Млади зъботехници в Канада

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Публикувай отговор
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Млади зъботехници в Канада

Мнение от IRA »

Аз познзвам зъботехници в Монреал. Да започваха с около 12 на час преди 13 години, но сега са с около 30 на час. Не е чак толкова трагично положението, но отнема време.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
grozdan
Мнения: 1324
Регистриран на: Пон Авг 01, 2011 10:58 am
Местоположение: Монреал

Re: Млади зъботехници в Канада

Мнение от grozdan »

pumpy написа: Аз съм гад ??? Знам, не ме учудва коментара. Това, което ме учудва е защо БЕЗ НИКАКВА квалификация е нормало да работиш и да правиш 2200 чисто, а след 9 до 11 години и половин милион заем е ненормално да искаш " да се правиш на бизнесмен'
Еми нема иконка за ирония, не се чуди.

За незапознатите - просто нема легален начин с бачкаторска работа човек да изкарва колкото квалифициран специалист. Освен ако не си професионален спортист в някои спортове. То затова системата тука работи.
Танграта рече и отсече: Един влог за 1% лихва вади повече дивиденти от префърцунените им инвестиции.
Georgi92
Мнения: 25
Регистриран на: Сря Апр 20, 2016 3:06 am
Местоположение: София

Re: Млади зъботехници в Канада

Мнение от Georgi92 »

IRA написа:Аз познзвам зъботехници в Монреал. Да започваха с около 12 на час преди 13 години, но сега са с около 30 на час. Не е чак толкова трагично положението, но отнема време.
Така е, не само в Канада и Америка , в България заплащането също е на база какво може да свърши зъботехника, както и количеството работа.
Ето и един интересен факт за хората които се занимават с тази професия- много хора мислят че е спокойна, високо платена и престижна, но всъщност реалността е че има супер голмо напрежение заради сроковете на всяка една корона, протеза и т.н., . Също така на пациента една коронка може да излезе около 200 лв, но това не означава че зъботехника ще получи 200 лв- зъболекаря взима около 60-70% от цената на коронката, в същото врее зъботехника трябва да плати всички материали за изработката на коронката-гипс,восък,опаковачни маси,метал, керамика..... и още и още.
Тази тема доста се отклони от основния въпрос, но като цяло аз си намерих отговори на повечето питанки.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Млади зъботехници в Канада

Мнение от pumpy »

Аз обичам цифри и то не защото "друго не виждам и те ме правят щастлив" какво често чувам тук, а защото "когато фактите говорят и Боговете мълчат". Едно във форума Богoве няма, и може да се окаже, че поредната доза помия се е заизливала, но това не ми пречи.
Сега по темата с парите:
Ти като зъботехник знаеш колко време отнема производството на една металокерамична коронка. При цена от 350-420 долара, които може да вземе лабораторията от зъболекаря следва следната сметка:
- 30/40%% разходи по лаборатория, материали, наем, машини, сметки, персонал, така наречения overhead;
- заплата на зъботехника, умножи горните 12 или 30 кинта на час по 1.1% и ще разберем реалната сума за труд;
- интересно ми е да разбера печалбата на предприятието, защото не можем да очакваме никоя лаборатория да работи на по-малко от 15-20 % печалба и то преди данъци;

Остава да ни кажеш колко човекочаса отнема една металокерамична коронка моля ?
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Млади зъботехници в Канада

Мнение от pumpy »

Georgi92 написа:Също така на пациента една коронка може да излезе около 200 лв, но това не означава че зъботехника ще получи 200 лв- зъболекаря взима около 60-70% от цената на коронката, в същото врее зъботехника трябва да плати всички материали за изработката на коронката-гипс,восък,опаковачни маси,метал, керамика..... и още и още.
Тази тема доста се отклони от основния въпрос, но като цяло аз си намерих отговори на повечето питанки.
Хе-хе симпатяга, това ми напомня годините ми в Радомир: една коронка струваше 80 кинта, а аз плащах на зъботехника 40, тоест деляхме 50/50 :)
Днес за една коронка "искам" 740 плюс цената на лабораторията, което е около 160 кинта, тоест коронката е 900 цена за пациента. Съотношението зъболекар/лаборатория е 5 към 1 или в проценти е 80% за зъболекаря, 20% за лабораторията.
С щатите "взимам" около 950 за коронка и сметката ми за лабораторията е 125, тоест съотнощението е още по-неблагоприятно за зъботехника. А ако погледнем цена от 50 кинта за коронка на лабораторията към цена от 950 за пациента, смятай сам процентното съотношение.....
Georgi92
Мнения: 25
Регистриран на: Сря Апр 20, 2016 3:06 am
Местоположение: София

Re: Млади зъботехници в Канада

Мнение от Georgi92 »

до pumpy > срока е 1 седмица за коронка, протезите също са толко , при по голяма конструкция,стави/ключалки или моделно лято протеза сроковете са по дълги.
Pavel M
батката - оригиналът
Мнения: 10122
Регистриран на: Нед Сеп 27, 2015 11:18 am

