Здравословни проблеми за новобранци в Квебек

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Аватар
omara
Мнения: 26
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 4:33 pm
Местоположение: Montreal

Здравословни проблеми за новобранци в Квебек

Мнение от omara »

Тъй като не намирам нещо подобно във форума си позволявам да открия тази нова тема.
Правя предварителна уговорка, че това си е мое мнение и то по-скоро на базата на лични наблюдения, тъй като засега нямам възможност да докажа лабораторно или по някакъв друг начин моите заключения.

КЪМ ВСИЧКИ НОВОПРИСТИГАЩИ В КАНАДА ( В МОЯ СЛУЧАЙ МОНРЕАЛ): ВЕРОЯТНОСТТА ДА ИМАТЕ ЗДРАВОСЛОВНИ ПРОБЛЕМИ ТУК, ОСОБЕНО В ПЪРВИТЕ МЕСЕЦИ ОТ ВАШИЯ ПРЕСТОЙ Е МНОГО ГОЛЯМА !!!

Причините според мен са следните:

1. Рязка смяна на хранителните продукти;
2. Рязка смяна на водата;
3. Рязка смяна на климата;
4. Рязка смяна на местоположението;
5. Стрес и напрежение.

1. За никого не е тайна, че отдавна човешката популация не се храни само с естествени храни, а поглъща голям брой консерванти, анаболи, нитрати и всякакви други гадории. Такова е положението навсякъде по света, освен ако не сте си произвеждали сами храните или пък ако не сте купували специално био-продукти. Проблемът тук е, че много рязко се сменя този състав на храната - в Еропа и в частност България се използват различни химикали като торове за посевите и като стимулатори на растежа на животните, слагат се и различни консерватори в храните в сравнение с Америка и Канада.
Физиологичното противодействие на този негативен ефект според мен може да бъде ако се прави умерена и предпазлива консумация на храни от всякакъв род, придружено от обилно пиене на вода (особено през лятото) - за да може организма по-бързо да се очиства от новите химикали. С времето постепенно и лека-полека да се възстановява нормалната консумация на храна.
Ако в България или откъдето тръгвате сте практикували консумиране на еко-храни, е много важно и тук да продължите да вземате био-храни, макар че особено в началото за повечето новодошли това е финансово непосилно.

2. Монреалската вода е доста мека и ако там откъдето идвате сте свикнали на консумация на вода с по-различен състав (например по-варовита), консумацията на тукашната вода може да доведе до физиологични разтройства във вашия организъм. Противодействие за жалост на това нещо няма, тъй като човек не може да продължи да пие от родната вода при положение, че е толкова далеч от родния дом.

3. Климата тук е по-различен - то е ясно. Но не само студа е проблем. Лятото в Монреал е много влажно, а това прави жегите тук много тежки. Слънцето тук е много силно, най-вероятно поради озонова дупка над Квебек - такова слънце в България човек може да почувства само ако е някъде във високите планини на България - Пирин или Рила. Слънчевите лъчи тук са особено опасни и е добре човек да не излага кожата си пряко на тяхното въздействие, а също е добре да има маркови слънчеви очила, които влизат в употреба и зимата. Ако все пак решите да си правите слънчеви бани или пък решите да си ходите по къс ръкав, изобщо не се жалете за хубав слънчевозащитен крем. Зимата апартаментите се отопляват добре и имат активна аспирация. Тези два фактора обаче водят до изсушаване на въздуха и то до такава степен, че новодошлите може да имат проблеми с кожата и косата, отделно в помещенията се появява доста статично електричество.

4. В миналото е било невъзможно човек да се придвижи толкова бързо за толкова кратко време, не днес вече е. Човек няма корени наистина, но се оказва, че доброто функциониране на човешкия организъм е свързано с физическото местоположение и по-специално с гео-магнитното излъчване на земята. Така че рязката смяна в геомагнитното поле може в някои случаи да разстрои напълно защитните сили на човешкия организъм. В забързания свят днес никой няма да си губи времето да изминава бавно разстоянията, но пък е добре веднъж след като вече сте кацнали тук да не тръгвате веднага в "ръша" и да работите тежка работа - изчакайте и дайте колкото се може повече време на вашия организъм да се адаптира.

5. Колкото и да е спокоен човек, няма как да не се притесни и да не се кахъри за всякакъв род неща, които ако си беше в България нямаше изобщо да му минат през ум. Но трябва да се внимава, мине ли се границата всичко е свързано и рано или късно ще се появи физическо заболяване. Настройте се да бъдете търпеливи и да не се гневите от тукашните порядки и бавно темпо.

