За такива пропагандистки лекции с манипулативни допускания и неверни данни никой и 5 цента няма да ти даде бе, Гийк. Те стават само за промивка на мозъците на реднешките работнически колективи.
Нищо умопомрачаващо няма в бройката на активните дела за тежки криминални престъпления след като се вижда, че съгласно днешните либерастки представи такива реално са само 105 бр. - убийствата и опитите за убийства. Кой бе, Гийк, днес ти брои за тежко криминално престъпление грабежа или кражбата? Да не говорим, че кражбата под 310 лв. дори и не подлежи на регистриране, камо ли на разследване. А от сводката четем, че от всичките 1981 бр. кражби, 1285 са кражби на лично имущество, вкл. 616 взломни и 669 обикновени. Тук са и компотите и нафтата на Иван1007, и касетофона от колата на еди-кой си и т.н. и т.н. Днес всичко това е част от пейзажа и нищо повече.
Така че, ако днес се отчитаха по същите критерии престъпленията, то една такава сводка би била не умопомрачителна, а направо убийствена.
А това за "неистовия" напън в края на годината за нещо си е манипулация за първосигналници. Това да не ти е планово производство на болтове и гайки та да има напън за изпълнение на плана в края на годината. Или пък държавни средства за харчене от бюджетна организация.
И няма никакви индикации, че това са данни за каквато и да средностатистическа активност, на годишна или каквато и да е друга база. Това са си брой дела за седмицата от .... до.... и толкоз. През следващата седмица може да са били и повече, но може и по-малко, няма данни за това. Както и през която и да е друга седмица от годината. Ако имаме данни за броя на активните дела през цялата година, то тогава можем да определим каква била средномесечната или седмична заетост на всички следователи по всички дела, или на един отделен следовател. При това, имайки предвид, че може един следовател да е работил по 200 или 300 дела, а друг само по едно дело през цялата година, но с 5000 свидетели по него. Както например е бил случаят със следователя Любомир Коцев според отчета на Н-ка на НСЛ ген. Кацамунски в началото на прехода.
"Има реална опасност следствието да спре да функционира - смята директорът на Националната следствена служба генерал Леонид Кацамунски. - Все повече стават хората, които виждат в демократизацията причина за нарастващата престъпност. Въпреки че нивото й засега да е по-ниско от това в развитите страни, следствието вече се задъхва. Има следователи с по 200-300 дела на производство. Но има и следователи като Любомир Коцев, който работи само по едно дело, но затова пък с повече от 5000 свидетели по него. Същевременно няма достатъчно хартия, пишещи машини (тогава компютрите бяха все още екзотика - бел. ред.), бензин, автомобили. Случва се подследствен да бъде развеждан на оглед из София с градския транспорт... Заплатите са ниски, а възможността да докараш нещо допълнително от официален частен бизнес е табу. Общественият престиж на професията никак не е висок. Да кажеш, че си следовател, е също толкова срамно, колкото да си комунист... Чудно ли е тогава, че хората бягат от следствието? Около 500 следователски места са свободни. Нови кандидати почти няма..."
Още един показателен текст какво се случва със следствието след изваждането му от МВР и девоенизирането му от новата конституция, приета през 1991 г.
А с приемането на Закона за съдебната власт през 1994 г. следователите се простиха с офицерските си пагони и звания. Резултатът от цялата тази галимация беше повече от плачевен - за около два месеца напуснаха над 350 души. Ножицата се отвори и изведнъж се оказа, че около 700 следователи и помощник-следователи трябва да се справят с над... 30 000 новобразувани дела годишно.
Ето това е вече конкретно число - 30 000 бр. новообразувани дела годишно. Сега вече можеш да смяташ колко са били месечно, седмично или дневно, както ти е кеф. А като подправка към ястие можеш да си прибавяш и опредлена бройка неразрешени и активни производства от предходната година. Които въпреки неистовите напъни в края на годината да се изпълни плана, все пак са останали такива.
