Подаване на документи за канадски паспорт- въпрос

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
AniK
Мнения: 436
Регистриран на: Нед Окт 24, 2004 3:08 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Подаване на документи за канадски паспорт- въпрос

Мнение от AniK »

Здравейте. Предстои ми подаване на документи за канадски паспорт, но имам въпрос относно фамилията ми. Имам сключен брак след пристигането ми в Канада като перманент резидент по тази причина всичките ми канадски документи са с фамилията ми по баща. При сключването на брака ми(което се състоя в БГ) си смених фамилията, взимайки фамилията на съпруга ми. След това се опитах да си сменя тукашните документи, но ми казаха че в Квебек е невъзможно, понеже не приемат брака за достатъчна причина да си смениш фамилията. В молбата за канадско гражданство писах че искам на паспорта ми да бъде новата ми фамилия и пратих копие от брачното свидетелство, но въпреки това продължиха да ме водят със старата ми фамилия, както и на сертификата за гражданство. Видях във формуляра за канадски паспорт, че мога да изискам друга фамилия, в случай на брак ако съм взела фамилията на съпруга ми и мислех да го направя. Но днес звъннах на паспортна служба и там ми казаха че за Квебек е невъзможно понеже няма как да си сменя друг официален документ на тази фамилия. В смисъл, за да си смена шофьорската книжка трябва да сменя картата Малади, която пък в Квебек за жените е винаги с майчината фамилия. Т.е. документите са навързани и такава смяна може да стане само пред съдия, но след като говорих със съдебната палата ми обясниха че това е загубена кауза. В 99% ще ми откажат тази смяна и яе ми останат само разходите по делото. Та въпроса ми е някой сменял ли си е фамилията в официалните документи след сключване на брак? Има ли изобщо смисъл да изисквам тази смяна във формуляра, която по-скоро може да наложи забавяне на паспорта поради изискване на още доказателства за това име, каквито аз нямам, освен БГ документи или е по-обре да си пиша старата фамилия и квото е такова? И в този случай, както и с перманент резидент картата ми, когато си ползвам БГ паспорт съм с една фамилия, както и на самолетния ми билет, а при влизането в Канада -канадския ми документ е с друга фамилия и винаги трябва да си нося брачното свидетелство като обяснение за имената ако се налага. Мерси
Аватар
Дякон Игнатий
Мнения: 1520
Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 4:47 am
Местоположение: DIX30,QC,CANADA

Re: Подаване на документи за канадски паспорт- въпрос

Мнение от Дякон Игнатий »

Извади си от "ЕСГРАОН" май се зовеше институцията сертификат за идентичност на имената , преведи го на език по желание , легализирай го и мисля, че ще се решaт повече от проблемите.
НАПРАВИ НЕЩО ЗА РОДИНАТА-ЕМИГРИРАЙ
AniK
Мнения: 436
Регистриран на: Нед Окт 24, 2004 3:08 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Подаване на документи за канадски паспорт- въпрос

Мнение от AniK »

мерси за отговора, но тази от паспортна служба каза че в Квебек няма как да се сменят документите, понеже е невъзможно да сменя нито името си на картата малади, понеье за всички жени в Квебек картата малади е майчината фамилия, нито книжката ми и тъй като за смяна на книжката искат карта малади и още 1 официален документ, като всички са ми на старата фамилия по горе-изброените причини просот няма как да стане. Цялата история е тъпа, не виждам как е възможно те да определят аз каква фамилия да имам,защо така ограничават хората, не знам просто е безумие.
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Подаване на документи за канадски паспорт- въпрос

Мнение от IRA »

Не е безумие. Смяната на фамилията за щяло и нещяло води до разходи на администрацията. Става много сложно да се следи кой кой е . Пестят пари и бумащина.
Безумно е да си сменищ фамилията само защото си се омъжила.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
AniK
Мнения: 436
Регистриран на: Нед Окт 24, 2004 3:08 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Подаване на документи за канадски паспорт- въпрос

Мнение от AniK »

Не съм съгласна с теб, Ира, но това си е въпрос на личен избор и не мисля че някой трябва да ми казва каква фамилия да ползвам. Относно бумащината на администрацията, винаги могат да сложат такса, която да им покрие разходите, както навсякъде другаде по света правят, но това е друга тема на разговор. След като навсякъде другаде по света, а да не казвам че и във всяка друга провинция на Канада, всеки може да си смени документите при смяна на фамилията, не мисля че е проблем и тук да бъде така. Квебек не е с нещо по-важна от останалите провинций. И не мисля че брака е щяло и нещяло. Все пак не се жениш всеки ден.
Странджата
Мнения: 3606
Регистриран на: Вто Дек 12, 2006 10:00 pm
Местоположение: Хъшия

Re: Подаване на документи за канадски паспорт- въпрос

Мнение от Странджата »

Ами Ани,те тука затова се чомосват и блйондосват на всяко второ изречение!Единственят който е произнесъл,, моята съпруга,, е един съсед,това за повече от 6г за пръв и единствен път съм чул!Е някои казват-моята жена,но това не е гаранция ,че имат брак де. А за фамилията,мисля ,че това е голяма рядкост съпругата да приема фамилията на съпруга,та затова ти се чудят явно!Разбирам те и ти желая успех в борбата!
AniK
Мнения: 436
Регистриран на: Нед Окт 24, 2004 3:08 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Подаване на документи за канадски паспорт- въпрос

Мнение от AniK »

Странджата написа:Ами Ани,те тука затова се чомосват и блйондосват на всяко второ изречение!Единственят който е произнесъл,, моята съпруга,, е един съсед,това за повече от 6г за пръв и единствен път съм чул!Е някои казват-моята жена,но това не е гаранция ,че имат брак де. А за фамилията,мисля ,че това е голяма рядкост съпругата да приема фамилията на съпруга,та затова ти се чудят явно!Разбирам те и ти желая успех в борбата!
благодаря ти. Да и аз съм забелязала че рядкост са наистина женените канадци. Доста си живеят с години на семейни начала, няма нищо лошо в това. Всеки сам си преценя, но пак казвам не е коректно да ограничават останалите. Още повече, че за жените, които са подали документи за имиграция с името на съпруга си, след като пристигнат перманент резидент картата е с фамилията на съпруга им. Не разбирам къде е логиката, след като са представили абсолютно същото брачно свидетелство. Значи за едните може, а за другите не може. Малко некоректно от тяхна страна. Ясно е че с техните тъпи закони борбата ми е загубена, но винаги ще съм горда, че нося фамилията на съпруга си.
Аватар
balbi
Мнения: 2847
Регистриран на: Чет Авг 28, 2003 6:32 am
Местоположение: Sibir

Re: Подаване на документи за канадски паспорт- въпрос

Мнение от balbi »

IRA написа:Не е безумие. Смяната на фамилията за щяло и нещяло води до разходи на администрацията. Става много сложно да се следи кой кой е . Пестят пари и бумащина.
Безумно е да си сменищ фамилията само защото си се омъжила.
Няма майтап...
Един колега местен точно така ми го каза..."Представи си, че жената сключи брак 100 пъти - 100 пъти ли ще си сменя фамилията?"
Наистина са разходи за администрацията.
Аз съм абсолютно "ЗА" несмяната, но предполагам има вариант да се смени...
Публикувай отговор