Помислете добре

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Заключено
Аватар
balbi
Мнения: 2847
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 6:32 am
Местоположение: Sibir

Re: Помислете добре

Мнение от balbi »

emili_vn написа:Относно социала, искам да добавя, че в никакъв случай не съм против него - напротив, даже се радвам, че съществува такава възможност. Със сигурност никой не желае децата му и самият той да гладуват. И аз щях да съм на социал, ако се беше наложило, но със сигурност щях да търся вариант това да не продължава твърде дълго.
Подкрепям хората на социал, които учат език, карат сертификат в колеж, университет или професионално училище - т.е. това са хора, които се стремят да променят настоящото си положение. Не подкрепям тези, които нищо не правят, за да променят положението си и тези, които идват с мисълта, че трябва да излязат на социал в 1-я ден на 4-я месец.
Или 4-я ден на 1-я месец? |( :?: :wasntme:
Аватар
cantare
Мнения: 287
Регистриран на: Пет Юли 18, 2008 7:47 am

Re: Помислете добре

Мнение от cantare »

Емили, възхищавам се на трезвата ти оценка - винаги на място.
В този форум малко са хората, които умеят да дадат реално мнение без да намесват емоции.
Благодарности за това, че отделяш от времето си да бъдеш от полза на другите (или поне тези, които могат да го оценят). :f:
Vouloir, c'est pouvoir!
Аватар
Мими Гювенделата
Мнения: 94
Регистриран на: Пон Дек 11, 2006 12:27 am
Местоположение: Монреал

Re: Помислете добре

Мнение от Мими Гювенделата »

...
And all the best women are married
All the handsome men are gay
You feel deprived
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Re: Помислете добре

Мнение от krimon »

изумена съм от извечната тема на този форум - за и против социала :D :D
Май ще стане вече 10 години съм му регистриран потребител и тази тема е винаги актуална :rock: :rock: :rock: :rock:
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Re: Помислете добре

Мнение от krimon »

emili_vn написа:Това, което много ме ме дразни и което не мога да разбера е, че от както съм тук (има-няма 8 месеца вече), много от хората, които срещам, се опитват да ме убедят, че трябва да мина на социал и че нямало друг начин - всички минавали от там и че това бил пътя.
много си изписала, не мога и нямам желание да отговарям на всичко, но със сигурност ще те посъветвам да смениш средата - попаднала си не там, където трябва. Само за сравнение, след 10 годишна имиграция тук, никога не съм срещала друг имигрант, даже от бг произход, който да ми е обяснявал по-горната "сентенция".

Емили, ти направо си поетеса ...
emili_vn написа:Старите имигранти - има такива, които плюят България, има такива, които плюят Канада, има такива, които плюят и двете държави (тези последните са най-зле и са най-нещастни според мен). ...
Срещнах доста хора тук и тези, които са от 10 и повече години, ми обясняват колко е хубаво в бг и как имали намерение да се връщат (в което лошо няма, стига обаче да са подготвени за реалността и възможностите там), как аз не съм знаела къде съм дошла и т.н. Ако не знаех къде съм дошла и какво ще правя тук, щях да съм разочарована и най-вероятно щях да съм хванала самолета обратно.
Да не говорим, че за 8 месеца докато не си на социал и се предполага, че работиш, си се срещнала с представителна извадка на "старите имигранти", че да ги класифицираш като в социологическо изследване ... нещастници разкъсани на два континента ... Кога успя да ги опознаш толкова отблизо хм ... Все пак според последните изследвания сме около 12 000 бг имигранти в Мтл и околности (имиграция между 1998 и 2008 г.) едва ли всички са таквиз "нещастници" мечтаещи да се върнат в България ... Уж не е добре да се обобщава за всички хора, даже според твоите писания. Хората са различни, толкова различни, колкото и еднакви ;) Вместо да се съсредоточаваш върху философията на бг имигрант, съсредоточи се върху собствената си, може пък и да се получи нещо ... различно.
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: Помислете добре

