Възможна ли е емиграция в Квебек с юридическа професия?

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
bruto
Мнения: 99
Регистриран на: Съб Мар 22, 2008 1:03 pm

Re: Възможна ли е емиграция в Квебек с юридическа професия?

Мнение от bruto »

....не се принизявайте толкова.учили сте утвътдили сте се(предполагам) в БГ ,и не превете тази грешка да започвате от нулата защото не си заслужава.все пак говорим за юристи.
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Възможна ли е емиграция в Квебек с юридическа професия?

Мнение от Marto »

Ученето е около 2 и половина години. Не е толкова страшно, особено ако се вземат предвид дългосрочните предимства.

Проблемът е, както намекна KASTA7372, че да влезеш в такава програма не е лесно. От друга страна, повечето унивеситети предлагат специални условия за прием за по-възрастни студенти.
zenman
Мнения: 185
Регистриран на: Сря Окт 18, 2006 11:12 am

Re: Възможна ли е емиграция в Квебек с юридическа професия?

Мнение от zenman »

Всеки сам си прави сметката дали да приравнява, да кандидатства наново или да сменя професията. Абсолютно положение няма. Хората и мотивите им са различни. Просто е добре човекът да има цялата информация за тези три варианта, за да вземе решение за себе си.
Lachezarov
Мнения: 20
Регистриран на: Чет Окт 06, 2011 9:24 am

Re: Възможна ли е емиграция в Квебек с юридическа професия?

Мнение от Lachezarov »

Благодаря на отговорилите, както и за проявеното от zenman разбиране!

Действително важно е да се групира и обобщи максимално подробна информация, за да може и решенията да се вземат информирано и рационално.
Lachezarov
Мнения: 20
Регистриран на: Чет Окт 06, 2011 9:24 am

Re: Възможна ли е емиграция в Квебек с юридическа професия?

Мнение от Lachezarov »

И така, след цялата информация, която прочетох и която останалите бяха така любезни да споделят, стигам до категоричния извод, че с нашите професии, можем да емигрираме по процедурата за Квебек, ако се подготвим по френски език на прилично ниво.

За разлика от федералната програма, при която се изисква действително да се попада под ограничена категория професии - при Квебек - езикът и възрастта, дават потенциално най-много точки при конфигуриране на теста.

Следователно елементът "професия", ако е чрез програмата за Квебек, не е от толкова съществено значение, както при федералната, при която това е обуславящо условие.

На всички, които се отзоваха по темата, както и по лични съобщения искам да благодаря сърдечно, защото намерих отговорих на всички поставени в темата въпроси!

Ако ми позволите, бих искал да разширя темата, като попитам конкретно следното:

1. Знаете ли какви са таксите за университетите в англоговорящата част на Канада за специалността "Право" на годишна база;

2. В кои провинции се признава нашето юридическо образование и опит и от коя образователно-квалификационна степен;

Пояснение: Ние със съпругата ми сме завършили директно като магистри по право, но разбрах, че нашата магистратура, например в Онтарио се признава за местен бакалавър (ако не се лъжа - 3 години) и следователно се "доучва" 2-3 години.

Ако има такива колеги, които могат да отговорат по темата или на лично съобщение, ще имам цялата картина на дългосрочните ни цели, както и евентуалния бюджет необходим за дипломиране.

Признателен съм на всички и благодаря за разбирането и отговорите!
Mr.D
Баннат за 7 дни
Мнения: 747
Регистриран на: Пон Юни 20, 2011 12:54 am

Re: Възможна ли е емиграция в Квебек с юридическа професия?

Мнение от Mr.D »

Най вероятно няма да ти признаят нищо от БГ.
5 -6 години изглежда образованието плюс 1-2 години за имиграция.
http://www.oxfordseminars.ca/LSAT/lsat_profiles.php"

Не сьм чувал Мастер да се признава за Бакалавьр. броят се кредити и ако сьвпаднат с тяхните изисквания може да ти признаят класове. Като гледам езици и бизнес ще ги интересува най много.
Аватар
fandjo
Мнения: 224
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 12:59 pm
Местоположение: вече в Монреал
Обратна връзка:

Re: Възможна ли е емиграция в Квебек с юридическа професия?

Мнение от fandjo »

познат юрист е питал в МакГил и са му казали "... ооо прекрасно вие сте Магистър по право от Европа, това ще ви е много полезно, ако учите при нас.. но за съжаление ще трябва да преминете пълния курс на обучение ..." така, че се бройте, като кандидат студенти направо :bow:
“I fear the day when the technology overlaps with our humanity. The world will only have a generation of idiots.” Albert Einstein
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Възможна ли е емиграция в Квебек с юридическа професия?

