Шофьорска книжка в Торонто

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
GGG
Мнения: 86
Регистриран на: Сря Апр 09, 2008 4:07 am
Местоположение: Торонто

Шофьорска книжка в Торонто

Мнение от GGG »

Имам въпрос относно издаване на шофьорска книжка в Торонто. Имам заявление от КАТ в България-къде трябва да го преведа и каква е процедурата по издаването на книжка?
Благодаря!
cocose
Има 1 предупр. за БАН
Мнения: 1054
Регистриран на: Чет Авг 27, 2009 9:58 am

Re: Шофьорска книжка в Торонто

Мнение от cocose »

Доколкото се сещам, осигури си легализиран превод на шофьорската книжка още от БГ както и някакъв документ от транспортното министерство че не знам кво си (аз не съм го правил), след което просто го показваш в офиса на Service Canada, и воаля, получаваш правото да се явиш за G2, full G без изчквателните периоди от по 1г :) А ако случайно питаш къде точно, буквално, просто потърси кой да е заклет преводач и той ще ти свърши работа. Само като коментар, G1 се води писменият изпит, т.е. единствената полза от този документ от МТ е че ще пропуснеш писменият изпит :)
Аз лично се явих само с книжката ми, те ми казаха че няма да ми признаят стажа, т.е. че сте трябва да мина всички изпити, с тази разлика че мога да ги взимам изпитите един след друг без да се чака по 1г между тях (както е стандартно ако нямаш никаква шофьорска книжка). СЪщо така, G2 изпита и книжката са сравнително лесни, не включват магистралата, и на практика тази книжка има почти всички права както и full G.
Аватар
hadministratora
Хабсурден
Мнения: 1669
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 11:48 am
Местоположение: Toronto, ON, Canada

Re: Шофьорска книжка в Торонто

Мнение от hadministratora »

Cocose, сигурен ли си в това което пишеш?! Аз мисля, че нещата стоят по-друго яче.....
cocose написа:...осигури си легализиран превод на шофьорската книжка още от БГ...
Няма смисъл - мисля, че тук няма да го признаят. Аз препоръчвам да звъннеш в консулството или да отвориш "личният*" им сайт и от там да вземеш номера на преводачите, с които работят. Пращш/даваш си книжката и после с превода в консулството за заверка. Със заверения превод отиваш в DriveTest, а не в Service Canada (те изобщо не се занимават с онтарианските шоф. книжки).
cocose написа:...някакъв документ от транспортното министерство че не знам кво си (аз не съм го правил)...
1. Какъв точно документ?!? "че не знам какво си" звучи меко казано неопределено.
2. След като не си го правил, защо GGG да го прави?
GGG, не ти трябва нищо друго освен шофьорската книжка, като е желателно тя да е поне на две години (по-точно категорията да ти е дадена преди поне 2 години).
cocose написа:...единствената полза от този документ от МТ е че ще пропуснеш писменият изпит
Не е сигурно до колко е полезно пропускането на писмения изпит (G1) - чувал съм, че без него е по-вероятно да те скъсат на G2, както и че застаховката ти е по-висока. Ясно е, че и двете твърдения няма как да се проверят, но пък за сметка на това звучат логично.....

*Наричам го така, защото си е техен си сайт и няма нищо общо с МВнР. Ще забележиш и че информацията на официалният им сайт е по-малко и по-различна.
GGG
Мнения: 86
Регистриран на: Сря Апр 09, 2008 4:07 am
Местоположение: Торонто

Re: Шофьорска книжка в Торонто

Мнение от GGG »

Здравейте,

много ви благодаря за отговорите и дадения link! Аз умишлено не бях превела книжката си от България, защото четох тук, в bgcanada.com, че не биха ми признали превода. Ще звънна в коснулството за информация.
Благодаря ви още веднъж!
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Re: Шофьорска книжка в Торонто

Мнение от myhata II »

Вади се документ от КАТ в който пише от кога имаш книжка и че нямаш катастрофи и че си карал пиян,после се превежда и легализира през МвНР-София,след като дойдеш в Канада го носиш в консулството и те ти го подпечатват ,взимаш го и в МТО :y:
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
GGG
Мнения: 86
Регистриран на: Сря Апр 09, 2008 4:07 am
Местоположение: Торонто

