Интервю - май 2010

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Публикувай отговор
Аватар
bttm
Мнения: 298
Регистриран на: Нед Юли 19, 2009 4:04 pm
Местоположение: Montreal

Re: Интервю - май 2010

Мнение от bttm »

Здравейте, Най-после и нашите сертификати са на път към нас :party: :party: :party: :party: :party: :party:
Днес след запитване до Виена, ми върнаха отговор за няколко минути, че сме одобрени и на 02.06 са ни били изпратени документите/сертификатите по пощата. Надявам се само пощите да не се издънят :worried:
Но истината е че сме много щастливи :rofl: и почваме да готвим документи за Букурещ
02-10-2009 г.Документи до Виена
17-09-2010 г.ВИЗИ
Аватар
demococcus
Мнения: 1285
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 7:40 am
Местоположение: MTL

Re: Интервю - май 2010

Мнение от demococcus »

Честито, bttm! Няма страшно - поне знаеш че имаш сертификати. Даже и да се загубят, каките от Виена ще ти напечатат нови :y:

Да живееят добре подготвените документи и възможността за явяване на тест!

Да стискаме палци и на Захирата - като гледам и тя заедно с тебе се е явявал (а).
MilenaTri
Мнения: 132
Регистриран на: Съб Яну 23, 2010 12:39 pm

Re: Интервю - май 2010

Мнение от MilenaTri »

Как така отменена. Откъде разбрахте? Сега ще попрочета. Аз говорих с тях - уж нямаше проблем, но беше преди 1 месец - то оттогава вулкани, ик.кризи - какво ли не се случи. :o
Виена: 30.12.2009г.
TCFQ:30.03.2011-B1/B2
Сертификати:07.09.2011
Букурещ: 15.09.2011
Баркодове: 30.09.2011
Медицински изследвания: 26.03.2012
Покани: 09.10.2012
MilenaTri
Мнения: 132
Регистриран на: Съб Яну 23, 2010 12:39 pm

Re: Интервю - май 2010

Мнение от MilenaTri »

Говорих с Френския институт и СУ - наистина няма да има сесия юли и август, отпускарски сезон, няма желаещи...... За септември - никой не може да каже. И сега какво????? Трябва да изпратим сертификати до 15.09.
Последната дата е 24.06 за TCFQ и 28.06 за DELF, но до днес е било записването, освен това - твърде е рано - имаме нужда от този един месец. Някой да има предложение как да постъпим.
Предложиха ми някакъв TEFAQ, но да сме си намерили изпитен център - нищо не можели да ни кажат за това къде и кога се провежда.
Виена: 30.12.2009г.
TCFQ:30.03.2011-B1/B2
Сертификати:07.09.2011
Букурещ: 15.09.2011
Баркодове: 30.09.2011
Медицински изследвания: 26.03.2012
Покани: 09.10.2012
Ninushevi
Мнения: 505
Регистриран на: Чет Май 28, 2009 9:46 am
Местоположение: Montreal,Quebec
Обратна връзка:

Re: Интервю - май 2010

Мнение от Ninushevi »

TEFaQ също ще свърши работа, но мисля, че в БГ не се провежда. Знам , че има такъв в Букурещ. Аз се явих на 28.05. в ИЧС на TCFQ и като свърши изпита казаха, че ако искаме да се явяваме тново, ще е най-рано септември, защото трябва да има пауза, а юли и азвгуст няма да има сесии. Варианта мисля е, или да пробвате юни, или да проверите за TEFaQ или DELF, но те определен си мисля, че са по трудни. Особено последния. Там май няма адаптирана версия за Квебек(т.е. само устната част). Но каквото и да решите ви стискам палци и желая успех. :y:
DCS- Виена - 12.10.2009 г.
ПОЛЕТ-София-Мюнхен–Монреал-25.03.2012г.
Аватар
demococcus
Мнения: 1285
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 7:40 am
Местоположение: MTL

Re: Интервю - май 2010

Мнение от demococcus »

Като четох описанието на TEFaQ не намерих никакви разлики между него и TCFQ. И двете си се провеждат всеки месец по график в Букурещ.
Има и вариант за онлайн провеждане, ежеседмично. За което обаче не съм сигурен какво точно предствлява и как се превежда. Имаше една съфорумничка, на която мъжът й се беше явил онлайн ото щатите и беше разказала, но иска ровене в архива на форума.
Joya
Мнения: 474
Регистриран на: Чет Апр 20, 2006 3:49 am

