;)
bossa nova
Мнения: 95
Регистриран на: Сря Окт 20, 2010 4:55 pm
Местоположение: България

Re: Споразумение между правителствата на България и Канада

Мнение от bossa nova »

Marto написа:
bossa nova написа:
Bistra написа:
Павел написа:Това не е точно така - В Канада можеш да отвориш освободена от облагане сметка, в която всяка година да внасяш до $5000.

tax free savings account canada

https://www.nscu.com/Personal/Investmen ... QgodmBkA3g"
Да, ама там парите ти не са ли заключени за определен период?
Излиза, че е точно обратното на българските влогове. Агентът твърди по-горе, че в България лихвите по срочните влогове се облагат. Тук облагат лихвите по разплащателните. Нямам сметки в български банки, затова не съм се интересувала детайлно от промените в закона.
Здравей Bistra!
Относно облагането на лихвите по депозитите в България с 10% данък прилагам този линк http://www.mediapool.bg/" данък-от-10-върху-лихвите-по-депозитите-от-януари-news198222.html .
Интересно,но преди новогодишните празници по тази тема бях в една банка и попитах служителката.Тя не знаеше нищо по въпроса тогава...
Ти като купуваш домати от супермаркета, очакваш ли касиерката да ти обясни как да сготвиш доматен сос за спагети? ;)
Надявам се,че не съм объркал темата в която съм писал....Не съм писал също,че съм говорил с касиерка,как да сготвя спагети и прочие....
В една банка всички работещи в(към) нея са служители с изключение на акционерите на самата банка,нали така?
" - Това е невъзможно - казала Причината. - Това е безразсъдство! - отбелязал Опитът. - Това е безполезно! - отсякла Гордостта.
- Опитай... - прошепнала Мечтата. "
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Споразумение между правителствата на България и Канада

Мнение от Marto »

Добре, обясни ми защо според теб една банкова служителка трябва да е запозната със законите за данъчно облагане?
agent Ozo
Мнения: 9786
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Споразумение между правителствата на България и Канада

Мнение от agent Ozo »

То и портиерът и директорът на банката са все служители на банката, ама никой не очаква от портиера да е в час с всички закони и подзаконови актове касащи банковото дело. А който си мисли и вярва в обратното...проблемът си е само негов.
Това беше смисълът на примера с доматите и касиерката в супермаркета.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Споразумение между правителствата на България и Канада

Мнение от Marto »

agent Ozo написа:То и портиерът и директорът на банката са все служители на банката, ама никой не очаква от портиера да е в час с всички закони и подзаконови актове касащи банковото дело. А който си мисли и вярва в обратното...проблемът си е само негов.
Това беше смисълът на примера с доматите и касиерката в супермаркета.
Не банковото дело, а данъчното. Освен ако една от дейността на банките в България е да дават данъчни съвети, не виждам как можеш да очакваш портиера, човекът на касата, мениджмънта или директора да ти дадат компетентен отговор на въпрос за данъчно облагане.
agent Ozo
Мнения: 9786
Регистриран на: Вто Дек 18, 2012 10:35 pm
Местоположение: Montréal

Re: Споразумение между правителствата на България и Канада

Мнение от agent Ozo »

Прав си, Марто, в случаят дори не става въпрос за банково дело, а за закон за данъчно облагане.
Но примерът ми си е верен и за въпроси от банковото дело.
Има си изисквания за компетентност и познания според заеманта позиция, това ми беше мисълта.
„Стыдить лжеца, шутить над дураком и спорить с женщиной — все то же, что черпать воду решетом: от сих троих — избавь нас Боже!“ (М.Ю.Лермонтов)
bossa nova
Мнения: 95
Регистриран на: Сря Окт 20, 2010 4:55 pm
Местоположение: България

Re: Споразумение между правителствата на България и Канада

Мнение от bossa nova »

