Още един кандидат Квебекяр

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Аватар
electrified
Мнения: 168
Регистриран на: Съб Юли 23, 2011 4:32 am
Местоположение: Варна

Още един кандидат Квебекяр

Мнение от electrified »

Здравейте,
може ли да ми дадете малко консулт и начална скорост? Като за начало с няколко думи да си кажа профила:
Бакалавър по Туризъм специалност Ресторантьорство(ВИХВП) - 4 годишен курс. стаж по специалността - от стажант до салонен управител около 5 години в различни хотели + 3 месеца стаж в Германия.(за съжаление от последните 5 само една година имам стаж в сферата). Не знам тази диплома на какво отговаря по техните стандарти, но после ще ровя и търся да разбера.
Магистър Бизнесадминистрация, магистър Приложна Психология (Пловдивски Университет). Различни езикови курсове, курс за екскурзовод и аниматор, курсове за сервитьор, готвач и мениджър.
тук идва и първата дилема - то не е много дилема, че почти е сигурно че ще кандидатствам с образованието в туризма, но ако някой има и друга идея да каже - работил съм и 1 година като търговски представител, а от 2008-ма до сега работя като регионален супервайзор реклама и мърчандайзинг - демек организирам промоции, набирам и обучавам момичета/момчета, как да правят промоциите - ония дето ви зарибяват в магазините да си купите нещо. А като няма промоции ходя и подреждам стоката в магазините.
Брои ли се че имам стаж по специалността, но не в последните 5 години? Общо трудовия ми стаж е 10 години.
Бъдещата ми жена- на 26.10.11 подписваме - е завършила икономика, работила е като счетоводител, а сега работи експерт в ДФЗ. Мисля че е ясно че аз ще съм водещия.
Дете на почти 2 години. Аз съм на 30, жена ми на 31. Тя има брат в Монреал. Той е там от близо 10 години със семейството си.
С английския съм много добре - може би С1 и дори С2 - Езикова гимназия.
Френски -"минус А" - в смисъл че днес ми беше първия урок - започнах от "АБ-то". Целта ми е до интервюто да стигна до В1, а оптимистичния вариант е В2. Ходя на индивидуални уроци, понеже от опит знам че така е най-добре. В група се учи по тегаво и мудно, и преподавателя не ти обръща достатъчно внимание. А пък и нямам време да бачкам по цял ден, да гледам малко дете и да ходя на интензивен курс. А за самото интервю се притеснявам ако ме извикат мартенската сесия на 2012 че няма да съм научил достатъчно езика. Документите ще ги пращаме към Виена в началото на ноември, защото преди да сме женени няма смисъл. Кога можем да очакваме евентуално да ни извикат на интервю в тоя случай? Честно да си кажа по-ще съм спокоен ако интервюто е лятото или есента на 2012.
Мислех да ползвам услугите на консултант, но много хора, а и като чета тук, ми казват че това ще са неоправдани пари и ще мога и сам.

Нямам някакви(освен 2-3) конкретни въпроси, но ще се радвам да кажете какво мислите и да ми дадете начална скорост в това начинание. Аз ако се сетя още нещо важно ще допълня.
Благодаря

edit: Преминх успешно онлайн теста, но никъде не видях с колко точки
Никога няма да ни стигат парите, да сме достатъчно умни и да имаме достатъчно памет в цифровия фотоапарат.


http://immigration2quebec.blogspot.com
Аватар
electrified
Мнения: 168
Регистриран на: Съб Юли 23, 2011 4:32 am
Местоположение: Варна

Re: Още един кандидат Квебекяр

Мнение от electrified »

В допълнение искам да кажа че съм наясно, че като отидем там(понеже аз започвам това начинание с нагласата че ще е успешно) няма да влезем в рая и ще е много трудно. Обмислях ме го от доста време, но след няколко скорошни сблъсъка с банки, държани институции и лекарска помощ, чашата преля.
Никога няма да ни стигат парите, да сме достатъчно умни и да имаме достатъчно памет в цифровия фотоапарат.


http://immigration2quebec.blogspot.com
pavelyankov
Напуснал форума
Мнения: 903
Регистриран на: Пет Авг 14, 2009 8:29 am
Местоположение: varna

Re: Още един кандидат Квебекяр

Мнение от pavelyankov »

