Помощ за новак

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Публикувай отговор
Аватар
Ch@arlie
Мнения: 2
Регистриран на: Пон Май 05, 2014 8:12 am

Помощ за новак

Мнение от Ch@arlie »

Здравейте,
Надявам се да не ви подразня с темата си, защото съм новак тук и почти нищо не ми е ясно, освен че искам да емигрирам в Канада със семейството си - съпруг и син на 2 години. Имам базови познания по френски, като бих могла да постигна за определен период нужно ниво за да се явя на нужните тестове, но съпругът ми трудно ще се справи. Бих искала да ви попитам дали има някаква програма, която да позволява определено време ходене на училище за имигранти в Канада, финансирано от нас самите. Наскоро попълних тест на сайта на някаква канадска служба по имиграция, на който ми върнаха отговор, че имат интерес към нашата кандидатура и да опитаме, но след като си подобрим познанията по езика. Може да прозвуча и тук дразнещо, но като работеща майка на малко дете, имам нужда от увереност, че усилията ми могат да са успешни. Моля ви, дайте ми някаква насока, решена съм почти на всичко, за да емигрирам, не искам да отгледам сина си в България, държава без закони, в която важат само законите на джунглата :(
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Помощ за новак

Мнение от Koko »

Ch@arlie написа:Здравейте,
Надявам се да не ви подразня с темата си, защото съм новак тук и почти нищо не ми е ясно, освен че искам да емигрирам в Канада със семейството си - съпруг и син на 2 години. Имам базови познания по френски, като бих могла да постигна за определен период нужно ниво за да се явя на нужните тестове, но съпругът ми трудно ще се справи. Бих искала да ви попитам дали има някаква програма, която да позволява определено време ходене на училище за имигранти в Канада, финансирано от нас самите. Наскоро попълних тест на сайта на някаква канадска служба по имиграция, на който ми върнаха отговор, че имат интерес към нашата кандидатура и да опитаме, но след като си подобрим познанията по езика. Може да прозвуча и тук дразнещо, но като работеща майка на малко дете, имам нужда от увереност, че усилията ми могат да са успешни. Моля ви, дайте ми някаква насока, решена съм почти на всичко, за да емигрирам, не искам да отгледам сина си в България, държава без закони, в която важат само законите на джунглата :(
Мисля че подхващаш нещата малко отзад напред - ако имате желание да имигрирате, то първо трябва наистина да се запознаете доста по-добре с имиграционната процедура за да можете да прецените какви са реалните ви шансове за имиграция. Това определено предполага и повишаване нивото на езика и за двама ви, без езикови познания в Канада няма да стигнете далече. Мисля също сте наясно че процедурата отнема време (мисля че в момента реалистично отнема около 2-3 години) и не малко средства дори и за човек започващ процедурата с добро ниво на езика, т.е. трябва да добавите време и средства първо за повишаване на нивото на езика.
По отношение учене в Канада - за повечето професии това да се доучва в Канада е почти неизбежно и вариантите в това отношение са доста, но за да мислите за това - първо трябва да успеете да минете самата процедура успешно. Ако уточните какви са ви професиите, ще получите по-конкретен отговор дали и какво ще трябва да доучвате ако успеете да стигнете до Канада успешно.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
Аватар
Ch@arlie
Мнения: 2
Регистриран на: Пон Май 05, 2014 8:12 am

Re: Помощ за новак

Мнение от Ch@arlie »

Здравейте,
Благодаря ви, че ми отговаряте с разбиране :) Аз съм наясно, че има дълъг път пред това мое желание, но първите крачки са най-трудни за мен - не мога да се ориентирам в морето от разнопосочна информация. Може би трябва да се обърнем към някоя фирма, но сред толкова много измамници ще се радвам, ако ми препоръчате вие някоя. Съпругът ми е ел. инженер, а аз съм завършила журналистика и в момента съм втора година студент по информатика. А иначе съм завършила и френска гимназия, но вече 10 години не съм се занимавала с френския, но предполагам, че за определено време бих могла да се справя на някакво средно ниво.
Искам само да уточня, че нямам някакви амбиции за американската мечта, ще бъда удовлетворена от всякаква работа, желанието ми е да си отгледам детето в Канада и на старини да съм пак около него.
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Помощ за новак

Мнение от Koko »

Ch@arlie написа:Здравейте,
Благодаря ви, че ми отговаряте с разбиране :) Аз съм наясно, че има дълъг път пред това мое желание, но първите крачки са най-трудни за мен - не мога да се ориентирам в морето от разнопосочна информация. Може би трябва да се обърнем към някоя фирма, но сред толкова много измамници ще се радвам, ако ми препоръчате вие някоя. Съпругът ми е ел. инженер, а аз съм завършила журналистика и в момента съм втора година студент по информатика. А иначе съм завършила и френска гимназия, но вече 10 години не съм се занимавала с френския, но предполагам, че за определено време бих могла да се справя на някакво средно ниво.
Искам само да уточня, че нямам някакви амбиции за американската мечта, ще бъда удовлетворена от всякаква работа, желанието ми е да си отгледам детето в Канада и на старини да съм пак около него.
Ползването на фирма с нищо не гарантира че ще минете процедурата успешно, ако пък имате лошият късмет да попаднете на некоретна такава, то може да ви вземат парите и да ви загубят времето, затова съвета ми е - действайте сами. Това е като сериозен тест дали наистина ще успеете след това да се справите с живота в чужбина. Ако на този етап вдигнете бялото знаме - процедурата е много сложна, трябва ни помощ - как мислите че ще се оправяте след това с по-сериозни трудности в чужда държава?

