Дайте шанс на децата си!

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Публикувай отговор
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Re: Дайте шанс на децата си!

Мнение от krimon »

За държавен не се кандидатства, по местоживеене е. Освен ако не е Екол интернасионал или колеж Сен Луи (училищна комисия Маргьорит Буржоа), където все пак трябва да си резидент на училищната комисия, за да те допуснат.

В повечето частни колежи записването за изпит/подаването на документи е по-скоро в началото на 5 година на основното училище, но някои особено желани изискват да им се "усукваш" от 4-та година и това дава допълнителни точки на кандидата /примерно колеж Jean de la Mennais в Лапрери.
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Дайте шанс на децата си!

Мнение от Bistra »

Никакви допълнителни точки не дава. Ако не спазиш срока, просто не те записват. :D Като не си информирана, ти се чудя, що се хабиш изобщо?! :emo:
Виж обаче, както е нашият случай си права за допълнителните точки. (Tова се отнася за класацията обаче...Разбрала-недоразбрала! :D ) Благодарение на първото дете, което беше достатъчно умно да си проправи път само, второто беше нужно да изкара само изпитите за да е вътре.Много колежи имат тази практика - да оказват привилегия за прием на друг член от семейството, при положение, че са имали вече ученик от същото това семейство. :P
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Re: Дайте шанс на децата си!

Мнение от krimon »

споко, другарке, и наш'то умно дете беше прието там, тъй че съм ходила доста преди теб на информационни сесии и знам за какво става дума ;)
Просто не избрахме да учи с китайското обкръжение в бетонна крепост на края на света :P После всяка учебна година ни изпращаха писмо с
покана да я презапишат в 2, 3 и 4-та година, ако желаем.
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Дайте шанс на децата си!

Мнение от Bistra »

Нещо не мога да разбера точно за какво иде реч, ама ти нали си знаеш, та да си успокояваш нервите. :D
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
капитан Немо
Мнения: 232
Регистриран на: Пон Май 17, 2010 6:53 am

Re: Дайте шанс на децата си!

Мнение от капитан Немо »

Каква излезе тя , че което дете не учи в Станислас трябва да хваща мотиката и лопатата ( не че има нещо лошо ако обича да копае)
vio , малко по-спокойно със съветите, защото може би са добри за вас , но излишни за други.. Моят син пристигна в Канада на 8 г. ( сега е на 18) Винаги той си е избирал къде да учи ( без подготвителния - по район) Веднъж стана въпрос за най-доброто училище на света - Станислас . Живеем в Лавал , купили си къща ( като всички безотговорни родители , които не мислят за бъдещото на своите деца), неговият отговор беше ,че трябва да пътува 1.5 ч. в едната посока и предпочита тези 3 ч. да ги използува в къщи за учене , а не в метрото и автобуса. С това се приключи тази тема. И понеже не е учил в Станислас нито в Мари от Франция ( което според вас означава , че е по-глупав и с по-малки амбиции от вашето дете), много ми се ще да ви спретна на вас и моят син един тест по българска граматика за матура в гимназия . ( за френски , английски , испански , въобще не става въпрос , защото шанса ви е 0 , дори без да ви познавам)
Госпожо vio , да сме живи и здрави и си поговорим по-същата тема след 10 г. и да видим , кой бил прав.
Може пък всички объркани , неамбициозни деца от квартални и интернационални училища също да са извадили късмет в живота .
Със здраве.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Дайте шанс на децата си!

Мнение от ablood »

krimon написа:В училищата има отделни/допълнителни занимания по френски език, не с логопед, за децата, които не са франкофони.
Като написах "логопед", имах впредвид "логопед". Или поне лица, представящи се за "логопед".
И за двете ми големи деца. В различни училища.

Аман от "компетентността" ти. :fubar:

Едната даже ме привика на среща, преслуша ме на френски и английски и ме помоли да говоря само английски с дъщеря си, че съм и прецаквал квебекарския акцент.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Дайте шанс на децата си!

Мнение от klisurov »

Joya написа:... наистина ли изпитите са една година преди завърването на основното ...
Частен случай, който не знам доколко е меродавен.

