Ферми и био-ферми

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Публикувай отговор
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от Kpetrov »

Bistra написа:6 начина да се разграничиш от смрадливото простолюдие
Нямай си и понятие от чесън и бял хляб
Освен ако не са горски, бейби или органик.
От фундаментално значение е да изглеждаш и да се държиш сякаш баба ти без маскарпоне на маса не е сядала. Стане ли дума за храни, използвай изрази като "гурме" и "фюжън".
Напомняй често в компания, че обожаваш печен фазан с лайм и дива мента. Критикувай избора на кетъринг за отбрани партита, на каквито често те канят. Обичай био продукти, закупени от био магазин, с десетки левове надценка.
Тоест, яж био йогурт, но не и кисело мляко, купено от бабичка в буркан за 2 лева.
Недей да готвиш никога без гуакамоле.
:rock: :party:
Айде ваш ред е!
Едно е да правиш всичките или поне повечето от нещата описани в статията - отъждествяващи те като снобар, друго е да питаш във форума за храна произведена в локални ферми.
Искаш да кажеш, че питащите питат просто за да се покажат ли!?
Та те питат точно за кисело мляко, купено от бабичка в буркан.
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от Bistra »

:D Бабичка - франкофонка. Cool!
Ти сериозно ли?
Локалните магазини, откъде смяташ, че се снабдяват?
Само разликата е, че там са спазени санитарно хигиенни норми и разбира се е по-скъпо. Плащаш си за гъзарлъка да ядеш органично, а доколко е такова само Господ може да ти каже. ;)
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от Bistra »

Между другото това да снабдяваш някого със сурово мляко е меко казано незаконно.
Едни наши познати ми разказаха, че някакъв руснак ги снабдявал така (що ли не съм изненадана?!)
След като млякото добило популярност и други нашенци поискали. Та производителят почнал да го кръщисва с вода, явно за да увеличи количеството. В резултат на това намалил качеството. Ама на незаконното придиря ли се?! Абе хубава работа, ама руска! :tmi:
За мен си е риск да взимаш така от непознат, ама всеки си преценява сам за себе си.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от Kpetrov »

Bistra написа:Плащаш си за гъзарлъка да ядеш органично, а доколко е такова само Господ може да ти каже.
Едни наши познати ми разказаха, че някакъв руснак ги снабдявал така - с мляко с добавена вода.
Аз може да искам да си плащам и за мляко с вода! Ти сега и Господ ли си, че да обясняваш от къде, какво и с колко вода мога да купувам.
Предполагам млякото със спазени санитарно хигиенни норми няма никаква вода в него или си се объркала с водка?
Вместо да разтягаш лукуми и да разправяш истории от хиляда и една нощ отговори на конкретния въпрос дали искаш да кажеш, че питащите питат просто за да се покажат.
Bistra написа:Между другото това да снабдяваш някого със сурово мляко е меко казано незаконно.
Но разбира се, направо граничи с тероризъм, меко казано. Направо престъпление срещу човечеството!
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
Аватар
analgin
.
Мнения: 2162
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 7:25 am

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от analgin »

Аз прочетох, че в България се добавя вода със свинска мас за да се повиши малеността му. Справки - бгмама или при Стрина§Смехурко.
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от Павел »

Bistra написа:6 начина да се разграничиш от смрадливото простолюдие
Нямай си и понятие от чесън и бял хляб
Освен ако не са горски, бейби или органик.
От фундаментално значение е да изглеждаш и да се държиш сякаш баба ти без маскарпоне на маса не е сядала. Стане ли дума за храни, използвай изрази като "гурме" и "фюжън".
Напомняй често в компания, че обожаваш печен фазан с лайм и дива мента. Критикувай избора на кетъринг за отбрани партита, на каквито често те канят. Обичай био продукти, закупени от био магазин, с десетки левове надценка.
Тоест, яж био йогурт, но не и кисело мляко, купено от бабичка в буркан за 2 лева.
Недей да готвиш никога без гуакамоле.
:rock: :party:
Липсва ми тази тема. Мен ме кълвал петел, ама си го признах съвсем чистосърдечно. Как няма да ме кълве като го дразнех. Той направо си имаше желание да ме изяде. :D
Айде ваш ред е!


