Средната учителска заплата е около 710 лева

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Публикувай отговор
Аватар
azzura
Мнения: 799
Регистриран на: Нед Май 23, 2010 1:43 am

Re: Средната учителска заплата е около 710 лева

Мнение от azzura »

jovani написа:
azzura написа:Тук ключовата дума е ''някои'' дори не повечето.И защо само програмисти?Или учители?Има толкова други професии, където ти съдират гъза от бачкане обаче вземаш смешна заплата.И тука говориш за СРЕДНА заплата, не за минимална за бранша, което значи , че някои вземат 500 други 1000, но това е бруто.Като махнеш удръжките какво се получава? Едно голямо нищо.Минималната заплата в момента е 122,71 евро.
Като дойдеш в Канада, ще се увериш, че така е навсякъде по света.

И като откриеш истината може и да се мотивираш да си подобриш положението - изкачвайки се в йерархията, работейки за собствена фирма, че защо не и експлоатирайки нови имигранти в едно по-далечно бъдеще? Няма как да ти "съдират гъза от бачкане", ако си напуснеш работата - а ако си много печена защо не се опиташ да конкурираш боса си (както е направил един друг "играч" от един разказ на съфорумник http://www.bgcanada.com/pforum/viewtopi ... 42#p453842 - успехът за едни е нещастие за други).

Аз лично познавам една полякиня - дипломиран кинезотерапевт, на която и разказаха играта, докато се сертифицира в Канада за 5-6 години, през което време работеше за 10-12 долара на час парт тайм на 2 места в старчески домове и редовно не и подновяваха договорите - беше в постоянен стрес и живееше в стая под наем. Като си плати данъците (удръжките), транспорта и наема и оставаха 400-500 долара на месец. В момента е по-добре - работи като здравен консултант за известна застрахователна компания, но аз лично не бих издържал, ако бях на нейно място. Добре че сме приятелите, да си помагаме :)
Да конкурирам боса си викаш... да зема да стана дилър на 3 марки автомобили значи... :rofl:
Не знам дали си много млад или .... много наивен
http://www.youtube.com/watch?v=3moLkjvhEu0" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
Sneji
Най-любезен форумец
Най-любезен форумец
Мнения: 1356
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 3:35 pm
Местоположение: Toronto

Re: Средната учителска заплата е около 710 лева

Мнение от Sneji »

myhata II написа:Е Митьо не е от тия хора той направо от самолета е почнал по специалността си и затова вижда нещата под различен ъгъл
Аз да ви кажа до сега не срещнах човек дошъл в Канада и да е почнал работа от раз по специалността !!
Е, вече ще знаеш, че има и такива! И Митето е един от тях. Той е един от 3-мата ми близки приятели, които няколко дни след пристигането, започна работа по специалността си.
Изображение
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Средната учителска заплата е около 710 лева

Мнение от jovani »

azzura написа:
jovani написа:
azzura написа:Тук ключовата дума е ''някои'' дори не повечето.И защо само програмисти?Или учители?Има толкова други професии, където ти съдират гъза от бачкане обаче вземаш смешна заплата.И тука говориш за СРЕДНА заплата, не за минимална за бранша, което значи , че някои вземат 500 други 1000, но това е бруто.Като махнеш удръжките какво се получава? Едно голямо нищо.Минималната заплата в момента е 122,71 евро.
Като дойдеш в Канада, ще се увериш, че така е навсякъде по света.

И като откриеш истината може и да се мотивираш да си подобриш положението - изкачвайки се в йерархията, работейки за собствена фирма, че защо не и експлоатирайки нови имигранти в едно по-далечно бъдеще? Няма как да ти "съдират гъза от бачкане", ако си напуснеш работата - а ако си много печена защо не се опиташ да конкурираш боса си (както е направил един друг "играч" от един разказ на съфорумник http://www.bgcanada.com/pforum/viewtopi ... 42#p453842 - успехът за едни е нещастие за други).

