Проблем при напускане на БГ на дете с пълномощно на английск

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Публикувай отговор
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Проблем при напускане на БГ на дете с пълномощно на англ

Мнение от roumensp »

IRA написа:Между другото на летището на Монреал сега за канадски граждани имало машини, не се минавало през човек.
Ти знаеш ли аз каква издънка направих с тия машини на Ванкувърското летище ?
Попълних декларация за пред митницата, подадох паспортите на машината да ги сканира, подадох и декларацията, машината я прибра, каза че всичко е ОК и ми разпечати receipt. Аз нямам навика да си пазя receipt-ите, свикнал съм да мисля за тях като копия само за мен, за справка, и го изхвърлих в кофата. Като напусках помещението за митническа проверка, една ме спря и ми поиска receipt-а, оказа се че ги събирали. Айде бегом до кофата да търся receipt-а ... ама не го намерих. После ме забавиха с близо 30 минути, за да ми проверели багажа (не го направиха, но ме забавиха). Така че не си изхвърляйте receipt-а от машината, за да нямате проблеми.
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Проблем при напускане на БГ на дете с пълномощно на англ

Мнение от IRA »

:rofl: Леко си се отървал, 30 мин. не са много.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Проблем при напускане на БГ на дете с пълномощно на англ

Мнение от Павел »

ivandaman написа:Изваждане на БГ паспорт за дете родено в чужбина понякога (поне в моят случай) въобще не е елементарно.. В една друга тема писах как ме правиха на маймуна и колко пари потроших да извадя БГ паспорт на сина ми...

Ако един ден живот и здраве имаме второ не съм сигурен дали ще ми издържат нервите да премина пак "процедурата"..
Направо си е абсолютно ходене по мъките.
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
paraf78
Мнения: 75
Регистриран на: Сря Авг 24, 2011 8:24 pm
Местоположение: Lachine/Montreal

Re: Проблем при напускане на БГ на дете с пълномощно на англ

Мнение от paraf78 »

Павел написа:
ivandaman написа:Изваждане на БГ паспорт за дете родено в чужбина понякога (поне в моят случай) въобще не е елементарно.. В една друга тема писах как ме правиха на маймуна и колко пари потроших да извадя БГ паспорт на сина ми...

Ако един ден живот и здраве имаме второ не съм сигурен дали ще ми издържат нервите да премина пак "процедурата"..
Направо си е абсолютно ходене по мъките.

ние 2009 извадихме и българско гражданство и паспорт на дъщеря ни без проблем, бързо, без да ни правят проблеми, бе размотаване, нерви и т.н. :)
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Проблем при напускане на БГ на дете с пълномощно на англ

Мнение от Павел »

Щото сте извадили късмет да вадите паспорта година по-рано, преди първата истерия с подновяването с новите паспорти. При нас се случи през лятото на 2010 - 40 градуса на сянка, редиш се с бебето на опашка за да не те изхвърлят от списъка и се презаписваш през 15 минути. И така 2.5 часа. Дивашкият български народ не само, че не проявява милост към бебета, ами даже напротив. Един простак ми се развика, че бил дошъл чак от Испания, та щях да се бия с него след като му казах, че полето с доматите няма да му избяга. По едно време се появи шефа на паспортното и каза, че лично министъра бил наредил да не се дава предимство на никой - нито на бебета, нито на инвалиди. Предния ден ни бяха казали, че е достатъчно само единия родител да е там, на другия ни искаха и двамата, та пак проблем.
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
KASTA7372
Мнения: 286
Регистриран на: Пон Юни 01, 2009 12:13 pm
Местоположение: Montreal, Canada

Re: Проблем при напускане на БГ на дете с пълномощно на англ

Мнение от KASTA7372 »

Дъщеря ни се прибира след 10 дни, да видим какво ще стане...има пълномощно от нас на български и на френски, при влизане в Б-я от Румъния, българските митничари са се направили на интересни..." Сега гледай да не извадиш канадския паспорт...", не мога да си представя при излизане от Б-я какво ще е...тя след 2 месеца навършва 18г.
Chovek e tolkova golqm kolkoto sa golemi mechtite mu!
Аватар
ivandaman
Мнения: 5245
Регистриран на: Съб Яну 30, 2010 9:09 pm
Местоположение: NOT in 'The Mental Institution Formerly Known as Canada', but in a perfect multiCULTural UTOPIA

