Много внимавайте с агентите по недвижими имоти

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Много внимавайте с агентите по недвижими имоти

Мнение от roumensp »

Аз пък ще погледна на въпроса от обратната страна - тази на риълтъра.
Моят беше българка и в крайна сметка останахме доволни от нея. Та още в началото, когато ми я препоръчаха, тя се колебаеше да ни вземе за клиенти именно защото сме българи. Горчивият й опит съдържал много случаи, когато българи я наемат, тя им намира жилища, те прекъсват договора и после си купуват някое от жилищата, намерени от нея, без тя да изкара и стотинка. :D Накрая реши да работи с нас главно заради това, че все още живеехме в Щатите и реши, че поне ние няма да сме такива кокошкари като много от сънародниците, с които е имала контакт. ;)
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Много внимавайте с агентите по недвижими имоти

Мнение от roumensp »

optics написа:Location, location, location !
По нашите краища това е може би най-основният елемент, определящ цената. "Барака" в добър район може да струва тройно на "палат" в кофти район.
optics написа:По отношение на инспекцията - не знам как е по вашите краища и с какви хора сте говорили, аз с когото съм говорил, не се сещам нито един човек да ми е казал че инспектора му е отбил номера. Тъкмо обратното - подробен анализ със степенувани проблемите по важност - кое е неотлагаемо, кое е силно препоръчително, кое е козметично.
Абсолютно съгласен, нашият инспектор 5 часа се рови и навира по такива места, където аз никога не бих се напъхал. А докладът му беше толкова подробен, че дори нямах сили да изчета всички детайли. Сам си го намерих, беше от скандинавски произход и нямаше нищо общо с българската ни агентка.
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Много внимавайте с агентите по недвижими имоти

Мнение от Marto »

Агентът със сигурност може да помогне ако е добър, но услугите им струват прекалено много за това, което предлагат, което е възможно само защото монополът на МЛС на практика все още съществува.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Много внимавайте с агентите по недвижими имоти

Мнение от roumensp »

ablood написа:Ок. Извинявам се за стила си.
Щом не намираш прекалени преувеличения в текста си ще ме обвиниш в буквализъм.
Не искам да се дърляме за различия.
:handshake:
Извинен си! :P

Единственото (според мен), за което би могъл да си помислиш, че преувеличавам е това за цените ... или по-точно думите "барака" и "палат", които разбира се не трябва да се приемат съвсем буквално. Но в общи линии при нас нещата стоят точно така, ето ти един пример, изваден набързо:

Хубава къща в кофти район (539К):
http://www.rew.ca/properties/F1321422/3 ... =117619271"

Кофти къща в хубав район (1.8М):
http://www.century21.ca/Property/BC/V6P ... _BALSAM_ST"

Истината е някъде по средата, разбира се, човек трябва да намери баланса м/у местоположение и качество в зависимост от финансите и предпочитанията си.

А ако говориш за инспектора ... не виждам нищо необичайно, Оптикс казва горе-долу същото. Човекът си свърши работата повече от съвестно, но и не бих очаквал нещо друго за парите, които взема.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Много внимавайте с агентите по недвижими имоти

Мнение от roumensp »

Marto написа:Агентът със сигурност може да помогне ако е добър, но услугите им струват прекалено много за това, което предлагат, което е възможно само защото монополът на МЛС на практика все още съществува.
Има едни с малко по-прилични цени, но май ги няма в Квебек: One Percent Realty
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Много внимавайте с агентите по недвижими имоти

Мнение от Marto »

roumensp написа:
Marto написа:Агентът със сигурност може да помогне ако е добър, но услугите им струват прекалено много за това, което предлагат, което е възможно само защото монополът на МЛС на практика все още съществува.
Има едни с малко по-прилични цени, но май ги няма в Квебек: One Percent Realty
Проблемът с тях е, че мнозинството от агентите на купувачи (това по думите на моята агентка когато купувахме) избягват да показват такива къщи. Това е само една от причините да ненавиждам тази пасмина. Какви ужасии съм видял професионално пък... не ми се говори.
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Много внимавайте с агентите по недвижими имоти

Мнение от IRA »

