Има ли развитие на зелени технологии в Канада?

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Публикувай отговор
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Има ли развитие на зелени технологии в Канада?

Мнение от Kpetrov »

За ресурсите незнам, но вероятно не сме в графата sustainable по отношение симбиозата цивилизация - биосреда.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Има ли развитие на зелени технологии в Канада?

Мнение от miteto »

Kpetrov написа:За ресурсите незнам, но вероятно не сме в графата sustainable по отношение симбиозата цивилизация - биосреда.
Е как ще сме, като всеки има по 2 коли, къщи с халогенки, 3-4 телевизора, 2 хладилника, 28 градуса вкъщи през зимата и т.н.
Разните там зелени гурута като Ал Гор и Дейвид Сузуки като си преместят семействата от грамадните къщи в 60 квадрата кондота и разкарат колите и яхтите - може и другите да почнат да следват примера ;)
amigo7674
Мнения: 75
Регистриран на: Вто Юли 09, 2013 12:30 am
Местоположение: едно малко село

Re: Има ли развитие на зелени технологии в Канада?

Мнение от amigo7674 »

Ето новини за БЕХ и скритите интереси срещу ВЕИ

През последната седмица, темата за зелената енергия отново бе поставена на преден план в обществото. Изпълнителният директор на най-голямата държавна компания в страната: Български енергиен холдинг (БЕХ) обвини екологичните централи за виновник за катастрофалното управление на БЕХ и енергетиката като цяло (силно държавно монополизиран сектор) и поиска специално данъчно облагане само за производителите на електроенергия от слънце.

Какво наложи изпращането на това писмо и какво подбуди подписалият се директор да изпрати писмо с такова съдържание в момент, когато Народното събрание промени Закона за енергетиката с цел да спре дефицита в енергетиката, а ДКЕВР успя да определи нови цени, с които да балансира енергийната система.

Очевидно държавните компании НЕК и ЕСО, които са част от холдинга не са готови за либерализацията. Очевидно нямат парични средства и продължават да трупат загуби. А не би трябвало, особено след като редица специалисти в сектора, както и Правителството верифицираха цифрите в новия ценови на ДКЕВР и приеха, че секторът може да бъде балансиран, ако се спазят промените в Закона за енергетиката.

Ясно за всички е, че този път причината не е в зелените мощности: през последната година на практика такива не са включвани в системата. Парите, които им бяха взети незаконно и които следва да им се върнат не са върнати, следователно: няма основание да се смята, че отново ВЕИ-тата са виновни за липсата на пари в системата.

Прочитайки внимателно последните промени в Закона за енергетика и правейки проверка в сайта на ЕСО се вижда, че Законът очевидно не се спазва:
- Не се провеждат търгове за студен резерв (дали е намалял също не е ясно). Това е задължение на ЕСО (което е част от БЕХ). Загубите за държавата са от порядъка на над 200 милиона лева;
- Заводските централи и когенерации в това число и Топлофикации работят на високо натоварване, което не би следвало да е така, тъй като зимния сезон не започнат, а предприятията не работят на пълно натоварване. Има и централи, повечето, не са високоефективни и следователно не би трябвало енергията им да се продава на преференциални цени. ДКЕВР обаче не контролира НЕК или поне се създава такова впечатление. Тук също става дума за загуба от порядъка на над 300 - 400 милиона лева.

Сумарно сумата надхвърля шестстотин милиона лева. Допълнително: ДКЕВР прие Правила за търговия и балансиране, които целят прехвърлянето на голяма финансова тежест от НЕК и ЕСО върху производителите на електроенергия. НЕК, който е дъщерно на БЕХ обаче обжалва от свое име тези Правила, при условие, че голяма част от приходите от балансиращия пазар ще отидат точно там. Това може да означава само, че някой от БЕХ - НЕК - ЕСО няма личен интерес този пазар да стартира и към тези дружества да потекат парични приходи.

Всички обвиняваха в продължение на година, че ВЕИ-тата и особено фотоволтаиците създават огромни разходи за системата, тъй като балансирането им е скъпо. ДКЕВР започна незаконна кампания срещу сектора по времето на ГЕРБ, като определи специална цена за достъп на ВЕИ-централите. Определената цена следваше да се базира на конкретни разходи, които не можаха да бъдат доказани от операторите, защото на практика те нямат такива разходи за балансиране. За да се измъкне от неловкото положение ДКЕВР вкара в Правилата за търговия и балансиране специални текстове, които да накарат екологичните централи да дават прогнози, които, ако не бъдат спазени, да породят парични санкции за съответните производители. Това по принцип не е практика в нито една държава, но след много срещи и разговори, Правилата бяха приети. Ако тези правила бъдат въведени в действие, ще се генерират допълнителни приходи в енергийната система и най-вече в НЕК и ЕСО. Но вече трети месец тези правила не се използват, което е ясен знак, че явно, държавните предприятия не искат да извадят на светло, кой произвежда и кой потребява електроенергия в дадени часове на денонощието и на каква цена. И вместо да въведат пазарния механизъм и да покрият разходите от балансиране по прозрачен начин, се опитват да забавят неговото въвеждане.

