Политическата осъзнатост на имиграцията тъдява

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Аватар
Rall
Мнения: 2239
Регистриран на: Чет Авг 10, 2006 8:16 am
Местоположение: Raccoon City

Re: Политическата осъзнатост на имиграцията тъдява

Мнение от Rall »

Ами никак няма да гласуват! Добре, че вие първи се сетихте за тая далавера...

Упс Блъди ме изпреварил, тоа път сме на едно мнение :D
Dead Eyes See No Future
apple
Мнения: 1460
Регистриран на: Чет Юни 28, 2007 2:41 pm

Re: Политическата осъзнатост на имиграцията тъдява

Мнение от apple »

ablood написа:
apple написа:И не, емигрантите нямат същите права като местните, особено през първите няколко години
Ако имаш впредвид правото да гласуваш и да се кандидатираш за правителствени постове, вярно е.

Колкото за останалото, бъркаш "права" с "възможности". И аз и съседа по диагонал имаме права да си купим по 3 луксозни коли, лодка и хидроплан, ама само той се възползва от това си право.

И тебе никой не те ограничава да наследиш семеен бизнес, да се възползваш престижна диплома, препоръки и връзки. Ако ги имаш - действаш. Правата ти са същите като и на местните. Ако ги нямаш... недей да цивриш, че те дискриминират!
Ей я си мери приказките, самозабравил си се! Затова ли тука една шофъорска книжка не ти признават даже? А на някои държави признават - равни права а? Затова ли за един таксиметров шофьор, камионаджия и т.н. първо трябва да си бил с местен кетап шофьор три години минимум. Равни права а? Идват хора дето с това си вадили хляба в БГ примерно и пак сначале! И що щото тук нещо са извънземни или ние за тях сме такива...айде бе равни права... За образованието няма да говорим пък изобщо...щото такива като тебе много ги кефи да е точно така. Вместо да те подложат тук само на няколко професионални изпита под строгия взор на професионалния ордер/асоциация все тая и ако ставаш да ти дадат зелен светофар...то трябва да им теглиш десетки хиляди долари кредити да учиш наново всичко, че да им пълниш гушите. Ама и това пак не е ограничаване на права. Правителствени постове - селяния в изказа! Постовете останаха в соца друже. Разбрахме всички, че си изкарваш хляба с хобито си, само не разбрахме какво е то? Като си толкова умен и успял айде най-после сподели личното си развитие тук откъде тръгна, какво направи и къде си сега? Да позная ли - еее много искаш...а номера на банковата ми сметка искаш ли? Тия вече сме ги чували като опре до сериозни отговори. И от Монреал по високо и по-далеко нема, нема... отвъд твоя хоризонт Земята не съществува!
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Политическата осъзнатост на имиграцията тъдява

Мнение от ablood »

apple написа:Ей я си мери приказките, самозабравил си се! Затова ли тука една шофъорска книжка не ти признават даже? А на някои държави признават - равни права а?
Казвал съм ти го и преди, ама не вдяваш: хората са се напатили от емигранти с дипломи/сертификати/книжки от развиващи се страни. Ако можех да ги излъжа щях да дойда с абсолютно легални дипломи за мозъчен хирург и ракетен инженер. Не са толкова скъпи.

Колкото до хобито ми - умирам си да поправям разни неща. Носи ми огромно удоволетворение.

Нужно ли беше пак да се озлобяваш така?
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Re: Политическата осъзнатост на имиграцията тъдява

Мнение от speedy »

В Канада получаването на шофьорска книжка не е право на никой - имигрант или роден в Канада гражданин.
За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
budtel
Мнения: 534
Регистриран на: Пет Сеп 02, 2011 8:00 pm

Re: Политическата осъзнатост на имиграцията тъдява

Мнение от budtel »

Във Франция и Германия взимат лекари и мед. сестри без да доучават.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Политическата осъзнатост на имиграцията тъдява

Мнение от ablood »

Така ли???? Взимат, викаш? И защо тогава мислиш българските лекари ходят да блъскат из близкия изток? Или си седят в БГ за 1/30 от германската заплата?
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
budtel
Мнения: 534
Регистриран на: Пет Сеп 02, 2011 8:00 pm

Re: Политическата осъзнатост на имиграцията тъдява

Мнение от budtel »