Re: Проблем при напускане на БГ на дете с пълномощно на англ

Мнение от ivandaman »

KASTA7372 написа: при влизане в Б-я от Румъния, българските митничари са се направили на интересни..." Сега гледай да не извадиш канадския паспорт...", .
Копеленца мръсни.. Тази мания която я имат да парадират с просташкият си манталитет бърка в мозъка... Ненавиждам БГ митничарите, въпреки че напоследък са доста по-"любезни"..

Първият път като си ходих с жена ми доста изпростяха. Държаха се като мутри в дискотека а не като държавни служители на летище.. Скъсиха ми животеца този ден поне с една петилетка..
_________________________________________________
Pro-OPEN BORDERS
Proud GLOBALIST & proponent of DIVERSITY - OUR GREATEST STRENGTH
UNCONDITIONAL support for & ZIONISM
Justin Trudeau's BIGGEST FAN
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Проблем при напускане на БГ на дете с пълномощно на англ

Мнение от IRA »

paraf78 написа:
Павел написа:
ivandaman написа:Изваждане на БГ паспорт за дете родено в чужбина понякога (поне в моят случай) въобще не е елементарно.. В една друга тема писах как ме правиха на маймуна и колко пари потроших да извадя БГ паспорт на сина ми...

Ако един ден живот и здраве имаме второ не съм сигурен дали ще ми издържат нервите да премина пак "процедурата"..
Направо си е абсолютно ходене по мъките.

ние 2009 извадихме и българско гражданство и паспорт на дъщеря ни без проблем, бързо, без да ни правят проблеми, бе размотаване, нерви и т.н. :)
За паспорта искаха ли Ви адресна регистрация. И двамата родители ли бяхте в България?
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
paraf78
Мнения: 75
Регистриран на: Сря Авг 24, 2011 8:24 pm
Местоположение: Lachine/Montreal

Re: Проблем при напускане на БГ на дете с пълномощно на англ

Мнение от paraf78 »

и двамата си бяхме в БГ, адрес писахме този където сме си живеели преди да дойдем в Канада, той фигурира и на личните карти. Не сме имали никакви проблеми.
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Re: Проблем при напускане на БГ на дете с пълномощно на англ

Мнение от c200 »

Потвърждавам с информация от вчера:
1. Българче с редовни български и канадски паспорти минава граничния контрол на излизане от България БЕЗ писмено съгласие от родителя/родителите по смисъла на българския закон (т.е. на български, заверено от консул или нотариус, печати и т.н.). Разбира се такова на английски е необходимо при напускането на Канада според канадските правила.
2. Българче с канадски паспорт но без български такъв се вкарва в приключение. На теория би трябвало да излезе от БГ само с канадски паспорт и с писмено съгласие на български (заверено от консул или БГ нотариус и т.н.). На практика винаги е в нарушение, защото бидейки български гражданин трябва да има български паспорт. Какво и как ще реши служителя от граничния контрол е вдъхновение свише и никого не съветвам да разчита на "хайде тоя път от мен да мине"
Постановката "българче само с канадски паспорт и с писмено съгласие на чужд език" въобще не я пробвайте, ако ще да е сработвала за всичките ви познати и една-жена-ми-каза-че-няма-проблем. Бийте тази жена по главата. С лопата.

