Тропот на ц. каруца

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Re: Тропот на ц. каруца

Мнение от anxeli »

И какво му е справедливото на протеста? Живеят в центъра, стискат се за гараж, а сега и за паркинг на улицата не искат да плащат, и то символична сума, излиза по-малко от 15 лева на месец. Паркинга в центъра е скъп, като не им харесва да се преместят в Младост :) ...
Циганите - на Сатурн !
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Тропот на ц. каруца

Мнение от pumpy »

budtel написа:Пумпи, излагаш се, прочети по-внимателно кой протестира и защо. Протестират живущите в центъра на града. Съвсем справедлив протест.
Ти в центъра на София ли живееш за да ми кажеш кой протестира и защо ? Защото нашите и всичките ми приятели от квартала живеят там и не протестират. Защото искат да могат да си паркират пред къщите, а не да обикалят като мухи без глави докато намерят място. Протестират тези, на които ще им спре удобството сутрин да се излюпят от леглото си на нивата и да си шльопнат колите на центъро като на село на нивата, където им падне и то безплатно. Нали не вярваш, че тези, които живеят в центъра на София нямат 12 кинта на месец за да си гарантират свободен от коли център и паркомясто. От както въведоха стикерите преди няколко години (те съществуваха през 2009, когато си ходих) баща ми се роди. Това не е нищо НОВО. Просто общината установи, че има много тарикати, които злоупотребяват и реши да въдвори РЕД. Това в България обаче е МРЪСНА ДУМА и ние ще протестираме, нали така. А после ще мислим ако можем.....Нали не предлагаш, че 18000 подписа от милион и повече софиянци са значителна част от хората ???
budtel
Мнения: 534
Регистриран на: Пет Сеп 02, 2011 8:00 pm

Re: Тропот на ц. каруца

Мнение от budtel »

Добре Пумпи, освен този протест се готви и друг протест на полицаите. Ето протести има, но ти пак си недоволен. Нали българския народ не протестирал, а само си мълчал.
umeiko
Мнения: 466
Регистриран на: Чет Авг 09, 2012 8:52 pm

Re: Тропот на ц. каруца

Мнение от umeiko »

budtel написа:
umeiko написа:Будител, и аз се смятах за нормален и добричък и толерантен и нерасист, но чак когато дойдох в Канада осъзнах какъв расист съм бил към циганите в БГ. Самият факт, че ги наричах цигани е расистки, а факта че и ти го правиш просто показва твоето ниво. Но да, така е, човек докато не стане той самият циганин (каквито са всички имигранти в Канада) не осъзнава че има граница която просто не трябва да бъде прекрачвана.
Бъди си расист, аз не съм. В Канада се сприятелих с хора от различни раси и те са мои приятели.
Ако човека е културен и си знае мястото го уважавам без значение какъв е.
А ти с този расизъм не си за Канада.
Аве ти въобще прочете ли какво съм писал??? Или вече почна да бъркаш минало време със сегашно време???
И пак ще ти го кажа, иди на площада, хвани един индииец, и му кажи това което си написал тука, а именно че го смяташ за циганин, да видим после кво ще стане...
Ма както и да е, иначе не си расист а, и даже и приятелчета си имаш :lol:
apple
Мнения: 1460
Регистриран на: Чет Юни 28, 2007 2:41 pm

Re: Тропот на ц. каруца

Мнение от apple »

umeiko, а аз продължавам да си чакам отговор на въпроса: Защо всички емигранти сме цигани тук? Ще благоволиш ли да ми обясниш или и аз нещо не съм разбрала сложния ти изказ? :?:
umeiko
Мнения: 466
Регистриран на: Чет Авг 09, 2012 8:52 pm

