Споделете. моля!

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Гост

Re: Споделете. моля!

Мнение от Гост »

anicata написа:Za tosev- dali se pochva COFI sled 1 mesec v Ville de Quebec?Chakash da go kaje niakoi drug ,a ne az zashtoto neshto ne ti haresva v moia postihg i veroiatno si izmisliam?Vsichki ,koito ne viarvat na men ,pishat v Foruma,a tezi koito misliat kato men /i sa chuli na sreshtata tova ,koeto sam chula i az/ mi pishat lichni saobshtenia. Vse pak ,tova e neshto-i drugi sa chuli koga se pochva Cofi. Tosev ,Toshko i Anito za tova govoriat ot 1 mesec veche ,a Toshko samo v tazi tema go spomenava 2-3 pati !

Toshko ,evala ti! S Iglika triabva da se spori dokrai. A ti tolko istini si kazal v temata!
Само да вметна, че ако свързвате имиграцията с КОФИ много ще има да патите. Аницата, ти щом си задавала въпроси и си разбирала какво ти говорят - това е едно от последните нива в КОФИ - независимо от това дали е в Квебек или Монреал. Истината е, че излизаш от КОФИ и НЕЗНАЕШ френски, за да започнеш квалифициран труд. А КОФИ е същото каквото е и социала, та даже и по-зле, защото си мислиш, че парите ще ти идват наготово ей така, но всичко свършва максимум 10 месеца и живота на имигранта не изглежда толкова розов. Тъй че, драги кандидат нови имигранти, не се точете на 500-те доларчета месечно от КОФИ-то, то няма да ви адаптира.
Аватар
anito
Мразим да мислим
Мнения: 2595
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 9:35 pm
Местоположение: Са

Мнение от anito »

Според мен Тосев правилно пита за КОФИ. Много е хубаво човек да е ентусиазиран, но е хубаво да е запознат с реалностите. Това "след 1 месец" никой не може да го гарантира. Зависи от няколко фактора.

1. Кога пристига имигрантът и кога започва най-близкия курс в КОФИ (всички нива започват на една и съща дата).

Пр.: Пристигаш на 22.10., а курсът е почнал на 20.10. Няма да можеш да се включиш във вече започналия, защото срещата ти в МРСИ в най-добрия случай ще е след 2-3 дни, тестът ти за определяне на ниво лсед още няколко дни. И то минали 2 седмици от курса. освен това точно в тези първи дни се скъсваш от ходене насам-натам да си урегдаш статута и квартирата, и у-щето на децата, и т.н. Следваюият курс почва горе-долу 2 месеца след първия. А недай си боже да уличиш някоя ваканцийка (лятна - 1 месец, коледна 10-ина дни).

2. Дали на тази дата ще започне курс точно по твоето ниво.
Пр.: На 20.08. започнаха нивата - 2,3,4 и 5, но тиквениците от МРСИ не сформираха група за ниво 1. И колко ще чака този, който е дошъл на 10. 08. да кажем и е определен за ниво 1? А този, който дойде в началото на октомври и му се пада да почне на 20.10., обаче е определен за второ ниво? нали се сещате, че след като преди това е нямало първо, сега няма второ. Друг е въпросът, че на теста по френски гледат да те определят за второ, ако няма да почва първо.

С нас например се случи то4но това: определиха ни, и мен, и съпруга ми, за второ ниво, но когато започнахме, учителката реши, че мъжа ми не е за второ. А в момента нямаше първо. Та така той си чака 3 месеца. Е, уплътни си ги много добре, но това е друга тема.

Това с пропускането на ниво вече втора година става за курса, започващ август или септември. После нямаше такива дупки. Даже сформираха чисто нова група 4 през зимата. Да се надяваме, че до слеващият септември няма да има дупки.

Заключение: определено тук се чака много по-малко, отколкото в Монреал. Определено тук ти определят по-ниско ниво в КОФИ, отколкото ако ти го определят в Монреал. Но определено това за единия месец не важи за всички случаи.

И не се ли сетихте да питате за намеренията на мосю Шаре относно КОФИ-то? Интересно ми е какво са казали, защото тук само слухове се носят.


