КОЛЕГИ, МОЛЯ ЗА СЪВЕТ

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
dunski
Мнения: 21
Регистриран на: Сря Фев 23, 2011 8:57 am

КОЛЕГИ, МОЛЯ ЗА СЪВЕТ

Мнение от dunski »

Уважаеми колеги,
Тука от два дена чета във форума. Четох и в сайта на cic, но в главата ми е пак една каша и отново се появи дилемата Квебек или Федералната програма. Знам, че този въпрос много е обсъждан, но все пак Ви моля да не посъветвате спрямо моя случай и също така ще Ви бъда изключително благодарен да ми отговорите и на въпросите които все още не са ми ясни.
По принцип се бях насочил към Федералната програма, но вече незнам. Сега ограничението, както знаете е до 1000 човека от специалност. Аз имам малко повече от 2 години опит, като търговски представител, което горе долу се вписва в тяхната - Professional Occupations in Business Services to Management (NOC 1122-A), въпреки, че не фигурира в длъжностите. За съжеление бройката за тази професия е запълнена и трябва да чакам до юли месец за да си пусна документите, когато най-вероятно ще го направят и всички останали, които чакат в момента.
Иначе знам френски на средно ниво. Завършил съм математическа гимназия с профил с френски, отделно 6 ниво /от 12 общо/ във френския институт в София, бил съм и на студенстска бригада във Франция. Незнам дали с това ще ми признаят френския за Квебек?
Изкарал съм и IELTS с 5.5, имам и диплома от ИЧС - Upper Intermidiate по английски, учил съм го в гимназията, университета, бил съм и на бригада в САЩ.
По федералната програма събирам точките с една повече от минимума. За Квебек незнам. Според Вас къде имам повече шансове, при положение, че съм несемеен? Знам, че за Квебек търсят повече семейства. А и не незнам дали ще ми признаят този опит. Знаете ли дали мога да кандидатствам и по двете програми, ако на едната не ме одобрят на другата?
Аватар
martatabs
Модератор
Мнения: 1385
Регистриран на: Вто Мар 02, 2010 5:51 pm
Местоположение: Бургас

Re: КОЛЕГИ, МОЛЯ ЗА СЪВЕТ

Мнение от martatabs »

dunski написа: Знаете ли дали мога да кандидатствам и по двете програми, ако на едната не ме одобрят на другата?
Избери си една.
dunski написа:наче знам френски на средно ниво. Завършил съм математическа гимназия с профил с френски, отделно 6 ниво /от 12 общо/ във френския институт в София, бил съм и на студенстска бригада във Франция. Незнам дали с това ще ми признаят френския за Квебек?
Не,няма да ти признаят френския! Но, за теб може да е плюс стига да докажеш стажа си във Франция. Може да ти поискат изпит TCFQ, но ако подадеш за френската част.
Направи първо един тест от тази страница, за да придобиеш някаква представа за шансовете си....не че теста на 100% е верен, но все пак. http://www.form.services.micc.gouv.qc.c ... ageCode=fr" , това което си написал говори че се справяш с френския. Направи си теста и реши.

http://www.immigration-quebec.gouv.qc.c ... mation.pdf" , от тук можеш да видиш коя БГ(лявата колонка) специалност отговаря на Провинция. Квебек.

Сайта с търсените професии в Квебек http://imt.emploiquebec.net/mtg/inter/n ... 204&tri=02"
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11764
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: КОЛЕГИ, МОЛЯ ЗА СЪВЕТ

Мнение от optics »

Щом не ти достигат точки - Кебек.
Кебек на това разчита и имигрантите на това разчитат.
Симбиоза.
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
Аватар
martatabs
Модератор
Мнения: 1385
Регистриран на: Вто Мар 02, 2010 5:51 pm
Местоположение: Бургас