Аз лично познавам една полякиня - дипломиран кинезотерапевт, на която и разказаха играта, докато се сертифицира в Канада за 5-6 години, през което време работеше за 10-12 долара на час парт тайм на 2 места в старчески домове и редовно не и подновяваха договорите - беше в постоянен стрес и живееше в стая под наем. Като си плати данъците (удръжките), транспорта и наема и оставаха 400-500 долара на месец. В момента е по-добре - работи като здравен консултант за известна застрахователна компания, но аз лично не бих издържал, ако бях на нейно място. Добре че сме приятелите, да си помагаме :)
Да конкурирам боса си викаш... да зема да стана дилър на 3 марки автомобили значи... :rofl:
Не знам дали си много млад или .... много наивен
Не знаех, че с това се занимаваш, но ако е така:
- Ти си много наясно с пазара на автомобили, трендовете, конкуренцията, финансирането, импорта, сервиза и това те прави уникален професионалист? (ако това е вярно не би ли могла да си докараш по-висока заплата в същата или друга фирма?)
- Всички ли марки автомобили (или каквато и да е друга техника) са предварително резервирани? В момента има няколко нови китайски марки, които могат успешно да конкурират турските Рено или унгарските Опел по цена и "качество".
- Босът ти риселър ли е или оторизиран представител? Ако е риселър (дилър) какво ти пречи на теб да си отвориш нов офис (не че те съветвам да го правиш, защото не познавам пазара във Бургас в момента)?
- Твоята съдба е да продаваш автомобили и не би могла да правиш нещо друго?
- Решила си, че като дойдеш в Канада ще си решиш проблемите - например ще станеш дилър на марка, за която тук не са чували (и ще се справиш със всички регулейшъни по вноса на автомобили в една страна-производител)? Или ще отвориш дилършип на известна марка и ще конкурираш дилъри със сто годишна история и добре изградени връзки с клиентите и производителите?

Не искам да звуча песимистично - напълно възможно е да си намериш ново амплоа в Канада и да си щастлива тук, дори и да нямаш изградена стратегия какво точно ще преследваш. Но вероятно няма да стане бързо.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
cocose
Има 1 предупр. за БАН
Мнения: 1054
Регистриран на: Чет Авг 27, 2009 9:58 am

Re: Средната учителска заплата е около 710 лева

Мнение от cocose »

jovani написа:
cocose написа:30к евро = 60к лева = 5к месечна заплата.......
През целият ми съзнателен живот не съм видял един средно статистически ДОБЪР програмист да взима толкова 8)
Разбира се, разни педалчета и връзкарчета взимаха и по 10к на месец, но те са толкова програмисти колко и морското свинче е свинче.....или пък е морско :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
Е ти си най-добрият и най-умният, и всичко ти е ясно. Аз познавам човек, който плаща 5К евро на най-добрите си програмисти на месец, сестра ми изкарва над 2.5К евро брутно на месец, отделно данъците са символични, а осигуровките са с таван около 600 лева на месец.
Защо е така аз не знам, но сигурно има някаква причина някои да взимат повече от други, в Канада също е така - и тук явно педалчетата и връзкарчетата са на далавера, че даже и комунистите - например моя милост. Е, не ви ли писна от тези комунисти - все да ви взимат парите под носа.

Освен това положението в България не ще да е толкова лошо, колкото се опитвате да го изкарате, щом дори ти си свидетел, че някои изкарват 10К на месец че и нагоре. Тези някои съответно като си ги похарчат тези пари те ще идат в джобовете на други и така - в същност истината е в оборота, не в това кой колко изкарва - повече оборот = повече производство и консумация на стоки и услуги. Което е и целта на играта, наречена "висок стандарт".
Пич, кажи ми фирмата (предполагам че става дума за София разбира се) и веднага ще те оборя с факти до торонто и обратно :)
То така на "приятела на брадчеда бил чел в фейсбука поста на на някакъв афганистанец....................нали знаеш докъде може да се стигне :)
Жалко.......няма да получа отговор.......
Оооооо като стана дума за слухове, ей току що на шефа ми жена му му пусна, та раздаде 44к бонусчета, необлагаеми, плюс екскурзия до луната (когато и ако стане :lol: ), а за най-послушните даже и е осигурил и обратен билет :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Средната учителска заплата е около 710 лева