Честно казано, дори не мога да си представя сценка с канадски или американски проверяващ, който махва с ръка на липсващи документи и казва "хайде от мен да мине, ама за последно". Така че не очаквам такова нещо и от българска страна.
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Проблем при напускане на БГ на дете с пълномощно на англ

Мнение от IRA »

paraf78 написа:и двамата си бяхме в БГ, адрес писахме този където сме си живеели преди да дойдем в Канада, той фигурира и на личните карти. Не сме имали никакви проблеми.
На мен ми искаха дом. книгата, за да видят, че са вписани там. А те не са вписани, което означаваше да ходя с въпросната книга до общината и се отказах, за да ги вписвам.Май ще пробвам от тук . Явно зависи от служителя. Аз като си вадих личната карта нямах проблеми въпреки, че на старата пишеше ,че живея на етаж 1, а по техни документи се водех на етаж 2. Просто служителката ме писа етаж 2 и се приключи. Сестра ми от своя страна , при същия проблем, я караха да ходи с дом. книгата до общината да си вади бележка на кой етаж живее и чак тогава й извадиха личната карта.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Проблем при напускане на БГ на дете с пълномощно на англ

Мнение от IRA »

c200 написа:...Постановката "българче само с канадски паспорт и с писмено съгласие на чужд език" въобще не я пробвайте, ако ще да е сработвала за всичките ви познати и една-жена-ми-каза-че-няма-проблем. Бийте тази жена по главата. С лопата.

Честно казано, дори не мога да си представя сценка с канадски или американски проверяващ, който махва с ръка на липсващи документи и казва "хайде от мен да мине, ама за последно". Така че не очаквам такова нещо и от българска страна.
To бългрчето може да е само канадски гражданин и да няма българско гражданство. В тоя случай не виждам защо му трябва писмо за пред бългрските власти.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Проблем при напускане на БГ на дете с пълномощно на англ

Мнение от Павел »

roumensp написа:
IRA написа:Между другото на летището на Монреал сега за канадски граждани имало машини, не се минавало през човек.
Ти знаеш ли аз каква издънка направих с тия машини на Ванкувърското летище ?
Попълних декларация за пред митницата, подадох паспортите на машината да ги сканира, подадох и декларацията, машината я прибра, каза че всичко е ОК и ми разпечати receipt. Аз нямам навика да си пазя receipt-ите, свикнал съм да мисля за тях като копия само за мен, за справка, и го изхвърлих в кофата. Като напусках помещението за митническа проверка, една ме спря и ми поиска receipt-а, оказа се че ги събирали. Айде бегом до кофата да търся receipt-а ... ама не го намерих. После ме забавиха с близо 30 минути, за да ми проверели багажа (не го направиха, но ме забавиха). Така че не си изхвърляйте receipt-а от машината, за да нямате проблеми.
Последния път като влязох, опашката пред машинките беше 3 пъти по-дълга от тази пред "хората", където аз се наредих и минах по-бързо, а най-големия майтап беше, че туристите минаваха най-бързо от всички останали.
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
Павел
.
Мнения: 10209
Регистриран на: Пет Авг 10, 2007 4:57 pm

Re: Проблем при напускане на БГ на дете с пълномощно на англ

Мнение от Павел »

c200 написа:Потвърждавам с информация от вчера:
1. Българче с редовни български и канадски паспорти минава граничния контрол на излизане от България БЕЗ писмено съгласие от родителя/родителите по смисъла на българския закон (т.е. на български, заверено от консул или нотариус, печати и т.н.). Разбира се такова на английски е необходимо при напускането на Канада според канадските правила.
2. Българче с канадски паспорт но без български такъв се вкарва в приключение. На теория би трябвало да излезе от БГ само с канадски паспорт и с писмено съгласие на български (заверено от консул или БГ нотариус и т.н.). На практика винаги е в нарушение, защото бидейки български гражданин трябва да има български паспорт. Какво и как ще реши служителя от граничния контрол е вдъхновение свише и никого не съветвам да разчита на "хайде тоя път от мен да мине"
Постановката "българче само с канадски паспорт и с писмено съгласие на чужд език" въобще не я пробвайте, ако ще да е сработвала за всичките ви познати и една-жена-ми-каза-че-няма-проблем. Бийте тази жена по главата. С лопата.

