Вече кацнахме в Квебек!

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Публикувай отговор
tantan
Мнения: 33
Регистриран на: Пон Мар 28, 2011 4:57 am

Re: Вече кацнахме в Квебек!

Мнение от tantan »

Като не върви разговора хората започват да си говорят за времето, та тук ми заприлича на нещо подобно. :D
Аватар
demococcus
Мнения: 1285
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 7:40 am
Местоположение: MTL

Re: Вече кацнахме в Квебек!

Мнение от demococcus »

tantan написа:Като не върви разговора хората започват да си говорят за времето, та тук ми заприлича на нещо подобно. :D
Като срещнеш на спирката нещо русо и прекрасно, се започва с разговор за времето и се продължава с нещо по-конкретно :)
А в тази тема се започна конкретно, пък завърши с разговор за времето. Значи ли това че само крокодили сме се събрали :lol: :)
tantan
Мнения: 33
Регистриран на: Пон Мар 28, 2011 4:57 am

Re: Вече кацнахме в Квебек!

Мнение от tantan »

:rofl: :rofl: сигурна съм че не :rofl: но пък знае ли се... :rofl:
Montre
Мнения: 321
Регистриран на: Пет Дек 09, 2011 2:38 pm

Re: Вече кацнахме в Квебек!

Мнение от Montre »

Здравейте :) Ще се радвам ако някои от новопристигналите споделят впечатленията си от търсенето на работа. Как се отнасят с вас на интервютата ? Има ли фрапиращи въпроси ? Силна ли е " треската " за канадски опит ? Аз съм строителен инженер. Ако има колеги нека споделят първи впечатления. Има ли шанс да се работи в нашата сфера, докато си приравняваме дипломите ?...Абе, ще съм благодарна на всяко споделено мнение :) Отдавна никой не е писал в тази тема, а съм сигурна, че не само аз, но и голяма част от другите съфорумци " ви мислим " :)
Приятен ден на всички :) и успешна работна седмица :)
Виена : 25.10.2011
Интервю : 04.11.2013 - CSQ
Нова Скотия: 04.12.2013
Баркодове : 30.01.2014
Покана за медицински : 24.04.2014/28.04.2014
Втора покана за медицински : 13.03.2015/17.03.2015
Покана за визи: 25.05.2015
Аватар
GAL73
Мнения: 135
Регистриран на: Вто Мар 23, 2010 3:39 am

Re: Вече кацнахме в Квебек!

Мнение от GAL73 »

paraf78 написа:
кот сейнт люк (последното ми се вижда малко далеч, но с кола не е чак толкова лошо).
не малко, а доста далеч, дори и с кола. Забит си в дъното, училището е кофти, тъй като от септември , тази година, го разделят.Сега някой ще започнат да спорят. Така е, всеки има права на мниние, ние живяхме 2 години там, и въпреки, че сме с кола..... трудно, много светофари, хубавите училища за децата са в по-хубавите райони, детските градини там са главно руски.
Не разбрах за училището,как го разделят ....
Поздрави !
DCS Vienne -12.01.2011
accusé de réception -29.01.2011
интервю Виена -07.04.2011 - успешно
Bucarest-18.06.2011
Etiquettes-05.07.2011
Formulaires médicaux-24.01.2012

Покана за визи-08.05.2012
ВИЗИ-01.06.2012
paraf78
Мнения: 75
Регистриран на: Сря Авг 24, 2011 8:24 pm
Местоположение: Lachine/Montreal

Re: Вече кацнахме в Квебек!

Мнение от paraf78 »

Аватар
sourisGBG
Мнения: 51
Регистриран на: Нед Яну 23, 2011 9:05 am
Местоположение: Gatineau/Ottawa

Re: Вече кацнахме в Квебек!