Предупреждение.: Датата 20.10. я спягам условно. В дуга тема бях посочила датите на следващите курсове, но сега не съм сигурна дали беше точно 20-и. Така че не се връзвайте за 20.10., ами проверете назад.
Обичам да преча
Аватар
anito
Мразим да мислим
Мнения: 2595
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 9:35 pm
Местоположение: Са

Мнение от anito »

Само това ли са хората от Форума, присъствали на срещата? Или другите няма какво да кажат? А, може би не ги интересува, не бях се сетила за този вариант :oops:
Обичам да преча
todor73
Мнения: 1524
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 1:51 am
Местоположение: Квебек

Мнение от todor73 »

iskam da stane oste po-iasno che az zapochnah sled 1 sedmica cofi si e stechenie na obstoiatelstvata. imalo kurs pochnal sqm go. razchitah na tezi pari stoto niamah drug izbor. koito si nosi pari moje gordo da kaje ne sqm za tehnite 500 dolarcheta i ste si razglejda grada, ste hodi po kulturni meropriatia i ste pishe e-maili do bg.
zapochvaneto na kurs e tochno kakto pisa anito. brat mi ste idva na 30.09 i izobsto ne si pravia iluzii che ste zapochne na 20.10 kurs nai -veroiatno ste zapochne na sledvastata data 16.12. tova e taka zastoto v nachaloto na 2002 pristigastite se broiha na prqsti, a sega tuk e istinsko nashestvie na emigranti ot ujna amerika i rumqnci. vlianie okazva i izkazvanita na m. charest iska da pravi reforma s cofitata.
moje bi triabvashe da napisha che tuk izobsto ne e hubavo ne idvaite, monreal si e monreal. i zasto - niama metro, niama rabota, chaka se za cofi, horata ne sa sviknali s emigranti i si e doniakqde verno sravneno s monreal. sega dovolni li ste. na men pqk tuk mi haresva. haresva mi che dori na social moga da oceleia tuk (da imam jiliste i hrana), ako iskam poveche rabotia nekvalificirana rabota. vseki sam si pravi izbora ot sobstvenata kambanaria. kak moje da imame ednakvi mnenia za niakoi 500 ne sa pari, to i za men niamashe da sa ama kato niama drugi se iviavat osnoven dohod. :oops: ne iskam da vi razocharovam obache cofi za tezi koito gi vqlnuva vqprosa maj se ochertava naistina da zapochnat na 16.12 ifoto mi ne beshe merodavno. izviniavajte!!! no i mislia che opisah prosto moi sluchaj. opredeleno se chaka po-malko ot monreal.
Joy
Мнения: 4013
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 11:30 pm

Мнение от Joy »

