Дребни инвестиции

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Публикувай отговор
NightMartini
Мнения: 368
Регистриран на: Сря Юли 06, 2011 7:46 am

Re: Дребни инвестиции

Мнение от NightMartini »

Привет

Известно време съм работил с Елана и Варчев, но откровенно гледам да страня от тази тема и дейност.
Виждам, че всички сте много добре с английския и затова ви препоръчвам два филма в случай, че не сте ги гледали.

https://www.youtube.com/watch?v=BuyrBRUsu9A"

https://www.youtube.com/watch?v=JYTyluv4Gws"

Успех в сделките.
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Дребни инвестиции

Мнение от yahoo »

NightMartini написа:... но откровенно гледам да страня от тази тема и дейност ...
Ако не е нещо лично би ли споделил защо? Претърпени загуби или недостатъчна доходност, липса на време, излишни пари или нещо друго - мисля че ще е полезно да се знаят и негативите за да не изглежда всичко прекалено розово.
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Дребни инвестиции

Мнение от yahoo »

c200 написа:За продаване - ще започна да мисля чак около 3.50-3.80, може би към края на годината. Личната ми оценка за компанията е доста над $4 за акция, така че имам поле за действие.
И аз влезнах в играта на 2.38, но ще се наложи да се надявам на твоята твърде оптимистична прогноза дълго време. Сега е вече 2.33 и наистина не е ясно къде точно е дъното, но пък това е шанса да започна да се правя на value investor :)
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Re: Дребни инвестиции

Мнение от c200 »

Прекаленият светец и Богу не е драг.
Няма нищо value в тая сделка, чиста спекула :)
Не отговаря на никакви критерии нито за Defensive, нито за Entreprise инвеститор.
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
NightMartini
Мнения: 368
Регистриран на: Сря Юли 06, 2011 7:46 am

Re: Дребни инвестиции

Мнение от NightMartini »

yahoo написа:
NightMartini написа:... но откровенно гледам да страня от тази тема и дейност ...
Ако не е нещо лично би ли споделил защо? Претърпени загуби или недостатъчна доходност, липса на време, излишни пари или нещо друго - мисля че ще е полезно да се знаят и негативите за да не изглежда всичко прекалено розово.
Привет
Преди може би 15 години имах случаен разговор с един от най-големите спекуланти и комарджии в България. Едно изречение ми остана в главата – Моето момче, поисках многото, изгубих малкото.
Занимавал съм се с хазарт, покер, валута, акции, но никога не се научих кога да спра.
Когато печелих си мислех, че съм много умен, а печелих, защото просто имах късмет. Винаги когато губех тръгвах да се избивам и така губех още повече.
Затова сложих край.
Много е важно да знаеш значението на думата „достатъчно”.
Това е моята история.
Пожелавам ви да сте разумни.
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Дребни инвестиции

Мнение от Kpetrov »

Всъщност едно е да играеш на шанс или да търсиш бързи печалби, друго е дългосрочната възходяща тенденция на пазарите влючая големите спадове и сривове. Ние тук си се радваме на бързите скокове, но повечето залагат на сериозни компании без задължения и с добри приходи. Лично, не бих сложил пари на компания с коефициент цена/приходи от порядъка на 100 и повече, колкото и оптимистично да изглежда бъдещето и.

Тези пари така или иначе ще изгорят от инфлацията, а при евентуален крах на пазара от който няма завръщане едва ли биха били много полезни. А да ги изям и изпия ей така, без да мисля за бъдещето не мога.
Russophrenia - a condition where the sufferer believes Russia is both about to collapse, and take over the world.
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16508
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Дребни инвестиции

Мнение от MrGeek »

NightMartini написа:Привет
Преди може би 15 години имах случаен разговор с един от най-големите спекуланти и комарджии в България. Едно изречение ми остана в главата – Моето момче, поисках многото, изгубих малкото.
Занимавал съм се с хазарт, покер, валута, акции, но никога не се научих кога да спра.
Когато печелих си мислех, че съм много умен, а печелих, защото просто имах късмет. Винаги когато губех тръгвах да се избивам и така губех още повече.
Затова сложих край.
Много е важно да знаеш значението на думата „достатъчно”.
Това е моята история.
Пожелавам ви да сте разумни.
Значи хазарта си е хазарт, независимо към какво се прилага. Можеш да играеш хазарт с прогнозата за времето и тогава резултатите ще са същите като при игра на рулетка. Можеш обаче и да правиш прогнози с най-модерните радари и сателитни снимки, използвайки доказани метеорологични модели. Във втория случай няма как резултатите да приличат на тези от първия. Същото е и на финансовите пазари. Можеш да играеш чисто хазартно, но има и други малко по-различни варианти.
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Дребни инвестиции