Мнение от emili_vn »

krimon написа:Все пак според последните изследвания сме около 12 000 бг имигранти в Мтл и околности (имиграция между 1998 и 2008 г.) едва ли всички са таквиз "нещастници" мечтаещи да се върнат в България ... Уж не е добре да се обобщава за всички хора, даже според твоите писания.
Не четеш внимателно:
emili_vn написа:Досегашните ми наблюдения показват, че доста голям процент от имигрантите са недоволни и нещастни по една или друга причина.
Общият знаменател съществува само в математиката и е неприложим за хората ;) .
krimon написа: едва ли всички са таквиз "нещастници" мечтаещи да се върнат в България
И тук нещо не си разбрала, но както и да е....
krimon написа: но със сигурност ще те посъветвам да смениш средата - попаднала си не там, където трябва.
Благодаря за съвета, но в моята среда всички работим и учим, имаме планове за бъдещето и си гоним резултатите, и недоволни няма.
Но тъй като не седя затворена в къщи, от време на време срещам някой и друг бг имигрант - в колежа, на работа, на барбекю, в магазина и т.н. И когато срещна сънародник, не мога да го подмина като пътен знак и да не го поздравя или говоря с него, както правят много хора тук. От личен опит - когато поздравиш някой, говорещ български в магазина например, реакцията е изумителна: първо се стъписва (при положение, че често и в магазините,и в училищата, и в колежите и университетите, и на работното място се чува бг реч, не мога да разбера кое е странното), после ако случайно реши да поздрави измрънква едно "здравей" под носа си и дим да го няма. Това не знам липса на възпитание ли е или национална бг черта?
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Помислете добре

Мнение от IRA »

Определено не е българка черта, просто не всеки обича да говори с непознати .Аз обикновено казвам едно здравейте на улицата и толкова, особено , ако някой не ми е симпатичен, гледам да изчезна максимално бързо. Случвало ми се на воден парк и магазин да се заговарям с някой . Мястото където почивахме това лято се оказа ,че има много български студенти, те бяха определено приятни за контактуване.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: Помислете добре

Мнение от emili_vn »

Аз нямах впредвид разговор - едва ли някой ходи по магазините, за да завръзва контакти или да води разговори. Става въпрос просто за един поздрав - нещо като "здравей, здрасти и довиждане" :D . Интерсно е да видиш физиономията насреща и дори да не ти кажат "добър ден" - да се чудиш да се смееш ли, да плачеш ли. По-интересно е да се запознаеш с някой и като го видиш след 2 дни в училище и го поздравиш, да не ти отговори и да ти обърне гръб - това се случи с мой близък днес. Ира, ти това как го окачествяваш?
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Помислете добре

Мнение от IRA »

Грешка. Помислих,че става дума за дълги и обширни разговори. :rofl:

Не ми се е случвало. Чак пък да не поздравят. Оприличавам ги на бурсуци :)
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: Помислете добре

Мнение от emili_vn »

А току що се сетих за друг случай - отиваме семейно в една институция и си говорим със служителката, която се оказа българка. Френският и беше много добър и нямаше и да разберем, че е българка, ако тя не се беше представила, виждайки имената ни в документите. След няколко дни се видяхме пак - ние я поздравихме, тя - също. Една седмица по-късно, почнахме да се разминаваме по коридорите, виждахме се и навън - ние поздравяваме, тя се обръща на другата страна и така два пъти, на третия път я поздравих на френски, :D , след което спрях да я поздравявам - просто вече не я "виждах" - тя всъщност това искаше :rofl:
Последно промяна от emili_vn на Пон Дек 03, 2012 7:30 pm, променено общо 2 пъти.
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: Помислете добре

Мнение от emili_vn »

IRA написа:Оприличавам ги на бурсуци :)
:y:
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
Аватар
Kan_Tangra
Мнения: 5866
Регистриран на: Пет Апр 02, 2004 2:40 am
Местоположение: България