Re: Тропот на ц. каруца

Мнение от umeiko »

apple написа:
umeiko написа:Будител, и аз се смятах за нормален и добричък и толерантен и нерасист, но чак когато дойдох в Канада осъзнах какъв расист съм бил към циганите в БГ. Самият факт, че ги наричах цигани е расистки, а факта че и ти го правиш просто показва твоето ниво. Но да, така е, човек докато не стане той самият циганин (каквито са всички имигранти в Канада) не осъзнава че има граница която просто не трябва да бъде прекрачвана.
Такъв ли се усещаш тук наистина? :?: Би ли обяснил защо? Дискриминиран ли си и ако да, това не противоречи ли на твърденията на мнозинството тук, че в Канада няма дискриминация спрямо емигрантите. Живееш в гето или? Беден ли си, социално слаб и маргинализиран тук? Децата ти са сегрегирани и учат в скапани училища само за емигранти като тях или? И т. н..... Не те разбирам. Ще обясниш ли откъде това ниско самочувствие и сравнение с циганин??? :o Циганията човек си я носи или не във себе си, не ни я приписвай на всички моля те!
Преди няколко седмици ми се наложи да си взема pain-killer (или квото е по местному). В БГ ако бях щях да отскоча да аптеката и да си избера квото ми душа иска. Тука, можеш само с рецепта, и то ако е преди 9ч (щото след 9 всичко е затворено, а аз бях на зор, вервай ми). Ама рецепта откъде? Немам фемили доктор....walk-in клиниките и те не работят, даже и тези дето трябваше да работят бяха затворили кепенци, отидох до спешното, и чаках 5ч, 5ч се кривя и мъча....бях решил по едно време да им се накарам, докато не дойде едно семейство с бебче, под 1г, бебето реве, ама се къса, даже не можеше да реве вече, и така половин час, сестрите минават насам натам и си бъбрят, сипват си вода с лед от машината......и аз се отказах да се оплаквам, просто си тръгнах.
На следвашият ден успях да взема заветната рецепта само след 3ч чакане, и още 20 мин докато я сготвят.
За докторите, целият труд беше за "Apro-Naproxen". Ако немат нещо против, могат да кажат колко е лесно да се купи това в БГ. Без рецепта.
И не, не съм циганин, не се и чувствам като циганин, но имам страшното голямо подозрение че за местните сме цигани :)
И мога да ти разкажа много други случки, за явна и скрита дискриминация, нооооо това вече е друга тема. А и не е убаво да развалям мечтите на останалите. А и аз всъщност не се и оплаквам, даже и като циганин в Канада съм по добре отколкото като българин в България.
Казано по друг начин, аз съм българин, както и канадец, ако трябва, и юпитиранец ще стана, стига там да имам шанс за работа и нормален живот, па било и като циганин :)
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Тропот на ц. каруца

Мнение от pumpy »

umeiko написа: На следвашият ден успях да взема заветната рецепта само след 3ч чакане, и още 20 мин докато я сготвят.
За докторите, целият труд беше за "Apro-Naproxen". Ако немат нещо против, могат да кажат колко е лесно да се купи това в БГ. Без рецепта.
Аз не разбирам защо ти е трябвала рецепта за това ? Следващия път си вземи един over the counter ibuprofen и не се мъчи 5 часа в спешното. А иначе, лекарствата ТРЯБВА да са с рецепта и това е правилния подход.
umeiko
Мнения: 466
Регистриран на: Чет Авг 09, 2012 8:52 pm

Re: Тропот на ц. каруца

Мнение от umeiko »

Еми аз откъде да знам кое какво е, не съм доктор, и не се и опитвам да бъда. О да, всъщност навремето съм го пробвал това да отида в аптеката и да си поискам ей така нещо без рецепта, и отговора е да те изгледат с подозрение сякаш си наркоман, и да ти кажат да си вземеш рецепта.
А по принцип съм за по опасните лекарства да са с рецепта, но ако това се използва като претекст за увеличаване на субсидията на болниците и докторите с 500 милиона долара (както наскоро ги резнаха в Онтарио), и резултата е че заради едно просто схващане на мускул, нещо което минава от само себе си за няколко дена, но нещо което води до непоносима болка, и за което едно просто болкоуспокояващо стига, аз трябва да мина през целият този ад!!!!!
В БГ поне, щях да отида в аптеката (доколкото са ми разправяли познати, така е и в добрата стара Англия), щях да му кажа на аптекаря да даде нещо за болкоуспокояващо, и ако не е хероин щях да си го получа и готово, всички доволни и щастливи. В интерес на истината не знам как е тука, но в БГ поне, аптекарите са "почти" доктори, както самите те се шегуват, така че по принцип те са доста компетентни по отношение на лекарствата и техният ефект.