Присмел се хърбел на щърбел - 6 начина да видиш как едни простаци се присмиват на други такива:
Само един простак казва гурме, без Й накрая (стрина като френско-говореща това би трябвало да го знае); само един простак казва кетъринг, вместо кейтъринг; само един простак може да каже, че е възможно да се готви с дип, салата или авокадо.
Както винаги стрина поства глупости, без да се замисля :)
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от Bistra »

gourmet е френска дума....Алоо, информираният с касетофона на рамо! :rofl: :D
Аре, да та видя сеа отде го изкопа това "й"?!
http://www.collinsdictionary.com/dictio ... sh/gourmet"
Всичко що се отнася до храна и либоф е все френско от мен да го знаеш! ;)
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от roumensp »

Bistra написа:gourmet е френска дума....Алоо, информираният с касетофона на рамо! :rofl: :D
Аре, да та видя сеа отде го изкопа това "й"?!
http://www.collinsdictionary.com/dictio ... sh/gourmet"
Всичко що се отнася до храна и либоф е все френско от мен да го знаеш! ;)
Това е по ингилизки, например шевролет се произнася точно по същия начин - 'шевролей'.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от Bistra »

E, да, ама аз живея в Нова Франция. А ний българете сме башкъ франкофони. :rock: :D
Тъкмо се връщам от едно "гурме", ама не щото се правя на някой, който не съм (пример Павелчу), ами просто защото тук така му казват. :$ По нашенскому - обяд.
Купувам си нова кухня и ме 'ранят 'ората. Ще ме 'ранят, я! Кухня на цената на нова кола не се поръчва всеки ден. ;)
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от Павел »

Bistra написа:gourmet е френска дума....Алоо, информираният с касетофона на рамо! :rofl: :D
Аре, да та видя сеа отде го изкопа това "й"?!
http://www.collinsdictionary.com/dictio ... sh/gourmet"
Всичко що се отнася до храна и либоф е все френско от мен да го знаеш! ;)
Защото в Бг сичко е пициалист по инглезки
http://www.oxfordlearnersdictionaries.c ... ?q=gourmet"

https://www.google.ca/?gws_rd=cr&ei=cBK ... +etymology"
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
kiro
Мнения: 877
Регистриран на: Сря Сеп 12, 2012 7:27 pm
Местоположение: Торонто

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от kiro »

Павел написа:

За да се натровиш с 2-3 л непастьоризирано мляко
Забраната за продажба на сурово мляко обслужва млекопроизводителите и опасността е толкова голяма, колкото от консумацията на сурова риба, която се продава на всяко кьоше или разни гурмеЙ ;) неща като стек тартар или стриди.
Bulgayrian
grozdan
Мнения: 1324
Регистриран на: Пон Авг 01, 2011 10:58 am
Местоположение: Монреал

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от grozdan »

Bistra написа: Купувам си нова кухня и ме 'ранят 'ората. Ще ме 'ранят, я! Кухня на цената на нова кола не се поръчва всеки ден. ;)
Хахаха, явно Икеа вече и обяд дават. В техния "ресторант" големо гурмеЙ ще да е паднало.
Танграта рече и отсече: Един влог за 1% лихва вади повече дивиденти от префърцунените им инвестиции.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от Bistra »

grozdan написа: Хахаха, явно Икеа вече и обяд дават. В техния "ресторант" големо гурмеЙ ще да е паднало.
Не. :$
http://cuisinesaction.com/?gclid=CKWjrZ ... Hwod0j8Amw"
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от klisurov »

Павел написа:Само един простак казва гурме, без Й накрая (стрина като френско-говореща това би трябвало да го знае)
Е, значи всичкото френско говорящо е простак ;)
У наше село казват гурмЕ, с ударение на последната сричка, естествено.

Павка, докато обясняваше как в Монреал да говорим ингелизкия като Калифорнийците се ядваше, ама да онясняваш на франкофони как да произнасят френски думи у Нова Франция е прекалено.
Живеейки в Монреал, Кебек, хич даже въобще не ща и да знам как ред-нек-а го е запомнил и се мъчи да го повтори.

Също като résumé - запазили френския правопис, ама добали едно "й" накрая.

И шъ знайш, кат са потиш да ми набиваш обръчите, хич те не бричам за слива: Имах колега от Южна Африка, който ползваше "уатъ" да си измие "ейпъл" за "брейкфаст".
Като съм в БГ, Австралия и т.н. ще произнасям "ейпъл', по ширините, където съм сега, ще е "апъл".
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
7George
Мнения: 9670
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Ферми и био-ферми

Мнение от 7George »

kiro написа:
Павел написа:
За да се натровиш с 2-3 л непастьоризирано мляко
Забраната за продажба на сурово мляко обслужва млекопроизводителите и опасността е толкова голяма, колкото от консумацията на сурова риба, която се продава на всяко кьоше или разни гурмеЙ ;) неща като стек тартар или стриди.
Точно така. Пастъоризацията е за мляко, което ще поеме дъългия път от фермите до мандрите, през цеховете и камионите до търговската мрежа и там ще е най-бест още 2 седмици. Ако си имаш крава или познаваш кравар, пиеш го директно и не се замисляш. Още малко и ще стигнем до колосалния, но абсурден извод, че плодовете от градината на са сейф, а само тия от магазина. Щото са проверени и третирани. И сте се нагледали на реклами по ТВ-то. :fubar:
Embrace your climate change!
Публикувай отговор