"Loi 101" и как децата ни биха могли да научат И английски

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Публикувай отговор
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: "Loi 101" и как децата ни биха могли да научат И английс

Мнение от klisurov »

Bistra написа:
krimon написа:И да се смея ли, да плача ли, как моите шефове всичките са англофони в една доста престижна институция разположена в центъра на Монреал: пълна трагедия е кариерата им след като не мога да обменя с тях и една дума на френски (бонжур от любезност казват 8) )
Да се смея ли, да плача ли? Моят шеф също е англофон и говори чудесен френски.
Та викаш какво работиш с културоложката си диплома? Коя е тази престижна институция в "центъра на Монреал"? Уточни моля! 8)
Бистре, ще да те замоля най-по-учтиво, да си ги мерите с krimon някъде другаде ...
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: "Loi 101" и как децата ни биха могли да научат И английс

Мнение от pumpy »

c200 написа: Резултатите ще се видят след няколко години, so far so good и то без много зор (което е всъщност най-важното както спомена mamma mia)...
Както и да го погледнем, резултатите ще са по-добри от нашите ;)
Ninushevi
Мнения: 505
Регистриран на: Чет Май 28, 2009 9:46 am
Местоположение: Montreal,Quebec
Обратна връзка:

Re: "Loi 101" и как децата ни биха могли да научат И английс

Мнение от Ninushevi »

pumpy написа:
c200 написа: Резултатите ще се видят след няколко години, so far so good и то без много зор (което е всъщност най-важното както спомена mamma mia)...
Както и да го погледнем, резултатите ще са по-добри от нашите ;)
100 % :y:
DCS- Виена - 12.10.2009 г.
ПОЛЕТ-София-Мюнхен–Монреал-25.03.2012г.
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: "Loi 101" и как децата ни биха могли да научат И английс

Мнение от klisurov »

krimon написа:Programme Explore
http://www.afe.gouv.qc.ca/fr/autresProg ... xplore.asp"

основно училище - т.нар. "пример" - матернел - 6 клас - 5 - 11 години
средно училище - т.нар. "секондер" - 1 - 5 години - 12 - 17 години
предуниверситет - т.нар. "колеж" или СЕЖЕП - 2 години или 3 години /професионален/ 18 - 20 г

В СЕЖЕП могат спокойно да се запишат в англофонска програма, безплатна /ама има и платени де, ако не искате безплатни/ ;) Ако не им достига езикът, просто ще им дадат допълнителни часове през седмицата, за да си го наваксат.
Благодаря!
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Re: "Loi 101" и как децата ни биха могли да научат И английс

Мнение от krimon »

Бистре, любопитството убило котката, а аз имам и тукашна диплома, споко :*

Клисуров, имам приятелка-българка /тогава живееше в Торонто/, която е участвала над 10 години в изработването на учебниците и учебните планове, по които са обучавани децата в Квебек на английски език. По същото време, се занимава със същото нещо, но за англофоните в Онтарио. Според нея, учебниците и методите за обучение по английски в Квебек, са на светлинни години по качество сравнени с тези за обучение на френски език в Онтарио. Жената е с диплома от Харвард и преподава в момента в Маггил, да не ти казвам откога е в Канада, но познава и едновремешната бг езиково обучение по английски ... Нейното мнение е, че обучението на английски в провинция Квебек, специфично за франкофони, е на световно ниво.
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: "Loi 101" и как децата ни биха могли да научат И английс

Мнение от IRA »

Въбреки перфекността на обучение по английски в кварталните училища, клисуров, хвърли едно око на тези курсове -
http://www.ymcalanguages.com/courses-9-17-yrs"
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
ivanko13
Модератор
Мнения: 3602
Регистриран на: Сря Юни 29, 2005 5:02 pm
Местоположение: Toronto

Re: "Loi 101" и как децата ни биха могли да научат И английс

Мнение от ivanko13 »

Ninushevi написа:Според мен много тука не осъзнават какво огромно предимство имат да живеят в двуезична държава. Всички уважаващи себе си хора и мислещи перспективно със сигурност знаят поне 1-2 чужди езика. За един имигрант тук е златна възможността да научи не един, а два чужди езика(ако вече не ги знае). Нещо друго, което ми прави впечатление тук е, че само по ограничените местни(да го кажа така, по-меко), знаят само един език9и то на едно ниво....малей).
Аз не съм осъзнал какво е предимството. Отвори ни очите. В Торонто френския никой не го бръсне за слива. С кого да го говоря. Примерно ако си в констракшъна и владееш португалски и/или италиански си цар... :D
"Нищо велико на този свят не е постигнато без страст"
Георг Вилхелм Фридрих Хегел
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: "Loi 101" и как децата ни биха могли да научат И английс

Мнение от Marto »

На каква възраст са дошли в Канада тези младежи, които се връщат в България? Подозирам, че става въпрос за хора дошли тук в напреднала тийнейджърска възраст. Не мога да си го обясня по друг начин.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: "Loi 101" и как децата ни биха могли да научат И английс