Мнение от pumpy »

Lachezarov написа: 1. Знаете ли какви са таксите за университетите в англоговорящата част на Канада за специалността "Право" на годишна база;
Това, според мен няма значение. Докато те приемат да учиш, ще си изградил някаква кредитна история и с държавния заем и частен заем от банка ще се оправиш докато си студент. Когато жена ми започна да учи през 2007 ние имахме парите само за първия и втория семестър. След това малко по-малко нещата се подредиха по един или друг начин и платихме два пъти по 130к и за двамата. Който иска и знае как, постига това, което иска.
Lachezarov
Мнения: 20
Регистриран на: Чет Окт 06, 2011 9:24 am

Re: Възможна ли е емиграция в Квебек с юридическа професия?

Мнение от Lachezarov »

Здравейте, аз също изхождам от разбирането, че всякой, който търси намира и на тогова, който хлопа ще се отвори.

Така, че ако имаш здраве, ясни цели и подкрепа от съпруга има начин да се завърши право след 4-6 години, още повече, че след 3 години ще може да се кандидатства и за гражданство, което ще е необходимо вероятно за добиване на правоспособността да се практикува в съответната професионална гилдия.

Ако правилно съм разбрал, вие сте завършили за по 130 000 канадски долара целия курс на обучение на човек?

Вероятно това е някой от по-скъпите частни университети?
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Възможна ли е емиграция в Квебек с юридическа професия?

Мнение от pumpy »

Lachezarov написа:Здравейте, аз също изхождам от разбирането, че всякой, който търси намира и на тогова, който хлопа ще се отвори.

Така, че ако имаш здраве, ясни цели и подкрепа от съпруга има начин да се завърши право след 4-6 години, още повече, че след 3 години ще може да се кандидатства и за гражданство, което ще е необходимо вероятно за добиване на правоспособността да се практикува в съответната професионална гилдия.

Ако правилно съм разбрал, вие сте завършили за по 130 000 канадски долара целия курс на обучение на човек?

Вероятно това е някой от по-скъпите частни университети?
Чакай малко сега, няма значение колко е струвало моето, защото е различно и е в щатите. Идеята ми беше, че ако искаш и знаеш как винаги можеш да го направиш...и парите не са пречка.
Lachezarov
Мнения: 20
Регистриран на: Чет Окт 06, 2011 9:24 am

Re: Възможна ли е емиграция в Квебек с юридическа професия?

Мнение от Lachezarov »

Благодаря за пояснението.

Предположих, че вероятно става дума за САЩ, защото съм чувал за такси от порядъка на 6 000 канадски долара на година по специалността право, в провинция Онтарио, Канада.Ако някой знае от опит, моля да пише.

Но е възможно аз да не съм разбрал правилно - иначе, поздравления за завършеното образование!
leaf
Мнения: 549
Регистриран на: Вто Ное 11, 2003 4:35 am
Местоположение: Toronto

Re: Възможна ли е емиграция в Квебек с юридическа професия?

Мнение от leaf »

University of Toronto
The Juris Doctor (J.D.) Program
J.D. Program Fees

Fees for the J.D. program are approved by the Governing Council of the University and consist of academic fees (including instruction and library) and incidental fees (including campus fees; student society fees; health insurance and dental plan; athletic fees; student system access fees).

Tuition fees for first-year students for the 2011-2012 academic year have been set at $25,389 (excluding incidental/ancillary fees). Please note, once a student is in the J.D. Program, the second and third year tuition fees will not rise by more than 5%.

http://www.law.utoronto.ca/prosp_stdn_c ... e=webpages"
Mr.D
Баннат за 7 дни
Мнения: 747
Регистриран на: Пон Юни 20, 2011 12:54 am

Re: Възможна ли е емиграция в Квебек с юридическа професия?

Мнение от Mr.D »

Крайните срокове за приемане на студенти са голяма болка и ако ги сьчетаваш и с имиграционните ще е трудно. Ако университета приема ведньж в годината може да си тук и пак да не си студент веднага. Тоест трудно е да се подготвяш за ЛСАТ и в сьщото време за интервю на френски без да знаеш кога ще е и кога ще можеш да трьгнеш след като и федералните са след Кебеците. Така лесно може да са 3 години докато си вьтре(ако подадеш утре да речем).
Ако реално погледнеш да направиш кариера винаги е около 10 години за имиграните. Училище, имиграция, стаж. Смятай си ги.
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Re: Възможна ли е емиграция в Квебек с юридическа професия?

Мнение от Marto »

Lachezarov, абстрахирай се от някои от мненията по-горе, които споменават 5-6, че и повече години.

Програмите в англоговорящите провинции (където се преподава Common Law), както и McGill в Монреал по принцип изискват висше образование като предпоставка за кандидатстване. Аз например имах степен по икономика. Някои от колегите имаха дори докторати по незнамкаквоси. Това го вметвам ако някой учител, историк или физик е искал да става адвокат - в Канада (и САЩ) е съвсем нормално такива хора да кандидастват.