По-голямото дете беше в "подготве" пети клас, който естествено започва около 01 септември.
Месец-два по-късно се "осъзнахме" и се заоглеждахме за Secondaire.
Единствените "читави", които имаха изпити през февруари-март, бяха Collège Français и École Secondaire Mont-Royal.
На всички останали бяхме изпуснали срока за явяване на изпит, камо ли за подаване на документи.
Първото школо бе частно, окло $3'000 на година и бе в нашия си Commission scolaire de Montréal, докато за второ не бяхме "резиденти".
Явно детето се е представило добре на изпитите и за двете у-ща, т.к. бе прието и в двете.
Избрахме второто, т.к. освен, че бе по-евтино (около $650 на година), бе и по-близо до нас.
Явно факта, че въпреки че идва от подготве и е пети клас (така пишеше в единствения Bulletin scolaire който имахме) бе второ на приемния изпит, бе достатъчен за да премине виртуално от един Commission scolaire в друг.
Малко след като започна въпросния Secondaire кандидатства и бе прието в École internationale de Montréal.
Отново сменихме виртуално Commission scolaire и все още сме там, сред доста китайчета.
Има хора и от бившите съветски републики, Румъния и т.н., но за местни кебекари не знам.

Пак подчертавам, че гореописанот е частен случай.

В момента се оглеждаме за по-малкото дете.
От посетените "отворени врати" разбрахме, че се изисква Bulletin scolaire от четвърти клас (premiere), пети клас и каквото имате (т.к. в момента на кандидатстване може и да нямате) от шести.
В пети клас ще се подават документи (малко след "отворени врати"), а в началото на шести са изпитите.
Ако няма шанса да се класира където е по-голямото (за съжаление няма да се "застъпят", та не знам дали бихме получили "точки"), навярно ще се ориентираме към Brébeuf.
Но, има доста време до тогава, така че, не знам на какъв акъл ще сме.

Успех!
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Дайте шанс на децата си!

Мнение от IRA »

ablood написа:Моите големи деца ходят в 2 различни държавни училища и в двете има логопеди, които им помагат с френския.
.
С моят е същата история- 2 различни училища и в двете има логопеди (orthophoniste).
Като беше малък ходихме на еволюация в Детската болница и там ни бяха казали,че в училището ще има логопед. Аз бях дала доклада от тази еволюация в училището.Аз говоря наистина за логопед. Отделно има учителка ,която им помага и с френския.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Re: Дайте шанс на децата си!

Мнение от krimon »

Именно това имах предвид: в училищата функционират отделно логопеди и учители, които помагат на децата-нефракофони с френския език.
Ако децата на аблъд имат логопед, то едва ли е за да им помага с френския език.

Някой по-горе пише, че имало готови решения: аз не бих разчитала на това, защото са абсолютна формалност заниманията в училище, а отговорността на родителите е основна. Логопедични проблеми се решават на майчиния език - или го превърнете в основен, или им говорете само на френски/английски в къщи. Тукашните логопеди смятат, че правоговорните смущения идват от многото чужди езици /минимум 3/ и че това не е проблем, докато не се превърне в проблем, т.е. докато си мислим, че логопеда в училище ще свърши нашата работа.
И това ако може да стане по-рано/преди матернел, защото говорните навици са доста устойчиви.
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Дайте шанс на децата си!

Мнение от ablood »

krimon написа:Именно това имах предвид: в училищата функционират отделно логопеди и учители, които помагат на децата-нефракофони с френския .
Нали? Това си имала впредвид? Наистина?
Не ти, а аз съм глупакът, разбрал обратното?
krimon написа:В училищата има отделни/допълнителни занимания по френски език, не с логопед, за децата, които не са франкофони.
В напъните да се покажеш компетентна не само се излагаш, ами и подвеждаш хората.

Имаш ли някакви причини да загатваш, че проблемите на децата ми не са само езикови? Или просто си злобееш?
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Joya
Мнения: 474
Регистриран на: Чет Апр 20, 2006 3:49 am

Re: Дайте шанс на децата си!

