Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от c200 »

silvestur написа:За хората без канадски опит цедката на HR-а е буквално непреодолима.
Я още малко да се изрежа, че ми е любима тема

Липсата на канадски опит се преодолява с:
- местни курсове,
- колежи,
- международни сертификати,
- доброволен труд в сферата,
- спонсорирана заплата (по разни правителствени програми за новодошли),
- контакти с агенции за подбор на персонал (най-добре специализирани за съответния бранш),
- започване на едно ниво по-ниско отколкото ви влече (внимавайте да е само едно, че да не си останете там ).
- И най-важното – пускане на СВ-та за всички подходящи обяви в града. Не циркулярни писма, а нагласени според каквото се търси в обявата, с ключови думички и т.н.
Няма да сравнявам с ИТ сферата, но аз лично съм виждал как за обикновена секретарска работа се пуснаха 300 (триста) СВ-та докато хване дикиш. При 8-часов работен ден не отнема повече от 2 седмици.
На 10 СВ-та трябва да има поне 1 обаждане. Ако няма, значи СВ-то е за боклука, правете го наново.
Ако всичко по-горе не даде резултат до 3 месеца, помислете за смяна на бранша

Досега съм давал сходен акъл на поне 20 души. Двама ме послушаха и си намериха работа в рамките на 2 седмици. E, сигурно и другите си намериха, ама по-трудно и за по-дълго време
След първата работа вече е лесно, почвате да давате акъл на другите :)
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
kill_u
Напуснал форума
Мнения: 1513
Регистриран на: Пон Мар 06, 2006 1:22 am
Местоположение: Канадистан...
Обратна връзка:

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от kill_u »

c200 написа: - започване на едно ниво по-ниско отколкото ви влече (внимавайте да е само едно, че да не си останете там ).
Това е напълно възможно да стане особенно ако работата ви харесва непреодолимо.....
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от jovani »

c200 написа:
silvestur написа:За хората без канадски опит цедката на HR-а е буквално непреодолима.
Я още малко да се изрежа, че ми е любима тема

Липсата на канадски опит се преодолява с:
- местни курсове,
- колежи,
- международни сертификати,
- доброволен труд в сферата,
- спонсорирана заплата (по разни правителствени програми за новодошли),
- контакти с агенции за подбор на персонал (най-добре специализирани за съответния бранш),
- започване на едно ниво по-ниско отколкото ви влече (внимавайте да е само едно, че да не си останете там ).
- И най-важното – пускане на СВ-та за всички подходящи обяви в града. Не циркулярни писма, а нагласени според каквото се търси в обявата, с ключови думички и т.н.
Няма да сравнявам с ИТ сферата, но аз лично съм виждал как за обикновена секретарска работа се пуснаха 300 (триста) СВ-та докато хване дикиш. При 8-часов работен ден не отнема повече от 2 седмици.
На 10 СВ-та трябва да има поне 1 обаждане. Ако няма, значи СВ-то е за боклука, правете го наново.
Ако всичко по-горе не даде резултат до 3 месеца, помислете за смяна на бранша

Досега съм давал сходен акъл на поне 20 души. Двама ме послушаха и си намериха работа в рамките на 2 седмици. E, сигурно и другите си намериха, ама по-трудно и за по-дълго време
След първата работа вече е лесно, почвате да давате акъл на другите :)
Това е интересно мнение, и ще си позволя да се включа с малък коментар:

Значи, по-голямата част от съветите за по-бързо намиране на работа са доста близки до описаните, дори ще се възползвам малко да допълня последната подточка: когато се говори за "ключови думички" е добре да напишете, че познавате всички технологии или продукти или ноу-хау, които се изискват от обявата за работа (това обаче никой съветник няма да ви го каже в прав текст). Идеята е, че ако например кандидаствате за АйТи позиция в която се изискват 7 технологии, а вие сте работили с 3 от тях, познавате добре 2, а останалите 2 не сте ги чували е добре да напишете, че ги владеете всичките (което си е 100% лъжа). Аз имах доста проблеми с този момент, защото като квалифициран специалист с опит нямам навика да лъжа, а и смятах, че може да ми се отрази зле на репутацията в дългосрочен план ако ме хванат в подобна измама. В много ситуации, ако резюмето се чете от технически подготвен човек на него ще му стане ясно, че ако аз познавам 5 от 7-те технологии и имам необходимият опит няма да ми е никакъв проблем да науча и другите 2 за отрицателно време. Обаче ако резюмето се чете от ейч-ар отдела (които обикновенно подготвят обявите за работа и правят предварителен скенинг на резюметата) е почти сигурно, че резюмето ще отиде в кофата, защото те си нямат и най-малката идея какво означават тези технологии, а просто търсят да намерят съвпадение на "ключовите думички", освен това много други кандидати ще са излъгали, че познават всичките технологии и ще намерят мястото си в купа с одобрените за следващата фаза (от тях много ще отпаднат по-нататък, но това вас не ви грее особенно). Ако попаднете в групата с избраните, просто може да прочетете в няколкото дни преди интервюто за тези липсващи ви технологии (продукти, ноу-хау) и да се подготвите по един или друг начин.