Re: Шофьорска книжка в Торонто

Мнение от GGG »

Много благодаря, myhata II,
бях в консулството и си задвижих нещата.
Мерси! :y:
Аватар
MermaidBG
Мнения: 232
Регистриран на: Нед Дек 27, 2009 11:50 am
Местоположение: Varna, BG вече Vancouver, BC, Canada

Re: Шофьорска книжка в Торонто

Мнение от MermaidBG »

Някой може ли да ми каже, точно какъв документ да си изискам на гишето в Кат?
18.09.2009=>Vienne
13.10.2009=>Accusé
18.05.2010=>Entrevue

31.05.2010=>Bucarest
15.06.2010=>Étiquettes
13.07.2010=>Formulaires
03.08.2010=>MC "Vita"
30.08.2010=>OK
10.01.2011=>Invitation pour visas
04.02.2011=>Visas
1 an 4 mois et 17 jours=>Durée de la procédure
01.03.2011=>Nous quittons la Bulgarie
Аватар
MermaidBG
Мнения: 232
Регистриран на: Нед Дек 27, 2009 11:50 am
Местоположение: Varna, BG вече Vancouver, BC, Canada

Re: Шофьорска книжка в Торонто

Мнение от MermaidBG »

Другото , което искам да попитам е да си вадя ли международна шофьорска книжка от СБА?
18.09.2009=>Vienne
13.10.2009=>Accusé
18.05.2010=>Entrevue

31.05.2010=>Bucarest
15.06.2010=>Étiquettes
13.07.2010=>Formulaires
03.08.2010=>MC "Vita"
30.08.2010=>OK
10.01.2011=>Invitation pour visas
04.02.2011=>Visas
1 an 4 mois et 17 jours=>Durée de la procédure
01.03.2011=>Nous quittons la Bulgarie
Аватар
John Smith
Мнения: 911
Регистриран на: Съб Окт 16, 2010 9:19 am
Местоположение: GTA

Re: Шофьорска книжка в Торонто

Мнение от John Smith »

Вадиш си международна книжка от СБА и си носиш твоята. Нищо друго не ти трябва. Международната книжка ти е превода на категориите на българската, единствено за това ще ти послужи. Не знам сега какви са книжките в България, но на тази, която аз имах, имаше имената ми на латиница отпред, но категориите отзад бяха само на български. С оригиналната книжка и международната като пояснение на първата отиваш в някой от офисите на MTO в Торонто, там ще ти дадат дата за тест за правилата (задължителен), след това за практически тест (задължителен), като имаш правото да прескочиш G2 лиценза. След теста за правилата ще ти дадат G1 карта, но нямаш задължението да караш 1 година с придружител и можеш да отидеш направо на практически тест за G. Трябва да се подготвиш добре за двата теста, защото има някои разлики в организацията на движението. Отново - легализирани преводи не ти трябват. Оригиналната книжка и международната с описанието на категориите на английски. Това е всичко.
Wise men don't need advice. Fools won't take it.
smt
Мнения: 257
Регистриран на: Сря Юли 29, 2009 2:26 pm

Re: Шофьорска книжка в Торонто

Мнение от smt »

John Smith написа:Вадиш си международна книжка от СБА и си носиш твоята. Нищо друго не ти трябва. Международната книжка ти е превода на категориите на българската, единствено за това ще ти послужи. Не знам сега какви са книжките в България, но на тази, която аз имах, имаше имената ми на латиница отпред, но категориите отзад бяха само на български. С оригиналната книжка и международната като пояснение на първата отиваш в някой от офисите на MTO в Торонто, там ще ти дадат дата за тест за правилата (задължителен), след това за практически тест (задължителен), като имаш правото да прескочиш G2 лиценза. След теста за правилата ще ти дадат G1 карта, но нямаш задължението да караш 1 година с придружител и можеш да отидеш направо на практически тест за G. Трябва да се подготвиш добре за двата теста, защото има някои разлики в организацията на движението. Отново - легализирани преводи не ти трябват. Оригиналната книжка и международната с описанието на категориите на английски. Това е всичко.
Дали това въжи за всички провинции в Канада (международната книжка)? Нищо ли не помага факта, че сме в Европейския съюз за да се прескочи G1-листовките? :?:
Федерална процедура-продължителност 18 месеца!
leaf
Мнения: 549
Регистриран на: Вто Ное 11, 2003 4:35 am
Местоположение: Toronto

