Вече кацнахме в Квебек!

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Публикувай отговор
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: Вече кацнахме в Квебек!

Мнение от emili_vn »

Не приемай буквално фразата :)
Иначе относно нивата, си абсолютно прав. Но в моя случай ме евалюираха по-ниско, защото не бях ползвала езика дълго време и естествено се запънах тук там. Иначе имам диплома ДЕЛФ В1 и сертификати от ТСФК В1/В2. Минаването в моя случай през нивата беше едно опресняване и запълване на дупки в знанията от бг - тук определено някои неща ги обясняват по различен начин и доста по-разбираемо. Аз това имах в предвид, че не съжалявам - че почнах от по-ниско ниво, за да допълня знанията си. От тук нататък няма накъде да прескачам.
А за сроковете за университетите знам. Май не съм се изразила добре. До есента ще реша и ще подам докс за следващата сесия. Тъкмо ще имам време да довърша френския. :)
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
bp_de
Мнения: 1627
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 11:44 am
Местоположение: USA

Re: Вече кацнахме в Квебек!

Мнение от bp_de »

Montre написа:Joya, благодаря ти за споделеното, то значи много за мен ! Нищо, че съм друга специалност ( строителен инж. ). Така ми даде някакво усещане за обстановката там, това не е малко. Аз лично от другия край на света имам чувството, че Канада е на Луната, въпреки морето от информация в нета. А така, когато някой мой сънародник, който вече е там, след като сподели преживявания, малко или много ме приобщава към " усещането за тази държава " :) Някой може да каже : " бе, какво усещане, като дйдеш, ще видиш, какво бля-бльосваш..." Но аз мисля, че така и така нашата "мила родина " ни разделя още на собствена територия, поне да се опитаме да възродим някаква форма на общуване на чуждата такава. Друго е да четеш " прясно " мнение на жив човек, отколкото само сухи описания и инструкции за интегриране по официалните сайтове. Вярно, полезни са, в много случаи, незаменими, но човешкият фактор е определящ за канадската картинка, която ние, които все още сме тук си рисуваме в главите.
Пожелавам ти успех, както и на всички останали. Вярвам, че всички ние заслужаваме всичко най-добро !
Приятен ден !
Значи много погрешна представа си създаваш от написаното от Джоя...Има една група професии които наистина има търсене –просто трябват хора –там нещата някакси се нареждат, работодателя си затваря очите за липсата на прословутия канадски опит или пък професията не е регулирана....обаче строителен инженер е регулирана професия – за другите провицни не знам ама в Бритиш Колумбия е- предполагам и другаде е така...в БЦ даже да си на някаква длъжност на строежа пак се иска местен лиценз ....
Така че се подготви да учиш за строителен инженер наново в Канада ако искаш да работиш това.
Сега да ти поясня откъде ми е инфото- мои роднини в Kанaда са точно в строителния бизнес ,втория ми сорс е една дама - Regina Brodersen - BCCA Director of Human Resources -аз съм говорил лично с нея –лице в лице
http://www.bccassn.com/"
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Вече кацнахме в Квебек!

Мнение от klisurov »

bp_de написа:... откъде ми е инфото...
В Канада е противозаконно (не се шегувам) да се наречеш инженер, ако не си член на провинциалното "съсловие" на инженерите.
Ако си член в една провинция, това не значи, че можеш да работиш като инженер в друга - трябва да се "презапишеш".

За да работиш каквото и да е било в строителството, трябва да имаш съответното "разрешително" - поне в Кебек е така, за другите провинции не знам.
Дори за да влезеш в строителен обект, пак ти трябва разрешително.

Много са малко специалностите и професиите, които не са регулирани, т.е. си нямат съответната професионална "съсловна" организация.

За да работиш като чистач, пак трябва да учиш 5 или 6 месеца.

Естествено, това е официалната страна.
Ако си супер способен, ще се намери "вратичка".

Успех!
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
apple
Мнения: 1460
Регистриран на: Чет Юни 28, 2007 2:41 pm

Re: Вече кацнахме в Квебек!