Мнение от sourisGBG »

Привет на всички. Скоро се приземихме и ние в Квебек - избрахме си Gatineau/Ottawa. Kакто твърдят по-старопристигналите българи - още сме "под водата".
Трудно ми е да споделя опит за търсене на работа, защото още не сме търсили. Гледаме да си набавим най-необходимото - СИН номер, резидънс карта, банкова сметка, застраховка, квартира, обзавеждане, тел., мобилен, интернет..евентуално кола....
Документи до Виена - 22.03.2010
Accusé de réception - 04.01.2011
Интервю - 02.03.2011
DRP-Букурещ-02.04.2011
Баркодове - 27.05.2011
Получени мед. формуляри - 09.09.2011
Покани - 27.01.2012
Визи - 01.03.2012
Полет - 9 юни 2012
Пристигане в Gatineau
Joya
Мнения: 474
Регистриран на: Чет Апр 20, 2006 3:49 am

Re: Вече кацнахме в Квебек!

Мнение от Joya »

Ще споделя моят опит, за който го интересува. В сферата на ИТ е.
Днес съм втори ден на работа, бих казала страхотна атмосфера, спокойна, много свестни хора... някак си се чувстам като у дома си.
Търсенето .... сложно. За нас ИТ-тата според мен е по-лесно, не е необходимо да учиш и приравняваш. За мен френският беше най-големият проблем. въпреки че си мислех че го зная, се оказа че не е точно така. Предпочитах да се презентирам на английски, и повечето фирми където кандидатствах отчетоха това за минус (явно попадах на франкофонски). Другото което според мен ги спираше, като станеше дума че съм тук от около 2 месеца и съвсем любезно ме отсвирваха. Повечето не знаеха къде е България, нито какво е това Технически Университет София. Имах 20-тина телефонни и 7-8 интервюта на живо, до като стане работата. Моят съвет е, да се учат езици, защото без тях не може. Отчитам за грешка че последните месеци в България, зарязах френския. Колкото и всички да ми казваха че само с английски е ок, моят личен опит е, че без френски е трудно.
Иначе интервютата тук минават леко, без напрежение, спокойно, както и всичко друго ;) Ходила съм на много интервюта в България, и винаги съм се притеснявала, главно от интервюто с човешки ресурси, стигне ли се до техническата част, няма проблем. Тук не съм чувствала това напрежение, не мога да обясня защо. Освен това тук правих и доста техничести тестове. Не бяха трудни, но ги имаше, в България само 2 пъти съм правила технически тест, да речем от 20 интервюта. Това също е добре, защото успяваш да покажеш какво можеш, ако не успееш да го изразиш със думи :)
Ами това е горе долу моят опит, дано помогне на някой, но мисля че всеки случай е различен и индивидуален.
Успех!
"Повечето истински провали се дължат на ограничения, които хората си поставят сами, в собствените си умове." Н.Х.
Аватар
Kan_Tangra
Мнения: 5866
Регистриран на: Пет Апр 02, 2004 2:40 am
Местоположение: България

Re: Вече кацнахме в Квебек!

Мнение от Kan_Tangra »

30 интервюта за 2 месеца. Това е сериозно число. Дори от тия 2 месеца, 1-2 седмици минават в първоначално установяване.
Малко ми е странно, че има хора, които не знаят къде е България. През повечето фирми са минавали по едно или друго време Българи. А и всякакви други източноевропейци. Виж, да не са чували за ТУ е напълно разбираемо. (дано не звучи като заяждане, просто говоря от опит)
За френския, винаги могат да те препитат допълнително. Едва ли е проблем, че не си започнала да се представяш с него. Друг е въпросът, ако превключат на френски как ще се справиш.

И все пак странно наистина, че от толкова много пристигнал народ никой не пише и всички се покриха.
За езиците, много много много е повтаряно. Но повечето хора си мислят, че много знаят.
Все пак е добре, че обръщаш отново внимание. Може би ще се замисли някой.
Далеч не на последно място, това ти е визитната картичка.
pumpy написа:
В момента на стола имам пациент по джапанки - ако щеш....
Температурата навън е минус 12 и вали сняг


ми той на две линии местния нейтив и по шнорхел може да ти седне на стола
Powered by bateto
Joya
Мнения: 474
Регистриран на: Чет Апр 20, 2006 3:49 am

Re: Вече кацнахме в Квебек!