Re: КОЛЕГИ, МОЛЯ ЗА СЪВЕТ

Мнение от martatabs »

optics написа:Щом не ти достигат точки - Кебек.
Кебек на това разчита и имигрантите на това разчитат.
Симбиоза.
Да, а и няма квоти за професиите. Професията или е търсена, или не е търсена.
dunski
Мнения: 21
Регистриран на: Сря Фев 23, 2011 8:57 am

Re: КОЛЕГИ, МОЛЯ ЗА СЪВЕТ

Мнение от dunski »

Мартине, това означава ли, че френския няма да ми го признаят по федералната програма, а за Квебек може? Освен ако от Квебек не ми поискат този - TCFQ, което по твоите думи не е задължително. Опита си във Франция мога да го докажа с фиш от заплатите, които съм получавал.
По федералната програма си смятах точки и за френския. Това означава ли според теб, че за него няма да получа никакви точки?

Благодаря предварително!
Аватар
martatabs
Модератор
Мнения: 1385
Регистриран на: Вто Мар 02, 2010 5:51 pm
Местоположение: Бургас

Re: КОЛЕГИ, МОЛЯ ЗА СЪВЕТ

Мнение от martatabs »

Значи, за федералната част се държи изпита (IELTS), който май е задължителен. За френската част изпита е съвсем различен ( TCFQ).
Помисли малко...кандидатстваш по федералната част, където се говори само английски език. Смяташ ли, че ще ти признаят френския,а?
Колкото до Квебек ти казах, че може да те накарат да направиш тест TCFQ. Друг вариант за доказване няма.
dunski написа:Опита си във Франция мога да го докажа с фиш от заплатите, които съм получавал.
Няма да стане, хората искат официален документ, сиреч договор.
dunski написа:По федералната програма си смятах точки и за френския. Това означава ли според теб, че за него няма да получа никакви точки?

За федералната нямам наблюдение. Но, Квебек ти дават точки за английския.
Аватар
azzura
Мнения: 799
Регистриран на: Нед Май 23, 2010 1:43 am

Re: КОЛЕГИ, МОЛЯ ЗА СЪВЕТ

Мнение от azzura »

По федералната дават точки и за двата езика, но трябва да имаш иелтс или тсф, или и двете
http://www.youtube.com/watch?v=3moLkjvhEu0" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
mufc
Мнения: 1322
Регистриран на: Пон Яну 05, 2009 3:56 pm
Местоположение: Stretford End

Re: КОЛЕГИ, МОЛЯ ЗА СЪВЕТ

Мнение от mufc »

:D
Последно промяна от mufc на Сря Май 18, 2011 5:40 pm, променено общо 1 път.
dunski
Мнения: 21
Регистриран на: Сря Фев 23, 2011 8:57 am

Re: КОЛЕГИ, МОЛЯ ЗА СЪВЕТ

Мнение от dunski »

Това означава, че френския най-вероятно няма да ми го признаят и няма да мога да събера точките по федералната. Това означава, че трябва да се явявам на изпит по френски или да изкарам над 6.5 на IELTS, което към момента няма как да се случи. :?:

Изпита по френски за Квебек ще е значително по лесен от този за Федералната, защото няма писане и четене, както TEF. Май ще завивам към Квебек!!! :?:

За професията нямам гаранция, но ако в препоръката се напише, че съм извършвал задълженията описани от федералните мисля, че имам шансове.

Мисля, че и фиша е официален документ, там пише и адреса на предпиятието което съм работил. :!:
Аватар
martatabs
Модератор
Мнения: 1385
Регистриран на: Вто Мар 02, 2010 5:51 pm
Местоположение: Бургас

