Влизане в България с валидна лична карта и изтекъл паспорт

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Влизане в България с валидна лична карта и изтекъл паспо

Мнение от Павел »

Детето ми е малко и съответно няма лична карта, а само бг и канадски паспорти, като българският е изтекъл. Означава ли това, че ще има проблеми на бг граница при влизане и излизане?
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Влизане в България с валидна лична карта и изтекъл паспо

Мнение от IRA »

Ами не показвай бългрския паспорт. На мойте не съм вадила паспорт, имат гражданство. На границата ме питат имат ли българско гражданство, аз казвам не и толкова.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
sim
Мнения: 79
Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 6:15 pm
Местоположение: Montreal

Re: Влизане в България с валидна лична карта и изтекъл паспо

Мнение от sim »

Влязохме и излязохме от БГ с канадски паспорти. Децата ни имат бълг. гражданство, но паспорти не. Не сме имали проблеми, допълнителни документи не са ни искали.
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Влизане в България с валидна лична карта и изтекъл паспо

Мнение от yahoo »

sim написа:Влязохме и излязохме от БГ с канадски паспорти. Децата ни имат бълг. гражданство, но паспорти не. Не сме имали проблеми, допълнителни документи не са ни искали.
Внимателно с такава информация. Влизането не е проблем и няма как да те върнат или да пропуснеш полета, но излизане на български граждани без български паспорт в посока Канада може да се окаже голям проблем в зависимост от служителя на гишето при различни обстоятелства. Жена ми с детето преди няколко години пропуснаха полета заради този проблем въпреки че две години преди това минаваха без български паспорт на детето, а само канадски. Супер подозрителни стават служителите обаче когато децата пътуват само с единия от родителите и изискват паспорт доказващ че и другия родител е съгласен детето да пътува понеже без негово съгласие паспорт не може да бъде издаден и т.н. Най-добре е да сме наясно със законовите разпоредби за нужните документи за всеки конкретен случай и да ги спазваме вместо да разчитаме на късмета за тези неща.
sim
Мнения: 79
Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 6:15 pm
Местоположение: Montreal

Re: Влизане в България с валидна лична карта и изтекъл паспо

Мнение от sim »

Пиша за конкретен случай, като отговор на зададен въпрос от Павел. Влязохме и излязохме цялото семейство като канадски граждани, без да ни разпитват и да ни искат допълнителни документи. Някакъв закон ли сме нарушили?? Каква точно е подвеждащата информация в случая??
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Влизане в България с валидна лична карта и изтекъл паспо

Мнение от yahoo »

Не съм казал че сте нарушили закона, но с такова общо изказване за пътуване само с канадски паспорти до България би могло да заблуди някой защото има много подробности когато има намесени деца. Казах само че е най-добре да се прочете закона за всеки конкретен случай за да не се получат неприятни изненади.
sim
Мнения: 79
Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 6:15 pm
Местоположение: Montreal

Re: Влизане в България с валидна лична карта и изтекъл паспо

Мнение от sim »

Какво общо и заблуждаващо има в изказването ми :o ?! Няма нужда да имам юридическо образование за да знам къде, как мога да пътувам! Да, в България може да се влезе само с канадски паспорт и да се излезе също. Важи за всички членове на семейството. Може да има подробности, когато пътува само единият родител с децата си, но аз не визирам подобен казус.
Ако целта е да се заяждаме, аз се оттеглям. Лек ден.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Влизане в България с валидна лична карта и изтекъл паспо

Мнение от Bistra »

Селска китка ще да е била таз служителка. Като онази дето ме опипа персонално, щото реши, че съм особено голяма заплаха за сигурността на самолета. :P Ще се откажем всичките от българското гражданство и ще цъфнат та вържат. Не вярвам да се съмняват, че ако ни се предостави ребром въпроса за избор какъв ще бъде той. Аз показвам винаги канадския си паспорт. Като ми поискат българския, предупреждавам първо, че е изтекъл, после го показвам и него. Досега не съм имала проблем. На излизане показвам задължително канадски паспорт. Ако покажете български без виза рискувате да ви задават въпроси, защото там не е упоменато, че сте с двойно гражданство.
Проблемът не е само, че при подновяване на документи за нас българите в чужбина, таксите са по-високи...А, че трябва да се фукна да ходя до Отава. Ако ми платят загубеният работен ден + транспорни разходи нямам нищо против да ги уважавам с валидни документи, в противен случай приоритетно е канадското ми гражданство. Подновяването на канадски паспорт ставa по пощата. Дори не е нужно да контактуваш със служител.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Влизане в България с валидна лична карта и изтекъл паспо

Мнение от yahoo »

sim, извинявай. Още ми е криво от тази тъпа история която ми струваше нов билет, отложен полет с един месец и много други неприятности. В действителност няма връзка с твоя постинг.
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Влизане в България с валидна лична карта и изтекъл паспо

Мнение от Bistra »

Деца пътуващи само с единия родител трябва да са съпроводени с писмо, че този родител оторизира пътуването на детето с партньора му. Българският паспорт няма никакво отношение. Ако в писмото е упоменат канадският паспорт на детето? Ко праим тогава?
Аз бих завела дело за обезщетение, ако нещата са точно така, както ги разказваш.
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Re: Влизане в България с валидна лична карта и изтекъл паспо

Мнение от c200 »

Деца с двойно гражданство НЯМА нужда са са съпроводени с писмо от липсващия родител и това двойно гражданство се признава на граничния контрол с 2 валидни паспорта - български и друг. Ако има валиден само един паспорт, няма значение какъв, остава изискването за съгласие от липсващия родител, за българските граждани - на български и заверено от български нотариус или консулство - yahoo e разбрал това за съжаление по трудния начин.
оставям Гугъла на любознателните читатели-писатели.
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Влизане в България с валидна лична карта и изтекъл паспо

Мнение от yahoo »

Да, грешката е изцяло моя защото не съм се запознал лично с всички подробности на закона и съм се осланял на мнения от форуми и предишни две безпроблемни наши пътувания на единия родител с детето само с канадски паспорт без още да има издаден български, но имащо българско гражданство. Тази година пак ще проверявам има ли някакви промени защото не искам тези ежегодни посещения на България да се превръщат от почивка в кошмар.
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Влизане в България с валидна лична карта и изтекъл паспо

Мнение от Marto »

А може ли да ми каже някой какво означава "дете с българско гражданство". Бях чел някъде, че където и да се роди, ако едно дете има родител българин, то става български гражданин един вид автоматично.

Аз засега нямам никакво желание да изваждам на моя български документи или каквото и да е, но искам да съм сигурен, че няма да е проблем при някое ходене до БГто.
Аватар
yahoo
Мнения: 2330
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 7:47 am
Местоположение: Montreal

Re: Влизане в България с валидна лична карта и изтекъл паспо

Мнение от yahoo »

Доколкото знам с български родители има право да получи българско гражданство когато пожелае, но ако не си му издал български акт за раждане с издаване на съответно ЕГН то още не се води български гражданин по документи. Ние прибързахме да го направим и не виждам някакви предимства дори за мен се оказаха само излишни главоболия, но не съм и проверявал дали няма да имам други проблеми ако нямаше българско гражданство.
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Влизане в България с валидна лична карта и изтекъл паспо

Мнение от Marto »

Прочетох на страницата на външно министерство, че има някакъв шестмесечен срок в който да се регистрира детето с българските институции, но не съм сигурен, дали това важи когато детето си има вече друго гражданство по рождение.
Публикувай отговор