Мнение от jovani »

cocose написа:Пич, кажи ми фирмата (предполагам че става дума за София разбира се) и веднага ще те оборя с факти до торонто и обратно :)
То така на "приятела на брадчеда бил чел в фейсбука поста на на някакъв афганистанец....................нали знаеш докъде може да се стигне :)
"Фирмата", в която работи сестра ми съм я упоменавал в предишни мнения.
Имам няколко различни приятели с независими софтуерни компании, които имена няма да споменавам, защото си е тяхна работа какво и как го правят.
Аз съм единственият във форума, който си е дал адреса, лайсънс плейтовете на колите, написал съм какво и за кого съм работил, за разлика от множеството анонимковци - предполагам ще искаш да ми видиш и долните гащи, но се надявам да запазя поне малко конфиденциалност, поне по отношение на бизнеса на трети лица.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
azzura
Мнения: 799
Регистриран на: Нед Май 23, 2010 1:43 am

Re: Средната учителска заплата е около 710 лева

Мнение от azzura »

Не съм продавала автомобили, но знаех в цифри кое колко и т.н. ако ме разбираш.А за да си оторизиран дилър си има изисквания.Всичко опира до финанси пък и не само.битрябвало да ти е ясно , че в период на криза , никой не купува нов автомобил, освен ако не е голяма фирма или няма кеш под дюшека.Трябва да си наясно с пазара за да се захванеш с нещо, каквото и да е то.Тъй че частния бизнес не е само въпрос на желание.
http://www.youtube.com/watch?v=3moLkjvhEu0" onclick="window.open(this.href);return false;
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Средната учителска заплата е около 710 лева

Мнение от Omega3 »

Джовани, ти около теб разумни хора нямаш ли? ако не си запозната, ще те светна, че е доста неразумна постьпка да си даваш личните данни на непознати. Гледай да не се изпуснеш с този факт пред някоя банка или кредитна компания, защото ще се паникират яко и ако някой ден контестираш някой заем или изчезнали пари от кредитни карти, ще ти ги вьрнат на кукуво лято.

На такава постьпка в Канада и казват небрежност. В Бьлгария използваните термени са бая по груби, но и по близки до реалността.
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Средната учителска заплата е около 710 лева

Мнение от jovani »

Omega3 написа:Джовани, ти около теб разумни хора нямаш ли? ако не си запозната, ще те светна, че е доста неразумна постьпка да си даваш личните данни на непознати. Гледай да не се изпуснеш с този факт пред някоя банка или кредитна компания, защото ще се паникират яко и ако някой ден контестираш някой заем или изчезнали пари от кредитни карти, ще ти ги вьрнат на кукуво лято.

На такава постьпка в Канада и казват небрежност. В Бьлгария използваните термени са бая по груби, но и по близки до реалността.
Е, не съм си дал СИН номера, датата на раждане, банковите сметки и номерата на шофьорската книжка, разбира се :)
Данните, които съм предоставил са видни за всеки потенциален съсед/колега/познат/случаен минувач.
Освен това съм от мъжки пол, което показва, че все пак не съм предоставил цялата налична информация за себе си :)
Или че съм я представил само пред когото трябва - за други тя остава "скрита".
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Средната учителска заплата е около 710 лева

Мнение от Omega3 »

Упс, сори, понеже спонема, цитирам : ''предполагам ще искаш да ми видиш и долните гащи'' не знам защо този тип изказване го асоцирам с женският пол. Стереотип, ще се поправя за в бьдеще.
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Средната учителска заплата е около 710 лева