Мнение от apple »

За да работиш като чистач, пак трябва да учиш 5 или 6 месеца.

Естествено, това е официалната страна.
Ако си супер способен, ще се намери "вратичка".

Успех!
За чистач си затварят очите освен ако не ти се прище да чистиш кенефите в правителствена сграда или болница. Тука два пирона да забиеш трябва обучение и сертификат, не че наистина ще те научат на нещо ама да ти вземат кинтите това е основната идея. Но пък за пица деливъри и общ работник в кухня може да се вредиш, но пък за последното и там често искат фууд сейф сертификат нищо, че няма да я приготвяш храната, ами ще им миеш чиниите. Измислили са го да си вземат тяхното... За супер способни не знам, но според мене пак зависи в коя област са. Зависи и зависи както се казва... ;)
seeker
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Юли 27, 2010 8:37 am

Re: Вече кацнахме в Квебек!

Мнение от seeker »

klisurov написа:В Канада е противозаконно (не се шегувам) да се наречеш инженер, ако не си член на провинциалното "съсловие" на инженерите.
Би ли цитирал текста, който забранява това. Интересно ми е. На мен учителят ми по френски веднъж ми каза: "Г-н инженер, бихте ли създал организация да разместим масите най-рационално?" Той знае, че дипломата ми е от България.
bp_de
Мнения: 1627
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 11:44 am
Местоположение: USA

Re: Вече кацнахме в Квебек!

Мнение от bp_de »

klisurov написа:
bp_de написа:... откъде ми е инфото...
В Канада е противозаконно (не се шегувам) да се наречеш инженер, ако не си член на провинциалното "съсловие" на инженерите.
Ако си член в една провинция, това не значи, че можеш да работиш като инженер в друга - трябва да се "презапишеш".

За да работиш каквото и да е било в строителството, трябва да имаш съответното "разрешително" - поне в Кебек е така, за другите провинции не знам.
Дори за да влезеш в строителен обект, пак ти трябва разрешително.

Много са малко специалностите и професиите, които не са регулирани, т.е. си нямат съответната професионална "съсловна" организация.

За да работиш като чистач, пак трябва да учиш 5 или 6 месеца.

Естествено, това е официалната страна.
Ако си супер способен, ще се намери "вратичка".

Успех!
Klisurov – да разбирам ли че след като симе цитирал поста ти е към мен?
Ако е така –промени го please…Аз се опитвам да спестя разочарования на Montre , предполагам и твоето писание е насочено към нея.
Иначе относно вратичките –има но тва е някакво супер изключение- ако за длъжност Х трябва персоната да е лицензирана,прескачането на това въобще не е лесно.....и съответно като се иде да се провери кое е лицензирано ,регулирано и т.н се оказва че за повечето топли местенца с добри кинти- все се иска да си член на ТКЗС..... :D :D :D
leaf
Мнения: 549
Регистриран на: Вто Ное 11, 2003 4:35 am
Местоположение: Toronto

Re: Вече кацнахме в Квебек!

Мнение от leaf »

seeker,
най-вероятно се има в предвид титлата: "Professional Engineer"
"...In Canada the designation "Professional Engineer" can only be used by licensed engineers and is protected in law and strictly enforced in all provinces. With the exception of the Province of Quebec, it is not an offence to use the title "Engineer" per se, as long as one does not imply they are a professional engineer. "

Освен това:
"...The term "Engineer" is often used loosely in some industry sectors in Canada to describe people working in the field of Engineering technology (not professional engineering) as Engineering Technologists, Engineering Technicians and Trades (stationary engineer). For example the Canadian Coast Guard and the Canadian Navy often calls its technicians "Marine Engineers", "Power Engineers" and "Military Engineers". "Locomotive Engineers" have been an integral part of the Canadian railroad industry since its inception. Stationary Engineers are a trade whose technicians operate heavy machinery and equipment that provide heat, light, climate control and power..."

http://en.wikipedia.org/wiki/Regulation ... ngineering"
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Вече кацнахме в Квебек!