Marto написа:
agent Ozo написа:То и портиерът и директорът на банката са все служители на банката, ама никой не очаква от портиера да е в час с всички закони и подзаконови актове касащи банковото дело. А който си мисли и вярва в обратното...проблемът си е само негов.
Това беше смисълът на примера с доматите и касиерката в супермаркета.
Не банковото дело, а данъчното. Освен ако една от дейността на банките в България е да дават данъчни съвети, не виждам как можеш да очакваш портиера, човекът на касата, мениджмънта или директора да ти дадат компетентен отговор на въпрос за данъчно облагане.
Банковия служител,независимо от длъжността му,би трябвало,ако ти като клиент отидеш в еди кой си клон,служителя да е компетентен относно въпросите които имаш,за да решиш в нея банка да си отвориш разплащателна сметка,депозитна или друго.За това твое запитване не е нужно да ходиш в Данъчно подразделение.
Ако там не знаят-то как ще спечелят нови клиенти,което означава приходи и печалби съответно за банката?
А относно примера,който Marto даваш по-горе - разбрах го добре. ;)
" - Това е невъзможно - казала Причината. - Това е безразсъдство! - отбелязал Опитът. - Това е безполезно! - отсякла Гордостта.
- Опитай... - прошепнала Мечтата. "
nini
Мнения: 215
Регистриран на: Сря Сеп 17, 2003 12:07 pm
Местоположение: Longueuil

Re: Споразумение между правителствата на България и Канада

Мнение от nini »

Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Споразумение между правителствата на България и Канада

Мнение от ablood »

Родителите ми се местят перманентно при мен в Канада. Някой има ли идея как стои въпросът с
получаване на пенсии и подаване на данъчни декларации без да се прибират НИКОГА повече до БГ?
Те имат доходи от наем, но това дали означава, че трябва да подават данъчни декларации в БГ след като не живеят там?
Вариантът с пълномощник е краен случай.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Споразумение между правителствата на България и Канада

Мнение от pumpy »

Блъди, има спогодба за избягване на двойното данъчно облагане мвжду България и Канада. Като канадски резиденти ще трябва да си декларират световния доход, включително и този от наем от България в Канада. Данък им се удържа и в момента от неамодателя и се предава директно на НАП. Дали трябва да подават декларации не знам, но моя съвет е да си вземат по един електронен подпис преди да заминат - това им дава възможност да комуникират в НАП по някои въпроси. Става и с пълноможщо, разнира се. Изобщо вземи и прочети малко на tax treaty между България и Канада и може да ти стане и ясно как и какво.

PS. Никога не казвай "никога"
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Споразумение между правителствата на България и Канада

Мнение от ablood »

Удрям на камък. Новото споразумение още не важи и не се знае кога и как ще започне.

За да им привеждат пенсиите в канадска банка май искат заверка в консулството всеки трети месец. Абсурд. Някакъв друг вариант?

Някой да знае по-приемлив, перманентен метод? Може и на лични.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
Val
Мнения: 486
Регистриран на: Нед Авг 17, 2003 6:28 pm
Местоположение: Mississauga

Re: Споразумение между правителствата на България и Канада

Мнение от Val »

ablood написа:Удрям на камък. Новото споразумение още не важи и не се знае кога и как ще започне.

За да им привеждат пенсиите в канадска банка май искат заверка в консулството всеки трети месец. Абсурд. Някакъв друг вариант?

Някой да знае по-приемлив, перманентен метод? Може и на лични.
ablood, spored infoto, koeto e dala Leni, novoto sporazumenie shte vleze v sila prez liatoto:

Предвижда се Спогодбата да влезе в сила на първия ден от четвъртия месец, следващ месеца, в който Страните са разменили дипломатически ноти, потвърждаващи изпълнението на всички изисквания, необходими за влизането на Спогодбата в сила. По наши прогнози, се очаква Спогодбата, както и Административната спогодба да влязат в сила в началото на втората половина на 2013г. Това означава, че лицата, които ще се ползват от Спогодбата ще могат да подават своите документи едва след влизането и в сила.

P.S. Izviniavam se za latinicata - po niakakva prichina ne mi raboti butona za kirilica na bgcanada.
If you take your eyes off your goals, all you see is obstacles.
Публикувай отговор