В тази ситуация възникват много въпроси: Какви са интересите на ръководство на БЕХ и защо се отличават от държавните интереси? Защо искат да отклонят вниманието в посока зелените производители, вместо да въведат ред и прозрачност в енергийната система? Защо някои когенерации и заводски централи продължават да работят на пълна мощност и каква е връзката им с ръководството на БЕХ и НЕК при условие, че са частни и не би трябвало да има конфликт на интереси.

Защо не се спазват препоръките на Световната банка и Европейската комисия по отношение на предложенията: БЕХ да бъде закрит и държавните енергийни дружества да се изчистят от конфликт на интереси (справка може да се види в двата цитирани доклада, публикувани в края на май 2013г.).

По отношение на ВЕИ-производителите: вече на всички в обществото е ясно, че това е един нов и модерен сектор, който създава работни места и дава допълнителна стойност в българската енергетика и икономика. Привлечените инвестиции в момент на криза надхвърлиха 3 милиарда евро за период от 5 години. Почти половината от тези пари са на български инвеститори, които са над 900. А почти всички заеми са предоставени от български банки, което на практика би следвало да е добро вложение на парите събрани от депозити. Т.е. на практика цялото българско общество се явява инвеститор в енергийната система, но за разлика от потъналите инвестиции в държавните енергийни централи, където само се влагат пари и се губят, тези вложения са частни и се управляват отговорно по прозрачен начин. От техническа гледна точка: Слънчевите централи са и особено полезни, защото поемат пиковата мощност през деня и спестяват редица разходи за системата, които не се отчитат от енергийните специалисти от миналия век. Допълнително се намаляват загубите при пренос и се подобрява качеството на електроенергията. България се спасява и от санкции от Европа, заради продължаващите работа централи-замърсители.

По отношение на цената за изкупуване на електроенергия от фотоволтаици: тя е висока, но както вече казах, тук става дума за частни инвестиции, които не са използвали пари на държавата или на държавните дружества. Това ги прави ефективни инвестиции, които ще гарантират изпълнението на целите програмата на ЕС 20-20-20, приети от България. Според Европа, този вид инвестиции са в полза на обществото и така е прието от всички държави в съюза. Важно е всеки един от нас, да се запита: защо тези централи са полезни за цяла Европа, насърчават се от половината свят (развитата половина), а в България им се създава лош имидж. Защо производителите са нарочени за олигарси и неправомерно забогатели, при условие, че са спазили законите, взели са кредити, вложили са парите по прозрачен начин в прозрачен сектор, където цените за изкупуване са обявени, произведените количества са обявени и всичките над 1700 централи са вкарани в регистър, където може да се види собствеността на всяка една централа. И от една презентация на Барозу пред Съвета на Европа от 22.5.2013г. ясно се вижда, че инвестициите във фотоволтаици в България са на средно по-ниско ниво от инвестициите във фотоволтаици в другите Европейски държави, т.е. явно няма злоупотреба с надути цени на инвестицията, както се тръби сутрин и вечер в ефир от някои популисти.

В контраст на Европа, в България по времето на ГЕРБ, се започна една много негативна добре платена кампания срещу този вид производители, която прерасна в незаконни действия първо от страна на ДКЕВР, с въвеждането на цена за достъп и бе продължена от ЕСО, което наложи ограничения за работата на централите през пролетния сезон. Това бяха ненужни за страната стъпки, които не само не решиха нито един проблем в енергетиката, но създадоха и редица негативи, което доведе до отлив на инвестиции не само в сектор „Енергетика", но и във всички сфери на икономиката. Бяха отказани финансирания от азиатски банки на няколко инфраструктурни проекта в страната, както и се забеляза напълно замразяване на нови инвестиции във всички сектори на икономиката изобщо. И то в период, когато Европа излезе от икономическата криза и другите държави показват съживяване на икономиката. Тези инвестиции в страната биха създали нови работни места и биха помогнали за стабилизиране даже и на потреблението на електроенергия (което е най-ниско от 30 год. насам). Важно е за всички в българското общество да обърнат внимание на световните тенденции в енергетиката, където развитите държави извършват преход от централизирана енергетика, базирана на ядрени и въглищни централи, към децентрализирана система базирана на ВЕИ.

