Получаване на колет в България

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Публикувай отговор
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Получаване на колет в България

Мнение от Marto »

Може ли да ми каже някой дали и какви главоболия би причинило получаването на колет от чужбина (извън ЕС)? Помня бях чел някъде за ходене от гише на гише, събиране на печати, мита и т.н.
Аватар
hoyden
Мнения: 244
Регистриран на: Чет Авг 09, 2007 2:03 am
Местоположение: Vaudreuil
Обратна връзка:

Re: Получаване на колет в България

Мнение от hoyden »

Просто обявяваш ниска стойност на колета - 50-60лв макс. И не минава през митницата. Получава се директно от пощенския клон.
Веднъж бях изпратила едно колетче и бях го обявила за 100$ - голяма грешка! Майка ми обиколила митницата и платила към 50-60лв мито. Въобще, вместо радост, докарах бая главоболия на женицата :?:

“Две неща са безгранични: Вселената и човешката глупост. За Вселената все пак не съм сигурен.” Алберт Айнщайн
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Получаване на колет в България

Мнение от Marto »

Благодаря!
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Получаване на колет в България

Мнение от myhata II »

Да, ама.... !!!!!
До сега съм изпратил поне 20 колета и проблема е в това че ,ако го "пишеш по малко" и се загуби,получаваш по малко от застраховката ,затова е по добре да си пишеш реално колко струва Марто ;)
Ето да видиш и Мухата ти дава добри съвети,няма да те бутнат некакви си 30 долара отгоре в България нали ;)
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
haimana
Мнения: 896
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 6:45 am
Местоположение: BC

Re: Получаване на колет в България

Мнение от haimana »

Марто, понеже познаваш Мухата, съм спокоен, че няма да му се вържеш.

Ей го и моя пример в добавка.

Изпратихме с колет кожена дамска чанта за подарък и си написахме стойността както си беше. резултата беше плачевен. Получателя беше разкарван нагоре-надолу и накрая беше платил 80 лева за да си освободи колета. Целия проблем не е в 20-30 лева ДДС/данъци... , а в селския манталитет да се прецакват хората на дребно. Не можеш да си освободиш сам пратката, а трябва да наемеш брокер като че ли внасяш ТИР. За изгубеното време не говорим.

Преди няколко дни харесахме един часовник в Амазон за подарък и го поръчах директно за България. Стойността му беше съпоставима със стоийността на чантата от горния пример. Амазон задържа определена сума от кредитната карта за брокеридж фии и те си се оправят с вноса.
Получателя си го получи преди 2 дни директно от пощата без всякакви проблеми.

Аз повече колет май-май нямам желание да изпратя
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Получаване на колет в България

Мнение от myhata II »

Това са глупости,какъв брокер,какви 5 лева
Аз лично пращам колети по "Канада Пост" и в България си пристига в нашите пощи,на 100 долара се плащат около 10,ей затова обаждам
Защото ако пратиш нещо което струва 100,а го "пишеш" 20 ,при загуба ти възстановяват 20 долара,а и "Канада Пост" изплащат до 100 долара
А Хайманата щото не го познаваме,и може би не знае че в България за да си палтиш митото ,трябва да се направи платежно нареждане което ти оскъпява допълнително с 5 кинта ,ся че неговите хора там не знаят що е "платежно нареждане" и че всяка банка в България го извършва си е негов проблем и +за неговия "брокер" !!! :D
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
haimana
Мнения: 896
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 6:45 am
Местоположение: BC

Re: Получаване на колет в България

Мнение от haimana »

Муха, аз колкото и глупости да изпиша, никога няма да мога да стигна твоята бройка :D

Споделил съм личен опит с два примера за разлика от теб-ти само обаждаш.
Не знам каква е причината да се получи, дали е големината или стойността, но факта е факт.

Това за Канада пост и ограничение до $100 нямам спомен да ми се е случвало(по-скоро никога не съм пращал нещо за по-малко от $100). Може би не си разбрал написаното на сайта на Канада пост:
Coverage for loss of damage up to $100...

Даааа, изглежда никога не си пращал нещо по-скъпо от стотарка :D

Намерих линк към друг форум в който споделят опит от САЩ.

http://forum.all.bg/showflat.php/Cat/0/ ... art/1/vc/1
Joya
Мнения: 474
Регистриран на: Чет Апр 20, 2006 3:49 am

Re: Получаване на колет в България

Мнение от Joya »

Ще пращам колет, та ме заинтересува темата.
До сега не съм пращала, но до преди 6 месеца получавах много колети в България.
ДДС-то е 20% на обявената стойност, без цената на доставката. Освобождава се лично, на митницата зад автогарата. Ако стойността е много много висока, говоря над 300$ да речем, може и да ви карат на аерогарата да го освобождавате от мито, което ще рече да се използва посредник, защото иначе е трудно. Колети до към 200$ обявена стойност си пристигат нормално и се плаща само ДДС. Мен митнически служители даже са ми опрощавали ддс-то за хранителни добавки от Щатите.
Говоря за София :)
Моят въпрос свързан с колетите е, какво мога да пратя. Искам да пратя едни сребърни прибори, цената не знам колко им е търговската и се чудя на колко да ги обявя, и дали може да се праща опакована храна, искам да пратя луксозна кутия бонбони.
"Повечето истински провали се дължат на ограничения, които хората си поставят сами, в собствените си умове." Н.Х.
Публикувай отговор