Имотния балон в Канада

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Имотния балон в Канада

Мнение от myhata II »

miteto написа:
myhata II написа:
miteto написа:
myhata II написа:сега виждаш ли че предсказанията ми се сбъднаха
Муха, с твоите предвиждания + долар и педесе човек може да си купи чаша Тим Хортънс - толкова струват :D
Отпреди 7-8 години си ги направил тези предвиждания и оттогава досега цените в Торонто са се удвоили.
е митьо, я ми кажи каква е разликата между мен и теб ?
аз плащам наем а ти моргидж
кой е по на сметка, свободен да пътува и енджойва от живота ?
Освен ако нямаш 6 месеца отпуска, не виждам как си по-свободен да пътуваш. Ограничението за пътуването идва от работата, а не от това дали си под наем или с моргидж. И с едното и с другото, все трябва да се работи да се изкарват пари за храна и подслон.
точно така, сам си отговори, аз стъпвам на 1500 всичко включено, а ти стъпваш на минимум 2500, 12 *1000 =12 000 разлика
ядене пиене, ресторанти и ексурзийки и дори покупка на всеки две години приличен нов автомобил !
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Имотния балон в Канада

Мнение от miteto »

Това на колко стъпвяш няма никаква връзка с факта, че "предсказанията" ти пукната пара не струват :D
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Имотния балон в Канада

Мнение от myhata II »

струват, ти за 8 години си на минус
седни и смятай с калкулатора
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Аватар
Panem et Circenses
Мнения: 580
Регистриран на: Сря Яну 20, 2016 4:01 pm

Re: Имотния балон в Канада

Мнение от Panem et Circenses »

Marto написа:Мога да ви кажа за Албърта, и в частност в Едмънтън, защото имам преки наблюдения.

Цените в момента са същите колкото преди година. Разликата е, че продажбите стават много по-бавно (януари беше особено зле) и много агенти ми се оплакват че работят нонстоп, но просто не могат да "close the deal". Купувачите очакват да вземат къщите без пари, а продавачите все още не са готови да понесат загуби.

Някои и не могат да си го позволят. Една къща купена за $450К с 5% даун има ипотека (със HCMC застраховката) от над $442,000 и като добавим 15 хиляди за агентите и евентуално още 10тина (в завимост от вида ипотека) за early termination, трябва да продадат за почти $470 за да брейк-нат ийвън.

Но цената на нефта се позакрепи, а и Едмънтън е столица (много народ работи за държавния апарат), така че съм сигурен, че шъ съ оправим ;)

Ето малко статистика за Едмънтън с картинки

Четвърто тримесечие на 2015:
http://www.ereb.com/pdf/QuarterlyStats.pdf"

Февруари 2016 (и срaвнено с февруари 2015):
http://www.ereb.com/pdf/2016StatsInfographic-March.pdf"
http://www.ereb.com/pdf/2016NewsRelease-March.pdf"

Изглежда е много интересно да си статистик за реал-естатен борд - средната цена на къщите е надолу 2.79%, средната цена на апартаментите е надолу 1.32%, тоталната сума в $$$ изразходвана за RE е надолу 13.55% или 10.99% резиденшал (по-малко $$ в ръцете на RE агентите, мортгич брокерите и адвокатите).... и средната цена пада само с 0.27%


Ето и малко картинки от центъра на петролния бъст:
http://www.fmreb.com/sites/5098200ae7e1 ... y_2016.pdf"

Кой извика "пожар" в киното???
Последно промяна от Panem et Circenses на Вто Мар 15, 2016 5:30 pm, променено общо 1 път.
The purpose of studying economics is not to acquire a set of readymade answers to economics, but to learn how to avoid being scammed by economists and swindled by accountants (claiming to be magicians, wizards with "fiduciary duty" to serve you)
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Имотния балон в Канада

Мнение от roumensp »

Panem et Circenses написа:Изглежда е много интересно да си статистик за реал-естатен борд - средната цена на къщите е надолу 2.79%, средната цена на апартаментите е надолу 1.32%, тоталната сума в $$$ изражодвана за РЕ е надолу 13.55% или 10.99% резиденщал (по-малко $$ в ръцете на РЕ агентите, мортгич брокерите и адвокатите).... и средната цена пада само с 0.27%