Няма нито един световен сценарии за развитие на енергетиката до 2050г., който да не поставя ВЕИ в центъра на енергийния микс. За да бъде успешен този преход са необходими милиардни инвестиции, които в България могат да дойдат само отвън. Прогонвайки инвеститорите (в това число и българските) в този момент, когато България даже е далеч от изпълнението на целите 2020 г., поставя на карта европейското бъдеще на страната, нейната конкурентоспособност и забавя икономическия растеж.

И когато някой директор на БЕХ направи такова предложение, може аналогично да се очаква, че и директор на българска банка хипотетично след него може да поиска чуждите банки да бъдат обложени с данък, за да може Българската Банка да събере пари и да дава евтини кредити, следва да искаме от всички политици в страната ясно разграничаване и противопоставяне.

И да не допускаме да ни убеждават, че българите са ни по-мили от инвеститорите, защото хората в България са рационални и отиват в други държави, където има работа и плащат добре, защото в тези страни има инвеститори, мили на обществото. Държавите се борят за привличане на инвеститори, конкуренцията е жестока, а изборът е голям (пример НАБУКО). Къде е конкурентното предимство на страната, ако не се спазват законите, а държавата се опитва да хитрува и да създава впечатление, че е справедливо частни средства да се преливат в държани ръце, респективно да се изземват по не/законен начин с хитрост чрез различни такси, данъци или глоби.

Затова е важно държавата в лицето на народните представители от всички политически сили с консенсус да приемат реални решения за реабилитиране на ВЕИ сектора в страната. Както и да положат усилия, заедно с неправителствените организации и Правителството да наложат спазването на законите в страната, с което да дадат ясен знак, че хитруването не е държавна политика.
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Има ли развитие на зелени технологии в Канада?

Мнение от myhata II »

„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Аватар
mortigur
Мнения: 1050
Регистриран на: Чет Апр 07, 2011 11:32 am
Местоположение: Jazan, Jazan Governorate, Saudi Arabia
Обратна връзка:

Re: Има ли развитие на зелени технологии в Канада?

Мнение от mortigur »

http://www.theguardian.com/environment/ ... inkley-edf"

Брей излиза, че британците не са чак толкова заспали и не се подвеждат лесно. Браво на тях.
Taxation is theft.
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Има ли развитие на зелени технологии в Канада?

Мнение от Kpetrov »

mortigur написа:http://www.theguardian.com/environment/ ... inkley-edf

Брей излиза, че британците не са чак толкова заспали и не се подвеждат лесно. Браво на тях.
The 35-year deal, struck at £92.50 per megawatt hour, is twice the current wholesale market rate for electricity, and will be attacked by some as a massive subsidy to help another non-carbon fuel, with the funds going to the French taxpayer and the Chinese government...

"David Cameron is now in the ridiculous position of saying that they can set prices 35 years ahead for the companies producing nuclear power, while insisting they can't freeze prices for 20 months for consumers while much-needed reforms are put in place."
Французи ще строят с Китайско финансиране, субсидирана от британските данъкоплатци централа... май са по-заспали от колкото ги изкарваш. ;)
Аватар
mortigur
Мнения: 1050
Регистриран на: Чет Апр 07, 2011 11:32 am
Местоположение: Jazan, Jazan Governorate, Saudi Arabia
Обратна връзка:

Re: Има ли развитие на зелени технологии в Канада?

Мнение от mortigur »

Kpetrov написа: Французи ще строят с Китайско финансиране, субсидирана от британските данъкоплатци централа... май са по-заспали от колкото ги изкарваш. ;)
Нещо за различни неща говорим. Това че французи ще я строят не е лошо защото те имат опит в това нещо. Китайското финансиране буди опасения, но ако се сещаш и Канада продаде най голямата си петролна компания на Китайци, така че е относително дали британците са толкова зле.
Taxation is theft.
Аватар
Kpetrov
.
Мнения: 8444
Регистриран на: Чет Яну 15, 2004 4:31 am
Местоположение: KIRIBATI
Обратна връзка:

Re: Има ли развитие на зелени технологии в Канада?

Мнение от Kpetrov »

Аз не казвам кой колко е зле в момента, а просто виждам тенденции. И това че Канада продададе на китайци най-голямата си петролна компания не виждам защо трябва да значи, че ставаме по-добре?! Иначе вярно, че всичко е относително.
amigo7674
Мнения: 75
Регистриран на: Вто Юли 09, 2013 12:30 am
Местоположение: едно малко село

Re: Има ли развитие на зелени технологии в Канада?

