Въпроси за документите за Монреал, Квебек

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Публикувай отговор
hanasparuh
Мнения: 56
Регистриран на: Пет Мар 23, 2012 6:37 pm
Местоположение: Montreal, Quebec

Re: Въпроси за документите

Мнение от hanasparuh »

canada_dreamer написа:Само да попитам някой знае ли как по точно може да се разбере по какви критерий се признават дипломите като еквивалент на Квебекарските? В моя случай става дума за Domaines de formation: Sciences de l'informatique. До колкото разбирам, ако я признават като еквивалент то тогава отивам в 1-та група, ако пък не тогава съм във 2-та :sweat:
Виж сайтовете на университетите: пълните програми с курсовете са там. Може да сравниш какво се учи тука и какво си завършил.

http://www.concordia.ca/" и http://www.mcgill.ca/" са англоезични, http://www.umontreal.ca/" е френско езичен.

Едва ли някой ще може да ти даде сигурен отговор, обикновенно тази информация е конфеденциална.
България е моята Родина!
hanasparuh
Мнения: 56
Регистриран на: Пет Мар 23, 2012 6:37 pm
Местоположение: Montreal, Quebec

Re: Въпроси за документите

Мнение от hanasparuh »

sakrovi6te написа:И мен силно ме вълнува това - счетоводител - ако има еквивалент - отивам в първата група. Но как да разбера дали има или не?
За да работиш счетоводител тука ще ти трябва поне една година в унивеситета и добри френски и английски. Иначе се конкурираш с излизащите от колеж дето по цял ден въвеждат фактури в компютъра и правят разни справки - боооооринг и ниско платено.
България е моята Родина!
sakrovi6te
Мнения: 98
Регистриран на: Вто Ное 22, 2011 3:40 am
Местоположение: Пловдив

Re: Въпроси за документите

Мнение от sakrovi6te »

Това ми е ясно. Това за еквивалента на дипломата ме интересува заради точките - дали ще попадна в 1-вата или втората група, което като гледам вече си е от огромно значение.
Изпратени/Получени в Монреал- 05.07.2012/09.07.2012
canada_dreamer
Мнения: 2
Регистриран на: Сря Юли 27, 2011 6:44 am

Re: Въпроси за документите

Мнение от canada_dreamer »

hanasparuh написа:
canada_dreamer написа:Само да попитам някой знае ли как по точно може да се разбере по какви критерий се признават дипломите като еквивалент на Квебекарските? В моя случай става дума за Domaines de formation: Sciences de l'informatique. До колкото разбирам, ако я признават като еквивалент то тогава отивам в 1-та група, ако пък не тогава съм във 2-та :sweat:
Виж сайтовете на университетите: пълните програми с курсовете са там. Може да сравниш какво се учи тука и какво си завършил.

http://www.concordia.ca/" и http://www.mcgill.ca/" са англоезични, http://www.umontreal.ca/" е френско езичен.

Едва ли някой ще може да ти даде сигурен отговор, обикновенно тази информация е конфеденциална.
Ханаспарух, мерси за инфото :clap:
draganovi81
Мнения: 12
Регистриран на: Пон Ное 21, 2011 5:58 am

Re: Въпроси за документите

Мнение от draganovi81 »

Искам да попитам дали тази професия която дава 6т. Installation et réparation d'équipement de télécommunication отговаря на наша от техникум Съобщителна техника?
hanasparuh
Мнения: 56
Регистриран на: Пет Мар 23, 2012 6:37 pm
Местоположение: Montreal, Quebec

Re: Въпроси за документите

Мнение от hanasparuh »

draganovi81 написа:Искам да попитам дали тази професия .... отговаря на наша ...
Абе хора, не сте ли чували за Google? Всичко си го пише там.... Айде малко помощ от мен: това е сайта за ориентиране на месните дето не знаят какво да правят с живота си след като излезят от секондера; може да сравните какво сте учили: http://www2.inforoutefpt.org/guide/det_ ... &QRegion=0"

Още малко помощ, която може би не я знаете: DEP е като БГ техникум
България е моята Родина!
ibogdanov
Мнения: 46
Регистриран на: Съб Дек 17, 2011 7:20 am
Местоположение: все още в БГ
Обратна връзка:

Re: Въпроси за документите

Мнение от ibogdanov »

hanasparuh написа:................
Още малко помощ, която може би не я знаете: DEP е като БГ техникум
Ц.. тука малко си се объркал !
DЕS или DVS е техникума, колеж или полувисше е DCS
draganovi81
Мнения: 12
Регистриран на: Пон Ное 21, 2011 5:58 am

Re: Въпроси за документите

Мнение от draganovi81 »

hanasparuh благодаря за насоките макар , че имаше коментари за които не съм молила и все пак благодаря !
24022012
Мнения: 46
Регистриран на: Пет Фев 24, 2012 6:55 am

Re: Въпроси за документите

Мнение от 24022012 »

Колеги, да ви питам, какво ви е мнението за специалността Conseil en assurances et en services financiers (DEC - 3 ans)/ Insuranse and financial services. В България под това име и с такова съдържание не се учи никъде. Но пък на доста места има отделно финанси/финансов мениджмънт и отделно застраховане. Как ви се струва да завърша 2 магистратури и да ги моля да ги разглеждат като 1 :^) На мен много не ми звучи, ама знам ли :wasntme:

Има ли официален и-мейл на който да отправя запитване?
hanasparuh
Мнения: 56
Регистриран на: Пет Мар 23, 2012 6:37 pm
Местоположение: Montreal, Quebec

Re: Въпроси за документите

Мнение от hanasparuh »

ibogdanov написа:
hanasparuh написа:................
Още малко помощ, която може би не я знаете: DEP е като БГ техникум
Ц.. тука малко си се объркал !
DЕS или DVS е техникума, колеж или полувисше е DCS
Може би си прав за това как ги приравняват официално, но ако е така емигрантите са малко прецакани. За разлика от висшето образование, което тука, според мен, е на по-добро ниво от това в БГ, гимназиите (секондера, DES) са под всякаква критика.

За да бъда малко по-точен в сравненията се допитах до моите колеги (месни) на работа, които са минали цялата система до BAC (университет). Според мен, реалното приравняване (според това както се учи) трябва да е:

DES = обикновена гимназия в БГ, дори 10 клас (от максимално 11).
DEP + = техникум (12 год.) или специализирана гимназия; + е за защото само с DEP тук не може да продължиш за BAC, докато в БГ можеш.
CEGEP = колеж
DEC = колеж + (дава специализирани знания)

Според години учене:
DES: 11
DEP: 1 или 2, но може след секондер-4, което е 10 години
С DES или DEP не те приемат в университет за BAC.

CEGEP : 2 години, подготовка за университет
DEC : 3 години програмата от CEGEP плюс специализирани курсове за професия
CEGEP и DEC дават право на университет. Зависи какъв DEC имаш, може да ти спести някой курс в университета.

Знам, че е много объркваща системата, но това е...

Доброто е, че ако си с DES от друга страна или провинция може да те приемат в университета.

Абревиатурите DES, DEP, DEC и CEGEP са на френски. Английските еквиваленти: HSD за DES и DCS за DEC; за другите не знам...

Не мисля че съм изчерпателен с инфото, но дано това да е полезно на някого... повече на wikipedia.org

Успех на всички :y:
България е моята Родина!
24022012
Мнения: 46
Регистриран на: Пет Фев 24, 2012 6:55 am

Re: Въпроси за документите

Мнение от 24022012 »

Някой знае ли как се оценяват свидетелствата за професионална квалификация?

И още нещо, ако ни върнат документите, защото професиите ни не са от търсените първа или втора група, връщат ли таксите :$
ibogdanov
Мнения: 46
Регистриран на: Съб Дек 17, 2011 7:20 am
Местоположение: все още в БГ
Обратна връзка:

Re: Въпроси за документите

Мнение от ibogdanov »