Re: КОЛЕГИ, МОЛЯ ЗА СЪВЕТ

Мнение от martatabs »

dunski написа:Мисля, че и фиша е официален документ, там пише и адреса на предпиятието което съм работил. :!:
Не разчитай на това. Свържи се с работодателите ти или агенцията, чрез която си заминал във Франция. Не подписвате ли някакъв документ преди заминаване, а?
dunski написа:За професията нямам гаранция, но ако в препоръката се напише, че съм извършвал задълженията описани от федералните мисля, че имам шансове.
При условие, че си решил да продължиш по квебекската процедура, всичко свързано с федералната такава го забрави.
Само за протокола: Квебек е единствената канадска провинция, която има собствена политика и критерии относно емигрантите - точки, такси за кандидатстване, образование, професии, работа, и т.нат.
Разгледай официалния сайт на провинция Квебек, там ще намериш отговори на повечето ти въпроси
Arwen
Мнения: 25
Регистриран на: Съб Юни 19, 2004 12:04 am
Местоположение: Mtl

Re: КОЛЕГИ, МОЛЯ ЗА СЪВЕТ

Мнение от Arwen »

Според мен пробвай по квебекската процедура. Направи и теста, който ти посочи martatabs, може да ти даде относителен ориентир дали покриваш критериите:

http://www.form.services.micc.gouv.qc.c ... ageCode=fr
dunski
Мнения: 21
Регистриран на: Сря Фев 23, 2011 8:57 am

Re: КОЛЕГИ, МОЛЯ ЗА СЪВЕТ

Мнение от dunski »

Благодаря много,

Според Вас дали ще ми искат със сигурност този сертификат TCFQ, при положение, че имам над 900 часа френски в гимназията и 5 и 6 ниво във френския институт. Дори и опита във Франция да не ми го признаят това няма ли да бъде достатъчно според Вас. Питам защото това ще ме забави допълнително, а останалите документи мога да ги набавя?

Благодаря предварително
Аватар
mufc
Мнения: 1322
Регистриран на: Пон Яну 05, 2009 3:56 pm
Местоположение: Stretford End

Re: КОЛЕГИ, МОЛЯ ЗА СЪВЕТ

Мнение от mufc »

:D
Последно промяна от mufc на Сря Май 18, 2011 5:41 pm, променено общо 1 път.
Аватар
martatabs
Модератор
Мнения: 1385
Регистриран на: Вто Мар 02, 2010 5:51 pm
Местоположение: Бургас

Re: КОЛЕГИ, МОЛЯ ЗА СЪВЕТ

Мнение от martatabs »

dunski написа:Благодаря много,
Според Вас дали ще ми искат със сигурност този сертификат TCFQ, при положение, че имам над 900 часа френски в гимназията и 5 и 6 ниво във френския институт. Дори и опита във Франция да не ми го признаят това няма ли да бъде достатъчно според Вас. Питам защото това ще ме забави допълнително, а останалите документи мога да ги набавя?
Те като точки може и да ти го признаят, ама ще трябва някак си да ги убедиш в това. Вариант е на самото интервю пред изпитващия да докажеш степента на знанията ти по френски. Никой не може да ти каже дали ще държиш или няма да държиш изпит. От посолството най-добре знаят на кого да поискат изпит. Най-често си иска изпит на кандидати, които отговарят на всички условия обаче не им достигат няколко точки за директен сертификат. Но, има случай когато такива кандидати са ходили пак на интервю.
Сертификата е това нещо, което го получаваш след успешно интервю.
Но, бъди готов за всичко...залягай над френския, винаги има какво още да научиш.
dunski
Мнения: 21
Регистриран на: Сря Фев 23, 2011 8:57 am

Re: КОЛЕГИ, МОЛЯ ЗА СЪВЕТ

Мнение от dunski »

Прав си, и без друго най-малкото трябва да си го припомня за да съм подготвен и за евентуално интервю. Така че сигорно ще запиша курс и изпит.
А как мислите дали мога да си пусна документите без този сертификат, а после да го добавя към кандидатурата. Защото разбрах, че резултата се бави два месеца, а останалите документи мога да ги пусна още сега. И къде в кандидатурата си трябва да отбележа датата, на която ще се явявам на изпит или съм се явил и чакам резултат?

Благодаря!
Публикувай отговор