Първо сметни точките при двата варианта - тя е водещ, и - ти си водещ. Имай впредвид, че за роднини по права съребрена линия в Кебек се дават точки.
Всичко, което заявиш в кандидатурата си, трябва да го докажеш с документ.
Не пречи да кандидатствате и като conjoint de fait, и в последствие да уведомите Виена за промяната във вашето etat civil.
Всички сме бачкали по цял ден и сме ходили на курсове по френски, и деца сме гледали (някои даже сме и с по две).
Ученето на език в група има много предимства. Като ти дойде поканата за интервю
тогава почни индивидуална подготовка, вече съвсем целенасочена.
Вече почти не чета http://www.cic.gc.ca/francais/index.asp" , но доколкото разбирам от съфорумците ще има промени в процедурата от 2012 г. Така че смятайте точките, събирайте документите и ги пращайте. А през това време спокойно си учете френски - интервюто няма да е скоро за вас. Хората чакат по шест месеца за accusée.
Успех !
Изхарчих много пари по жени. Изхарчих много пари за алкохол. Изхарчих много пари за хазарт. Но изхарчих много пари и за глупости.
Вини Джоунс
Аватар
azzura
Мнения: 799
Регистриран на: Нед Май 23, 2010 1:43 am

Re: Още един кандидат Квебекяр

Мнение от azzura »

Здравей, на първо четене жена ти е по-добрия вариант за водещ кандидат,заради брата в Монреал, който и носи едни допълнителни 3 точки.Залягайте над френския и успех!

Тук можеш да видиш търсените професии и коя какви точки носи в област образование:
http://www.immigration-quebec.gouv.qc.c ... -areas.pdf"
А тук ожеш да видиш кои критерии, какви точки ти носят:
http://www.immigration-quebec.gouv.qc.c ... nthese.pdf"
http://www.youtube.com/watch?v=3moLkjvhEu0" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
electrified
Мнения: 168
Регистриран на: Съб Юли 23, 2011 4:32 am
Местоположение: Варна

Re: Още един кандидат Квебекяр

Мнение от electrified »

Благодаря за информацията. Веднага след урока по френски почвам да смятам точките.
Те канадците доколкото знам ако имате брак минаваш съвсем в друга категория. В смисъл ако имате съвместно съжителство те гледат като един вид съквартиранти, а с брак ви гледат като отделна единица. Това във връзка с кой да е кандидат - в смисъл че въ онлайн теста въпроса беше "Имате ли Вие или вашият партньор/съпруга роднини в Канада?" Въпроса мие не получавам ли точки за това че брата на жена ми е с канадско гражданство? За нас по-добрия вариант от страна на език е аз да съм водещия, понеже аз от нула ще го науча по-бързо и по-добре от жена ми. Завършил съм езикова, говоря Английскии немски, разбирам руски, а за 3 месеца в Полша почти проговорих полски. Искам да кажа че ми върви с езиците и на интервюто по отношение на език ще се представя по-добре. А и доколкото знам по-добрия вариант е мъж да е водещия, понеже канадците очакват от мъжа да работи и да изкарва парите, а жената да гледа децата. Логиката е че ако жената иска да работи - кой ще се грижи за децата.
Разбира се тая информация я знам от българин не от канадец, така че винаги може да има нотка на съмнение.
Никога няма да ни стигат парите, да сме достатъчно умни и да имаме достатъчно памет в цифровия фотоапарат.


http://immigration2quebec.blogspot.com
pavelyankov
Напуснал форума
Мнения: 903
Регистриран на: Пет Авг 14, 2009 8:29 am
Местоположение: varna

Re: Още един кандидат Квебекяр

Мнение от pavelyankov »

Малко четеш. Трябва повече. Азура ти показа къде да гледаш. И поради това, че четеш малко, разсъждаваш в грешна посока.
Първо сметни точките в двата варинта за водеща кандидатура.
Информация, различна от официалните сайтове, може да те подведе - вж. разсъжденията си за жената, брака, работата и т.н.
Изхарчих много пари по жени. Изхарчих много пари за алкохол. Изхарчих много пари за хазарт. Но изхарчих много пари и за глупости.
Вини Джоунс
kdimitrova
Мнения: 4
Регистриран на: Сря Юли 13, 2011 8:42 am

Re: Още един кандидат Квебекяр

Мнение от kdimitrova »

Здравейте!!!