И само ми е любопитно, случайно някой да знае защо в Онтарио не се продава медицински спирт? Онзи, дето е за разтриване, не за пиене, че уискито много скъпо ми излиза :)
apple
Мнения: 1460
Регистриран на: Чет Юни 28, 2007 2:41 pm

Re: Тропот на ц. каруца

Мнение от apple »

umeiko, сега те разбрах! ;) Явно гледаш през същия тип очила като моите...Нещо криво виждаш и ти... :lol: Това, което споделяш за неволите по местните клиники е нищо, аз преживях и много по-страшни неща, но това е положението тук... И колко още благини има да пишеш, да пишеш пак няма да ги опишеш... Разликата помежду ни е, че аз не се чувствам циганин/ка тук напротив честно казано като се сравнявам с местната култура, интелект и традиционен бит самочувствието ми отива нагоре, а не надолу. Досега спрямо мене открито никой не си е позволявал да се държи с пренебрежение като към циганин освен индийци :o Егати и парадокса нейтив цигани се държат като баровци тук само щото са хванали най-сладките и изгодни бизнесчета и се самозабравят... Та искам да кажа "Пази Боже сляп циганин да прогледне!" ;) От циганията ме е страх повече от всичко и от нея побегнах. И да кажа на онзи застъпника за циганите Пумпалов, че циганите в България дори са позитивно дискриминирани от повече от 10 години насам, но не желаят да се възползват от онези им права, които им дават правото на труд и образование. Интересуват ги само онези права, които им дават нещо кеш, нещо за хапване и възможност да избегнат плащане на сметки... това е истината и мога да го докажа с много аргументи, защото имам практически опит с работата с цигани и то години. Много неща прозрях по друг начин, когато попаднах директно на "терена" отстрани да се философства е лесно, но и толкова далече от истината... Едно обаче ще призная всеки, които се роди в циганското гето няма шанс и е обречен, масата го дърпа назад дори и да има вроден интелектуален потенциал да постигне много повече от средно статистическия циганин. Лично наблюдавано като явление, многократно... Особености на етноса както се казва... :( Тук държавата няма как да помогне освен със санкции, но ги е страх. Въведоха го като подход, но не сработи, защото мангалите озверяват когато им се взима нещо и нападат служителите. Учителките ги е страх и подават фалшива информация за присъствие в училище, социалните ги е страх от саморазправа също и си затвярят очите и така си върви... За полицията пък да не говорим, толкова я наплашиха последните години, че не смеят циганина да го докоснат да не ги обвинят в дискриминация и полицейско насилие... Мъка, циганите буквално извиха ръцете на институциите, които можеха да извиват тяхните ръце... Срамно е, но скапаните правозащитни организации много помогнаха за това състояние. Помощта им направо досъсипа ситуацията... :tmi:
umeiko
Мнения: 466
Регистриран на: Чет Авг 09, 2012 8:52 pm

Re: Тропот на ц. каруца

Мнение от umeiko »

То самочувствието нали знаеш, всеки си го има. Е преди време като бяхме на родитеска среща, и учителката по едно време на пита изненадано, ами вие и двамата ли сте инженери??? Иначе сме по бедни от нея, и къща си нямаме, но виж поне образование и професия можем да изкараме...
Иначе към всички бъдещи кандидати, препоръчвам ви да не ми четете неволите, че току виж сте се отказали и сте останали българи в България :)
Идеална страна и условия никъде няма, просто човек трябва да се научи да си поставя приоритети, да е доволен от това което има, и да продължава да се бори разбира се. Всичко останало е божа работа.
apple
Мнения: 1460
Регистриран на: Чет Юни 28, 2007 2:41 pm

Re: Тропот на ц. каруца

Мнение от apple »

umeiko написа:То самочувствието нали знаеш, всеки си го има. Е преди време като бяхме на родитеска среща, и учителката по едно време на пита изненадано, ами вие и двамата ли сте инженери??? Иначе сме по бедни от нея, и къща си нямаме, но виж поне образование и професия можем да изкараме...
Иначе към всички бъдещи кандидати, препоръчвам ви да не ми четете неволите, че току виж сте се отказали и сте останали българи в България :)
Идеална страна и условия никъде няма, просто човек трябва да се научи да си поставя приоритети, да е доволен от това което има, и да продължава да се бори разбира се. Всичко останало е божа работа.
А защо самочувствието ти се гради само върху това, което имаш/нямаш като материалности - къщи, коли, спестявания и т.н.? Аз тук познавам канадец учител от доста години и си няма ни къща, ни кола. Има си две деца и жена, но си няма въпросните благини. И понеже даскалъка тук вече не върви във Виктория имам предвид /яки съкращения има в тази сфера/, та сега учи за счетоводител. Но си има самочувствие човека... Давам ти пример за местен, който няма това, което ти смяташ, че всички тук има само щото са канадци. Ами не е вярно. Я се огледай колко бездомници и социално слаби има наоколо? Не си ти циганина, други са и повечето не са емигранти... Мое си мнение! ;)
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Re: Тропот на ц. каруца