Сега, на мен така и не ми се наложи да ги правя тези магарии, защото "шунтирах" системата по друг начин... както е написано във второто изречение на "подписа" ми в този форум.

В последствие открих, че много от фирмите на практика не използват всички технологии, които са се изисквали от обявата за работа - просто някой е решил, че е добре това да се знае, или че може да се използва в бъдеще, или са чули че конкурентите го използват, или кой знае защо си е намерило мястото в изискванията...

За да бъдем честни - всичко е въпрос на числа и вероятности, а истинският проблем не се нарича "канейдиън експириънс", а се нарича свръхпредлагане на човешки ресурс, познайте защо?
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
hadministratora
Хабсурден
Мнения: 1669
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 11:48 am
Местоположение: Toronto, ON, Canada

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от hadministratora »

jovani написа:...В последствие открих, че много от фирмите на практика не използват всички технологии, които са се изисквали от обявата за работа...
Аз бях в една емплоймент програма и там в прав текст ни обясниха, че много често списъка с търсени качества/умения в обявите е по-скоро wish-list от колкото реално необходимото, за да вършиш съответната работа.
Аватар
tonich
Мнения: 2234
Регистриран на: Чет Окт 11, 2007 6:36 am
Местоположение: New Westminster, BC

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от tonich »

hadministratora написа:....много често списъка с търсени качества/умения в обявите е по-скоро wish-list от колкото реално необходимото, за да вършиш съответната работа.
Естествено!
Отсяването на кандидатите започва със самата обява.
"Айнщайн ни учи, че няма значение влака ли се движи спрямо земята или земята спрямо влака. Същото е и с компютъра и Тонич ;-)"

powered by Optics
prace
Мнения: 1617
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 2:17 am
Местоположение: София

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от prace »

tonich написа:
hadministratora написа:....много често списъка с търсени качества/умения в обявите е по-скоро wish-list от колкото реално необходимото, за да вършиш съответната работа.
Естествено!
Отсяването на кандидатите започва със самата обява.
и най-накрая се назначава някой човек, за който е казана добра дума..............
Аватар
tonich
Мнения: 2234
Регистриран на: Чет Окт 11, 2007 6:36 am
Местоположение: New Westminster, BC

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от tonich »

prace написа:
tonich написа:
hadministratora написа:....много често списъка с търсени качества/умения в обявите е по-скоро wish-list от колкото реално необходимото, за да вършиш съответната работа.
Естествено!
Отсяването на кандидатите започва със самата обява.
и най-накрая се назначава някой човек, за който е казана добра дума..............
Е да де, ама заради изкуствено завишените критерии в обявата, вместо 250 резюмета ще имат само 30 за претупване/изхвърляне в коша. ;)
"Айнщайн ни учи, че няма значение влака ли се движи спрямо земята или земята спрямо влака. Същото е и с компютъра и Тонич ;-)"

powered by Optics
Аватар
roumensp
Мнения: 15285
Регистриран на: Сря Мар 28, 2007 7:38 pm
Местоположение: Далеч от наполеонки и дзифт