Ето и малко картинки от центъра на петролния бъст:
http://www.fmreb.com/sites/5098200ae7e1 ... y_2016.pdf"
Ми интересно е ... от последния линк се вижда, че средната цена на апартамент в "Boyle, Conklin, Grassland, Lac La Biche, Plamondon & Wandering River" за 1 година се е повишила със 100%. Това е защото ползват много специален софтуер, пачван срещу "division by zero". :D
nekerman
Мнения: 235
Регистриран на: Сря Фев 08, 2006 2:27 pm
Местоположение: Montreal

Re: Имотния балон в Канада

Мнение от nekerman »

dtodorova написа:
nekerman написа:
dtodorova написа:Ванкувър не е представителна извадка на Канада. По една или друга причина. Ние бяхме и от двете страни и имаме идея как стоят нещата. Приказките на агентите по недвижими имоти, статистиките и информацията в нета е едно. Съвсем друго е, когато забиеш табелата пред кондото или къщата. Ние продадохме апартамента за 6 месеца. Имаме съсед (съседно кондо), който трета година е на пазара и в момента е 40% под начално исканата сума. И ще не е продал. Приказки тип "20 процента повишение на цената за една година" може да минат пред някой новодошъл.
Кондото ти, както и сектора не са атрактивни, затова трудно/не се продава. Аз съм на пазара в момента и изтървах 2 апартамента, като вторият буквално замина за броени часове.
Това е най-лесното обяснение. Особенно при тоталната липса на купувачи. Нямам идея относно статистиките в Калгари и района като цяло. Може да има спад 3-4% в цените. Интересна ми е статистиката по отношение броя на сключените сделки.

Апропо, приказки от сорта на "атрактивен", "комуникативен", "перспективен", ....... но комент. Не ме карай да изреждам причини.
http://affaires.lapresse.ca/economie/im ... ntreal.php"
http://www.centris.ca/fr/outils/statist ... mobilieres"
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12481
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Имотния балон в Канада

Мнение от Ivan1007 »

myhata II написа:
miteto написа:
myhata II написа:
miteto написа:
myhata II написа:сега виждаш ли че предсказанията ми се сбъднаха
Муха, с твоите предвиждания + долар и педесе човек може да си купи чаша Тим Хортънс - толкова струват :D
Отпреди 7-8 години си ги направил тези предвиждания и оттогава досега цените в Торонто са се удвоили.
е митьо, я ми кажи каква е разликата между мен и теб ?
аз плащам наем а ти моргидж
кой е по на сметка, свободен да пътува и енджойва от живота ?
Освен ако нямаш 6 месеца отпуска, не виждам как си по-свободен да пътуваш. Ограничението за пътуването идва от работата, а не от това дали си под наем или с моргидж. И с едното и с другото, все трябва да се работи да се изкарват пари за храна и подслон.
точно така, сам си отговори, аз стъпвам на 1500 всичко включено, а ти стъпваш на минимум 2500, 12 *1000 =12 000 разлика
ядене пиене, ресторанти и ексурзийки и дори покупка на всеки две години приличен нов автомобил !
,"
Разликата е, че след 10-15-20 години ти имаш зиро, нула, геврек, а той има имот за един милион. :D

Отделен въпрос,.че аз например и сега не мога да изям и изпия повече.
Когато пък имах 6 месеца отпуска повече от 2-3 пъти не съм ходил на екскурзийки, въпреки че никога не е било проблем парите.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Имотния балон в Канада

Мнение от pumpy »

Ivan1007 написа:
myhata II написа: ядене пиене, ресторанти и ексурзийки и дори покупка на всеки две години приличен нов автомобил !
,"
Разликата е, че след 10-15-20 години ти имаш зиро, нула, геврек, а той има имот за един милион. :D

Отделен въпрос,.че аз например и сега не мога да изям и изпия повече.
Когато пък имах 6 месеца отпуска повече от 2-3 пъти не съм ходил на екскурзийки, въпреки че никога не е било проблем парите.
Ванка, явно мухата може да пие безгранично щом 12к на година отиват за ядене и пиене.....
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Имотния балон в Канада

Мнение от myhata II »

Ivan1007 написа:Разликата е, че след 10-15-20 години ти имаш зиро, нула, геврек, а той има имот за един милион. :D

Отделен въпрос,.че аз например и сега не мога да изям и изпия повече.
Когато пък имах 6 месеца отпуска повече от 2-3 пъти не съм ходил на екскурзийки, въпреки че никога не е било проблем парите.
Ще има чушки, а и да има за какво му са на дърти години ?

