Канадски простотии

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Заключено
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Канадски простотии

Мнение от Павел »

Marto написа:
Павел написа:
Marto написа:
PS: Еймекс кратко за Еймерикан Експрес ли е? Името на компанията е Шеврон.

https://answers.yahoo.com/question/inde ... 803AAXkLBN"

http://dictionary.cambridge.org/pronunc ... sh/chevron"
Цитат от твоя линк:
Best Answer: The "A" is pronounced like it is in "Apple"
С което и аз съм съгласен. Само че излиза, че според тебе Apple е "ейпъл". :rofl:

Речникът хубаво (и дава "шеврон" като опция), но аз ти говорих за името компанията, а то се произнася точно така. Ето ти няколко примера от известни американски журналисти и самите реклами на компанията:

https://www.youtube.com/watch?v=6vAYKzKu2eQ"
https://www.youtube.com/watch?v=odsREn1 ... tu.be&t=10"
https://www.youtube.com/watch?v=Fy4wUqx ... tu.be&t=18"
Нищо не излиза според мен - аз езици не съм измислял - при имената правила няма. Казвам по навик това, което съм слушал около себе си 15 години. Не знам за цяла Америка, но в Калифорния масово казват Еймекс и шЕврън (още от '91 съм започнал да зареждам на Chevron gas station намираща се на San Vicente + Montana). Не си спомням някога да съм чувал Ейпъл, но е възможно някъде и така а го казват. Също постоянно чувах Лос Енджелис, нещо на което една логопедка, която сигурно и на картичка не бе виждала града, ми се изсмя преди 5-6 години, на което ти бурно и изръкопляска.
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11764
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Канадски простотии

Мнение от optics »

pumpy написа:
optics написа:
roumensp написа:Аз лично нямам много вяра на разни точки, особено пък ако expire-ват ... предпочитам да ми връщат КЕШ, като мухата. :D
Абсолютно !
Точките са измислени по следните причини. Винаги е в сила поне едната, а често и двете.
1. По-трудно да може са сметнеш фактическата далавера
2. Да ти пробутат продукт който иначе не би купил с пари или повече би се поколебал ( и за което те цоцат или от продавача му, или самите те са продавача).......
Аз събирам мили на Юнайтед и ги харча за билети на стойност около 800/1000 долара (Денвър-Форт Сейнт Джон), което дава около 6 цента на миля. Денвър-София билет ми дава 2 цента на миля, което е отностелно нормална цена за билет от мили. При положение, че не ми струват НИЩО да ги събирам, не виждам защо да се лишавам от 2/3 билета годишно на цена от 800 кинта всеки
Тва че аз не се кефя на милите, разбира се не означава че имам нещо против хората които ги събират и използват. Имам против начина по който се смятат. Иначе и аз събирам точки от разни неща и ги ползвам. Естествено че е по-добре от нищо.
По-скоро Киро ми се стори че влага иронична нотка по-горе в темата че се "кефел" на събиращите точки.

Тва лято имахме следната случка на паркинг - на входа пише 4 долара. Хубаво минаваме бариерата, вземаме си билетче, моткаме се 2 часа в района и на излизане отиваме на машината за плащане. Тя взема билетчето и вика - дай 16 долара. Като се зачетохме се оказа че 4-тях долара за паркинг били само ако си си купил нещо на стойност примерно над 15 долара от магазинчетата - те дават билетче което да се приложи... И така - бяхме изправени пред дилемата дали да дадем 16 за паркинг и нищо за сувенир или 16 за една чаша и 4 за паркинг. Точно сега си пия от тая чаша :) която за 4-те допълнителни долара твърдо си заслужава.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Re: Канадски простотии

Мнение от speedy »

Вчерашна случка - Торонто, даунтаун, до гарата.

Спира ме сравнително прилично облечен мъж държащ телефон и смачкана десетачка и за 30 секунди ми разказва трагична история за катастрофа на път за Ниагара, изчезнали портфейл и документи, семейство в болницата, не познавал добре града, трябвало спешно да се върне в къщи и не му достигали 15 долара за билет. Изваждам най-дървения си източно-европейски акцент като намек да ми приказва по-бавно. С желание да помогна на ближния в беда, му посочвам входа на гарата и казвам - ела с мен, ще ти купя билет.

5 секунди мълчание, след което човекът - ама аз всъщност трябва да пътувам с Грейхаунд до Съдбъри, от терминала на Бей и Дъндас. За десет секунди ми обяснява - по-добре от екскурзовод - точно как ще стигне дотам пеша (за незапознатите - това е поне 20-25 минути ходене). Поглеждам към сравнително новия му Самсунг и споделям, че въпреки, че не обичам да си вра носа в лични работи, не бих се отказал да видя някои от последните му съобщения, които няма как да не е пратил на роднини и приятели с описание на катастрофата. Хвърля ми един влажен поглед и изчезва зад ъгъла. Така и не разбрах дали го засегнах с нещо. Сигурно е бил много разстроен, ама пък аз не съм лош човек, само малко бавно загрявам.
За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
Аватар
kiro
Мнения: 877
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2012 7:27 pm
Местоположение: Торонто

Re: Канадски простотии

Мнение от kiro »

optics написа: По-скоро Киро ми се стори че влага иронична нотка по-горе в темата че се "кефел" на събиращите точки.
Полу-иронично ;) Има много 'фенове' около мен, които аха-аха да си купят самолетен билет и все не става ... :)

Иначе ако прокарваш бизнес разходи има смисъл.

