САЩ или Канада?

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Публикувай отговор
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Re: САЩ или Канада?

Мнение от anxeli »

:o Не знам дали го е знаела това, по-добре да не и казвам :lol: ...
Циганите - на Сатурн !
Pepon
Мнения: 841
Регистриран на: Пет Авг 08, 2003 10:06 am
Местоположение: Somewhere Out There

Re: САЩ или Канада?

Мнение от Pepon »

miteto написа:Нали ти е ясно, че безплатен обяд няма. Видяхме ги тия в Гърция с многото отпуски и обедни почивки докъде я докараха.
Да, безплатен обяд няма, но има начини да прекараш някои друг да плати твоя. :)
Точно това направиха тези тарикати гърците. Те изсмукаха 300 милиарда евро от богатата Европа и сега се тръшнаха, та да им дадат още 100 милиарда. Тези ако са в криза - да им имам кризата :) Кръчмите им са пълни, та се пукат по шевовете. Казината в Пиринско само от тях живеят, а и много други бизнеси.
Социалната им пенсия е 436 Eвро, което е повече от канадската която е 516.96 С$/месец:

The OAS pension effective January 2009 is $516.96 per month (or $6,204 per year).

Не малко канадци има да си мечтаят да са зле като гърците :). Аз не оправдавам византийските номера, но ми става смешно като почнат да ги жалят колко били зле, как ги натиснала кризата и т.н. Само в България имат поне 5 банки, един мобилен оператор, сума ти фабрики от хранителната промишленост, молове и какво ли още не. Не са въобще за оплакване, по-скоро това е поредната схема да се изсмуче още някой милиард от наивните и безотговорни европейски чиновници.
"You can always count on Americans to do the right thing. After they've tried everything else."

Winston Churchill
Phill
Мнения: 177
Регистриран на: Чет Юни 04, 2009 5:12 pm
Местоположение: Русе

Re: САЩ или Канада?

Мнение от Phill »

Pepon без да искам да се заяждам ще ти кажа, че първото ти изказване просто няма смисъл, а второто вместо да репликира miteto само го преповтаря. :D
Тъй като се занимаваме вече почти 5 години с бизнес вече ми е доста изострено чувството към "социалните благинки", които така щедро раздават вездесъщите ни правителства във всички възможни цветове. miteto не случайно е написал, че безплатен обяд няма - Бат Гойко и преди него руската мижитурка, а още по-преди мадридския мошенник, а още по-преди някой друг малоумник щедро раздават почивни - то не е по Коледа, по Нова година, Гергьов ден, 24 май и т.н. Хубаво, ама защо бизнеса ще плаща масрафа на някой друг? На мен кой ще ми даде пари за заплати и осигуровки на края на месеца при 15 работни дни вместо 22?!!! Аз, ако съм доволен от дадения служител ще намеря начин да го стимулирам, ама някой да ми се прави на велик с моите пари, ай ша.....
Това, което не харесвам на Канада е, че също както в България парите се наливат в една обща каца и всеки се опитва да цуца както и колкото може повече. Със сигурност такава каца все някой ден ще пресъхне, досущ като българската. Вярно - Канада има изключително много природни ресурси, които може да продава в следващите поне два века, но въпреки това ....
Не на последно място, не може една провинция (Квебек) оставена да съществува по милост да шантажира цяла Канада с прищевките си или по-точно може, но за определено време. И съгласни ли са всички данъкоплатци от останалата част да наливат парите си там?
Погледната от един по-друг ъгъл бихме могли чисто по български да си кажем "сега там има келепир - давай ще се наредим и ние", но ако ще е така, то и тука човек може да се нареди някакси - рушветчета на чиновника, подмазване, отъркване във властта, задкулисни интрижки, мазнене на всичко и на всички. Даже в България има много по-добра почва - няма чиновник дето да откаже подкуп, а ако случайно има останал такъв бунак, то той или сам ще се махне или ще го махнат.
Разбира се, че всяко едно обобщаване е грешно, но това, което е движеща сила за нас да се махнем е не толкова липсата на средства, а липсата на преспектива пред България, тъпото и малодушно селско общество (гражданите вече се изнесоха от държавата), което няма никакви качества, но пък има огромни претенции, всеопределящата корупция, мафията в правосъдието, която дирижира цялата държава.
Не ми харесва и това, че 90% от хората, които тръгват за Канада още от тук сънуват "социала" и го приемат като най-добрия вариант за старт. Да, всяко начало е трудно, но ако някой е бил неудачник тук, ако не е успял да се реализира професионално, ако няма добро образование защо смята, че там (Канада) ще разфъфне като майска роза? Единствените хора (доста силно казано :) ), които трайно са ми спечелили уважението са медецинските сестри - те тръгват от тук, защото имат професия и отиват там да я практикуват за по-добри пари, а не да търсят някакъв вариант да се впишат в Канадското общество - това е ценното - да кажеш "аз мога това" и да отидеш да го правиш за по-дбри пари, при по-добри условия.
Доста многословно и релевантно не до там смислено стана изказването ми ;) , но в обобщение може да се каже - прехвърляме български манталитет в Канада с очакването срещу нищо да се получава много нещо и естествено има разочарования. Иначе много странно звучи изказване от типа "в САЩ не е лошо, ама много се работи, няма отпуски, трудно дават социал и т.н.", ако не разсъждавам в правилната посока.
Последен факт - в лотарията за зелена карта не могат да участват държави, които са изпратили повече от 50 000 емигранти за последните 5 години, а сега на който му е интересно да провери дали Канада не е в забранителния списък и да си отговори на въпроса има или няма желаещи от "хубавата" Канада да отидат в "лошите" САЩ.
Аз за сега лични впечатления нямам нито от Канада, нито от САЩ. В момента коментирам само изказванията и намеренията на други сънародници - кандидат, настоящи или бивши емигранти.
Първи урок по френски 18.06.2009
Подадени док. към Виена 29.09.2009
Акюзе 30.10.2009
Писмо TEFAQ 18.01.2010
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12490
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: САЩ или Канада?