Много български лекари си намериха работа във Франция за 5000 евро на месец. Условието е да знаят френски, а който знае арабски да ходи в Либия и Сирия. Който знае германски отива в Германия. Това дето е в Канада никъде го нема. Тука и професор да дойде па ще доучва, защото са роботизирани и безмозъчни. Не могат да разберат, че в конкурентни условия такава система, че се срине. Свикнали са си бавно, мудно, с много чакане и много заеми. Ама инкубатора нема да е вечен.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Политическата осъзнатост на имиграцията тъдява

Мнение от ablood »

Мда. Наистина. Сега видях. Миналата година са свалили летвата. Искат задължително ниво В2 език, но това е доста по-лесно от нова лекарска диплома в далечна Канада.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
apple
Мнения: 1460
Регистриран на: Чет Юни 28, 2007 2:41 pm

Re: Политическата осъзнатост на имиграцията тъдява

Мнение от apple »

ablood написа:
apple написа:Ей я си мери приказките, самозабравил си се! Затова ли тука една шофъорска книжка не ти признават даже? А на някои държави признават - равни права а?
Казвал съм ти го и преди, ама не вдяваш: хората са се напатили от емигранти с дипломи/сертификати/книжки от развиващи се страни. Ако можех да ги излъжа щях да дойда с абсолютно легални дипломи за мозъчен хирург и ракетен инженер. Не са толкова скъпи.

Колкото до хобито ми - умирам си да поправям разни неща. Носи ми огромно удоволетворение.

Нужно ли беше пак да се озлобяваш така?
Нужно беше да! Защото си извърташ нещата както ти дойде и сега отново! Написах го ясно още предния път! Никой не говори да ти приемат на доверие дипломата. Говорим за професионални изпити, тестове, чертежи ако е необходимо, събеседване пред комисия по професионално значими теми, компютърни умения и те такива. Да не мислиш, че със закупена диплома това можеш да го направиш като учиш една седмица предварително примерно, а иначе да си бил ватман примерно в БГ, Пакистан или където и да било другаде. На подобен професионален изпит подлагат примерно мед. сестра от кебешко мигрирала насам, а вероятно и обратното е валидно. Ето това е за канадците, което на мене ми абсурдно ама това е друга тема, а за нас почвай отначало...Е равни ли са ни правата? Професионален изпит пред комисия с такса някакви стотачки примерно, че не питах и примерно 20 бона и нагоре за ново учене и две години /ако не и повече/ пропилени в черен ратайски труд и зубрене наново как се слага катетър и се сменя подлога... Абе зелени, зелени ама някои май са по-зелени... И пак не разбрах какво поправяш стари таратайки, порутени картонетки или покривчетата им или какво? Кажи да разбера най-после и аз откъде идва това самочувствие за преуспялост и липса на обективност по отношение на актуалните "възможности" щедро предоставяни от днешна Канада. Вчера много интересен разговор имах с канадка на тази тема преди и сега...жената беше доста обстоятелствена какво е било положението преди години как само с един работещ са гледали и по 5 деца тук, изплащали са и къща, а младите са се отделяли още на 18, студентските заеми са били с минимална лихва, а таксите за обучение 2 пъти надолу, храна и други да не говорим. Ама и тя лъже, нищо, че е парче "висшист" по нашенски казано, напълно реализирана по специалността си. Днес живота е много труден нищо не е същото и много канадци се отказват от това да имат много деца, което беше ценност преди години...цитирам я дословно! Та толкова по темата за трите коли и бялата спретната талашитка на два ката...имало едно време на запад...
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11764
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Политическата осъзнатост на имиграцията тъдява

Мнение от optics »

Трябва да правим разлика от гледната точка. Примерно кое е добре за новопристигнал, кое е добре за отдавна пристигнал, кое е добре за тука роден и кое е добре като държавническо мислене са различни неща. Понякога припокриващи се, понякога разминаващи се, понякога противоречащи, зависи от контекста.

Примерно като държавническо мислене е добре да вкарваш образовани хора - готов продукт ти идва сам (и даже пари носи) вместо ти да хвърляш пари да го произведеш тоя продукт. Дотук добре. Фактът, че нататък не винаги е добре, не е от днес и не е от 5 години - аз съм чел статии по доста по-стари вестници обсъждащи какво куца, че така докараните вишисти после не работят като такива.
Въпроса е сложен и в зависимост от конкретния случай може би има различни отговори. А може и да няма. Ако има - не е ясно дали са реализуеми на практика.