И така ако не се справите добре с тия пет гореизброени фактори ви очакват физиологични смущения. За съжаление най-често хората не могат да се справят добре с масираното въздействие на тези фактори и в зависимост от това, кой към какво е най-податлив се появят различни здравословни проблеми. Като че ли най-честите оплаквания са бъбречни кризи и болки в зъбите. Въпреки, че може да сте се преглеждали многократно преди да тръгнете от БГ, изведнъж тук "цъфват" такива неща, за които никога през живота ви в БГ сте нямали проблеми. Изобщо не се учудвайте!
ЗАТОВА ПРЕПОРЪЧВАМ ДА НЕ СЕ СТИСКАТЕ И ОЩЕ ПЪРВИТЕ ДНИ КАТО ДОЙДЕТЕ ДА СИ НАПРАВИТЕ МЕДИЦИНСКА ЗАСТРАХОВКА. Иначе представете си, че ви споходи бъбречна криза (чиято сила на болка е по-голяма от прободна рана с нож или раждане) колко ще се изръсите в болницата, защото е абсурд да изтърпите такова нещо без да ви обслужат в болница.
А за абсурдите на канадското здравеопазване е писано доста и в много други теми, така че направете всичко възможно да намалите до минимум риска, а пък в крайна сметка каквото е писано.
Някой беше казал - кажи ми какво ядеш и какво мислиш, а пък аз ще ти кажа що за човек си. Според мен ако човек внимава с храната и мислите си няма как да има големи ядове през живота си. Лесно и просто, ама за съжаление лесните и прости неща са най-трудни за изпълнение :-).
Обичам родината - Мразя държавата
Аватар
angelheart
Мнения: 247
Регистриран на: Вто Юли 17, 2007 6:02 am
Местоположение: Montréal, Québec

Re: Здравословни проблеми за новобранци в Квебек

Мнение от angelheart »

omara написа: ЗАТОВА ПРЕПОРЪЧВАМ ДА НЕ СЕ СТИСКАТЕ И ОЩЕ ПЪРВИТЕ ДНИ КАТО ДОЙДЕТЕ ДА СИ НАПРАВИТЕ МЕДИЦИНСКА ЗАСТРАХОВКА.
Освен ако не сте си я направили още в България, за далеч по-приемлива сума :yawn:
Най-големите разочарования в живота са победите. От тях няма полза.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Здравословни проблеми за новобранци в Квебек

Мнение от pumpy »

omara написа:Тъй като не намирам нещо подобно във форума си позволявам да открия тази нова тема.
Това е "синдрома на охапаните от канадското куче" :rofl: Не си търсил достатъчно във форума. Ако поровиш малко за канадското куче, ще разбереш как всички новопристигнали са охапани от него в първите няколко седмици/месеци, но после се свиква. Хайде успех с търсенето и със свикването ;)
pavelyankov
Напуснал форума
Мнения: 903
Регистриран на: Пет Авг 14, 2009 8:29 am
Местоположение: varna

Re: Здравословни проблеми за новобранци в Квебек

Мнение от pavelyankov »

УЖАС :o
Изхарчих много пари по жени. Изхарчих много пари за алкохол. Изхарчих много пари за хазарт. Но изхарчих много пари и за глупости.
Вини Джоунс
Аватар
azzura
Мнения: 799
Регистриран на: Нед Май 23, 2010 1:43 am

Re: Здравословни проблеми за новобранци в Квебек

Мнение от azzura »

Е какво толкоз.Аз като сменя градовете ги имам същите поблеми, тъй че няма да е нещо ново :)
http://www.youtube.com/watch?v=3moLkjvhEu0" onclick="window.open(this.href);return false;
pavelyankov
Напуснал форума
Мнения: 903
Регистриран на: Пет Авг 14, 2009 8:29 am
Местоположение: varna

Re: Здравословни проблеми за новобранци в Квебек

Мнение от pavelyankov »

Азурка, явно автора е имал проблеми с адаптация, интеграция, културен шок, носталгия.......но най-вече със себе си ;)
Изхарчих много пари по жени. Изхарчих много пари за алкохол. Изхарчих много пари за хазарт. Но изхарчих много пари и за глупости.
Вини Джоунс
Аватар
martatabs
Модератор
Мнения: 1385
Регистриран на: Вто Мар 02, 2010 5:51 pm
Местоположение: Бургас

Re: Здравословни проблеми за новобранци в Квебек

Мнение от martatabs »

При мен ефекта от смяната на градовете е, че отделителната ми система блокира за 2-3 дни :lol: :rofl:..после компенсирам.
zorbat
Мнения: 242
Регистриран на: Пон Яну 25, 2010 4:30 pm

Re: Здравословни проблеми за новобранци в Квебек

Мнение от zorbat »

angelheart написа:
omara написа: ЗАТОВА ПРЕПОРЪЧВАМ ДА НЕ СЕ СТИСКАТЕ И ОЩЕ ПЪРВИТЕ ДНИ КАТО ДОЙДЕТЕ ДА СИ НАПРАВИТЕ МЕДИЦИНСКА ЗАСТРАХОВКА.
Освен ако не сте си я направили още в България, за далеч по-приемлива сума :yawn:

Вие в България ли сте си правили застраховка? Не е ли трудно после с изплащането в случай на мед. помощ? Ние ще си правим май в Монреал...
DCS Vienne - 09.11.2009
Visas - 19.01.2011
Arrivee au Quebec - 22.03.2011
Аватар
angelheart
Мнения: 247
Регистриран на: Вто Юли 17, 2007 6:02 am
Местоположение: Montréal, Québec

Re: Здравословни проблеми за новобранци в Квебек

Мнение от angelheart »

zorbat написа: Вие в България ли сте си правили застраховка? Не е ли трудно после с изплащането в случай на мед. помощ? Ние ще си правим май в Монреал...
Застраховката си я направихме в България, за всички в семейството, включително и за бебето. Не ни струва много, покритието беше не лошо, а и с изплащането проблеми нямаше. Да, имахме случай да я ползваме :D
Сравнявахме с познати кой колко е платил за застраховка, сключена в България, и тук, в Монреал. При сходни условия цената беше 1:3.
Най-големите разочарования в живота са победите. От тях няма полза.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Здравословни проблеми за новобранци в Квебек

Мнение от miteto »

angelheart написа:Не ни струва много, покритието беше не лошо, а и с изплащането проблеми нямаше. Да, имахме случай да я ползваме :D
Това е супер. Сподели коя е компанията?
Аватар
angelheart
Мнения: 247
Регистриран на: Вто Юли 17, 2007 6:02 am
Местоположение: Montréal, Québec

Re: Здравословни проблеми за новобранци в Квебек

Мнение от angelheart »

miteto написа:
angelheart написа:Не ни струва много, покритието беше не лошо, а и с изплащането проблеми нямаше. Да, имахме случай да я ползваме :D
Това е супер. Сподели коя е компанията?
За нас възрастните застраховката беше при Булстрад, за бебето - Армеец. Все пак ще препоръчам всеки, който ще заминава да провери отново условията, защото за две години може да са настъпили промени :!:
Най-големите разочарования в живота са победите. От тях няма полза.
Аватар
hadministratora
Хабсурден
Мнения: 1669
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 11:48 am
Местоположение: Toronto, ON, Canada

Re: Здравословни проблеми за новобранци в Квебек

Мнение от hadministratora »

omara написа:...Слънцето тук е много силно, най-вероятно поради озонова дупка над Квебек...
Това как точно ти хрумна?! Озоновата дупка е над южния полюс (абе може и над северния да имаше :?: ). Квебек може да има много неща, но озонова дупка си няма.
Може би се бъркаш заради Монреалския Протокол? Този документ е подписан в Монреал, но се отнася за целия свят и няма нищо общо със сътояните на озоновия слой в Квебек.
Joya
Мнения: 474
Регистриран на: Чет Апр 20, 2006 3:49 am

Re: Здравословни проблеми за новобранци в Квебек

Мнение от Joya »

Да и на мен ми се видя странно, това с озоновата дупка, аз мислех че е някъде над Австралия, не над Квебек .
Иначе много полезно четиво :)
"Повечето истински провали се дължат на ограничения, които хората си поставят сами, в собствените си умове." Н.Х.
dimatrif
Мнения: 154
Регистриран на: Сря Юни 18, 2008 9:10 am

Re: Здравословни проблеми за новобранци в Квебек

Мнение от dimatrif »

http://www.epa.gov/ozone/science/myths/glob_dep.html" В последното изречение има линк с графики за Канада.
Аватар
omara
Мнения: 26
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 4:33 pm
Местоположение: Montreal

Re: Здравословни проблеми за новобранци в Квебек

Мнение от omara »

hadministratora написа:
omara написа:...Слънцето тук е много силно, най-вероятно поради озонова дупка над Квебек...
Това как точно ти хрумна?! Озоновата дупка е над южния полюс (абе може и над северния да имаше :?: ). Квебек може да има много неща, но озонова дупка си няма.
Може би се бъркаш заради Монреалския Протокол? Този документ е подписан в Монреал, но се отнася за целия свят и няма нищо общо със сътояните на озоновия слой в Квебек.
Не протокола имам предвид. Просто такова такова съчетание силно слънце и същевременно не много високи температури ми даде тая аналогия за озоновата дупка, която дай боже наистина да е невярна. Но тук по-скоро аз искам да подчертая състоянието, а не причините за това състояние. А именно - в България силното слънце винаги означава и горещ ден в права пропорция. А тук няма такава закономерност - слънцето е силно, температурите са по-ниски и си казваш "Хладно е", а вечер когато се прибереш с почуда установяваш, че си се зачервил като че ли си бил на "Златни пясъци" например.
blaster написа:Азурка, явно автора е имал проблеми с адаптация, интеграция, културен шок, носталгия.......но най-вече със себе си
blaster, всеки да си мисли каквото иска и да преценява написаното от мен както иска, аз още отначало направих уговорка, че това са мои изводи, но това все пак не означава, че всичко това е преживяно само и изключително от мен, за да се правят такива обобщения за моята скромна особа. Както и да е, живота ще покаже кой е прав и кой крив.
Обичам родината - Мразя държавата
Публикувай отговор