Мнение от Ivan1007 »

Какво ли ще е пък като дойдеш!? ]:)
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
cocose
Има 1 предупр. за БАН
Мнения: 1054
Регистриран на: Чет Авг 27, 2009 9:58 am

Re: САЩ или Канада?

Мнение от cocose »

Phill, съжалявам, но си в голяма заблуда, нямаш си и на идея колко много природни ресурси има в Квебек :lol:
Освен това бизнеса има лошият навик да НЕ стимулира работника да му работи. По скоро има лошият навик да го ЗАРОБВА, ако може безплатно, така че не ми говори за притчата за добрият чичко капиталист, видяхме ги кво направиха последните няколко години, такова яростно мошеничество надали е имало досега на нашата бедна планетка Земя.....може би след динозаврите де, май и те са раздули много залозите :rock:
haimana
Мнения: 896
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 6:45 am
Местоположение: BC

Re: САЩ или Канада?

Мнение от haimana »

Phill написа:....
Единствените хора (доста силно казано :) ), които трайно са ми спечелили уважението са медецинските сестри - те тръгват от тук, защото имат професия и отиват там да я практикуват за по-добри пари, а не да търсят някакъв вариант да се впишат в Канадското общество - това е ценното - да кажеш "аз мога това" и да отидеш да го правиш за по-дбри пари, при по-добри условия...
:o това за Канада ли иде реч?
По спомени тук сестрите са кът, щото не им дават да скокнат директно от аеропорта и да бачкат. Нещо ги тормозят май да си доучват :)
Аватар
troll
Мнения: 2056
Регистриран на: Вто Яну 30, 2007 10:26 pm
Местоположение: MTL, QC, CA

Re: САЩ или Канада?

Мнение от troll »

Яяяяя! :|
Тук имаме нов и силен кандидат за "Най-високо и силно размахващ байрака". :clap:
Емигрант! Терминатор! Губернатор !
Phill
Мнения: 177
Регистриран на: Чет Юни 04, 2009 5:12 pm
Местоположение: Русе

Re: САЩ или Канада?

Мнение от Phill »

cocose къде ги видя тия капиталисти?! :fubar:
Тия за които говориш са си чистокръвни комунисти и това в България не е демокрация, а беззаконие.
Първи урок по френски 18.06.2009
Подадени док. към Виена 29.09.2009
Акюзе 30.10.2009
Писмо TEFAQ 18.01.2010
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: САЩ или Канада?