Мнение от jovani »

azzura написа:Не съм продавала автомобили, но знаех в цифри кое колко и т.н. ако ме разбираш.А за да си оторизиран дилър си има изисквания.Всичко опира до финанси пък и не само.битрябвало да ти е ясно , че в период на криза , никой не купува нов автомобил, освен ако не е голяма фирма или няма кеш под дюшека.Трябва да си наясно с пазара за да се захванеш с нещо, каквото и да е то.Тъй че частния бизнес не е само въпрос на желание.
Може би именно това е причината заради която някои хора имат по-големи доходи от други - поели са финансов и правен риск; натрупали са кеш или са ипотекирали лична собственост (отново риск); познават сравнително добре пазара, за да се захванат с подобна дейност; имат необходимият опит да оцелеят по време на криза, дори и след драстично спадане на продажбите; познават много други неща например, че автомобил може да се продаде на лизинг, а не само с "кеш под дюшека" и имат съответните връзки с други фирми, които осигуряват подобен лизинг и т.н.

Вероятно заплатата ти отговаря на знанията и уменията, които имаш и вероятно не си даваш зор да научиш повече за бизнеса, с което да си по-полезна на собственика и съответно да имаш мотив с който да договорите по-добри условия на заплащане. Много е възможно в Канада да се наложи да положиш повечко усилия, за да си върнеш поне стандарта на живот, който си имала в България. Може на теб да ти изглежда, че работиш много, пушейки и правейки си почивки на кафе с колежките, но да се окаже, че в същност за това, което си работила са ти плащали много добре, спрямо това, което биха очаквали от теб в Канада.

Не искам да съм груб, само правя няколко предположения за възможните причини за финансовото ти състояние и е напълно възможно да не съм прав или да не съм разбрал нещо от написаното от теб достатъчно добре.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Средната учителска заплата е около 710 лева

Мнение от jovani »

Omega3 написа:Упс, сори, понеже спонема, цитирам : ''предполагам ще искаш да ми видиш и долните гащи'' не знам защо този тип изказване го асоцирам с женският пол. Стереотип, ще се поправя за в бьдеще.
Няма нищо - "произвеждал" съм подобни ефекти и у други хора...
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
cocose
Има 1 предупр. за БАН
Мнения: 1054
Регистриран на: Чет Авг 27, 2009 9:58 am

Re: Средната учителска заплата е около 710 лева

Мнение от cocose »

jovani написа:
cocose написа:Пич, кажи ми фирмата (предполагам че става дума за София разбира се) и веднага ще те оборя с факти до торонто и обратно :)
То така на "приятела на брадчеда бил чел в фейсбука поста на на някакъв афганистанец....................нали знаеш докъде може да се стигне :)
"Фирмата", в която работи сестра ми съм я упоменавал в предишни мнения.
Имам няколко различни приятели с независими софтуерни компании, които имена няма да споменавам, защото си е тяхна работа какво и как го правят.
Аз съм единственият във форума, който си е дал адреса, лайсънс плейтовете на колите, написал съм какво и за кого съм работил, за разлика от множеството анонимковци - предполагам ще искаш да ми видиш и долните гащи, но се надявам да запазя поне малко конфиденциалност, поне по отношение на бизнеса на трети лица.
А да, забравих да спомена че превозвача до луната ще бъде споменат в една бъдеща тема, където ще спомена че съм го бил споменал в една минала тема :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
Това моето момче, ще го нарека в твоя чест вместо със "хиперлинк" като: ДЖОВАНИЛИНК :rock:
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Средната учителска заплата е около 710 лева