Мнение от klisurov »

bp_de написа:Klisurov – да разбирам ли че след като симе цитирал поста ти е към мен?
Не, не е към теб. :handshake:
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Аватар
klisurov
Мнения: 1696
Регистриран на: Пет Авг 04, 2006 4:05 am
Местоположение: Where dreams come true
Обратна връзка:

Re: Вече кацнахме в Квебек!

Мнение от klisurov »

seeker написа:... Би ли цитирал текста, който забранява това ...
Основават се на това:
La définition légale au Québec:
« Une personne qui est membre de l'Ordre des ingénieurs du Québec »
(adapté de la Loi sur les ingénieurs, article 1 1)
BTW leaf е прав, т.к.
An engineer is a professional practitioner of engineering
От своя страна Engineering is the discipline, skill, and profession of acquiring and applying scientific, economic, social, and practical knowledge.
Получава се, че в английския език, всеки, кото се занимава с техника, е инженер.

Влaковият машинист също е инженер.
A railroad engineer ... or engine driver is a person who drives a train on a railroad or railway

Така че, реално, в английския "запазена марка е "Professional Engineer",
докато на френски е "ingénieur".
Замислял(а) ли си се, че между това, какво буквално пише в дадено мнение, и какво всъщност се има предвид, може да има съществена разлика?
Или сърбежа да посегнеш към клавиатурата, без да осмислиш какво си прочел(а) е твърде силен?

Koko

Skype: klisurov
Montre
Мнения: 321
Регистриран на: Пет Дек 09, 2011 2:38 pm

Re: Вече кацнахме в Квебек!

Мнение от Montre »

Лелее, каква дискусия се е заформила :) Благодаря ви ( на всички ) за включването!
За инженерството нямам никакви съмнения, че е регулирано. Дори в пакета документи към Виена имаше изискване да се отбележи, ако професията ти е такава. Знам, че в процеса на " приравняване " на дипломата ще трябва да доучвам, после да държа изпити към ордера, после да чиракувам на инженер с по-голям опит и т.н. Пак казвам, за мен е в помощ ( а сигурно и за други като мен ), когато хората споделят за своето интегриране в Канада/Квебек, дори и да не са със същите професии като моята. Всичко останало го има по официалните сайтове.
Ще следя темата с интерес :y:
Виена : 25.10.2011
Интервю : 04.11.2013 - CSQ
Нова Скотия: 04.12.2013
Баркодове : 30.01.2014
Покана за медицински : 24.04.2014/28.04.2014
Втора покана за медицински : 13.03.2015/17.03.2015
Покана за визи: 25.05.2015
Аватар
fandjo
Мнения: 224
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 12:59 pm
Местоположение: вече в Монреал
Обратна връзка:

Re: Вече кацнахме в Квебек!

Мнение от fandjo »

hanasparuh написа:Никой да не се отказва!!!
:y: :y: :y: харесвам позитивните мнения :handshake:
“I fear the day when the technology overlaps with our humanity. The world will only have a generation of idiots.” Albert Einstein
Аватар
fandjo
Мнения: 224
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 12:59 pm
Местоположение: вече в Монреал
Обратна връзка:

Re: Вече кацнахме в Квебек!

Мнение от fandjo »

hanasparuh написа:... и ако положението стане много, много трудно си спомнете защо все пак сте дошли тука :y:
:y: :y: :y: :y:
“I fear the day when the technology overlaps with our humanity. The world will only have a generation of idiots.” Albert Einstein
Joya
Мнения: 474
Регистриран на: Чет Апр 20, 2006 3:49 am

Re: Вече кацнахме в Квебек!