Мнение от IRA »

Phill написа:....
Единствените хора (доста силно казано :) ), ......
Защо силно казано? Мед. сестрите не са ли хора?
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
Val
Мнения: 486
Регистриран на: Нед Авг 17, 2003 6:28 pm
Местоположение: Mississauga

Re: САЩ или Канада?

Мнение от Val »

Pepon написа:
miteto написа:Нали ти е ясно, че безплатен обяд няма. Видяхме ги тия в Гърция с многото отпуски и обедни почивки докъде я докараха.
Да, безплатен обяд няма, но има начини да прекараш някои друг да плати твоя. :)
Точно това направиха тези тарикати гърците. Те изсмукаха 300 милиарда евро от богатата Европа и сега се тръшнаха, та да им дадат още 100 милиарда. Тези ако са в криза - да им имам кризата :) Кръчмите им са пълни, та се пукат по шевовете. Казината в Пиринско само от тях живеят, а и много други бизнеси.
Социалната им пенсия е 436 Eвро, което е повече от канадската която е 516.96 С$/месец:

The OAS pension effective January 2009 is $516.96 per month (or $6,204 per year).

Не малко канадци има да си мечтаят да са зле като гърците :). Аз не оправдавам византийските номера, но ми става смешно като почнат да ги жалят колко били зле, как ги натиснала кризата и т.н. Само в България имат поне 5 банки, един мобилен оператор, сума ти фабрики от хранителната промишленост, молове и какво ли още не. Не са въобще за оплакване, по-скоро това е поредната схема да се изсмуче още някой милиард от наивните и безотговорни европейски чиновници.
Pepon,
Нарочно ли ни спести инфото за социалната пенсия или просто не знаеш, че съществува? Ако е второто, имам добра новина за теб. :)

Това, което си цитирал, е всъщност пенсията за възраст. Получава я (почти) всеки пенсионер. Ако няма други доходи (допълнителна частна пенсия, например) тогава получава като допълнение, и социална пенсия (Guaranteed Income Supplement).

http://www.servicecanada.gc.ca/eng/isp/ ... ates.shtml
If you take your eyes off your goals, all you see is obstacles.
Аватар
7George
Мнения: 9672
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: САЩ или Канада?

Мнение от 7George »

IRA написа:
Phill написа:....
Единствените хора (доста силно казано :) ), ......
Защо силно казано? Мед. сестрите не са ли хора?
:) Леко с байрака, приятел. Що единствените, много професии са като тях, ама тука пак заорахте в престижното. Мен мед сестра ме е посрещнала в Канада, та знам а как става - примерно с малко канадски опит, там където не искат такъв и си в системата.

А кебекарите са потребители, като индианците примерно. На капитала му трябват такива. Тая цена за социален мир и сигурност не е висока. А това вдига цената на страната и емиграцията; всичко се завърта и има смисъл. За след 200 години да му мислят...
Embrace your climate change!
Аватар
valioiko
Модератор
Мнения: 1947
Регистриран на: Пон Юни 23, 2008 5:48 am
Местоположение: London, UK
Обратна връзка:

Re: САЩ или Канада?

Мнение от valioiko »

troll написа:Яяяяя! :|
Тук имаме нов и силен кандидат за "Най-високо и силно размахващ байрака". :clap:

Кой тоя?
"До 9. ІХ. 1944 г., тази паметна дата, българският народ се намираше на ръба на една бездънна пропаст! След девети той направи съдбоносната крачка напред!" - Тодор Живков
Phill
Мнения: 177
Регистриран на: Чет Юни 04, 2009 5:12 pm
Местоположение: Русе

Re: САЩ или Канада?

Мнение от Phill »