А защо не кандидатствате по федералната процедура? Ако имате поне една година стаж като управител ,мисля че се вписвате идеално в схемата,изчислите си точките но мисля че няма да имате проблем да съберете минимума от 67.
Аватар
Jidja
Мнения: 250
Регистриран на: Вто Фев 22, 2011 7:11 am

Re: Още един кандидат Квебекяр

Мнение от Jidja »

Do electrified :

http://www.immigration-quebec.gouv.qc.c ... mation.pdf"

Ето тук можеш да си видиш специалностите дори и да не са разглеждат с приоритет, може да ти носят точки.

http://www.immigration-quebec.gouv.qc.c ... unds.html-" ето и линка на английски, ще ти е по-удобно.


http://www2.publicationsduquebec.gouv.q ... PI-3-1.pdf" - това е гида с официалната информация, която ти е необходима за процедурата. Аз лично не съм го срещала на английски, може да питаш някой друг , ако го е срещал.... иначе дори и с гоогле ще разбереш, колкото и не чак толкова добре да превежда. Ако нямате официален документ с твоята бъдеща жена, че сте живяли поне една година на един адрес( лична карта, съответно регистрация в общината), то по-добре е да подадете след като се ожените, а може и да подадете преди това с други доказателства( в офиц сайт при документите ги има изброени), те просто ще ви го изискат, за да ви разгледат документите или ако не ще ви кажат да кандидатствате отделно.

Доколкото съм информирана, за да ти признаят магистратурата на интервюто и да ти дадат 12 точки трябва да е в същата област с бакалавъра и да си учил поне 5 години.

Бизнес администрацията я има в търсените професии , но с продължителност на учене 3г.. твоята е магистратура и предполагам е по-малко от 3г. и аз лично не бих разчитала на тези точки. Отделно , ако е 3 години магистратурата ти, трябва или да е придобита през последните 5 години или да имаш стаж по специалността през последните 5г.).Психологията като гледам от листа носи 0точки. и отново е 3г. а твоята така или иначе е по-малко.Курсът ти за готвач, ако е с продължителност 1.5 г. носи точки, НО нашата ситуация е различна и не съм 100 % сигурна, но доколкото знам ти гледат най-високата степен на образование, тоест ако имаш магистратура Бизнес администрация и след това изкараш курс за касапин( търсена спец.) няма да ти дадат точките за търсена професия- касапин, защото е по-ниско от магистратурата. Попитай и друг, или потърси офиц. инфо в гида по-горе....

Сметни точките, както те съветват и другите, в случай, че ти си главен кандидат и че бъдещата ти жена е. Тя има предимство , че има брат в Монреал. Има образование икономика и е работила като счетоводител, Счетоводител като специалност носи точки, ако на дипломата и не пише, че е учила за счетоводител, а само икономика е доста по-несигурно и не трябва да разчитате на това.

За езиците, аз съм придружаващия кандидат имам сертификат за английски, учих и в такава гимназия и съм Ц1/Ц2. Признавам на мене ми беше много лесно да уча френския- имат много общо. Ако и си свикнал с правила, изключения и си учил усилено др език, няма да ти е проблем. Моят приятел обаче беше учил английски, но по-малко от мен. И му беше доста по-трудно с френския. Но пък това си е до човек вече, ако сметнете, че твоята приятелка е по-добрият водещ кандидат и може да се справи с езика дори и по-трудно, както при нас , то си заслужава. Мисълта ми беше на изпита на ТСФК аз изкарах Б2Ц1 с френски 1 година учене от 0-та, не че е критерий това, за всеки е различно, моят приятел изкара Б1Ц1 от втория път, от пъврия имаша Б1Б2. Така че няма невъзможни неща, много добре се информирайте, има много информация.

И един съвет от мен питайте, няма нищо лошо,форумът е затова , но ВИНАГИ проверявайте информацията от официален източник, за да сте и по-спокойни самите вие.

Успех :)))))
Аватар
electrified
Мнения: 168
Регистриран на: Съб Юли 23, 2011 4:32 am
Местоположение: Варна

Re: Още един кандидат Квебекяр

Мнение от electrified »

@ pavelyankov - Наистина нямам много време човече - от осем и половина до пет и половина съм на работа, а след това гледам да прекарвам колкото се може повече време с малкия и чак като заспи(след 21:00- 22:00) тогава ми остава време да свърша всичко останало. Така че чета, ама отгоре-отгоре.

@ kdimitrova мислил съм, ама много се чака, процедурата е доста по-сложна и шанса да ме сиктирдосат е доста по-голям. Прецених че е по-лесно да науча френски на някакво прилично ниво, отколкото да се пробвам с федералната. А и шурей-я е в Квебек. Въпреки че според теста на федералната събрах с около20 точки над минимума.

@ Jidja - Бизнес администрацията ми е 2 години, но съм учил само една, понеже ми признаха голяма част от изпитите от бакалавърската. Това дори не знам ще могат ли канадците да го проумеят как е възможно:))))
Ще чакаме да се оженим,понеже става въпрос и за събиране на известна сума пари:)
Жена ми е завършила специалност икономика в свободния във Варна. Никъде на кетапа не пише Счетоводство, освен вътре като предмет с изкаран хорариум и изпит.