и как точно го изсчисли един милион , може да има 200 000
и ти ли стана бай врачко ? :lol:
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Имотния балон в Канада

Мнение от pumpy »

Добре де мухи, а на дърти години с какво ще го плащаш този наем от 1500 на месец ?
Или и това няма значение ?
Аватар
Panem et Circenses
Мнения: 580
Регистриран на: Сря Яну 20, 2016 4:01 pm

Re: Имотния балон в Канада

Мнение от Panem et Circenses »

Къде изчезна поста ми с най-новата статистика от CREA (Canadian real estate association)?
The purpose of studying economics is not to acquire a set of readymade answers to economics, but to learn how to avoid being scammed by economists and swindled by accountants (claiming to be magicians, wizards with "fiduciary duty" to serve you)
Pavel M
батката - оригиналът
Мнения: 10109
Регистриран на: Нед Сеп 27, 2015 11:18 am

Re: Имотния балон в Канада

Мнение от Pavel M »

Panem et Circenses написа:Къде изчезна поста ми с най-новата статистика от CREA (Canadian real estate association)?

ами явно си се е самоизтрил :D
По силен от СПИНА по страшен от РАКА сега за сега си остава ПРОСТАКА
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Имотния балон в Канада

Мнение от Koko »

Panem et Circenses написа:Къде изчезна поста ми с най-новата статистика от CREA (Canadian real estate association)?
Според модераторския лог нищо не е трито от тази тема - или не си пуснал въпросното мнение или е в някоя друга тема.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Имотния балон в Канада

Мнение от roumensp »

Koko написа:
Panem et Circenses написа:Къде изчезна поста ми с най-новата статистика от CREA (Canadian real estate association)?
Според модераторския лог нищо не е трито от тази тема - или не си пуснал въпросното мнение или е в някоя друга тема.
Който го интересува може сам да ги види на http://creastats.crea.ca/natl/index.htm" .
CREA написа:Year-over-year price growth continued to vary widely among housing markets tracked by the index.
Greater Vancouver (+22.18 percent) and the Fraser Valley (19.39 percent) posted the largest gains, followed by Greater Toronto (+11.30 percent). Meanwhile, year-over-year price growth in Victoria accelerated to almost 10 percent in February while Vancouver Island home price growth picked up slightly to 5.7 percent. By contrast, home prices retreated by about three-and-a-half percent on a year-over-year basis in Calgary and by about three percent in Saskatoon. Year-over-year price growth climbed out of negative territory in Regina for the first time in close to three years in February. Additionally, home prices edged higher on a year-over-year basis in Ottawa (+0.82 percent) and rose modestly in Greater Montreal (+1.67 percent). Price growth also strengthened further in Greater Moncton (+6.97 percent).
Аватар
Panem et Circenses
Мнения: 580
Регистриран на: Сря Яну 20, 2016 4:01 pm

Re: Имотния балон в Канада

Мнение от Panem et Circenses »

roumensp написа:
Koko написа:
Panem et Circenses написа:Къде изчезна поста ми с най-новата статистика от CREA (Canadian real estate association)?
Според модераторския лог нищо не е трито от тази тема - или не си пуснал въпросното мнение или е в някоя друга тема.
Който го интересува може сам да ги види на http://creastats.crea.ca/natl/index.htm" .
CREA написа:Year-over-year price growth continued to vary widely among housing markets tracked by the index.
Greater Vancouver (+22.18 percent) and the Fraser Valley (19.39 percent) posted the largest gains, followed by Greater Toronto (+11.30 percent). Meanwhile, year-over-year price growth in Victoria accelerated to almost 10 percent in February while Vancouver Island home price growth picked up slightly to 5.7 percent. By contrast, home prices retreated by about three-and-a-half percent on a year-over-year basis in Calgary and by about three percent in Saskatoon. Year-over-year price growth climbed out of negative territory in Regina for the first time in close to three years in February. Additionally, home prices edged higher on a year-over-year basis in Ottawa (+0.82 percent) and rose modestly in Greater Montreal (+1.67 percent). Price growth also strengthened further in Greater Moncton (+6.97 percent).
Разбира се че всеки може да си го прочете (ако някой му каже / спомене) но твоя пост е много "bland".
Друго си е ако се направи малко по-пикантен, сложат се някоя и друга подправка (солчица, лютива чушчица...) - тогава грабва очите и всеки го чете... и си казва хмъъъъм