Re: Шофьорска книжка в Торонто

Мнение от leaf »

smt:

"Нищо ли не помага факта, че сме в Европейския съюз за да се прескочи G1-листовките?"

Не. :)
Аватар
John Smith
Мнения: 911
Регистриран на: Съб Окт 16, 2010 9:19 am
Местоположение: GTA

Re: Шофьорска книжка в Торонто

Мнение от John Smith »

smt написа:Дали това въжи за всички провинции в Канада (международната книжка)? Нищо ли не помага факта, че сме в Европейския съюз за да се прескочи G1-листовките?
Ако имаш предвид дали ще е валидна като превод на другата - много вероятно да, за това може да служи. Не мога да ти гарантирам за всеки офис в Канада, но идеята е да покажеш каква категория имаш, защото на оригиналната книжка не са написани на английски. Дори въобще не са написани детайли, затова превод на оригиналната книжка няма да върши работа, ако ще да е заверена на 10 места. Ако имаш предвид колко време можеш да караш кола с нея - срокът не е еднакъв за всички провинции, но не разчитай да е по-дълъг от 3 месеца.

ЕС не помага с нищо. Потърси на съответните сайтове на министерствата на провинциите от кои държави се приравняват книжките, но България не е измежду тях. За българите с българска книжка местната се вади с 2 стъпки пред нов местен шофьор (за Онтарио), но за застрахователни цели реално годините стаж се броят от датата на получаване на местен лиценз. Има малки изключения от правилото застрахователни компании да признават частичен стаж от чужбина.
Wise men don't need advice. Fools won't take it.
smt
Мнения: 257
Регистриран на: Сря Юли 29, 2009 2:26 pm

Re: Шофьорска книжка в Торонто

Мнение от smt »

На книжката ми на предната страна пише на английски някои неща, като 'Driving licence', имената ми на латиница, от къде е издадена също на латински и категорията съответно на латински 'B' и 'M". От другата страна изреждат вскички категории и срещу категорията която имам е написана датата на придобиване (всички категории отново са на латински), това е. Получих я малко след взизането ни в ЕС! Ще ми е необходима ли международна такава в такъв случай?
Федерална процедура-продължителност 18 месеца!
Аватар
John Smith
Мнения: 911
Регистриран на: Съб Окт 16, 2010 9:19 am
Местоположение: GTA

Re: Шофьорска книжка в Торонто

Мнение от John Smith »

А това "В" и "М" пише ли какво е, т.е. примерно "правозно средство с тегло до Х кг и до Y места, прикачен товар до Z kg" и т.н. Това им трябва да знаят на канадците. Само буквата на латиница не им говори много, искат да има описание на категорията. Ако на оригиналната книжка не го пише, извади си международна в добавка. На нея на последните страници има описание на категориите.
Wise men don't need advice. Fools won't take it.
smt
Мнения: 257
Регистриран на: Сря Юли 29, 2009 2:26 pm

Re: Шофьорска книжка в Торонто

Мнение от smt »

John Smith написа:А това "В" и "М" пише ли какво е, т.е. примерно "правозно средство с тегло до Х кг и до Y места, прикачен товар до Z kg" и т.н. Това им трябва да знаят на канадците. Само буквата на латиница не им говори много, искат да има описание на категорията. Ако на оригиналната книжка не го пише, извади си международна в добавка. На нея на последните страници има описание на категориите.
Не, това не го пише! Само отзад на книжката има срещу всяка категория обозначено превозното средство. Съответно на 'B' лека кола, а на 'M' мотопед, това е.
Федерална процедура-продължителност 18 месеца!
Публикувай отговор