Мнение от Joya »

20 тина интервюта по телефона, от които ме извикаха на около 7 :)
Имах предвид... Учудващо, всички знаят Румъния, но България, тц...учуди ме.

Ами искам само да кажа че реалността е различна, езиците са много важни. Така че най-добре времето да се оползотвори в учене.
"Повечето истински провали се дължат на ограничения, които хората си поставят сами, в собствените си умове." Н.Х.
Montre
Мнения: 321
Регистриран на: Пет Дек 09, 2011 2:38 pm

Re: Вече кацнахме в Квебек!

Мнение от Montre »

Joya, благодаря ти за споделеното, то значи много за мен ! Нищо, че съм друга специалност ( строителен инж. ). Така ми даде някакво усещане за обстановката там, това не е малко. Аз лично от другия край на света имам чувството, че Канада е на Луната, въпреки морето от информация в нета. А така, когато някой мой сънародник, който вече е там, след като сподели преживявания, малко или много ме приобщава към " усещането за тази държава " :) Някой може да каже : " бе, какво усещане, като дйдеш, ще видиш, какво бля-бльосваш..." Но аз мисля, че така и така нашата "мила родина " ни разделя още на собствена територия, поне да се опитаме да възродим някаква форма на общуване на чуждата такава. Друго е да четеш " прясно " мнение на жив човек, отколкото само сухи описания и инструкции за интегриране по официалните сайтове. Вярно, полезни са, в много случаи, незаменими, но човешкият фактор е определящ за канадската картинка, която ние, които все още сме тук си рисуваме в главите.
Пожелавам ти успех, както и на всички останали. Вярвам, че всички ние заслужаваме всичко най-добро !
Приятен ден !
Виена : 25.10.2011
Интервю : 04.11.2013 - CSQ
Нова Скотия: 04.12.2013
Баркодове : 30.01.2014
Покана за медицински : 24.04.2014/28.04.2014
Втора покана за медицински : 13.03.2015/17.03.2015
Покана за визи: 25.05.2015
Joya
Мнения: 474
Регистриран на: Чет Апр 20, 2006 3:49 am

Re: Вече кацнахме в Квебек!

Мнение от Joya »

Според мен всичко зависи от нагласата и от това колко си информиран. Моята нагласа например, както и на българите които дойдохме заедно (сори гайс, че говоря от ваше име, ама така ми се видите ;) ) е положителна. Информирана бях максимално, колкото успях прочетох, и въпреки всичко първите дни бяха шок. Едно че преодоляваш часова разлика, второ абсолютно нова култура, нов свят, лудница с ваденето на документи, мрънкащи деца ... И трето в този нов свят, в който сме дошли уж за по-добро, ни изненадва с някакви дребни детайли, например колкото и смешно да звучи, аз още не мога да свикна че тоалетната ми е пълна с вода, че нямам канал в банята, и няма как да я измия като хората, че за да видя номера който ме търси, трябва да си платя, че услугите са доста скъпи, а печките и пералните са дошли от каменната ера. (говоря за достъпните за нови емигранти ) Но това са някакви дреболии, на фона на хубавите неща, които виждам. И най-вече спокойствието което цари тук, дразнещо на моменти, но те предразполага и ти да си спокоен. Но това са все пак впечатления на няма още 3 месеца, като направим една година може би ще са различни.
"Повечето истински провали се дължат на ограничения, които хората си поставят сами, в собствените си умове." Н.Х.
Аватар
balbi
Мнения: 2847
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 6:32 am
Местоположение: Sibir

Re: Вече кацнахме в Квебек!

Мнение от balbi »

Също от АйТи сферата мога да кажа, че Джоя е права за френския, но по-скоро го отчитам като плюс отколкото като нещо от което ти зависи хляба. В смисъл, че и без френски се намира работа и то не лоша, но определено френския може да ти повиши цифрата, която вземаш като заплата, условията на труд и позицията, която заемаш.
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: Вече кацнахме в Квебек!