Мнение от Joya »

Ще драсна няколко реда за срещата ни с медицинската система на Квебек, надявам се да е полезно за някой поне.
Само уточнявам че хич не съм доволна от Българската и последните 5-6 години ползваме главно частни клиники, за нас и децата ни.
Направихме си застраховка за първите 2 месеца тук, слава богу не я използвахме. Картите ни дойдоха точно на датата, тоест след 2 месеца и 5 дена. През това време малкото ми дете, нижеше вирус след вирус. За преглед ми искаха 100$ грубо, а после да си ги търся от застрахователя, не знам как става, но не се наложи чак до там.
Миналата седмица посетихме за първи път така наречената уолкинг клиника, или клиника без уговорена среща. Оказа се че до нас има такава и работи дори на националният празник. детето беше 5 дена с кашлица и вече нямаше на къде. Останах доволна, чаках точно 5 минути, приеха ни, прегледаха я много подробно, уши, очи, гърло, гърди, нос. Взеха и гърлен секрет. Оказа се че няма нищо, и всичко е от течащият нос, който между другото тече от както сме дошли.
На следващият ден ни беше и първата среща с педиатър, много ми хареса лекарката, много лъчезарна, закачаше децата, говорихме си над 1 час, от къде сме, какво работим, как се адаптираме, след това за децата, подробно обяснихме от какво са боледували и как са от както са тук. Прегледа ги пак от-до. Подари на детето спрей за нос, обясни ми какво точно да правя, накара ме да водя дневник на кашлицата на детето, и ми каза да пръскам спрей дори когато хремата спре, поне з апрез лятото. Даде си личният телефон и ми каза че дори в най-голямия пик на грипа, ако и звънна рано сутринта, ще успее да ни вмести за преглед. Ако я няма ще ни каже към кой да с еобърнем. Даде ни час след 1 месец за да види малката как се държи, и края на август профилактичен очен на каката за училище. Това е. Надявам се да не стигаме често до лекари и ако се наложи да е все за дреболии, но първите ми впечатления са положителни.
"Повечето истински провали се дължат на ограничения, които хората си поставят сами, в собствените си умове." Н.Х.
seeker
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Юли 27, 2010 8:37 am

Re: Вече кацнахме в Квебек!

Мнение от seeker »

Joya, ситуацията, която описваш, за съжаление е по-скоро изключение. Бих казал, че е добре да пуснете и едно тото. Не искам да описвам през какви перипетии сме минавали с медицинската система тук. Тя е единственото нещо, за което веднага казвам, че не е както трябва. Никога не сме влизали след 5-тата минута и никога след по-малко от поне час и половина, но само ако отидем в 7 часа сутринта. Иначе се чака минимум 5 часа. Напълно възможно е да те забравят и ако не отидеш да им напомниш си стоиш така. Ако им напомниш може да влезеш след 5 мин. По-принцип разределят пациентите по спешност, но критерият им не е много прозрачен. За отношението на голяма част от лекарите също не ми се говори. Вадиш им думите с ченгел и това, че не говориш добре езика само се използва от тях да не си губят времето с теб. Най-често прегледа трае 5 мин. и ти се предписват най-слабите лекарства като начало. Резултата от това, е че след определен период от време отново отиваш без подобрение и тогава сменят лекарството с по-силно или увеличават дозата, но си загубил време, а понякога това е решаващо. Изследваниета също са голяма рядкост и явно зависи от лекара дали ще ти назначи. Не казвам, че няма добри и вежливи лекари, но трябва човек добре да запомни кои са, кога работят и да ходи при тях. За прегледите при специалист също може да се каже нещо - чака се много, често с месеци. По принцип са добри специалисти, но трябва да имаш железни нерви да чакаш. Тук лекарят е поставен на пиедистал, но за съжаление зад това не е задължително да се крие добро човешко отношение към пациента. По-правилно е да се казва клиента. Спирам дотук.
Joya
Мнения: 474
Регистриран на: Чет Апр 20, 2006 3:49 am

Re: Вече кацнахме в Квебек!

Мнение от Joya »

Ами може и да си прав, но аз се сблъсках с това, а бях подготвена за това което ти описваш, за това си представи колко приятна беше изненадата ми. Скоро ще ми се наложи да търся специалист за мен самата, и ще опиша и там как е минало, дано да имам късмет пак:)
Аааа купихме си билет от лотарията, ама сме толкова сериозни, че няма кой да отиде да го провери до магазина. Сега като каза, мисля още довечера да отида :)
"Повечето истински провали се дължат на ограничения, които хората си поставят сами, в собствените си умове." Н.Х.
Публикувай отговор