Мнение от anxeli »

И само ми е любопитно, случайно някой да знае защо в Онтарио не се продава медицински спирт? Онзи, дето е за разтриване, не за пиене, че уискито много скъпо ми излиза :)
Продава се 70 и 90 процентов, за заблуда на емигрантите са го нарекли алкохол. Огледай се около йода и кислородната вода.
Циганите - на Сатурн !
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Тропот на ц. каруца

Мнение от miteto »

umeiko написа:В БГ поне, щях да отида в аптеката (доколкото са ми разправяли познати, така е и в добрата стара Англия), щях да му кажа на аптекаря да даде нещо за болкоуспокояващо, и ако не е хероин щях да си го получа и готово, всички доволни и щастливи.
Не знам как е в Англия, но за България въобще не става както си го мислиш. Без зелена рецепта (в някои случаи жълта - за морфин примерно) никоя аптека няма да ти даде болкоуспокояващо, освен ако не е решила да се сбогува с лиценза и да пуска кепенците. Така е от много години и контролът върху тези вещества е много голям.
umeiko написа:И само ми е любопитно, случайно някой да знае защо в Онтарио не се продава медицински спирт? Онзи, дето е за разтриване, не за пиене, че уискито много скъпо ми излиза :)
И защо да не се продава, тук му викат rubbing alcohol и го има във всяка аптека.
becks
Мнения: 2014
Регистриран на: Чет Окт 20, 2005 3:50 am
Местоположение: Toronto

Re: Тропот на ц. каруца

Мнение от becks »

umeiko написа:
Преди няколко седмици ми се наложи да си взема pain-killer (или квото е по местному). В БГ ако бях щях да отскоча да аптеката и да си избера квото ми душа иска. Тука, можеш само с рецепта, и то ако е преди 9ч (щото след 9 всичко е затворено, а аз бях на зор, вервай ми). Ама рецепта откъде? Немам фемили доктор....walk-in клиниките и те не работят, даже и тези дето трябваше да работят бяха затворили кепенци, отидох до спешното, и чаках 5ч, 5ч се кривя и мъча....бях решил по едно време да им се накарам, докато не дойде едно семейство с бебче, под 1г, бебето реве, ама се къса, даже не можеше да реве вече, и така половин час, сестрите минават насам натам и си бъбрят, сипват си вода с лед от машината......и аз се отказах да се оплаквам, просто си тръгнах.
На следвашият ден успях да взема заветната рецепта само след 3ч чакане, и още 20 мин докато я сготвят.
За докторите, целият труд беше за "Apro-Naproxen". Ако немат нещо против, могат да кажат колко е лесно да се купи това в БГ. Без рецепта.
Много си ****. Напроксен се продава под търговското име Aleve:
http://aleve.ca/en/FAQ/What_Is_Aleve.php"

Има го във всяка аптека без рецепта и го рекламират през половин час по телевизията :D

Следващият път преди да висиш 5 часа в спешното, отиди в аптеката и питай, ако не знаеш английски ме вземи за преводач
„Летните сензациЙ – нови промоциЙ на хавлиЙ с всички зодиЙ и други джунджуриЙ!”
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Тропот на ц. каруца

Мнение от IRA »

anxeli написа:И какво му е справедливото на протеста? Живеят в центъра, стискат се за гараж, а сега и за паркинг на улицата не искат да плащат, и то символична сума, излиза по-малко от 15 лева на месец. Паркинга в центъра е скъп, като не им харесва да се преместят в Младост :) ...
Ами не е точно така. Да е 50 лева на година разбирам , ама искат много пари за доходите там, а за какво ще ги харчат не е ясно и основния проблем е да си изкараш разрешението за паркиране. В Монреал не е толкова сложно и е по евтино. А са премахнали и плащането със смс, което беше удобно.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Заключено