Мнение от emili_vn »

Kan_Tangra написа:И все пак странно наистина, че от толкова много пристигнал народ никой не пише и всички се покриха. За езиците, много много много е повтаряно. Но повечето хора си мислят, че много знаят.
Все пак е добре, че обръщаш отново внимание. Може би ще се замисли някой.
Далеч не на последно място, това ти е визитната картичка.
Спи спокойно - всичко е загубено, Kan_Tangra! ;)
Не сме се изпокрили (живи сме и мърдаме :) ), но първите месеци има доста неща, които трябва да свърши човек тук.
И понеже сме решили да учим, нямаме много време да си чешем езиците във форума, който иначе продължавам да следя редовно. Имаме цел и я гоним.
Ако имам какво да споделя, ще го споделя. Джоя има какво да каже и го казва. Тя е със специалност, с която тук може да се пласира. Аз например съм счетоводител и нашето счетоводство е доста по-различно от това тук. Така че в моя случай трябва да уча, за да работя по специалността.
Това, което мога да кажа в момента, съм го казвала много пъти - към хората, на които им предстои пристигане тук: учете езика/езиците, най-добре и двата (ако вече не знаете английски). Аз след интервюто позарязах френския поради липса на достатъчно време и сега се мотая тук, запълвайки дупки в знанията си. Та по повод моите 3 месеца тук: след като се обзаведохме, купихме кола и подадохме всички необходими документи по разните институции, се записахме в училище за възрастни, за да си оправим френския.
След евалюацията ме пратиха във второ ниво. За информация в училищата за възрастни има 6 нива (всяко едно по 2 месеца) разговорен френски и 1 ниво екри (писмен), таксата е 40 долара за 6 месеца, ако не са ви пратили от Амплоа Кебек. Та една седмица по-късно ме преместиха във второ напреднали и след още една след успешно издържан тест, продължих в 3-то ниво. Там още на 3-тата седмица ме пратиха да държа изпит, за да мина в 4-то ниво. Тази седмица ми беше 3-тата в 4-то ниво, другата седмица имам изпити и минавам в 5-то. Равносметка - за 2 месеца 3 нива. Не е зле - доволна съм - спестих си 3 месеца учене, а и ми се изясниха доста неща, които ми бяха убегнали в бг.
От есента смятам да уча - все още проучвам различните учебни заведения и програмите там. Това е в общи линии при мен - вървя си по плана.

Повечето от групата също учат. Желателно е езика да се оправи в началото, а не след 10-15 години, защото тогава ще е още по-сложно :).
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
Аватар
Kan_Tangra
Мнения: 5866
Регистриран на: Пет Апр 02, 2004 2:40 am
Местоположение: България

Re: Вече кацнахме в Квебек!

Мнение от Kan_Tangra »

О, аз никога не съм бил от негативистите в тоя форум.
Дали ще спя спокойно или не, това се определя от съвсем други неща. Винаги се радвам, когато българи успяват, или пък се борят за да успеят.
Хубаво е, че сте се записали да учите езици. Един съвет в тази връзка. В повечето държавни училища за френски, учителите имат склонността нарочно да бутат хората във все по-високо ниво, за да им се разкарат от главата. А и за да си разпределят по-равномерно местата (в по-ниските нива винаги е малко по-натоварено). Затова ако се натискат да ви бутат в по-високи нива, и дори ви дават разни тестчета, че ужким сте спечелили голямата награда, далеч не винаги е добра идея наистина да идете в по-високото ниво. Преценяйте си сами, кое е по-добре за вас.
На всичкото отгоре в някои училища, различните нива се занимават с коренно различен тип задачи. Примерно ако ниво 3 е разговор и устна комуникация, ниво 4 е граматика и писане. Съответно на вас може да ви трябва точно 3, а да ви набутат в 4.

А за университетите гледайте да не изпуснете, защото за сепември сроковете минаха. Вероятно още правят изключения и приемат, но само за някои специалности.
pumpy написа:
В момента на стола имам пациент по джапанки - ако щеш....
Температурата навън е минус 12 и вали сняг


ми той на две линии местния нейтив и по шнорхел може да ти седне на стола
Powered by bateto
Публикувай отговор