Изображение

Ето го и официалния BoC inflation calculator за 2011-2016 (5 години както в рaпорта по-горе)

Изображение

Вижда се че за една голяма част от Канада (с изключение на BC и ON) цените на имотите са се дигали с ръста на "официалната" инфлация за последните пет години.


http://www5.statcan.gc.ca/cansim/a26?la ... id=3780122" (cansim table 378-0122)

В края на 2015 тоталния дълг в Канада (правителствен, частни предприятия, граждани) е $6.897 трилиона.
В края на 2014 тоталният дълг е $6.283 трилиона - тоест за година се е увеличил с $614 милиарда (или с 9.77%)

Q4, 2013 - тоталният дълг е $5.912 трилиона, а увеличението е $371 милиарда
Q4, 2012 - тоталният дълг е $5.565 трилиона, а увеличението е $347 милиарда
Q4, 2011 - тоталният дълг е $5.220 трилиона, а увеличението е $345 милиарда
Q4, 2007 - тоталният дълг е $4.152 трилиона
Q4, 2003 - тоталният дълг е $2.941 трилиона (вдига се тавана на CMHC)
Q4, 2002 - тоталният дълг е $2.890 трилиона (създават се моргич-бондовете като източник на лесно финансиране за банките)
Q4, 2000 - тоталният дълг е $2.619 трилиона
Q4, 1999 - тоталният дълг е $2.494 трилиона (въвеждат се 5% доунпеймънт)

Вие си правете сметка какво означава това за канадската икономика (малко по-малко от $2 трилиона в текущи цени).
Преди 40-45 години (започване на финансиализацията) един долар нов дълг вдигаше икономическата активност с два-три или повече доларa. После дойде времете където долар нов дълг водеше до долар нова икономическа активност. Ех, какви времена бяха!!!
Сега обаче сме в терминалната фаза на тази икономическа система - където един долар икономически растеж се купува с 20-30 или повече долари нов дълг (за Канада например 1% от $2 трилиона е 20 милиарда; 614/20 е $30.7 дълг за всеки нов $ GDP). Това расте параболично и лошото е че новото поколение управници иска да видят какво има от другата страна на параболата.
И това важи не само за Канада но и за всички други развити страни. Да не говорим какви "assets" са се купили с тези дългове и каква им е цената на тези "assets" (и каква щеше да е ако ги нямаше тези дългове).

BTW, тези $614 милиарда само за 2015 година са около $17,000 на всеки жител на Канада (от новороденото бебенце до хората в затвора) - които са изядени, изпити и сложени на кредитна карта за плащане по-късно!

ПП.
Допълнение относно страхотните резултати за Ванкувър и Торонто
От последната им статистика тук:
http://www.rebgv.org/news-statistics/me ... e-february"
ще цитирам две неща:
1. Areas covered by Real Estate Board of Greater Vancouver include: Whistler, Sunshine Coast, Squamish, West Vancouver, North Vancouver, Vancouver, Burnaby, New Westminster, Richmond, Port Moody, Port Coquitlam, Coquitlam, New Westminster, Pitt Meadows, Maple Ridge, and South Delta
2. The total dollar value of residential sales transacted through the MLS® system in Greater Vancouver totalled $39 billion in 2015.
Вие си сравнете $39 милиарда които са похарчени във Ванкувър за имоти през 2015 с $614 милиарда увеличение на дълговете в Канада за съшата година. От чужбина идвали куфарчета с пари - ама май само така разправят...

http://www.trebhome.com/market_news/mar ... mw1512.pdf"
Продажбите за Toronto TREB (включва Toronto, Halton, Peel, York, Durham, Orangeville and Simcoe county) са $63,029,986,321
Само Toronto - $24,607,919,966

Изображение
The purpose of studying economics is not to acquire a set of readymade answers to economics, but to learn how to avoid being scammed by economists and swindled by accountants (claiming to be magicians, wizards with "fiduciary duty" to serve you)
Публикувай отговор