Мнение от yahoo »

c200 написа:Прекаленият светец и Богу не е драг.
Няма нищо value в тая сделка, чиста спекула :)
Не отговаря на никакви критерии нито за Defensive, нито за Entreprise инвеститор.
Това беше опит за самоирония прикривайки голямата грешка която направих. Само начинаещ може да се пробва да купува акции около дъното без да е наясно къде точно е то и колко време цената ще стои там или дори още по-ниско. Следващия път се надявам да не повтарям тази грешка, а засега мога само да чакам и да се надявам - неща много далеч от всеки бизнес план.
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Re: Дребни инвестиции

Мнение от c200 »

Не е толкова черен дяволът.
Имат много дългове, закъсняват с важния самолет, маркетингът им е издънка.
От друга страна имат много поръчки, продуктите им са добри (и самолетите, и влаковете), гъвкави са с кадри и доставчици и слабият канадски долар им помага.

Не съм съгласен да наричаш 5-10% в оценката на дъното "голяма грешка". Това са подробности от техническия анализ, като ударим $6 за акция няма да си спомняш даже :)
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
Godis
Мнения: 1661
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 2:22 am
Местоположение: Montreal, Pointe Claire

Re: Дребни инвестиции

Мнение от Godis »

Artek Exploration Ltd

(TSE:RTK)
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Дребни инвестиции

Мнение от yahoo »

Godis написа:Artek Exploration Ltd

(TSE:RTK)
Дават ги че са само 29 човека, твърде малки обеми на акциите и много нестабилен тренд през годините. Наскоро ги бях купил и едвам се отървах като взеха да падат. Не бих рискувал отново с тях въпреки днешния им скок, който ми изглежда повече спекулативен отколкото закономерен.
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16508
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Дребни инвестиции

Мнение от MrGeek »

yahoo написа:Не бих рискувал отново с тях въпреки днешния им скок, който ми изглежда повече спекулативен отколкото закономерен.
Днешният им скок е съвсем закономерен, поради обявената сделка за закупуването им от Kelt Exploration Ltd. за приблизително $2.76 на акция. ;)
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Дребни инвестиции

Мнение от yahoo »

MrGeek написа:
yahoo написа:Не бих рискувал отново с тях въпреки днешния им скок, който ми изглежда повече спекулативен отколкото закономерен.
Днешният им скок е съвсем закономерен, поради обявената сделка за закупуването им от Kelt Exploration Ltd. за приблизително $2.76 на акция. ;)
Това съм пропуснал да го прочета, но и без това е вече късно защото продадох всичко още на 1.35 понеже всеки цент надолу беше 1% загуба и не се търпеше.
Аватар
MrGeek
Путлер Капут
Мнения: 16508
Регистриран на: Вто Мар 01, 2005 4:20 am
Местоположение: The Red Square

Re: Дребни инвестиции

Мнение от MrGeek »

yahoo написа:Това съм пропуснал да го прочета, но и без това е вече късно защото продадох всичко още на 1.35 понеже всеки цент надолу беше 1% загуба и не се търпеше.
Зависи на какво ниво си влязъл, но миналото лято акциите им бяха около $4. Иначе на тази цена си излязъл точно на дъното, което акциите докоснаха буквално три пъти в периода декември - началото на февруари. Много е трудно човек да устиска в такива моменти напора на пазара. От друга страна обаче такива събития като въпросната сделка е невъзможно да се хванат от външен индивид (в смисъл да уцелиш точния момент).
Теллъс -единственния доставчик на нет в Канада.
Казармата дава много и взима много,същото като имиграцията
богатите хора използват КЕШ или Дебит ,кредитните карти са за цървули

__ Powered by мухЪтЪ.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Колкото до науката, ми вярвам и даже прекалено и вярвам, но не вярвам толкова на хората.
__ Powered by Kpetrov
NightMartini
Мнения: 368
Регистриран на: Сря Юли 06, 2011 7:46 am

Re: Дребни инвестиции

Мнение от NightMartini »

Всички сте прави.
Учил съм финанси, но за да започна да работя в Елана и Варчев трябваше да мина и специализирано обучение.
Много рядко, но съм присъствал на срещи с водещи финансисти. Там е важно да слушаш и да разбираш посланията. Запомних две неща:
- Първо винаги във формулата има поне едно неизвестно.
- Второ може да си много добър анализатор, но нямаш ли всичката нужна информация винаги можеш да допуснеш грешка.
Бил съм свидетел и как брокери подвеждат умишлено само за да трупат комисионни.
Важно е, че следите събития, анализирате видимите данни и сигнали.
Отново ви желая да вземате оптимално правилните решения.
Публикувай отговор