За начало е най-добре да започнете от Викито на форума, там нещата са написани и обяснени на български
http://wiki.bgcanada.com/index.php?titl ... 1%86%D0%B0"

Разбира се най-добрият и достоверен източник си остава официалният сайт на правителството на провиниця Квебек
http://www.immigration-quebec.gouv.qc.ca/fr/index.html"

Не на последно място, прегледайте темите тук в този форум, в тях също има доста информация, макар да не е специално подредена.
Be yourself - no one else is more qualified.

"Accountant" - Someone who does precision guesswork based on unreliable data provided by those of questionable knowledge. (See also: Wizard, Magician)
mary_raeva
Мнения: 1
Регистриран на: Пет Юли 18, 2014 2:40 pm

Re: Помощ за новак

Мнение от mary_raeva »

Здравейте от още един новак решил да поеме по пътя към Канада! ;)
Общо взето ситуацията,която ме накара да взема това решение, наравно със съпругът ми, е бъдещето на синът ни. Като повечето тук живеещи и ние сме от хората,на които вече им е меко казано "писнало" с неразбориите в нашата държава. За съжаление бяхме оптимисти за бъдещето на родината ни ,но надеждата ни започва да угасва със всеки изминал ден. :( Жалко,но факт.
В този ред на мисли след дълги обмисляния,събиране на инфо и разговори със роднини "по света" решихме да кандидатсваме по програмата за Квебек. Започнахме "офанзивата",но не можах да намеря отговор на няколко въпроса и затова ще помоля за помощ. Въпросите ми са следните: Има ли срок докога да се подават молби по програмата и задължително ли е това да стане в Букурещ?
Питам Ви, защото ние имаме дете на 3 години и живеем на семейни начала от 4 години,но едва днес си смених адресната регистрация за да имаме доказателство ,че сме заедно на този адрес.Въпросът ми тук е: откога ще се гледа 1 година назад-от датата на подаване на документите ни или от момента,в който започнат да ги разглеждат? Ако се има впредвид датата на отварянето на документите притеснението ми ще е излишно,защото реално ще е минала една година имайки впредвид,че курсовете за език ще ги започнем от септември. В този ред на мисли ние реално ще можем да подадем документи не по рано от Февруари 2015 за да се вземат под внимание точките за езика. По наблюдения от форума времето за отваряне на документите след подаването им е между 4-6 месеца и тогава вече ще е минала 1 година т.е. ще отговаряме на изискването да сме заедно от поне една година.
Предварително Ви благодаря и се извинявам за последващи въпроси от моя страна,но както са казали старите хора- "питай патило,а не старило" ;)
Аватар
AsicsFan
Мнения: 229
Регистриран на: Пет Май 22, 2009 11:50 am
Местоположение: Хасково, България

Re: Помощ за новак

Мнение от AsicsFan »

Чарли, както Коко каза - не разчитай на никакви фирми-посредници за процедурата. Това е тест номер 1 да ви видят колко се справяте наистина.

Да започнем отначало - да, езика е ужасно важен. Но щом си кадър на френската (дори да беше кадър само на Алианса) ще се справиш бързо. За сравнение - аз не съм кадър на ни едно от двете, но в училище съм учил само френски. След това години не бях практикувал, на практика почти забравил, добре де но в училище все пак бях с добри оценки по езици и наваксах бързо. Също - жена ми без грам да разбира френски за половин-една година стигна средно ниво.

Разберете се който се справя по-добре с език и който има по-доброто CV той да е водещия кандидат. Обаче както гледам какво си написала - френската + информатика - водещия кандидат ще си ти така че започвай да си припомняш език. Аз лично ходих на уроци със жена ми но само накрая с цел припомняне. И най-добрия съвет за език който ще ти дам (защото не става дума да започнеш от начало а само припомняне) - официалните радио-станции стриймват онлайн, така че хващай първия удобен плейър и слушай новините на френски всеки ден по 1 час (или поне 30мин). Аз всеки ден слушах новините по CBC на френски по 1час.

Ето линк като начало, избор има (не гарантирам че линковете работят, не ги тествах, ама не е проблем да си потърсиш други):
http://ptaff.ca/radio_montreal/?lang=en_CA

Второ, и аз съм от бранша, може да си студентка там, но се приготви ако се наложи да учиш отначало или поне да доучваш. Айде ако си .Нет не съм наясно, май Майкрософтските сертификати са международни, незнам (ако приемем че си Майкрософт-сертифицирана). Ама за другото зависи къде ще идеш.