Re: Млади зъботехници в Канада

Мнение от Pavel M »

pumpy написа:
Georgi92 написа:Също така на пациента една коронка може да излезе около 200 лв, но това не означава че зъботехника ще получи 200 лв- зъболекаря взима около 60-70% от цената на коронката, в същото врее зъботехника трябва да плати всички материали за изработката на коронката-гипс,восък,опаковачни маси,метал, керамика..... и още и още.
Тази тема доста се отклони от основния въпрос, но като цяло аз си намерих отговори на повечето питанки.
Хе-хе симпатяга, това ми напомня годините ми в Радомир: една коронка струваше 80 кинта, а аз плащах на зъботехника 40, тоест деляхме 50/50 :)
Днес за една коронка "искам" 740 плюс цената на лабораторията, което е около 160 кинта, тоест коронката е 900 цена за пациента. Съотношението зъболекар/лаборатория е 5 към 1 или в проценти е 80% за зъболекаря, 20% за лабораторията.
С щатите "взимам" около 950 за коронка и сметката ми за лабораторията е 125, тоест съотнощението е още по-неблагоприятно за зъботехника. А ако погледнем цена от 50 кинта за коронка на лабораторията към цена от 950 за пациента, смятай сам процентното съотношение.....

ами как няма да ти харесва в канада/америка след като дереш по 10 кожи от подизпълнителите си зъботехници и още толкова от болните си и зависими от твоята услуга клиенти
на това някои му викат хуманност,а аз ще бъда по прям -еврейска крадлива работа
200% надценка и бедните да го духат

ако така по еврейски я караше в Радомир щеше да отнесеш 200% миньорски бой ,

ей нямате срам.засрамете се бе
с колко на евреина червата са по дълги от тия на радомирския миньор :@
По силен от СПИНА по страшен от РАКА сега за сега си остава ПРОСТАКА
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Млади зъботехници в Канада

Мнение от roumensp »

Батка, в нашата махала отвориха един магазин дето можеш сам да си поръчаш коронки. После ти ги пращат по пощата и можеш да си ги поставиш сам в удобно за теб време. Аз вече съм с 4 от тия (на кучешките зъби) ... излезнаха ми по-изгодно дори от дограмата на мухича.
Последно промяна от roumensp на Пон Апр 25, 2016 1:48 pm, променено общо 1 път.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Млади зъботехници в Канада

Мнение от pumpy »

Pavel M написа:
ами как няма да ти харесва в канада/америка след като дереш по 10 кожи от подизпълнителите си зъботехници и още толкова от болните си и зависими от твоята услуга клиенти
на това някои му викат хуманност,а аз ще бъда по прям -еврейска крадлива работа
200% надценка и бедните да го духат

ако така по еврейски я караше в Радомир щеше да отнесеш 200% миньорски бой ,

ей нямате срам.засрамете се бе
с колко на евреина червата са по дълги от тия на радомирския миньор :@
Батка, ти си едно говедо и не знам защо се и хабя, но то не е са теб, а за Жорката:
В Канада тарифата на зъболекаря е определена и няма нищо общо с цената на лабораторията. Независимо колко е крайната цена за пациента, на мен застрахователната компания не ми признава повече от 740 кинта цена на зъболекаря. Фактурата на лабораторията се заплаща отделно, като в голяма част от случайте не може да надвишава повече от 40% тарифата на зъболекаря, тоест максимум 296 долара.
Всичко фактурирано над тези две цени, се заплаща от пациента. Всичко фактурирано под тези две цени е икономия за пациента. Аз нямам начин да печеля за сметка на лабораторията и да фактурирам пациента, повече от колкото плащам на лабораторията си.

А относно червата, ще ти отговоря по следния начин: жена ми започна като зъболекар в Радомир на 100 кинта заплата, нейната стоматологична сестра по това време взимаше 200 кинта заплата, един работик в "Радомир Метали" взимаше 400 кинта на месец. А сега кажи ми нещо пак за червата....

PS: Има ли причина, поради която се търпят расистките изстъпления на форумния пияница ?
Georgi92
Мнения: 25
Регистриран на: Сря Апр 20, 2016 3:06 am
Местоположение: София

Re: Млади зъботехници в Канада

Мнение от Georgi92 »

мерси за инфото, сега остава само да науча френския :D по ирония на съдбата имам чичо който е стоматолог във Финикс, Аризона....
КОлкото до коронки които се поръчват, това е супер ново за мен.
Тайно се надвам този Май да ми провърви на лотарията за зелена карта иначе зимата ще я прекарам на острова ....само че не Нантъкет, а Грейт Бритън .
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Млади зъботехници в Канада

Мнение от pumpy »