Образованието трае 3 години, а дипломата се води бакалавър (LLB). Преди години в САЩ, а отскоро и в Канада, университетите започнаха да дават за същото образование степента JD - Juris Doctor, най-вече защото звучи "по-така", а и някак си е странно да трябва да имаш поне бакалавър за да те приемат, да им дадеш куп пари, а накрая да ти дадат пак някакъв скапан бакалавър, нали ;)

leaf пак се включи с полезна информация, но тя е малко подвеждаща. UofT има най-скъпия юридически факултет. Счита се и за най-реномирания, но фактът е, че което и да е (англоговорящо) учебно заведение да завършиш, ако имаш добри оценки, ще се уредиш с много добра работа. Средно, учебната такса в останалите правни факултети е между 10 - 15 хиляди долара годишно. Ако имигрираш в Квебек, McGill би ти излязъл много евтино (около $2,000 на година), но не знам как точно стоят нещата там. McGill е може би вторият най-реномиран, и приемът там е доста труден.

Като стана дума за прием... Има само една дузина юридически факултети и е доста трудно да влезеш (мисля, че едва 10% от кандидатите успяват). Гарантираният (ако има такъв въобще) начин да те приемат е добър бал и висока оценка на теста LSAT (да речем 170 и нагоре... или поне 165). За да имаш какъвто и да е шанс за второто, трябва наистина да владееш (ако това е възможно въобще) английския език. По тази причина не се изисква за прием във френскоговорящите заведения. Въпросите не са чак толкова трудни, но на повечето хора просто не им стига времето. Мисля, че има примерни тестове на интернет и си струва да пробваш един, но задължително с часовник/хронометър, за да придобиеш представа какво те очаква.

Имай предвид, че правната практика се регулира на провинциално ниво. Не е нужно да си гражданин на Канада, за да бъдеш адвокат. През 1989 Върховният Съд на Канада решава, че такова изискване е противоконституционално. Отскоро някои от провинциалните Law Societies дори не изискват и да си постоянен жител на Канада, достатъчно е просто да имаш законното право да работиш в Канада.

След завършване се чиракува (около) една година под надзора на практикуващ адвокат, т.н. "articling", след което вземаш the Bar Exam (държавен изпит?) и те приемат в колегията. Някои провинции нямат такъв изпит, но трябва да минеш през серия практикуми. Другото хубаво нещо е, че ако те бива, си намираш работа още след първата или втора година (работиш 4 месеца през лятната ваканция), следвано от обикновено гарантирана articling позиция.

Днес на практика всички провинции и територии (освен Квебек) си признават тапиите за практикуване на право. Причината е, че в Квебек правната система е базирана на римската (Civil Law), а не на англо-американската (Common Law). Мисля, че за да можеш да практикуваш и другата е нужно да се доучва около една година, но честно не съм се интересувал.

Явно сте в началните стадии на имиграцията и сега е още рано, но за разлика от този дето писа преди мен, щом минете първото препятствие за имиграцията по Квебекарската програма, е съвсем реално да започнеш да мислиш за прием преди да дойдеш в Канада. LSTA-a можеш да го вземеш в София, в Bulgarian-Аmerican Commission for Education. Имай предвид, че повечето заведения искат да си го взела най-късно през есента на година n за прием през n+1. Струва си да погледнеш начините за кандидатстване за non-traditional/mature students, защото там има начини да се мине и без този изпит. Това зависи от учебното заведение.

Засега толкова се сещам...

Успех!
Mr.D
Баннат за 7 дни
Мнения: 747
Регистриран на: Пон Юни 20, 2011 12:54 am

Re: Възможна ли е емиграция в Квебек с юридическа професия?

Мнение от Mr.D »

Марто ги бьрка,3 годишен Бакалавар е но за да влезеш ти трябва минимум 2-3 години да си бил в университет.

Finishing your degree will take three to four years. Most law schools in Canada now require the completion of at least three years of your degree or a completed degree before you can be accepted into law school. Even if the law school you are applying to does not require it, your application will be more competitive if you have completed your undergraduate degree. At the University of Toronto almost all of the law students have completed at least a four-year degree. In recent years, approximately five applicants a year have been admitted without a four-year undergraduate degree.

така са ти 5 минимум.
В америка е 6 години. 4 за Бакалавьр и 2 за Мастер. Ако взимаш много класове в Бакалавьра може да го вземеш за 3 години.
Бакалавьра е около 120 кредита а Мастера около 30. едни клас е 3-4 кредита. На семестьр май е позволено макс 18 кредита. 12 са стандард.
Може да ти излезе само 3 години ако ти признят Бьлгарския Бакалавьр.
На питащия . Да не влизаме в смешни спорове. Най- лесното е да пратиш по един е-майл на всички университети в Канада за инфо.
http://www.oxfordseminars.ca/LSAT/lsat_profiles.php"
Публикувай отговор