Мнение от amigo7674 »

Британците имат огромно потребление на ел.енергия,и няма как да разчитат на ВЕИ само,въпреки че имат много вятърни паркове в Северно море.
Въпреки,че използват газ също и клас АА уреди,имат недостиг на енергия и "евтината и безопасна за човека и Природата" атомна енергия може би ще запуши временно дупката...нали и без това в момента търсят място да правят подземно хранилище за ОЯГ ,пък никое гафство не е съгласно с проекта,въпреки,че се обещава на местните нови работни места и по-добър живот.Защо ли?!
Защо не искат хората да си живуркат върху дълбоко заровени ядрени боклуци,нали е безопасно и всеки поддръжник на атомната енергия ще го потвърди?
Сега,аз например,ако бях фен на невидимата радиация-убиец,щях да тегля кредит и да си купя къща с дворче върху такова хранилище и да си отглеждам зеленчуци и райграс,където с децата да си играем през лятото...що да не,нали е безопасно?! ;)
Аватар
mortigur
Мнения: 1050
Регистриран на: Чет Апр 07, 2011 11:32 am
Местоположение: Jazan, Jazan Governorate, Saudi Arabia
Обратна връзка:

Re: Има ли развитие на зелени технологии в Канада?

Мнение от mortigur »

http://www.world-nuclear-news.org/NN-Gr ... 10134.html"

И Индия и те си имат реакторче вече 1000 мегавата. Представям си колко перки и фотоволтаици трябва да се напляскат за да се стигне подобна мощност. :rofl:
Taxation is theft.
amigo7674
Мнения: 75
Регистриран на: Вто Юли 09, 2013 12:30 am
Местоположение: едно малко село

Re: Има ли развитие на зелени технологии в Канада?

Мнение от amigo7674 »

Хора,успешно избягали от България,вижте поредната гавра на управляващите с енергийната независимост на България...това е пореден опит нашата родина да бъде оставена в ХХ век и ние и децата ни да продължим да се тровим с дим и невидимата радиация-убиец...

ВЕИ производители протестират срещу нова такса

Въпреки хладното време производители на вятърна и соларна енергия излязоха на протест пред Министерството на икономиката, а по-късно се преместиха и пред финансовото министерство. Повод за тяхното недоволство е новият 20%-тен данък върху приходите им.

Решението беше взето изненадващо миналата седмица от Бюджетната комисия в парламента. Предложението беше на партия „Атака”, а от БСП и ДПС го подкрепиха.

Секторът е категоричен, че предстоят сериозни фалити, особено при по-малките производители. Освен това – 98% от мощностите от този тип в страната са финансирани с кредити и наистина са заплашени.

Във вторник предстои гласуването на финалното решение на народните представители. Тогава ще стане ясно дали новият данък ще бъде факт.
Аватар
7George
Мнения: 9747
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Има ли развитие на зелени технологии в Канада?

Мнение от 7George »

Знаем го това, вместо да я освободят от всякакви данъци и да свалят цената на тока, но вече нищо не ни учудва за оная държава.

И тука властват нефтените компании, петродолара и неговите иждевенци. Останалата енергия са я ограничили на 15%, и дотам, а може да е доста повече.

Освен това, канадците не са настроени много да девелопват технологии, а да ги купуват готови. В замяна вадят полезни ископаеми, секат гората... 8)
Embrace your climate change!
Аватар
7George
Мнения: 9747
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Има ли развитие на зелени технологии в Канада?

Мнение от 7George »

miteto написа: Е как ще сме, като всеки има по 2 коли, къщи с халогенки, 3-4 телевизора, 2 хладилника, 28 градуса вкъщи през зимата и т.н.
Разните там зелени гурута като Ал Гор и Дейвид Сузуки като си преместят семействата от грамадните къщи в 60 квадрата кондота и разкарат колите и яхтите - може и другите да почнат да следват примера ;)
Има ли такива наистина? Сигурно тия с бебета. За 23 гр. знам, има. Моят термостат е на 18 градуса зимата, лятото - както дойде, нямам климатик. И как въ зеха такива зиморничави в канадско..

Иначе съм съгласен, тия богатите и промишлеността кога ограничи емисиите и потреблението, тогава и ние, редовите потребители, ще сме наред. В Китай даже режат на скрап незаконните барбекюта, няма лабаво.

Самият факт, че Канада не е подписала протокола от Киото е достатъчен...
Embrace your climate change!
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11775
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Има ли развитие на зелени технологии в Канада?

Мнение от optics »

Джорджа- за градусите - доста си зависи дали ти излизат от джоба. Ако да - има силна зависимост дали ще държиш на 23 или на 18. Дай боже всекиму да е насмогнал и да няма нужда да си съобразява градусите с разходите.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Има ли развитие на зелени технологии в Канада?

Мнение от roumensp »

Аз държа 23-24 градуса и ходя по къси ръкави и през зимата. Предпочитам да платя малко по-голяма сметка, но да си спестя стоенето по пуловер вкъщи. Джорджа, при нас да поддържаш тая температура изисква доста по-малко разходи отколкото при вас, защото зимата е много по-мека.
Публикувай отговор