Georgi92 написа:до pumpy > срока е 1 седмица за коронка, протезите също са толко , при по голяма конструкция,стави/ключалки или моделно лято протеза сроковете са по дълги.
Жорка, това не е въпроса, които те питам ;)
Питам те, колко време ти отнема на теб да направиш една металокерамична коронка от получен отпечатък до готов продукт. Направи си следната применра сметка:
- отливане на модел - 5 минути
- тримване - 5 минути
- монтиране в артикулатор - 5 минути
- подготовка на пънчето - 10 минути
- моделиране на металното кепе - 20 минути
опаковане - 20 минути
- леене - 10 минути за 3 коронки в муфа, тоест по 3 минути на коронка
- обраобтка на металното кепе - 30 минути
- нанасяне на порцелана и боядисване - 55 минути

Готов продукт от начало до край на коронка - два часа и 25 минути.
Сега, моята последователност в процедурите и времето за изпълнението им е произволна, защото никога не съм засичал зъботехник с хронометър. Затова те питам и теб. Знам, че на моята зъботехничка, която работеше в офиса ми и отнемаше около 10 часа да направи една цяла протеза, общо сумарно и това го знам, защото съм и признавал и заплащал 10 часа на протеза по 26 кинта на час. Това ми е струвало около 290 кинта за труд, 40 кинта за гарнитура зъби за една протеза, останалото до 540 е било "печалба" за лабораторията, тоест около 210 кинта, в които влизат останалите консумативи и наем. Ако разумно приемем, че останалите разходи са били около 50 кинта ( пластмаса, восък, наем, ток, климатик, поддръжка, борчета и камъчета и т.н. и т.н. ), то най-вероятно като собственик на лаборатория съм правил около 160 кинта на една протеза - печалба от около 30%, в най-добрия случай. Никога не съм знаел колко профит ми носи лабораторията. Не ме е и интересувало, защото за мен беше важно удобството да имам in house lab и да намаля времето за получаване на готов продукт. . Днес нямам зъботехник на заплата, тоест не правя печалба от около 500-750 кинта на месец, което е такава трагедия, че затварям кабинета и се местя в "друг затвор" ;)
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Re: Млади зъботехници в Канада

Мнение от speedy »

батка, в идиотщините, който пишеш си много добър.

Като си такъв майстор - стани зъболекар. Знам такива католици, протестанти и православни християни. Цените им са едни и същи.

На теб често ли ти правят сметки хора, на които не им е работа да го правят?
За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Млади зъботехници в Канада

Мнение от roumensp »

Georgi92 написа: КОлкото до коронки които се поръчват, това е супер ново за мен.
Не ми казвай, че си се вързал на тая простотия дето изръсих заради Батката (а.к.а. Pavel M) ... :D
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Млади зъботехници в Канада

Мнение от pumpy »

Georgi92 написа:мерси за инфото, сега остава само да науча френския :D по ирония на съдбата имам чичо който е стоматолог във Финикс, Аризона....
КОлкото до коронки които се поръчват, това е супер ново за мен.
Тайно се надвам този Май да ми провърви на лотарията за зелена карта иначе зимата ще я прекарам на острова ....само че не Нантъкет, а Грейт Бритън .
Ще не се обадиш на чичо си ?
А това за "поръчването на коронки" беше ирония, но трябва да познаваш батката, за да знаеш с каква сериозност се отнасяме към него тук със форума....
Georgi92
Мнения: 25
Регистриран на: Сря Апр 20, 2016 3:06 am
Местоположение: София

Re: Млади зъботехници в Канада

Мнение от Georgi92 »

Ако трябва да съм честен коронка до края съм изкарвал само в колежа, по простата причина че в лабораторията искат те да си нанасят керамиката, аз раотя до керамиката, от подвижното протезиране съм работил на всеки един етап (вкл. взимане на отпечатък, определяне на височина, определяне на цвят.... но това не си го чул). Иначе до метал за около 5 часа е постижима цел за мен, като в тези 5 часа включим и технологичното време за всеки материал и процедура.+ изработване на временна коронка
Само да вметна че муфата се загрява ~90 мин , работния модел може да бъде залян за 5-7 мин, но пак си трябва още поне 30 мин за да стегне гипса.... малко rush да му дадеш и после трябва отначало.
отливане за тотална/частична протеза- 5 мин-
, тримване-5 мин
, изработване на лъжици - 10-12мин
прикус- 10 мин на челюст (ако е с фотополимеризираща плака-7мин)
включване в оклудатор ( в Б-я и в Масачузетс ...навсякъде където съм бил протезите ги включват в оклудатори)- 5 мин
2 тотални протези ги редя за около час и половина,
+ около 15 мин за изработване на куки, бюгел ( въпреки че лично аз съм против бюгелите)-10мин
опаковане в кювета- 10 мин и за 2те кювети
изваряване на восъка ~10 min
почистване на протезатач 30 мин
полиране -20мин .
избелващи шини, шини за бруксизъм- около 40мин в завършен вид
Поправка на протеза- 30 мин


Не искам да се оправдавам, но засега толко мога...нека се има предвид че скоро съм завършил+ прекъснах на няколко пъти за да мога да ходя на бригада .
Публикувай отговор