В случая с лекарите какво имаме - недостиг на лекари, а пристигащите от други страни лекари имат неимоверни пречки да почнат работа като такива. От една страна - хубаво - не щем да ни лекува танзаниец учил при племенния шаман. От друга страна слуховете казват - кой има интерес лекарите да са малко (а оттам добре платени) - отговор - самите практикуващи лекари.

Много ясно - аз самият ако бях практикуващ лекар, щях ли да съм съгласен да пратим една комисия да обходи европейските страни, да направи оценка на учебните програми и да постанови - от тия и тия учебни заведения, с такъв и такъв печат, стотиците новопристигащи лекари от Европа (само за примера) могат да почват работа квази-веднага. Ще настане конкуренция, ще настане излишък... въобще страшна перспектива...

Аналогично - водопроводчиците са високоплатени, защото са лицензирани, носят отговорност и т.н. Обаче какво става ако българин иска да изкара лиценз за водопроводчик - става трудно, щото му искат изпити по английски и математика (просто не е завършил тукашна гимназия). И той седи и се мае за какво са тия изпити и е убеден че никой от лицензираните канадски водопроводчици няма да ги вземе ако (сега) се яви.

На пръв поглед един умен държавник (а може би опира и до силна ръка ;-) ще постанови - да се направи една държавна комисия която ежедневно да проверява документите и ако е необходимо да изпитва новопристигащи лекари (без да им взема такса) и да им дава лиценз ако всичко е наред... И народа ще има много лекари и ще е доволен...
На втори поглед явно нещата не са толкова прости и лесни.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Политическата осъзнатост на имиграцията тъдява

Мнение от ablood »

Ябълке, не можеш да ми сравняваш отговорността на лекар и сестра. Единият носи изцяло отговорността за хода на лечението, докато другият е само изпълнител. Има чудовищна разлика в визможностите за грешка при двете професии.

Местните власти са решили, че за сега драстичното намяляване към изискванията към лекарите само ще влоши нещата. Дали това решение е правилно, или грешно, не сме ние тези, които ще кажем. Хора с много повече информация, опит и акъл го взимат.

Ябълке, наскоро отказа да ми отговориш дали изобщо работиш, а се га ме разпитваш за детайли от моята професия. Що за наглост? От тостери, до язовирни стени ремонтирам. Тази пролет подрани, та ми се отвори работа с монреалските разпукани ускорители на частици.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
UnHoly
Напуснал форума
Мнения: 410
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 2:37 pm
Местоположение: East of Eden

Re: Политическата осъзнатост на имиграцията тъдява

Мнение от UnHoly »

apple написа:Правителствени постове - селяния в изказа! Постовете останаха в соца друже.
То на тебе че няма полза да ти се обяснява каквото и да е стана ясно отдавна, ама тоя път ти отговарям, 'щото ме напуши на смях :D Това което е имал предид колегата с тия "правителствени постове" = "poste au gouvernement", или казано на по-изгладен български - държавна служба. Та, ти понеже не знаеш френски, се зафащаш с плам комсомолчески да жулиш съгражданина за ниско ниво на езика, без да си даваш сметка ти самата за ... хм... функционалната си ограниченост относно двуезиковата рамка на държавата, която те е приела с отворени обятия :D :D :D Отправям ти предложение да си ревизираш българския - преди обръщение ("друже", в твоето изречение) е редно да се поставя запетая.
Всеки може да умре, но не всеки може да роди. Най-добрите остават неродени.
apple
Мнения: 1460
Регистриран на: Чет Юни 28, 2007 2:41 pm

Re: Политическата осъзнатост на имиграцията тъдява

Мнение от apple »

:D :D :D Отправям ти предложение да си ревизираш българския - преди обръщение ("друже", в твоето изречение) е редно да се поставя запетая.
Да както и пред ЧЕ в твоето първо изречение от последния пост така, че се налага и ти да си ревизираш българския правопис. ;) А иначе пък си натряскал доста запетайки не където трябва вероятно, за да компенсираш... Карай да върви всичката друга я свършихме, та до запетайките стигнахме...
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Политическата осъзнатост на имиграцията тъдява

Мнение от myhata II »

Лекар или зъболекар в Англия,както си щеш,почваш от РАЗ,! :y:
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Политическата осъзнатост на имиграцията тъдява

Мнение от myhata II »

В Канада получаването на шофьорска книжка не е право на никой - имигрант или роден в Канада гражданин

Книжка издадена в Швейцария на БГ Гражданин направо се подменя с категория "Г" за Онтарио
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Публикувай отговор