Re: Интервю - май 2010

Мнение от Joya »

MilenaTri, в френския институт в София, записването мисля че беше до 17 юни, ако някой се интересува, ще говоря лично с директорката още във вторник, но на мен ми каза до 17. Предишната сесия беше февруари, дали ще има септемврийска, май ще трябва да се пита. А защо повечето предпочитате TCFQ а не Делф, все пак първият има срок на годност, а вторият е международно признат сертификат, би трябвало и квебекарите да го признават, при условие че в писмата пише "или делф" ?
"Повечето истински провали се дължат на ограничения, които хората си поставят сами, в собствените си умове." Н.Х.
Аватар
demococcus
Мнения: 1285
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 7:40 am
Местоположение: MTL

Re: Интервю - май 2010

Мнение от demococcus »

Ако на някоя кофичка с кисело мляко няма срок на годност, това не значи че млякото не се разваля :!:
Аз лично не предпочетох ДЕЛФ-а, защото там граматиката и писмения са задължителни елементи и просто нямах време и конкретна нужда да се подготвям за тях.
Ninushevi
Мнения: 505
Регистриран на: Чет Май 28, 2009 9:46 am
Местоположение: Montreal,Quebec
Обратна връзка:

Re: Интервю - май 2010

Мнение от Ninushevi »

И аз поради същата причина. А и определено е по-труден. Като задобрея много с френския може и такава диплома да си взема. Но това ще е на един по-друг етап! :) На тоя етап TCFQ-то е най-приемливият вариант. ;)
DCS- Виена - 12.10.2009 г.
ПОЛЕТ-София-Мюнхен–Монреал-25.03.2012г.
Аватар
loginn
Мнения: 430
Регистриран на: Нед Дек 20, 2009 5:46 am

Re: Интервю - май 2010

Мнение от loginn »

demococcus написа:Като четох описанието на TEFaQ не намерих никакви разлики между него и TCFQ. И двете си се провеждат всеки месец по график в Букурещ.
Тук само да вметна нещо.
Ако някой желае да се явява в на тест в Букурещ да има едно наум за следното:
Изпитващите едва ли ще са същите тези споменати от demococcus и bttm "две възрастни дами, с български произход и сравнително благ нрав" които "доста предразполагат и ПОМАГАТ при водене на разговора". Най-малкото няма да са с български произход, казвам го за тия за които това е от значение.
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: Интервю - май 2010

Мнение от emili_vn »

Аз не мисля, че има особено значение от какъв произход са изпитващите. Така или иначе и на слушане с разбиране и устната част какво трябва да правите ви се обяснява на френски език. Устната част е изцяло на френски и няма и една бг дума.
Имайте впредвид, че изпитващите не са там, за да ви покажат колко много знаят те и колко малко вие / то това е ясно :)/. Така или иначе ще се опитат, помагайки ви да покажат какво знаете. Помощта се изразява в съпътсващи въпроси, целта на които е ако не сте разбрали въпроса да ви се зададе по друг начин с евентуално познати за вас думи, така че да отговорите и да кажете нещо все пак.

По отношение на ДЕЛФ-а - има писмен изпит, но няма граматичен тест. Изпита се състои в 4 части:
1. Слушане с разбиране - 3 текста / диалога/ за слушане с по 5-6 въпроса след всеки. Доколкото знам се слуша 2 пъти, като имате няколко минути между първия и втория път, за да си прочетете въпросите и отговорите. Има въпроси тип затворен тест и отворени - т.е. отговаряте със свои думи.
2. Четене с разбиране - текст с няколко въпроса след него
3. Есе - в зависимост от нивото, за което се явявате, се изискват различен брой думи, с които да изразите мнение по някаква тема, например Спорта и младото поколение.
4. Устен - представяне /вие се представяте с няколко думи - как се казвате, на колко сте години, какво работите и т.н./, разиграване на ситуация /например анулиран ви е полетът и търсите информация за други варианти/ и текст, който вие трябва да представите с няколко думи, след което да дадете мнение по въпроса. Като изтеглите ситуацията и текста имате 10 минути за подготовка преди да започнете да говорите.