hanasparuh написа:
Може би си прав за това как ги приравняват официално, но ако е така емигрантите са малко прецакани. ..........
Е то за нас, дето сме в БГ, друга освен официалната информация не е меродавна. Не знам дали са прецакани, но със сигурност има известна несигурност ;) .
На практика се получава, поне според мен, следното -
Аз имам техникум ( Вилхелм Пик - отопление и вентилация), после полувисшо - търговски колеж( Българо-Датски). Жената е с техникум счетоводство и контрол, после висше - Управление на икономиката. И двамата може да се каже, че влизаме в оня списък с професии, както и че не влизаме в него... Ако си уредим поне година стаж по средните ни специалности, може и да се класираме, а може и да не се класираме... Това е най-сигурната информация до която стигам към днешна дата. Има вариант да похарчим едни много пари и да си ... приравним дипломите. Имаше тука из форума една девойка, дето беше ползвала улучите на такава организация. Не се сещам обаче как се казваше организацията. Там срещу 200 и нагоре долара ти дават призната тапия, че дипломата ти е еквивалентна на еди какво си. Или пък да намерим начин да покажем с документ, че във Франция тези дипломи са еди какви си и после да сравняваме френско-квебекските такива ( налудничавооо ).
Чесно казано вече съм много скептичен към цялата процедура. Ние сме на 40 години, имаме някакво място изградено тука. С новите правила, такси и т.н. имиграцията в Канада започва да ми се струва безсмислена. Получава се един параграф 22 - няма инфо което да ти отговори на въпроса - ставаш или не, ако подадеш документите и се утрепеш от чакане, за да ти кажат че не ставаш, но си платил ( в моя случай около 1000 долара) и ти приберат таксата, то за какво ти е цялата дандания ? Да стигнеш, евентуално до Канада, да се окаже, че работа за теб няма, щото се е свила икономиката и да ти турнат една летва НАД главата, която няма прескачане. Какъв е смисъла?
Нещо не ми е ясно, канадците искат ли имигранти или не ? Щото не знам как една френскоговореща африканска печка с незнайно образование и средства, се добира до Квебек за 6 месеца а ние седим с години и само умуваме и се притесняваме.. събираме ли точките.. ще дойде ли акюзето.. а ще минем ли интервюто...

отплеснах се... ама ми се насъбра повече емоция от цялата малоумна система и промените и.
Ще се опитам да намеря сайта на организацията занимаваща се с дипломите. Ако на някого му се дават поредните пари, нека се възползва.

Една проста сметка показва, че заиграването с подаването на "молба за селекция" и последващите плащания е изключително доходоносен бизнес за Канада. Само сметнете, по техните данни, колко са кандидатите с молби, средно по 400 долара такси.... и на колко от тях е отказано.
ibogdanov
Мнения: 46
Регистриран на: Съб Дек 17, 2011 7:20 am
Местоположение: все още в БГ
Обратна връзка:

Re: Въпроси за документите

Мнение от ibogdanov »

намерих това -

http://www.immigration-quebec.gouv.qc.c ... index.html"

Може, срещу 109 долара да ти приравнят дипломите към кебекската система. ОФИЦИАЛНО.
Това май е единственото смислено нещо което може да се направи вместо да се умува какво биха си помислили имиграционните ако дипломата ми е едикаква си.

а това е линк към една от оторизираните организации за която писах в предишния пост

http://www.wes.org/ca/application/apply_now.asp"

официалния сайт на програмата за "приравняване"
http://www.cicic.ca/2/home.canada"

мисля, че тези линкове е добре да се сложат във ВИКИ'то, за мен са единствената реална връзка между образователните системи и признаването на дипломите.
vlaleva
Мнения: 123
Регистриран на: Сря Окт 19, 2011 8:06 am
Местоположение: Бургас

Re: Въпроси за документите

Мнение от vlaleva »

Не съм сигурна,че точната дума е "приравняване".

The Évaluation comparative is neither a diploma nor the equivalent of a diploma. It is an expert opinion issued for reference purposes that can help individuals who studied outside Québec find a job. The Évaluation comparative is issued following a rigorous and structured analysis based on several years of experience. Employers, educational institutions and professional orders often take the Évaluation comparative into consideration during hiring, selection or admission.

Това просто е едно експертно мнение къде е твоята диплома сравнена с образователната им система. Но така или иначе наистина е полезно :y:
IELTS-01.12.2012-5/4,5/5/5,5
TCFQ-31.01.2013- B1/A1;B1/B1
DCS Montreal-22.03.2013 - върнати документи
DCS MontreaL - 28.06.2013(повторно изпращане)
март 2014-искане за подновяване на чека
акюзе-04 април 2014(по имейл)
ibogdanov
Мнения: 46
Регистриран на: Съб Дек 17, 2011 7:20 am
Местоположение: все още в БГ
Обратна връзка:

Re: Въпроси за документите

Мнение от ibogdanov »

vlaleva написа:Не съм сигурна,че точната дума е "приравняване".
.............
и аз не съм сигурен. за това е в кавички.
Публикувай отговор