Честно казано, дори не мога да си представя сценка с канадски или американски проверяващ, който махва с ръка на липсващи документи и казва "хайде от мен да мине, ама за последно". Така че не очаквам такова нещо и от българска страна.
По закон би било в нарушение, само ако е престояло без виза повече от 3 месеца, за което се налага глоба, но не и възпиране от напускане на страната. Но това е в законовите държави, не в бабунските.
ВАТНИК С УШАНКА/ТЪРГОВЕЦ НА КОПЪРКА
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Проблем при напускане на БГ на дете с пълномощно на англ

Мнение от klisurov »

"Синтез" на предоставеното от с200

ЗАКОН ЗА БЪЛГАРСКИТЕ ЛИЧНИ ДОКУМЕНТИ (ЗАГЛ. ИЗМ. - ДВ, БР. 82 ОТ 2009 Г.)
В сила от 01.04.1999 г.

Чл. 1. ...
(5) (Нова - ДВ, бр. 82 от 2009 г.) Български лични документи по смисъла на този закон са:
1. документи за самоличност;
2. свидетелство за управление на моторно превозно средство;
3. документи за пребиваване.

...

Чл. 12. (1) Българските граждани, притежаващи документи за самоличност, издадени от друга държава, са задължени в срок до 60 дни от придобиването им да уведомят писмено компетентните български органи.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 108 от 2000 г., в сила от 29.12.2000 г.) Българските граждани, притежаващи и документи за самоличност, издадени от органите на друга държава, в отношенията си с българските държавни институции са задължени да удостоверяват самоличността си с български документи за самоличност.
ИНСТРУКЦИЯ № IЗ-1405 ОТ 24 ЮЛИ 2009 Г.
ЗА РЕДА ЗА ОСЪЩЕСТВЯВАНЕ НА ГРАНИЧНИЯ ПАСПОРТНО-ВИЗОВ КОНТРОЛ
НА ГРАНИЧНИТЕ КОНТРОЛНО-ПРОПУСКАТЕЛНИ ПУНКТОВЕ
Издадена от Министерството на вътрешните работи
Обн. ДВ. бр.64 от 11 Август 2009г.

Чл. 15. (1) При ГПВК на малолетни и непълнолетни български граждани, които пътуват непридружавани от родителите, от придружителя или от самото лице се изисква писмено съгласие за пътуване от отсъстващия родител/родители, настойник или попечител.
(2) В документа по ал. 1 изрично трябва да е отразено съгласието на отсъстващия родител/родители, настойник или попечител малолетното или непълнолетно лице да пътува в чужбина. Подписът в документа трябва да бъде заверен от компетентен орган по Закона за нотариусите и нотариалната дейност или с апостил.

...

(6) На копия от документите по ал. 1 и 3 граничният полицай, извършващ ГПВК, полага граничен отпечатък. Същите се съхраняват на ГКПП за срок една година от датата на пътуване.

...

Чл. 16. Разпоредбите на чл. 15 не се прилагат по отношение на малолетни и непълнолетни български граждани, които живеят дългосрочно извън Република България и това е отразено в техните български документи за самоличност или притежават официален документ от съответната държава.
На база на горното, малко размишления:
При влизиане и/или излизане от БГ, не е задължително да имаш БГ паспорт.
При влизиане и/или излизане от БГ си длъжен да се идентифицираш с БГ документ за салоличност (за деца единствената възможност реално е БГ пасподр).
При влизиане и/или излизане от БГ децата са ДЛЪЖНИ да имат ЕДНО от ТРИТЕ:
- документ, заверен от компетентен орган по Закона за нотариусите и нотариалната дейност или с апостил;
- официален документ от съответната държава 9в случая канадски паспорт, за PR карта не съм сигурен);
- отразено в техните български документи за самоличност, че малолетния или непълнолетния български граждани, живее дългосрочно извън Република България.

Друг е въпроса, кое точно как става и колко време, пари и нерви струва.


PS
С риск да изместя темата, но някой знае ли,
дали БГ лична карта е задължителна, при наличие на БГ шофьорска книжка?

За да влезеш/излезеш от БГ ти е необходим "Български личен документ",
като "свидетелство за управление на моторно превозно средство" се явява такъв.

Ако имаш канадски паспорт и БГ шофьорска книжка,
не виждам смисъла да се вади БГ лична карта и/или БГ паспорт.
Последно промяна от klisurov на Пон Юли 16, 2012 3:49 pm, променено общо 1 път.
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Публикувай отговор