Изобщо и на двете ще ви кажа че каквото и да сте постигнали може да ви се наложи да започнете отначало. Може да ви звучи банално и е така. Повечето хора (вкл и аз) не си дават сметка какво точно значи това докато не го изпитат. А хич не е весело.

Та както Коко а и другите ще ви кажат - не разчитайте на никакви фирми. Ако с процедурата неможе да се справите сами, бройте се или с отказана кандидатура, или ако докарате ще карате на социални. В смисъл че няма да сте адаптивни като пристигнете.

Вярно има и друго - за всички новопристигнали имигранти има курсове по език - френски или английски - по ваш избор, напълно безплатно, за да си оправите езика, а после има и профилирани езикови курсове (за финансисти, програмисти и всякакви други). Обаче не разчитайте на това - ползвайте го само за шлифовка да поусвоите местните акценти и диалекти, както и да ви поразведат на приятни места с намаление или просто да ви разкажат повече за бита тук, нищо повече. С език трябва да сте на минимум средно, а според мен по-скоро задължително на много добро ниво още от България. Инак ще се чудите защо ще ви приемат на работа само като хигиенен персонал, ако изобщо се доредите и до там.

От мой опит, няколко съвета:

- Водещия кандидат да научи езика до много добро (евентуално и отлично) ниво. Другия и до средно само става, но не по-долу.

- Припомнете си руския дето учихме в училище - не е излишен и тук

- Ако знаете други езици - само са от полза. Припомнете си поне малко и тях

- Процедурата си я направете по възможност съвсем сами или в другия случай - не с много помощ

- Водещия кандидат да си ошлайфа CVто по възможност перфектно. Другия - до поне средно ниво. И да е на езика който желаете (френски/английски). Отделете поне 2-3 дни да изнамирате CVта и мотив.писма на съответния език на хора от провинцията където ще ходите и вижте как се пишат тия документи тук.

- Разучете картата на града където отивате - квартали, основни места, харесайте си места за живеене

- В тая връзка разгледайте няколко обяви за жилища под наем, знайте какви са цените. Разгледайте и обяви за работа, в кои квартали са съсредоточени обявите по вашата специалност

Толкоз. Останалото ще го изчетете из форума/уикито. Това което споменах обаче на мен лично ми се е оказало много пряко важно.

Още нещо важно по повод CVтата - Monster и Workopolis са двата най-големи сайта за търсене на работа. Оттам гледайте какви са изискванията за позициите и прочее. Шансовете в началото обаче са че повече ще си търсите работа от Kijiji или Craig's List - по-ниско-платените работи, но по-достъпни. И който работи в ИТ/Наука/Финанси или друг от по-предпочитаните браншове - съвет от мен - да си оправи профила в LinkedIn.

И най-важното - по възможност работете в екип!! Не е речено че само единия от вас трябва да изнесе цялата процедура. Всеки го бива в нещо а в друго - не. Разпределете задачите, синхронизирайте се, работете заедно където може. Пример - при нас жена ми е повече по инициативите, аз съм по шлифовката. Обаче аз бях с по-доброто CV и знаех френски много по-добре, просто защото това бях учил. Съответно аз бях водещ, обаче жена ми свърши много неща, може би повечето. За доста неща аз се явих по-скоро Качествен Контрол. Накрая аз изнесох интервюто на 90% защото бях водещия, обаче се бяхме готвили заедно. За някои неща аз бях повече подготвен, за други тя и се допълвахме където може.

И така. Действайте и успех, но да знаете че процедурата по ниво на трудност е нищо в сравнение с това с което ще се сблъскате тук, така че се гответе колкото се може по-добре. Просто нещата тук са много по-различни отколкото при нас.

Хайде - дадох ви малко смелена информация, вие сте на ход - действайте.
От мен лека.
Winners train, losers complain.
Sofia=>Toronto 2010-07-28
Citizenship 2014-11-13
Toronto=>Sofia 2021-04-28 (Завърнал се)
Аватар
balbi
Мнения: 2847
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 6:32 am
Местоположение: Sibir

Re: Помощ за новак

Мнение от balbi »

Част от информацията подадена от AsicsFan е полезна другата е по-скоро подвеждаща, защото нещата са индивидуални.
А и с работата и ученето тук каруцата е малко пред коня ми се струва.
Но щом се коментира работа - всичко е базирано на късмет. Може да си намерите работа по слециалността и да си свиркате, а може дори и черна работа да не можете да си намерите. Но това не означава всичко включително ученето да се започват отначало. Да признавам, че тукашен кетап би отворил някои врати, но не е задължително да го имаш. От целия ми престой тук общата работа, на която съм бил т.е. т.нар. "черна работа" беше около 9 месеца. През останалите години съм си работил като АйТи.

Относно посредническите фирми - аз съм им противник, но познавам хора, които са ползвали такива и са спестили известен главобол. Естествено посредническата фирма не гарантира, че ще вземете визи... Ако чуете от някъде за гаранции за визи или бързо пристигане в Канада - по-добре бягайте далечко!
И тъй!

Късмет в процедурата и ученето!
Публикувай отговор