Re: Помислете добре

Мнение от Kan_Tangra »

Емили от Варна, хайде стегни се малко! Концентрирала си се около негативното около тебе.
Може пък ти с нещо да ги предизвикваш хората, да не ти отговарят. Може да не си им симпатична.
Аз също съм заговарял българи (вече по-рядко го правя ...) и да, някои си глътват езика, но далеч нито са всички, нито са близо и до половината. А много малък %.
Аз преди 8г, като учех френски в беланжето, българи бяхме най-своите хора. Само латиносите бяха задружни колкото нас. От там ми останаха за спомен много колоритни гледни точки. Например: "За и за социала! (без против)" или пък "Към Калгари, спасението от френския и от социала!". И, разбира се, това не бяха преобладаващата част от българите, а просто черните овчици сред стадото. Имаше и много интелигентни хора, които без изключение си намериха свестни работи и поддържаме връзка и до сега. След като ги завърших тия курсове по френски, просто нямаше откъде да попадна на среда с българи, които да се занимават с пъхането на вестници в пликчета или разнасяне на пици. Това си останаха легенди за маса. Може и аз да съм свикнал да се пазя от такива, не знам.
На всичкото отгоре не помня някой в прав текст да е казвал или дори намеквал, че е на социал, и че е хубаво.
А непознати, дето ги срещаш на улицата, просто дори не мога да си го представя.

Съветът на Кримон беше много правилен в крайна сметка. Аз също мислех да пиша същото "Смени средата!". Тоя съвет и на мен са го казвали. И си остава винаги актуален и направо безценен. Другия начин, по който се казва е "Срещай се само с позитивни хора. (И бъди и ти позитивен.)"
pumpy написа:
В момента на стола имам пациент по джапанки - ако щеш....
Температурата навън е минус 12 и вали сняг


ми той на две линии местния нейтив и по шнорхел може да ти седне на стола
Powered by bateto
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Re: Помислете добре

Мнение от krimon »

emili_vn написа:
krimon написа:Все пак според последните изследвания сме около 12 000 бг имигранти в Мтл и околности (имиграция между 1998 и 2008 г.) едва ли всички са таквиз "нещастници" мечтаещи да се върнат в България ... Уж не е добре да се обобщава за всички хора, даже според твоите писания.
Не четеш внимателно:
emili_vn написа:Досегашните ми наблюдения показват, че доста голям процент от имигрантите са недоволни и нещастни по една или друга причина.
Общият знаменател съществува само в математиката и е неприложим за хората ;) .
Емили, аз съм известна заядливка :D Кажи ми сега, моля те, от 12 000 бг в Монреал, колко горе-долу срещна за 8 месеца, че да станат доста голям процент от имигрантите ??? Доста си общителна :y:
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Помислете добре

Мнение от myhata II »

:lol: И с други неща си известна, ама крушката си имала опашка ;)
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: Помислете добре

Мнение от emili_vn »

krimon написа:Емили, аз съм известна заядливка :D Кажи ми сега, моля те, от 12 000 бг в Монреал, колко горе-долу срещна за 8 месеца, че да станат доста голям процент от имигрантите ??? Доста си общителна :y:
Представи си вече знам, но все пак благодаря, че ме уведоми. :handshake:
От къде знам ли? За мен ти до днес беше световно неизвестна, при все че вече съм 3 години във форума, но пък гледам - много мнения има тази жена, я да видя за какво става въпрос. Мислех си, че много си помагала тук във форума, а пък като ти прегледах малка част от мненията, се оказа, че доста си се заяждала (но карай - кой както ги разбира нещата...), останалата по-голяма част я оставих за някой друг ден да се забавлявам. :rock:
Последно промяна от emili_vn на Вто Дек 04, 2012 2:50 am, променено общо 1 път.
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
Заключено