Мнение от pumpy »

ivanko13 написа:
Ninushevi написа:Според мен много тука не осъзнават какво огромно предимство имат да живеят в двуезична държава. Всички уважаващи себе си хора и мислещи перспективно със сигурност знаят поне 1-2 чужди езика. За един имигрант тук е златна възможността да научи не един, а два чужди езика(ако вече не ги знае). Нещо друго, което ми прави впечатление тук е, че само по ограничените местни(да го кажа така, по-меко), знаят само един език9и то на едно ниво....малей).
Аз не съм осъзнал какво е предимството. Отвори ни очите. В Торонто френския никой не го бръсне за слива. С кого да го говоря. Примерно ако си в констракшъна и владееш португалски и/или италиански си цар... :D
Предимството е развитието на онова сиво вещество, дето е в "кратуните" ни. Определено на масата от хората в констракшъна такова развитие им е ненужно и не необходимо. Там споменатите от теб езици водят до по-добро плациране на пазара на труда и най-вероятно по-добро заплащане, но това е поради споцефиката на труда и пазара в тази област.
Аватар
simeonovi
Мнения: 214
Регистриран на: Съб Яну 12, 2013 5:57 pm
Местоположение: Muddy York

Re: "Loi 101" и как децата ни биха могли да научат И английс

Мнение от simeonovi »

Marto написа:На каква възраст са дошли в Канада тези младежи, които се връщат в България? Подозирам, че става въпрос за хора дошли тук в напреднала тийнейджърска възраст. Не мога да си го обясня по друг начин.
Това явление го има и в САЩ. Това са деца на имигранти на много малка възраст които не познават България,след като пораснат отиват да живеят там за известно време, като им омръзне се прибират.
За тях е все едно са в корпуса на мира ,хoдят по селата засаждат домати, хранят кокошките. :D
Познавам такива.
כלבת תחת קטנה וטפשה פאנק
Аватар
Bistra
Напуснал форума
Мнения: 8801
Регистриран на: Сря Яну 19, 2011 12:19 pm
Местоположение: Rive-Sud de Montréal

Re: "Loi 101" и как децата ни биха могли да научат И английс

Мнение от Bistra »

На моите кръстници голямата внучка беше ходила на летен семинар в София, ама чак да се установява там, не мисля. И това е само при условие, че техните я пращаха често в България, докато беше малка. Тя има братовчеди на нейната възраст, т.е. среда подобна на тукашната. На моите деца например им е адски скучно и това се засилва с всяка изминала година. Не знам просто докога ще удържаме фронта, защото и бабите искат да ги виждат. :tmi:
Тези от поста на симеонов ще да са търсачи на силни усещания...Да хранят кокошки, айде бе! :D
Аз не съм странен, шантав, откачен или луд. Просто моята реалност е различна от твоята. ("Алиса в Страната на чудесата") :)
Аватар
ivanko13
Модератор
Мнения: 3602
Регистриран на: Сря Юни 29, 2005 5:02 pm
Местоположение: Toronto

Re: "Loi 101" и как децата ни биха могли да научат И английс

Мнение от ivanko13 »

pumpy написа:
Предимството е развитието на онова сиво вещество, дето е в "кратуните" ни. Определено на масата от хората в констракшъна такова развитие им е ненужно и не необходимо. Там споменатите от теб езици водят до по-добро плациране на пазара на труда и най-вероятно по-добро заплащане, но това е поради споцефиката на труда и пазара в тази област.
Е накъде повече да го развиваме, много станахме амбициозните и умниците и взехме да си пречим. Ти да не си в констракшъна та знаеш какво е развитието на масите там?
"Нищо велико на този свят не е постигнато без страст"
Георг Вилхелм Фридрих Хегел
Аватар
simeonovi
Мнения: 214
Регистриран на: Съб Яну 12, 2013 5:57 pm
Местоположение: Muddy York

Re: "Loi 101" и как децата ни биха могли да научат И английс

Мнение от simeonovi »

Ето ги готови за копане. :D
http://www.novinite.com/view_news.php?id=116130"
כלבת תחת קטנה וטפשה פאנק
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: "Loi 101" и как децата ни биха могли да научат И английс

Мнение от pumpy »

ivanko13 написа:
pumpy написа:
Предимството е развитието на онова сиво вещество, дето е в "кратуните" ни. Определено на масата от хората в констракшъна такова развитие им е ненужно и не необходимо. Там споменатите от теб езици водят до по-добро плациране на пазара на труда и най-вероятно по-добро заплащане, но това е поради споцефиката на труда и пазара в тази област.
Е накъде повече да го развиваме, много станахме амбициозните и умниците и взехме да си пречим. Ти да не си в констракшъна та знаеш какво е развитието на масите там?
Нужно ли е да съм в констръкшана за да имам представа. Поради спецификата на бизнеса, там където ми е кабинета, доста от пациентите ми са "в констркшъна" и от воденето на разговори с тях по повод лечението им, виждам как би им помогнало изучаването на още един език, когато му е било времето. За прочитането на някоя и друга книжка и/или изобщо напечатън текст пък да не говорим. Когато стигна до обяснението,на простия факт, че 20% от 100 долара са 20 долара, ми става хем тъжно, хем смешно.
Освен това, за да е вярно наблюдениято ми трябва да поясним, че съответните маси работят в храстите около Форт Нелсън БС, а не в центъра на Торонто. Повечето са младежи и мъже, дошли от NT, NL, AB, BC.
Аватар
ivanko13
Модератор
Мнения: 3602
Регистриран на: Сря Юни 29, 2005 5:02 pm
Местоположение: Toronto

Re: "Loi 101" и как децата ни биха могли да научат И английс

Мнение от ivanko13 »

Pumpy, остави го констракшъна, той е друга тема... Въпросът ми беше каква е ползата от двуезичната държава и как да я усетим в Онтарио да речем... Аз от написаното до сега оставам с впечатление ,че това двуезичие създава много повече проблеми от колкото ползи ...
"Нищо велико на този свят не е постигнато без страст"
Георг Вилхелм Фридрих Хегел
Публикувай отговор