Оптикс е много близко до моите виждания за нещата. Ние като търсихме жилище позвахме една позната сръбкиня , не особено отракана като агент. Въобще не ни е натискла,а бая обикаляхме. Наистина ти става в един момент боза в главата и е добре да имаш снимки и видео, ние си снимахме филмчета. Аз имах два избрани района и тя ми даваше информацията за всички жилища попадащи в рамките на цената ,която си бяхме решили. Ние с мъжа ми първо минавахме с колата през съответното място и ако не ми хареса обстановката отвън, въобще и не си губех времето да го гледам отвътре. Така за една вечер с колата може да прегледаш поне 4-5 жилища. Мъжът ми беше склонен на купи кавото и да е само да спрем да обикаляме, ама аз не съм така. След това за цената аз не бях чак толкова склонна да спора, там мъжа ми се развихри :rofl: Агентка на продавачите ги натисна доста , направо беше на наша страна,а не на страната на клиентите си.
Сега гледам, обаче предлагането е направо нищожно сравнено с преди,а цените са двойни.
За мен агента се явява нещо като секретарка, коята да ми организира срещите, аз друга полза от него не виждам. На мен лично не може да ми покаже нещо, което аз да не мога сама да намеря.
В Квебек има duproprio.com Но както се спомена по нагоре, там цените са дори по високи отколкот с агент и собствениците не са склонни да намалят.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Много внимавайте с агентите по недвижими имоти

Мнение от Павел »

Аз не мога да разбера какъв е проблема агент да ти помага при купуването на жилище, при положение че не ти струва нищо - процента се взима от продавача. Или в кебекарско и това е наопаки?
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Много внимавайте с агентите по недвижими имоти

Мнение от Павел »

Mark_2013 написа:Агента "работи" за собствената си печалба. Ако има някои "с идеална цел" вероятно ви е роднина или голям приятел.

Агентите съшо работят в "синхрон" с фирмите за инспекции. Имайте това наум когато си мислите че инспекцията ви гарантира нещо. Прочетете си договора за инспекция и ще видите че не гарантират нищо. Проверката е визуална и не в детаил. Абе - с две думи - пари на вятъра в повечето случаи.
Особено ако не става въпрос за къща, а за кондо - такава инспекция (около $4-500) е напълно илишна.
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Много внимавайте с агентите по недвижими имоти

Мнение от Павел »

ablood написа:Бърди,

Хем си прав, хем не си. Българинът - агент Стефан Цончев яко се пазари за мен, когато успя да пребори над 9% отбивка от цената на къщата ни. Преди това ми предоставяше ежедневно всички къщи, още невидими за частни купувачи.

Този януари се опитах да купя къщата на един съсед без да ползвам агент, но въпреки 5-те обаждания до агента и писмото до собственика, къщата беше продадена на купувач с агент на цена $4000 над моята оферта. Не ми беше дадена изобщо среща.

Април купих друга къща от банка, чрез агент румънец. Беше пълен смотаняк, но Стефан беше във ваканция, а от банка купуването без агент е тъпотия.

Купуването от продавач, продаващ без агент, почти ти гарантира разправии със стиснат и алчен човек. Отрицателна делавера.

Агентите взимат нашите пари, но играят за себе си. Мой приятел лани беше очевидно насочен от агента си (местен) и нахендрен с неизгодна къща, продадена чрез агент от същата агенция. Възмутителна бройка по-изгодни къщи изобщо не му бяха показани. Човекът обаче е добър, кротък и преглътна.

Агентът играе своя игра и отношението към него трябва да е демонстративно недоверчиво. Той има изгода да ви набута с къща над бюджета ви, чрез агент -партньор, с инспектор съотборник.

Но за сега това е един необходим "паразит".
Кат се има предвид квартала ти, спокойно е могло агента да намали не 9, а 90%
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Много внимавайте с агентите по недвижими имоти

Мнение от ablood »

Интересно. На какво казваш "квартал"?
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Много внимавайте с агентите по недвижими имоти

Мнение от ablood »

Павел написа:
Mark_2013 написа:Агента "работи" за собствената си печалба. Ако има някои "с идеална цел" вероятно ви е роднина или голям приятел.