Аз също четейки написаното за Квебек не разбирам съвсем ентусиазма на хората в България,защото разлика положителна от Монреал не намирам.Аз също почнах Кофи-то на втория месец след пристигането.Всъщност тъкмо бяхме успяли да уредим всички формалности по жилище,сметки и т.н....Това ли е толкова важно?
Тук също хората учат в Ун-ти,които не са по-лоши от тези в Квебек...Има,обаче огромна разлика...В Квебек е много по-студено,като по-малък град дава много по-малко възможности за работа и като типично провинциален Квебекски град, гледа на чужденците като на полезни изкопаеми,освен ако не са туристи...Не ви е много ясно на вас в България какви са последствията от това,че там има по-малко емигранти и защо си мисля,че хората масово предполагат,че това е по-добре...Добре е,ако нямаш намерение да се занимаваш с инстанции или да търсиш работа.Пиша го от позиция на човек,който живее в малко градче от предимно кебекуа.Когато трябваше да си открием сметка в банката,служителката гледаше визата ни и се чудеше това дали трябва да го смята за Канадски документ...Просто не беше виждала до сега подобно нещо... Реши,че не я устройва и ни отказа...Слава богу,че познати ни заведоха при служителка,която беше виждала вече подобни неща!И това е най-малкото,с което ще се сблъскате.Повярвайте,там,където има утъпкана емигрантска пътека,да се пробива е много по-лесно!А на повечето от вас ще се наложи да минат по дълги процедури за признаване на чужди дипломи,които кебекуа не са виждали и на които не доверяват...Опитах аз по път,по който още емигрант не е минавал,но една птичка пролет не прави...Коя съм аз,че ще им променям стереотипите и ще им създавам сега излишни въпроси...Като допреди мен,не са имали проблеми хората да мислят как да процедират с емигрант...И това-на острова!Представям си пък в Квебек!
В Монреал като цяло са свикнали на мултинационално население и да наемат чужденец на работа не е екзотика.Който е живял в чужбина знае,а който не е нека да си помисли ако той беше работодател в България как ли щеше да се отнесе към факта,че чужденец та бил то и с добър език,но със страхотен акцент,който ще си носи винаги,желае да работи за него?Ами ако е мюсулманин или африканец или азиатец?А източно-европейци не сме по-малка екзотика за тях...Та да си дойдем на думата...Многонационалното население на Монреал е успяло до голяма степен да промени мисленето на средностатистическия коренен монреалец и той възприема хората от разни нации и раси като равни(що-годе)или поне се стараят да възприемат хората не от позицията на националността им...Не е така,обаче само на 15-20 мин. път извън острова-друг език(доста по-неразбираем) и друг манталитет...,да не говорим пък за Квебек...Когато съм на острова си почивам,слушайки разбираем френски и срещайки се с хора,които не ме гледат като изкопаемо,а когато съм извън острова си почивам гледайки едноцветно население и красив пейзаж...Е,не може всичко на веднъж... :D Трябва да ви кажа,че никак не е лошо,когато чужденците са много!Не можете да си представите какъв ад е,когато няма никой!Е,не е да няма никой в Квебек-град,но познавате ли там човек с вашата професия,който да е минал през всички перипетии,за които да ви даде поне елементарна информация?И сигурни ли сте,че такъв въобще съществува?Не си мислете,само че за тези неща самите кебекуа ще ви разкажат!Те силно завиждат на емигрантите до голяма степен и заради факта,че се подкрепяме,а също и за това,че сме по-образовани,по-работливи,по-амбициозни и за много кратко време успяваме по-добре от тях!Ако например работодателя ви се окаже емигрант,много по-голяма е вероятността,че ще вземе емигрант,а не местен,защото помни,че и той е бил в същото неравноправно положение...Това направо им бърка в здравето на местните!Спомням си как подскочиха накуп групата ми в CLE-то за търсене на работа,когато казах,че служителят на отдел кадри,с когото се срещах е емигрант...Аз сега се сещам и за друга случка-в Русия,където бях единствената чужденка в града...И така,трябваше да си удължавам на всеки 3 месеца паспорта,обаче служителите,които трябваше да се занимават с това си нямаха никаква представа от законите за тези неща.На третото продължение ми отказват...Питам "Защо?"-"Ами май множко стана..."Казвам:"По закон имам право"-и им бутам книжката със законите...Тишина и споглеждане...Продължава за още един срок,но за сметка на това,отказват пък на мъжа ми..."Аха....пипнахме ли те?Може по закон ти за имаш право като чужденка,но той не е чужденец!"И това с такова задоволство!"Колко караници ми е отнело да ги науча как да процедират с чужди документи,от които не разбират!Като ме видеха,че се задавам и вдигаха от делеч ръце..."Димитрова,пак ли ти?Що не си ходиш в България и да ни оставиш на мира?"
Та да не си мислите,че тук ситуацията е по-различна?Ние сме с чужди дипломи,с чужди документи,без гражданство и въобще,от всякъде сме си чужди,а за тези,които много не са се сблъсквали с чужди,сме още по-чужди!Така,че,простете,но ръководствайки се от собствения си жизнен опит,аз наистина не мога да се начудя кой какво е загубил в малък провинциален квебекски град,където колкото си е и без това чужд,ще бъде двойно повече!
bateto
Мнения: 4226
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от bateto »