За покупки в магазин - на $30000 eligible purchases годишно от купуване на салам, маслини, бензин, и др., 1% са $300. Минус $100-150 годишна такса..... Яка далавера!
Bulgayrian
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Канадски простотии

Мнение от Marto »

Когато бях в НБ, веднъж купувам нещо от магазинчето на ъгъла и гледам едно здраво, младо момче дава ресто на продавачката за 20 долара. Оня си тръгва и продавачката ми казва, че през има няма час той си е купувал 20-доларови банкноти по този начин. Същия ден той ме спира на улицата и пак някаква тъжна история. Направо го попитах "ти изкарваш поне 100 долара на ден така, нали?". Той се сепна, попсува нещо и после се разкара.

Въртя се из даунтауна поне още седмица - две.
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Re: Канадски простотии

Мнение от speedy »

Същата Скоша Моментум миналия ноември ми даде $1312.33 - комбинация от същия бензин, салам,марули и няколко самолетни билети. Нека да е простотия.
За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
Аватар
kiro
Мнения: 877
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2012 7:27 pm
Местоположение: Торонто

Re: Канадски простотии

Мнение от kiro »

speedy написа:Същата Скоша Моментум миналия ноември ми даде $1312.33 - комбинация от същия бензин, салам,марули и няколко самолетни билети. Нека да е простотия.
Колко командировки прекара през картата?
Bulgayrian
Аватар
domino
Мнения: 1148
Регистриран на: Пон Яну 03, 2011 1:27 pm
Местоположение: Toronto

Re: Канадски простотии

Мнение от domino »

Последните години (в София) тази схема малко я модифицираха. Започнаха да ходят момче и момиче; добре облечени. Момичето разказва историята а момчето стои малко настрани. Вероятно така имат по-голям успех.
”Do not be wise in your own ieyes”
Solomon the son of David, king of Israel
и кинг на пра, пра,...пра дядото на Пумпи,
внук на Леон
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Канадски простотии

Мнение от Marto »

speedy написа:Същата Скоша Моментум миналия ноември ми даде $1312.33 - комбинация от същия бензин, салам,марули и няколко самолетни билети. Нека да е простотия.
Грубо колко пари минаха през картата за да се събере толкова КЕШ? Ако ти е удобно да споделиш, разбира се.
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Канадски простотии

Мнение от yahoo »

Marto написа:
speedy написа:Същата Скоша Моментум миналия ноември ми даде $1312.33 - комбинация от същия бензин, салам,марули и няколко самолетни билети. Нека да е простотия.
Грубо колко пари минаха през картата за да се събере толкова КЕШ? Ако ти е удобно да споделиш, разбира се.
The Scotia Momentum VISA Infinite card rewards you on your everyday spending with the most cash back of all our credit cards:
A full 4% cash back on all eligible gas station and grocery store purchases
A full 2% cash back on eligible drug store purchases and recurring bill payments
A full 1% cash back on all other eligible purchases
Ако е пазарувал само от одобреното за 4% то е получил $1312.33 за похарчени около $33,000 годишно, което е съвсем реално.
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Канадски простотии

Мнение от roumensp »

Marto написа:
speedy написа:Същата Скоша Моментум миналия ноември ми даде $1312.33 - комбинация от същия бензин, салам,марули и няколко самолетни билети. Нека да е простотия.
Грубо колко пари минаха през картата за да се събере толкова КЕШ? Ако ти е удобно да споделиш, разбира се.
Яко шофиране и ядене е паднало. :D С бейсик дивидент (1%) ще е доста трудно, трябва да прокараш 130К само през една карта ....
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11764
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Канадски простотии

Мнение от optics »

speedy написа:Хвърля ми един влажен поглед и изчезва зад ъгъла. Така и не разбрах дали го засегнах с нещо. Сигурно е бил много разстроен, ама пък аз не съм лош човек, само малко бавно загрявам.
:rofl: :rofl: :rofl:
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Канадски простотии

Мнение от roumensp »

domino написа:Последните години (в София) тази схема малко я модифицираха. Започнаха да ходят момче и момиче; добре облечени. Момичето разказва историята а момчето стои малко настрани. Вероятно така имат по-голям успех.
Преди няколко месеца жена ми даде 20 кинта на такива, в даунтаун. Абсолютно ясно ми беше какви са, но тогава не бях в настроение да се разправям.
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Re: Канадски простотии

Мнение от speedy »

Marto написа:
speedy написа:Същата Скоша Моментум миналия ноември ми даде $1312.33 - комбинация от същия бензин, салам,марули и няколко самолетни билети. Нека да е простотия.
Грубо колко пари минаха през картата за да се събере толкова КЕШ? Ако ти е удобно да споделиш, разбира се.
Разбивката е $150 от двата процента и останалите почти по равно разделени между 1% и 4%. Всичко, което може минава през тази карта. Ако можеше и мортгиджа да го вмъкна...
За оплаквания: Armenian Holy Trinity Church - (416) 431-3001
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Канадски простотии

Мнение от roumensp »

speedy написа:Всичко, което може минава през тази карта. Ако можеше и мортгиджа да го вмъкна...
Много си скромен, аз бих добавил и плащанията по баланса на други карти (също cash back), пропърти таксата, RRSP и TFSA депозити, ..... засега не се сещам повече. А още по-добре - да ставаше за плащане на баланс на CRA и да връщаше 4% cash back при такава транзакция .... тогава щеше да е "голяма кушия", както казва Оптикс. :D
Заключено