Агентите съшо работят в "синхрон" с фирмите за инспекции. Имайте това наум когато си мислите че инспекцията ви гарантира нещо. Прочетете си договора за инспекция и ще видите че не гарантират нищо. Проверката е визуална и не в детаил. Абе - с две думи - пари на вятъра в повечето случаи.
Особено ако не става въпрос за къща, а за кондо - такава инспекция (около $4-500) е напълно илишна.
Мои клиенти миналия месец разбраха, че следващите 2 години ще трябва да плащат по $600/мес отгоре за основен ремонт на облицовката на блока.

Същия бетонен блок преди 6-7 години платиха 260'000 за ремонт на покрив.

Дефектите при чисто нови сгради са още по-коварни. Забрави да съдиш строителя!

Нещо си в яка грешка. Разликата в разходите къща/кондо не е такава, каквато си мислиш.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Много внимавайте с агентите по недвижими имоти

Мнение от IRA »

При блокове всички тези нужди от ремонти и направени ремонти ги има регистрирани в минутите от кондо срещите. Там се записва всико, на кой му протекал прозореца, кой дигал шум и т.н... При покупка трябва да ги поискаш поне 4-5 години назад копие . Също така трябва да се поискат докладите за финансовото състояние на кондоминиума,бюджета за послените няколко години и за следващата година. При кондоминиумите тези неща са доста прозрачни, трябва да знаеш какво да поискаш, тук един свестен агент би помогнал с информация, ако нямате опит.
Инспектор при покупка на кондо е излишен.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Много внимавайте с агентите по недвижими имоти

Мнение от ablood »

IRA написа:При блокове всички тези нужди от ремонти и направени ремонти ги има регистрирани в минутите от кондо срещите. Там се записва всико, на кой му протекал прозореца, кой дигал шум и т.н...
На тези срещи не ти казват, че догодина покривът ще протече, или пукнатините на облицовката ще се разширят, или плочата на едикойси етаж ще почне да се рони, или, че някои балкони са започнали да провисват, или че почвата под блока ще продължи да хлътва, или, че през зимата ще се напукат плочките на входа, или, че твъбопроводът наближава края на живота си, или, че напролет басейнът ще осъмне напукан...... Все едно да си купиш кола и да питаш след колко хиляди колометра ще ти дефектира трансмисията. :fubar:

Там ти казват това което е констатирано до момента и евентуално (но едва ли) какво подозират за в бъдеще. В деня преди събранието плащаш Х на месец, а след събранието може да плащаш Х+$2000 на месец.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
YOUPPI
Мнения: 1390
Регистриран на: Пет Юли 03, 2009 6:38 pm
Местоположение: Centre Bell

Re: Много внимавайте с агентите по недвижими имоти

Мнение от YOUPPI »

Бих пуснал тема "Много внимавайте с клиентите българи при търсене на недвижим имот", ама ще стане страшно. Причините са много и веднага ще кажа защо. Агентката ни българка тук ни свърши страхотна работа. Аз си ценя времето и нямам възможност да обикалям, звъня по инспектори, нотариуси, проприо директ (за там какви истории се разказват....) и т.н. На първо място 99% от хората не знаят какво търсят. Единия иска апартамент, другия къща. Единият в Лавал, другият в Шадъги, единият иска близко до метро, другият иска да е заобиколен с гора.... Знаете ли, как се угажда на такива, еле пък като са и с претенции? А хванете се сами за сърцето и си кажете, така ли е или не. Ние много добре знаехме какво търсим и си казахме изискванията на агента. Четвъртото жилище, което видяхме стана наше. Агентът ни уреди и срещата в банката, и инспектора, и нотариуса. Навсякъде само се подписахме и всичко беше ОК. Не мога да кажа една крива дума за някого. Аз не бих се справил така, а и не познавам агенти, нотариуси и т.н. Нямам и време да търся, разпитвам, стиковам дати и часове за срещи.
Аз в бетонен блок никога няма да отида. Когато се навирате в такова място, припомнете си какво се случва с всичко бетонно в Квебек.
не съм дилетант - все пак две години съм се занимавал с тия глупости при това в реална бойна обстановка... ...факт е основното място на поражение - носа на самолета в областта на пилотската кабина леко над пода на кабината Eфр. Гийк
Публикувай отговор