А за езика, аз лично от 2 урока по 2 учебни часа съм много оптимистично настроен, понеже не ми се вижда нищо сложно. Смятам че за около 9 месеца -година мисля че ще го говоря доста прилично. Жена ми езиците са и слабото звено. Никога не учила сериозно, не е говорила дори с българин на чужд език и не е ходила никъде в чужбина, където да използва език . Не се е пречупила още да говори дето се вика. В момента учи френски, но в курс осигурен от работата - демек малко бошлаф - и тя сама си казва че нищо не разбира от курса. А английския трябва да го почва почти от нула.

Благодаря на всички за съветите, сега започвам да смятам точките.
Последно промяна от electrified на Съб Авг 06, 2011 5:53 pm, променено общо 1 път.
Никога няма да ни стигат парите, да сме достатъчно умни и да имаме достатъчно памет в цифровия фотоапарат.


http://immigration2quebec.blogspot.com
Аватар
karelia79
Мнения: 905
Регистриран на: Пет Мар 18, 2011 4:23 pm
Местоположение: Canada

Re: Още един кандидат Квебекяр

Мнение от karelia79 »

Само мога да допълня, че време винаги можеш да намериш. Някои съфорумци стават в 05-06 сутринта, за да учат френски или да търсят инфото, което им е необходимо. Други стоят нощем до 02 часа. Така че останалото са оправдания. Вие най-добре си знаете дереджето и без значение кой какво ви съветва, е добре да си изчетете информацията от официалния сайт и да си сметнете сами точките. Това е най-малкото, което все прави, ако сериозно е решил да емигрира в Квебек.
Seul on peut aller plus vite, mais ensemble on peut aller plus loin.
Полет - 16.06.2014 г.
Аватар
electrified
Мнения: 168
Регистриран на: Съб Юли 23, 2011 4:32 am
Местоположение: Варна

Re: Още един кандидат Квебекяр

Мнение от electrified »

Така, като тегля чертата се получава:

Водещ кандидат - Аз
Образование 10 смятал съм го като Universitaire 1er cycle 3 ans ou +
опит 8
възраст 16
френски 8 - това ми е целта до интервюто
английски 6

придружаващ

образование 3
възраст 3
език 3

деца 4

общо 61

За тая адаптивност те оценява изпитващия, нали?

И това Seuil éliminatoire : 2 points au critère Niveau de Scolarité, нещо не го разбрах. Дават ти две допълнителни точки за какво?
също и в секцията Domaine de formation не разбрах за какво дават точки - ако дипломата ти е призната в Квебек ли?

OFFRE D’EMPLOI VALIDÉE - Има ли някой във форума дето да е имал точки от тази секция?

Ако жената е водещ тия 3 точки дето и ги дават за роднини в Канада (че и повече) са изядени от нивото на езика - английски трябва да почва от нулата, а с Френския изобщо не се чувства сигурна
Никога няма да ни стигат парите, да сме достатъчно умни и да имаме достатъчно памет в цифровия фотоапарат.


http://immigration2quebec.blogspot.com
Аватар
Jidja
Мнения: 250
Регистриран на: Вто Фев 22, 2011 7:11 am

Re: Още един кандидат Квебекяр

Мнение от Jidja »

electrified вие си преценяте от тук нататък, но се информирайте добре преди това.
Относно времето, всичко е до желание : Аз учех в Икономическия Университет във Варна редовно успоредно с френски и всяка седмица се прибирах до Пловдив. Изкарах успех над 5.50 , за да успея да се преместя задочно , преместих се, започнах да работя в Пловдив, и успоредно учих френски, преместих се във ВХВП в Плводив, успоредно с работата и френския и сега карам 2 години за една в университета и френския и работата.Верно, е че работя като администратор и графикът ми е удобен, но пак си е ангажимент, само графика ме задържа дето се вика.
Така че всеки сам си преценя. Аз правя всичко, което ми е по силите, когато си поставя цел, за да не съжалявам после, особено когато силно желая нещо. Така че всичко си е до човек и до желание.

Не ми е случаен този пост: There is nothing called impossible because "IMPOSSIBLE "itself says "I'M POSSIBLE "...