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от roumensp »

jovani написа:Значи, по-голямата част от съветите за по-бързо намиране на работа са доста близки до описаните, дори ще се възползвам малко да допълня последната подточка: когато се говори за "ключови думички" е добре да напишете, че познавате всички технологии или продукти или ноу-хау, които се изискват от обявата за работа (това обаче никой съветник няма да ви го каже в прав текст). Идеята е, че ако например кандидаствате за АйТи позиция в която се изискват 7 технологии, а вие сте работили с 3 от тях, познавате добре 2, а останалите 2 не сте ги чували е добре да напишете, че ги владеете всичките (което си е 100% лъжа). Аз имах доста проблеми с този момент, защото като квалифициран специалист с опит нямам навика да лъжа, а и смятах, че може да ми се отрази зле на репутацията в дългосрочен план ако ме хванат в подобна измама. В много ситуации, ако резюмето се чете от технически подготвен човек на него ще му стане ясно, че ако аз познавам 5 от 7-те технологии и имам необходимият опит няма да ми е никакъв проблем да науча и другите 2 за отрицателно време. Обаче ако резюмето се чете от ейч-ар отдела (които обикновенно подготвят обявите за работа и правят предварителен скенинг на резюметата) е почти сигурно, че резюмето ще отиде в кофата, защото те си нямат и най-малката идея какво означават тези технологии, а просто търсят да намерят съвпадение на "ключовите думички", освен това много други кандидати ще са излъгали, че познават всичките технологии и ще намерят мястото си в купа с одобрените за следващата фаза (от тях много ще отпаднат по-нататък, но това вас не ви грее особенно). Ако попаднете в групата с избраните, просто може да прочетете в няколкото дни преди интервюто за тези липсващи ви технологии (продукти, ноу-хау) и да се подготвите по един или друг начин.
В ИТ това масово се практикува от индийците - в резюмето пишат че знаят всичко, а после като ги допуснат на интервю с техническо лице (или дори назначат) се "изпонасират" до един. От подобни номера на индийците, в ИТ-средите се разправят вицове за тях и им се носи славата че лъжат и си "фабрикуват" резюметата според обявата. Затова тоя номер не го препоръчвам особено, въпреки че понякога минава.
cocose
Има 1 предупр. за БАН
Мнения: 1054
Регистриран на: Чет Авг 27, 2009 9:58 am

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от cocose »

roumensp написа:
jovani написа:Значи, по-голямата част от съветите за по-бързо намиране на работа са доста близки до описаните, дори ще се възползвам малко да допълня последната подточка: когато се говори за "ключови думички" е добре да напишете, че познавате всички технологии или продукти или ноу-хау, които се изискват от обявата за работа (това обаче никой съветник няма да ви го каже в прав текст). Идеята е, че ако например кандидаствате за АйТи позиция в която се изискват 7 технологии, а вие сте работили с 3 от тях, познавате добре 2, а останалите 2 не сте ги чували е добре да напишете, че ги владеете всичките (което си е 100% лъжа). Аз имах доста проблеми с този момент, защото като квалифициран специалист с опит нямам навика да лъжа, а и смятах, че може да ми се отрази зле на репутацията в дългосрочен план ако ме хванат в подобна измама. В много ситуации, ако резюмето се чете от технически подготвен човек на него ще му стане ясно, че ако аз познавам 5 от 7-те технологии и имам необходимият опит няма да ми е никакъв проблем да науча и другите 2 за отрицателно време. Обаче ако резюмето се чете от ейч-ар отдела (които обикновенно подготвят обявите за работа и правят предварителен скенинг на резюметата) е почти сигурно, че резюмето ще отиде в кофата, защото те си нямат и най-малката идея какво означават тези технологии, а просто търсят да намерят съвпадение на "ключовите думички", освен това много други кандидати ще са излъгали, че познават всичките технологии и ще намерят мястото си в купа с одобрените за следващата фаза (от тях много ще отпаднат по-нататък, но това вас не ви грее особенно). Ако попаднете в групата с избраните, просто може да прочетете в няколкото дни преди интервюто за тези липсващи ви технологии (продукти, ноу-хау) и да се подготвите по един или друг начин.
В ИТ това масово се практикува от индийците - в резюмето пишат че знаят всичко, а после като ги допуснат на интервю с техническо лице (или дори назначат) се "изпонасират" до един. От подобни номера на индийците, в ИТ-средите се разправят вицове за тях и им се носи славата че лъжат и си "фабрикуват" резюметата според обявата. Затова тоя номер не го препоръчвам особено, въпреки че понякога минава.
Ми то аз не се учудвам, все пак циганията я има не само в индия, ами и в БГ, и за съжаление, некои булгари доста успешно са я прихванали :)
На мене, след първият месец, в прав текст ми казаха че са приятно изненадани че всичко което съм казал в ЦВ-то си, го покривам на 100%.......за разлика от някои други 8) 8) 8)
Та така, от цигания си патиме и тука, аве въобще индиец ли е (включително и булгарски такъв), бий му шута и в 6-та глуха :)
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от jovani »

cocose написа:Та така, от цигания си патиме и тука, аве въобще индиец ли е (включително и булгарски такъв), бий му шута и в 6-та глуха :)
Интересно, не беше ли ти, който се оплакваше от "дискриминация" в службата?