Разликата между ТСФ и ДЕЛФ освен в така наречения по-горе "срок на годност" е и в оценяването. На ТСФ ви определят нивото на владеене на езика /т.е. няма как да ви скъсат - все А1 или А2 ще изкарате/, докато на ДЕЛФ се явявате за конкретно ниво - например Б1 и ако не го покриете, ви късат. Друга разлика е, че текстовете за слушане на ТСФ-а ги чувате само един път и имате 5 секунди до следващия. И може би най-важната разлика е, че на устния на ТСФ–а започват въпросите и вие трябва да отговаряте веднага, а при ДЕЛФ-а имате 10 минути подготовка.
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
toneha
Мнения: 79
Регистриран на: Нед Авг 02, 2009 10:49 pm
Местоположение: Канада

Re: Интервю - май 2010

Мнение от toneha »

Здравейте и от мен!
loginn, emili_vn е права относно изпитващите. Аз съм тази, чийто мъж се явява на TEFAQ в САЩ и изпитващите му естествено не бяха българи, нито американци, а чисти французи. Беше изпитан от директора на Алианс Франсето, където се провеждаше изпита и негов асистент, също французин от по-арабски произход. И двамата бяха много добронамерени, а тези "подподамащи" въпроси в устната част мисля, че са задължителни, за да може да се установи способността ви за двустранна комуникация. Моят съвет е, ако имате възможност да пътувате до Румъния за този изпит, направете го! Моят мъж е със завършена френска гимназия(преди 12-13 год) и изобщо не пожела да се подготвя за изпита, реши че един-два френски филма ще са му достатъчни и така изкара C1. От това, което съм прочела за TCFAQ, не намирам никаква разлика в трудноста на двата теста, тъй че давайте смело!
Ако имате въпроси пишете, каквото помним ще ви отговорим!
Първи пакет документи: 14.01.2010 Монреал
Акюзе: 06.02.2010
Писмо чакане на решение: 31.05.2010
CSQ по пощата: 14.07.2010
Втори пакет документи: 11.08.2010 Бъфало
Баркодове и медицински: 15.12.2010
Медицински направени: 21.12.2010
Аватар
loginn
Мнения: 430
Регистриран на: Нед Дек 20, 2009 5:46 am

Re: Интервю - май 2010

Мнение от loginn »

Просто ми мина през ум въпроса доколко изпитващите (най-вероятно румънци) ще са благоразположени към съседите балканджии. И аз съм ходил до Румъния и нали се сещате... Не че е задължително да са неблагоразположени. Затова казах да имаме едно наум. Иначе не съм тръгнал да разубеждавам хората, който иска да ходи.
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: Интервю - май 2010

Мнение от emili_vn »

loginn, бъди сигурен, че са професионалисти и то обучени да провеждат такива изпити и тяхната работа подлежи на контрол винаги и по всяко време, така че едва ли ще се поддадат на балканския си манталитет и на личните си чувства към комшиите / ако имат таива/. Отделно имай впредвид, че всичко се оценява във Франция - изпращат се листа с отговорите и записа от устния и от там пристига атестацията и сертификата, независимо в коя точка на света е положен самия изпит. А основните въпроси на устния не си ги измисля изпитващия, а ги чете от изпратен от Франция въпросник - по един за всеки явяващ се. Съпътсващите въпроси мисля, че също са посочени в този въпросник - какви допълнителни и в каква насока да се задават. Така че няма как изпитващия да може да повлияе негативно на резултата от изпита, независимо какъв е по народност.
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
Phill
Мнения: 177
Регистриран на: Чет Юни 04, 2009 5:12 pm
Местоположение: Русе

Re: Интервю - май 2010

Мнение от Phill »

emili_vn не мисля, че прекаления оптимизъм или песимизъм помагат на някого. Явявал съм се на много изпити и мога да ти кажа, че при едни и същи знания при един проподавател може да вземеш изпита, а при друг не.
Нека да кажем така - хората в Румъния би трябвало да са специалисти, които си разбират от работата и не би трябвало да се влияят от махленски дребнавости, "но дали е така, кой ще ми каже"... :)
От хора, които са били при леличките с благия нрав знаем, че те са благосклонни, което в един такъв момент на стрес и услилие може да се окаже прекалено голям жест и помощ. Не е все едно дали ще ти зададат някакъв въпрос и ти ако не можеш да отговориш ще запишат на лентата красноречив технологичен шум или виждайки затруднението ти, водещия ще ти подаде спасителна реплика, от която да тръгнеш.
Не искам да отказвам никой от ходешето до Букурещ, но не споделям и преекспонирания оптимизъм - лично мнение :)
Първи урок по френски 18.06.2009
Подадени док. към Виена 29.09.2009
Акюзе 30.10.2009
Писмо TEFAQ 18.01.2010
Публикувай отговор