I ako v tova koeto vi go napisa JOY ne se vslushate takav ste si go nabutate ,che mi e maka za vas na koito vi predstoi imigraciya ,s nay dobri chuvstva ,karayte po otapkanite pateki,kazva vi go chovek s opit i az imah takova zalitane,ako moga taka da se izrazya byah tragnal da otkrivam toplata voda.ako i shvashtate osnovnata misal OK,ako ne az ste vi ya preveda -otidete tam kadeto ste badete m/u sebepodobni ,mnogo po lesno e,ne gledayte ot visoko na pisheshtite tuk,a se opitayte da se doverite,povecheto ne go pravyat ot loshi chuvstvaili samolyubie.Po taya tema Ombudsman i Rosi vi davat mnogo informacia,da ne kaga bezcenna ,no koyto moge da chete go pravi .Izbora kogato si postaven pred neizvestnosta e mnogo truden,saznavam go napalno ,no se opitayte da si predstavite ,che tiya momicheta nyamat nikakvi koristni celi za da vi podvegdat s mneniyata si.
Гост

Мнение от Гост »

Благодаря, батето. Наистина пиша по-остро, но се надявам, че поне един може да се замисли. А на теб, Тодоре, ще ти кажа, че си ми много симпатичен, но моята камбанария е повдигната с две малки дечица, тъй че парите, които непрекъснато ни обясняваш как стигат за храна и топло не са достатъчни. И аз ходих 4 месеца на КОФИ и не съм чакала повече от 2 месеца за да започна /да свърши курса, на който изпуснах началото/, но съжалявам много, че си губих времето и се подлагах на унижението да се опитват да ми промиват мозъка на толкова години, с толкова голям опит от комсомола и "демокрацията". Всичките имигранти, с които учих се пръснаха да работят неквалифициран труд и много малко успяха за университети. И това означава - всичко отначало, а не с приравнена диплома + необходимия френски = квалифициран труд. И така ще е с всички, не се заблуждавайте, че идвате тук и вас ви чакат.
Аватар
anito
Мразим да мислим
Мнения: 2595
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 9:35 pm
Местоположение: Са

Мнение от anito »

Joy, dosta ot ne6tata, koito kazwa6, sa werni, no ima i newerni. Az wse preduprevdawam, 4e tuk horata ne sa swiknali s imigranti, no towa ne se otnasia za wlastite. Ne zabrawiajte, 4e towa wse pak e stolica na provinciata. Tuk ima i ministerstwa, i slugbi, i kakwoto si pomisli6 drugo. S dokumentite niama problemi. Nito puk w bahkite. Otkriwa6 si smetka bez problem. Kazah, 4e imigrantite po proceduri kato na6ata sega zapo4wat da idwat, no kato kazwam 4e sa malko, prosto srawniawam s Montreal, ane 4e 200-300 4oweka da re4em. Oswen towa ima dosta refugeta, za koeto pisah we4e, a te sa6to sa imigranti, nali. Taka 4e ot gledna to4ka na obsluvwane towa, koeto pi6e6, izob6to ne e wiarno. Dage ima pologit. strana - kato sa po-malko horata, ne 4eka6 mnogo po slugbite. Horata w ob6tia slu4aj sa otzziw4iwi i liubezni. Ima i takiwa, koito te izglegdat nakriwo, no kade li gi niama. No ne sa mnogo. Pak kazwam: problemat e s rabotata. tam we4e sam saglasna s teb. I wse pak imame poznati ot drugi nacionalnosti, koito we4e rabotiat swestni raboti. Nie ne sme ot tiah, za6toto dojdohme nepodgotweni s ezika i sega si berem posledicite. Makar 4e istoriata poznawa i takiw slu4ai. Po edno wreme ima6e neudobstwo za 6ofiorskite knigki: biaha zakrili sslugbata tuk i triabwa6e da se hodi w Montreal, no barzi4ko pak ia otkriha. ruogo edinstweno neudobstwo, s koeto se sblaskahe, e 4e niama realno funkcionira6t orden na ing. tuk. Oba4e maj i towa 6te se promeni. Imam predwid programata za barz dostap do ordera, za koiato we4e pisah. Naistina ia startiraha. I sega se razglevdat dok. na parwata grupa gelae6ti. Ianuari sigurno 6te po4nat. I mi se obagdaha da me pitat dali ne poznawam drugi imigranti ing.: da im kaga da si podawat dok. Sigurno i na drugi sa se obagdali, az ne sam po-specialna. Ne 4e niama dostata4no za parwata grupa iawno, a za da go bade proekta i po-nantatak. A razbrah, 4e w Montreal towa we4e e zadrasteno. I tuk 6te se zadrasti, ama po-kasno.
A na niakoj slu4walo li mu se e kato e minal 3-dnewen kurs za tarsene na rabota w uniwersitetskia service de placement (osiguren ot COFI megdu drugoto, 6toto ina4e e samo za studenti na temps plein), posle po4ti wseki mesec slugiteliat da pra6ta e-maili i da se interesuwa dokade si. Ne 4e ne6to mi pomaga, no towa si e wnimanie, koeto me radwa. I moga da go pitam za saweti.
Taka 4e ima si i predimstwa towa, 4e sme po-malko. Pak 6te kaga: kmetstwoto naistina iska imigranti, naistina si raboti po programata, koiato si e na4ertalo. A w programata ima i rabota s rabotodatelite. Ostawa towa da naprawiat i 6te e OK. No towa 6te iska wreme, ne se zablugdawam.
I tuk ima firmi na imigranti. Gradadt e malak, ama ne e selo.
Обичам да преча
tosev
Мнения: 45
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 8:36 am