Мнение от roumensp »

cocose написа:
jovani написа:
cocose написа:Пич, кажи ми фирмата (предполагам че става дума за София разбира се) и веднага ще те оборя с факти до торонто и обратно :)
То така на "приятела на брадчеда бил чел в фейсбука поста на на някакъв афганистанец....................нали знаеш докъде може да се стигне :)
"Фирмата", в която работи сестра ми съм я упоменавал в предишни мнения.
Имам няколко различни приятели с независими софтуерни компании, които имена няма да споменавам, защото си е тяхна работа какво и как го правят.
Аз съм единственият във форума, който си е дал адреса, лайсънс плейтовете на колите, написал съм какво и за кого съм работил, за разлика от множеството анонимковци - предполагам ще искаш да ми видиш и долните гащи, но се надявам да запазя поне малко конфиденциалност, поне по отношение на бизнеса на трети лица.
А да, забравих да спомена че превозвача до луната ще бъде споменат в една бъдеща тема, където ще спомена че съм го бил споменал в една минала тема :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
Това моето момче, ще го нарека в твоя чест вместо със "хиперлинк" като: ДЖОВАНИЛИНК :rock:
Беше споменавал, че е SAP. Може и да казва истината, Rila Solutions даваха подобни пари на някои хора (малък %, разбира се) още през 2000 година, после май западнаха. Но това са изключения, не стандартни заплатни, и не е коректно да се дават като примери. Трябва да се гледат средните, не min. или max.
И аз познавам един-двама "милионери" (по БГ стандартите) в България, но от това не следва изводът, че всички българи са милионери.
И в края на краищата, въобще не е необходимо да си милионер, за да си щастлив. За повечето хора е напълно достатъчно да имат просто "нормален живот", нещо не чак толкова лесно-постижимо в България.
cocose
Има 1 предупр. за БАН
Мнения: 1054
Регистриран на: Чет Авг 27, 2009 9:58 am

Re: Средната учителска заплата е около 710 лева

Мнение от cocose »

Ставам банален, ама САП програмист е същото като морското свинче :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
Аватар
azzura
Мнения: 799
Регистриран на: Нед Май 23, 2010 1:43 am

Re: Средната учителска заплата е около 710 лева

Мнение от azzura »

jovani написа:
azzura написа:Не съм продавала автомобили, но знаех в цифри кое колко и т.н. ако ме разбираш.А за да си оторизиран дилър си има изисквания.Всичко опира до финанси пък и не само.битрябвало да ти е ясно , че в период на криза , никой не купува нов автомобил, освен ако не е голяма фирма или няма кеш под дюшека.Трябва да си наясно с пазара за да се захванеш с нещо, каквото и да е то.Тъй че частния бизнес не е само въпрос на желание.
Може би именно това е причината заради която някои хора имат по-големи доходи от други - поели са финансов и правен риск; натрупали са кеш или са ипотекирали лична собственост (отново риск); познават сравнително добре пазара, за да се захванат с подобна дейност; имат необходимият опит да оцелеят по време на криза, дори и след драстично спадане на продажбите; познават много други неща например, че автомобил може да се продаде на лизинг, а не само с "кеш под дюшека" и имат съответните връзки с други фирми, които осигуряват подобен лизинг и т.н.

Вероятно заплатата ти отговаря на знанията и уменията, които имаш и вероятно не си даваш зор да научиш повече за бизнеса, с което да си по-полезна на собственика и съответно да имаш мотив с който да договорите по-добри условия на заплащане. Много е възможно в Канада да се наложи да положиш повечко усилия, за да си върнеш поне стандарта на живот, който си имала в България. Може на теб да ти изглежда, че работиш много, пушейки и правейки си почивки на кафе с колежките, но да се окаже, че в същност за това, което си работила са ти плащали много добре, спрямо това, което биха очаквали от теб в Канада.

Не искам да съм груб, само правя няколко предположения за възможните причини за финансовото ти състояние и е напълно възможно да не съм прав или да не съм разбрал нещо от написаното от теб достатъчно добре.

Ха, наистина ли може и на лизинг :rofl: виж ти! ! Нямам за цел да давам пълен отчет на многознайковци.Още по-малко пък ти познаваш явно естеството на работа и уменията ми.А това за кафето и цигарите просто ще го оставя без коментар щото е толкова изтъркано, че повече няма накъде.Адски ми е писнало от подобни клишета.
http://www.youtube.com/watch?v=3moLkjvhEu0" onclick="window.open(this.href);return false;
Публикувай отговор