Павел написа:Ако някой се плаши от $4000/година училищна такса, да заповяда в някоя от капиталистичеките провинции, където ще плаща за детска градина:
0 - 35 месеца $14400/година
36 - 60 месеца $9780/година
late pick up fee: $10 every 15 minutes
За тези такси данъчните облекчения са "семки и бонбонки".
Същите са цените на детските градини в Квебек, но темата е за училищата. Частните средни училища не влизат в "сметката" за възвращаемост от данъците.
Моите 2 цента за частните училища и връзката им с университетите:
След средно училище в Квебек се минава през CEGEP/колеж (2 или 3 години), за да може да се кандидатства в университет.
Просто за информация, в Квебек почти 100 % от желаещите да учат в CEGEP са приемани в програмата, в която искат да учат. Резултатите им от средното училище нямат никакво значение или почти никакво /ако са с много ниски резултати може да ги разпределят в CEGEP - 2 или 3 желание/. CEGEP-ите са 95% безплатни, съществуват само 2 франкофонски частни и няколко англофонски. Така или иначе, проблемът със CEGEP-ите е, че 75% от завършващите средно образование (най-вече момчета) не искат да продължат да учат и има достатъчно свободни места

Ефектът на средното училище е евентуално да мотивира децата да учат и след като завършат 5 секондер. Много от записалите CEGEP/колеж не го завършват или презаписват програми в друг. Класацията на средните училища в Квебек показва успеваемостта на учениците да завършат CEGEP/колеж, а не прием в университет.
Всъщност основно резултатите от този CEGEP/колеж, определят "cote R" или рейтинга за прием, а не резултатите от средното училище (от там се взимат предвид само 4 и 5 година, резултатите от определени предмети като математика, науки, зависи какво се кандидатства, средното ниво на училището и групата, в която е ученика). В повечето случаи, средното ниво на успеваемост според училище и група, е по-високо при частните средни училища, тъй като там има подбор - не само първоначален, но и ежегоден /резултати под 60% и те изключват директно от частното училище/. Така се поддържа по-високото ниво и резултати на частните спрямо безплатните, оттук и отражението им върху "cote R" и надеждата за университет.
Например частният CEGEP/колеж Бребьоф има квоти за прием в определени програми и в определени университети. Завършващите CEGEP/колеж там са приемани директно при кандидатстване /наричат се programme contingenté - директно продължава от СЕЖЕП в университет/, което не е случаят на другите CEGEPи/колежи. Това е като да имаш "запазено" място в университетска програма ако завършиш колежиалната - влизаш с предимство пред другите. Обикновено това са едни от най-трудните програми за прием в университетите: например МагГил или УдеМ - медицина, право, комуникации и т.н.
Що се отнася до френските - Станислас и Мари-дьо-Франс, завършващите могат да кандидатстват директно в тукашните университети /и в някои европейски страни/, но за техническите програми държат допълнителни изпити по математика, за да припознаят нивото си с тукашното. Завършващите също държат задължителен изпит по история по тукашните изисквания на Министерството на образованието.