Мнение от tosev »

Ve4e kazah, 4e byahme na sre6tata v NDK s zena mi. Trqgnahme si malko po-rano, no dokato byahme vse o6te tam, edin mladez ot Quebecskata ob6tina /tozi, koito govori nai-mnogo vreme/, s byala riza i vratovrqzka, kaza, 4e na rabotnoto myasto na Quebecskite sluziteli, im se nalaga da govoryat i dvata ezika: French i English! Ne6to pove4e : toi kaza, 4e im se slu4va mnogo 4esto French da si govoryat samo ve4er vkq6ti! Taka go prevede prevoda4kata. To4no tova 4uh, i ne samo az!
Spored nego izliza, 4e v ville de Quebec se izpolzvat i dvata ezika, vypreki, 4e 98 % sa Frankofoni ?!!
Ako, moze BG-Quebec-cite da kazat! Merci!
speedy
Мнения: 4160
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:08 am
Местоположение: Ontario, Canada

Мнение от speedy »

tosev написа: Spored nego izliza, 4e v ville de Quebec se izpolzvat i dvata ezika, vypreki, 4e 98 % sa Frankofoni ?!!
Ako, moze BG-Quebec-cite da kazat! Merci!
Не съм бил в Quebec City, но наскоро бях свидетел на случка,която показва, че действителността едва ли е такава.

Мой колега е решил да се жени. Човекът е родом от Монреал и иска сватбата да стане там. Родителите му са италиански имигранти и съответно той знае три езика. За да се ожени в Quebec трябва да си извади някакъв брачен лиценз или както там се казва някакъв документ. Обажда в едно от кметствата на Монреал и иска информация на френски език как може да го получи. Почва се прехвърляне от служител на служител и разговорът прекъсва. И така три пъти. След това пробва на английски, а от другата страна му говорят на френски и му казват, че не го разбират. Той пък се заинати и отказа да им говори на френски и така и продължиха - той на английски, те на френски. Накрая стигна до някакъв по-отговорен чичко, който му свърши работа.
ZouZou
Мнения: 182
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 2:20 am
Местоположение: Montreal

Мнение от ZouZou »

anito написа:... Kazah, 4e imigrantite po proceduri kato na6ata sega zapo4wat da idwat, no kato kazwam 4e sa malko, prosto srawniawam s Montreal, ane 4e 200-300 4oweka da re4em. ....
Ето още една информация от срещата....Имигрантите в ville de Quebec са около 20 000. Отнесено към 500 000-то население, това е ни повече, ни по-малко от 4 %. Като желанието на властите е да приемат около 2 500 имигранти на година.
Заключено