Мнение от Joya »

Благодаря за отговорите, относно кандидатстване в секондер.
Само едно не можах да разбера, ако за изпита се взима бала от 4 и 5 клас + оценката от изпита и ти казват да речем че си приет, взимат ли после бала от 6 клас ?
Например детето има страхотен резултат 4 и 5 клас и добра оценка на изпита, а после нивото му за 6 клас падне, това означава ли че е прието или в крайна сметка накрая се взима всичко и тогава излиза решение ?

И до колкото разбирам тук няма специализирани училища, като в Бг. да речем техникуми. Всичко си е секондер и после в колежа решаваш на къде ?
Например детето показва големи музикални заложби, или рисува хубаво, има ли такова нещо като музикално училище или спортно, художествено каквото и да е , преди колеж ? Защото аз търсих за дъщеря ми, не намерих нищо, освен частни школи, но те са да речем 2-3 пъти седмично по 1-2 часа, не е като сериозно обучение.
"Повечето истински провали се дължат на ограничения, които хората си поставят сами, в собствените си умове." Н.Х.
Аватар
Люта чушка ®
Мнения: 208
Регистриран на: Съб Юни 23, 2012 11:18 pm
Местоположение: под лилията

Re: Дайте шанс на децата си!

Мнение от Люта чушка ® »

krimon написа:Тукашните логопеди смятат, че правоговорните смущения идват от многото чужди езици
Ето това вече е тотално невярно! Изрично сме питали всеки един от логопедите с които сме работили какво е мнението им по въпроса за присъствието на повече от един основен език извън семейството, и дали вторият (третият) език има нещо общо с говорните проблеми, и отговора е "Не!"
Колкото до препоръката двама родители българи, най-често с неперфектен френски и(или) английски, да общуват с децата си на език който всички в семейството не говорят добре :x :x :x
Точно това специалист няма как да ти го препоръча!
Хайде наште! Яжте люти чушки!
Стига сме си правили оглушки...
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Re: Дайте шанс на децата си!

Мнение от krimon »

Joya, има колежи с профилирани класове - музикален (определен инструмент), спортен (конкретен спорт), артистичен. Изпитите са отделни.

Люта чушка, прав си :) Ако не можеш да говориш правилно на един език, не се опитвай да общуваш с детето си чрез него, защото само ще навредиш.
Факт е обаче, че ако има правоговорни смущения, логопедите препоръчват основен език, на който да се коригират. Откъдето и основния проблем: например, логопеда коригира на френски, а основният език в къщи е български. Доста българи вече познам, които говорят по препоръка на логопедите на децата си или на английски, или на френски, за да могат да се справят с говорните смущения.
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Аватар
Люта чушка ®
Мнения: 208
Регистриран на: Съб Юни 23, 2012 11:18 pm
Местоположение: под лилията

Re: Дайте шанс на децата си!

Мнение от Люта чушка ® »

krimon написа: Ако не можеш да говориш правилно на един език, не се опитвай да общуваш с детето си чрез него, защото само ще навредиш.
По тази причина логопедите препоръчват да се говори в семейството на майчин език, за да бъде коректив на всеки следващ научен такъв.
krimon написа: Доста българи вече познам, които говорят по препоръка на логопедите на децата си или на английски, или на френски, за да могат да се справят с говорните смущения.
И аз често ги наблюдавам около себе си как с лека ръка правят на децата си тази лоша услуга. Но това е, предполагам, защото кофти са изтълкували препоръката да говорят с децата си на езика, който владеят най-добре.
Хайде наште! Яжте люти чушки!
Стига сме си правили оглушки...
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: Дайте шанс на децата си!

Мнение от Bistra »

Joya написа:Само едно не можах да разбера, ако за изпита се взима бала от 4 и 5 клас + оценката от изпита и ти казват да речем че си приет, взимат ли после бала от 6 клас ?
Да. Не може детето да спре да учи след изпита все пак.Както и за тези, които са в изчаквателна позиция за второ класиране. :)
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Публикувай отговор