Аз лично съм изкарал близо година без работа, а в последствие мисля, че съм се доказал достатъчно - пейчекът ми говори сам за себе си.

Някой ден ще напиша точно какво и къде съм извършил, но има още един челиндж, който смятам да преодолея, преди да ви разкрия "биоографията" си в Канада.

:)
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
ZanzibarHero
Мнения: 819
Регистриран на: Съб Ное 17, 2007 8:55 pm

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от ZanzibarHero »

jovani написа:... След като загубих много време в изпращане на резюмета и колд колс през първата си година в Канада реших коренно да си променя тактиката: свързах се директно със собствениците на 5 малки и средни компании в моят бранш, при което си осигурих 3 покани за разговор очи в очи, а в резултат от последното - 2 оферти за работа....
Ако сега дадеш и два цента за начините, които си използвал за да локализираш и да се свържеш "със собствениците на 5 малки и средни компании" написаното ще стане още по-полезно...
jovani
Мнения: 4047
Регистриран на: Съб Ное 19, 2005 4:44 am

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от jovani »

ZanzibarHero написа:
jovani написа:... След като загубих много време в изпращане на резюмета и колд колс през първата си година в Канада реших коренно да си променя тактиката: свързах се директно със собствениците на 5 малки и средни компании в моят бранш, при което си осигурих 3 покани за разговор очи в очи, а в резултат от последното - 2 оферти за работа....
Ако сега дадеш и два цента за начините, които си използвал за да локализираш и да се свържеш "със собствениците на 5 малки и средни компании" написаното ще стане още по-полезно...
Начините за локализация и връзка са ясни: интернет, гугъл, имейл и телефон.

По-важният въпрос беше "Какво им предложи на собствениците?". Но както вече казах ще трябва да преодолея едно поредно предизвикателство преди да се включа отново и да дам отговорите на останалите въпроси, които може би ви интересуват.

До тогава ви желая всичко най-добро и успех в търсенето на работа, за тези на които им е нужен.
Глупавите хора си повтарят грешките, умните не, а мъдрите се учат от чуждите такива.
Някои хора се нагаждат към околната среда, други променят средата според себе си.
Има три вида хора: такива, които могат да броят и такива, които не могат...
Аватар
bucca
Мнения: 458
Регистриран на: Пет Окт 27, 2006 3:04 pm
Местоположение: Vancouver, BC

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от bucca »

hadministratora написа:
jovani написа:
Аз бях в една емплоймент програма и там в прав текст ни обясниха, че много често списъка с търсени качества/умения в обявите е по-скоро wish-list от колкото реално необходимото, за да вършиш съответната работа.
Това се получава когато една фирма е минала през всички по-лесни и по-евтини варианти да намерят човек за позицията (1. Човек от фирмата да заеме позицията 2. Човек препоръчан от някой от служителите на фирмата, 3. Агенция за подбор). Фирмите решават да пуснат обява и плащат много пари и губят много време - естествено, че ще си търсят "идеалния кандидат". Накрая ще вземат някой не чак толкова идеален.
:)
"I'll think of it all tomorrow. After all, tomorrow is another day."
kill_u
Напуснал форума
Мнения: 1513
Регистриран на: Пон Мар 06, 2006 1:22 am
Местоположение: Канадистан...
Обратна връзка:

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от kill_u »

Една книжка, която открих в библиотеката и може да ви е от помощ при така наречените "competency-based questions "

ЦЪК
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от miteto »

Разделих темата, дискусията за безработицата я отделих http://www.bgcanada.com/pforum/viewtopi ... =2&t=40282" за да може тази да остане по същество (Интервю за работа - какво да и какво да не правим)
Публикувай отговор