А за езика: и моят приятел в началото викаше много е трудно, учи учи учи и нищо. Учи , учи, учи и едвам едно изречение. Обаче като не се отказва човек. Не можел да помни по много думи, трудна граматика..... Много изключения, ела да го видиш сега. А на курса, който ходехме в началото и той там викаше с какво се захващаме, аз как ще говоря ... и т.н. И е ходил точно на 5 урока, през другото време аз учех успоредно с него и го учех него, защото на мене не ми беше трудно. Аз уча английски от детската градина, беше ми и любимия предмет и ми харесва. Вярно е, време нямаме никакво, почти нулево. Разходите ни са сведени до минимум обаче целта оправдава средствата, както се казва и в Канада ще е дори още по-трудно, но когато има смисъл, аз съм за!

Ако ти взимаш повече точки от стаж и от английски и бъдещ френски и събираш повече от твоята жена, още по-добре, пожелавам ти го :)
Успех нататък.
Аватар
electrified
Мнения: 168
Регистриран на: Съб Юли 23, 2011 4:32 am
Местоположение: Варна

Re: Още един кандидат Квебекяр

Мнение от electrified »

Така е Jidja - аз до интервюто съм сигурен че френския ще го науча, въпроса е да не се овапцаме с документите. То и аз смятам да уча жената на английски и да и опреснявам френския с моите уроци. То там че ще е трудно - така ще е, но поне няма да се чудя как да си платя тока водата и храната. То ние не отиваме там заради нас - правим го заради малкия - в нашата мила родина не виждам никакъв шанс за каквото и да е развитие. Искам на него(и на братята/сестрите му) да му осигуря един по-добър живот в държава в която всичко е уредено.
Благодаря ти много за полезната информация и за отделеното време.
Никога няма да ни стигат парите, да сме достатъчно умни и да имаме достатъчно памет в цифровия фотоапарат.


http://immigration2quebec.blogspot.com
Аватар
Jidja
Мнения: 250
Регистриран на: Вто Фев 22, 2011 7:11 am

Re: Още един кандидат Квебекяр

Мнение от Jidja »

Ако сте от Пловдив, съдя по университетите фирмата СЕНДЕР в Дом Левски не я заглеждайте !!! УЖАС!
Такива грешки имахме в преводите, но се бяхме разбрали, че първо искаме да ги видим и ако имаме възражения от рода на дадена наука да е преведена , не терминологично ами с някакво си друго измислено наименование, да ни обърнат внимание.
Дипломите точно бяха....... ужас Вместо висша математика - висока математика, моят приятел имаше Озеленяване на тревни площи- преводачката буквално го превела- беше го превела озеленяване на повърхности от трева, а на френски си е на зелени площи. То целта не е да звучи същото, а смисълът му да е. От университетите в Квебек и всякакви официални книги и т.н сме ги търсели, отделно бяхме и при учителка по френски от неговия университет и преводачката се съгласи с всичко. Бяха превели сертификата му по английски- английски написано с правописна грешка и един от офиса ми вика : е какво толкова една грашка !!!!! На нас реално не ни пука, че отдолу пише, че го е превела еди коя си.... защото ние щяхме да и сърбаме попарата. С такива резултати на ТСФК и такива глупости да не сме забелязали не върви някак си. Отделно на мойта диплома бяха пропуснали да преведат заверката ! Просто, ако сте от Пловдив там НЕ!
Тогава се замислих затова, което ни казваха нашите приятели, които са вече в Канада- " Направете така, че да сте щастливи от начина, по който си оправяте процедурата. Накрая бяхме щастливи наистина от преводите обаче половината си ги направихме ние с учителката дето се вика. Аз звънях и на управители и директори и нз си къде, уж имат офиси и във Варна и в София.....................


А иначе ви пожелавам бърза процедура и едно щастливо канадско бъдеще :)
pavelyankov
Напуснал форума
Мнения: 903
Регистриран на: Пет Авг 14, 2009 8:29 am
Местоположение: varna

Re: Още един кандидат Квебекяр

Мнение от pavelyankov »

electrified, имаш магистратура (12 т.), повиши си малко целта за френски, но пък не си слагай максимум за английски. За последните 5 г имаш ли 48 месеца стаж по трудова книжка ? И си пропуснал 1 точка за финансова независимост ;)
Виж, отвсякъде се вижда, че сте ОК с точките. Ама малко си промени нагласата за "Нямам време", "Жена ми не може да се пречупи да говори". Ако наистина искате да минете интервюто, ще намерите време да учите, и жена ти "ще се пречупи да проговори".
Успех !
Изхарчих много пари по жени. Изхарчих много пари за алкохол. Изхарчих много пари за хазарт. Но изхарчих много пари и за глупости.
Вини Джоунс
Публикувай отговор