За съжаление едни и същи празнословци участват по всички теми. Радвам се, че администраторите затвориха поне временно устата на Uspial, но има още доста кандидати .....
Със съжаление констатирам, че твърде малка част от емигрантите в Канада са заминали от тук, поради някаква друга причина освен за да цуцат социал, да учат и да се лекуват "безплатно", а туй безплатното от кой джоб излиза? И в България всичко беше "безплатно", ама сега когато дойде време келнера да донесе сметката и се видя, че безплатен обяд няма. Сигурен съм, че келнера ще дойде и в Канада, то само с продажба на природни ресурси и прецакване на имигранти няма да стане... За да не ставам многословен ще обощя - не харесвам притеснителните прилики на Канада с България, болшинството от българите емигрират по финансови причини, а не заради несъгласие с политиката и диктата на мафията. Идеята е - не ми стигат парите ще се махам, къде - в Канада защото е социална държава. Причина за лошото финансово състояние можем да намерим на много места - лошо образование на индивида, лоша комуникативност, липса на инициативност и т.н. Такъв където и да отиде ще търси социална държава, защото в другата, несоциалната държава, ще е по-зле и от България.
Именно това ме провокира да пиша първия път - всички аргументи се въртяха около социалността на Канада, а всъщност никой не си задава въпроса кой е плащал, кой плаща и кой ще плаща този социален комфорт.
В много малко от изказванията по темата видях конкретен аргумент за или против САЩ, а да не говорим, че повечето от писалите никога не са били в САЩ.
Днес прегледах какво харесвам/не харесвам в Канада и видях, че без да искам съм напипал доста от проблемите на социалната държава, като най-ярко се откроява "безплатното" здравеопазване.
Всъщност не се получава спор, защото няколко безидейни драскача пишат във всички теми с идеята да стане скандал без значение за какво. Така, че ако има някой, който може да сподели реален опит от живот в САЩ и Канада, нека го направи, иначе по-добре да затворим темата.
Първи урок по френски 18.06.2009
Подадени док. към Виена 29.09.2009
Акюзе 30.10.2009
Писмо TEFAQ 18.01.2010
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: САЩ или Канада?

Мнение от miteto »

Phill ами ти без да си живял и един ден в Канада и вече си "напипал доста от проблемите на социалната държава, като най-ярко се откроява "безплатното" здравеопазване" пък намираш кусур на хората че пишат без никога да са били в САЩ ;) Доста българи в Канада поне са били на туризъм/шопинг в САЩ.
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12490
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: САЩ или Канада?

Мнение от Ivan1007 »

Phill написа:За съжаление едни и същи празнословци участват по всички теми. Радвам се, че администраторите затвориха поне временно устата на Uspial, но има още доста кандидати .....
Със съжаление констатирам, че твърде малка част от емигрантите в Канада са заминали от тук, поради някаква друга причина освен за да цуцат социал, да учат и да се лекуват "безплатно", а туй безплатното от кой джоб излиза? И в България всичко беше "безплатно", ама сега когато дойде време келнера да донесе сметката и се видя, че безплатен обяд няма. Сигурен съм, че келнера ще дойде и в Канада, то само с продажба на природни ресурси и прецакване на имигранти няма да стане...

Всъщност не се получава спор, защото няколко безидейни драскача пишат във всички теми с идеята да стане скандал без значение за какво. Така, че ако има някой, който може да сподели реален опит от живот в САЩ и Канада, нека го направи, иначе по-добре да затворим темата.
И байрака и купата са твои. :D

Толкоз "бисери" на куп отдавна не бях чел. :D

Канада е 10-та по GDP в света и около 70% от този GDP се произвежда в сферата на услугите, както в другите развити страни. Около 75% от работещите са в този сектор.
Само около 4% от работещите са в добива на суровини и дела на този отрасъл в икономиката е 6%.

Келнерът няма нужда да идва в Канада - той си е тука. Канада е на осмо място в света по степен на икономическа свобода. Тук си е капитализъм и социалната система е колкото да не умреш от глад. Всякакви други илюзии, ако ги е имало, изчезват обикновенно в първите няколко месеца след пристигането.
Тогава почват писанията за "прецакани емигранти", "връзкарство", какво зло е "канадския опит", "мръсния градски транспорт", терзанията дали не е по-добре в САЩ или в Европа и търсенето на онова "идеално място" дето всичко ще ти пасне и само ти остава да събираш парите от дърветата или от улицата, щото местните не могат да се сетят как да го направят. 8)

Бил съм няколко пъти в командировки в САЩ за общо около 7 месеца между 2002-а и 2007-а, и доста пъти на гости и/или туризъм, ама не виждам как да отговориш на подобен въпрос "САЩ или Канада?" За идващите от Европа разликите са толкова незначителни, че не вярвам да са в състояние да ги разберат докато не поживеят поне по няколко месеца в двете държави.

Ако някой пита за АB, BC, SK или ТX нещо конкретно бих се опитал да му отговоря, ама чак пък за цяла Канада и САЩ и по принцип 8)
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Публикувай отговор