Как е тези месеци на пазара на труда в Канада

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Публикувай отговор
Антон
Мнения: 103
Регистриран на: Сря Окт 01, 2003 2:25 pm
Местоположение: Монреал

Re: Как е тези месеци на пазара на труда в Канада

Мнение от Антон »

Езика, езика и отново езика. Средно способен и квалифициран новодошъл си намира по-трудно работа от подобен местен поради съмненията на работодателите, че няма да може добре да разбира или да се изразява в професионалната си дейност. Ако говори обаче добре ( не казвам да му е като роден, защото на говорещите френски като французи местните не им разбират всичко, предполагам подобно е положението и с говорещите английски като англичани), то същия средно квалифициран си намира доста бързо работа. Дори по-бързо от местния, защото работодателите са наясно, че новодошлия е по-мотивиран да се старае. Заплащането, от което емигрантите често се оплакват, е функция не от възрастта на работещия, както е в България, или от квалификацията, както казват било в Щатите, а от стажа или опита на място, съвсем резонно според мен. Може човека да е по-млад или по-некадърен от вас, но ако е работил 5-10 години в компания в същия град и с подобно поле на дейност - е ясно е че ще го предпочетат него. Свършването коректно и бързо на дадена работа се дължи в далеч по-голяма степен на рутина и навици отколкото на творчество и находчивост.
Отделен въпрос е обаче факта, че ние, българите в малко по-голяма степен от други народи сме склонни да се надценяваме и да търсим вина за неуспехите си у другия. И тъй като за рутинни умения оценка се прави по-лесно и обективно, ние сме все иноватори и импровизатори, неоценени разбира се. По подразбиране в този форум конкретно пишат само изключенията - скромни, подценяващи се гении :)
Аз лично не познавам човек, българин или не няма значение, който да иска да работи и да не работи. На тоя свят работа има като за 10 пъти населението в момента. Късмета се изразява по-скоро в това да живееш (добре) без да работиш, за съжаление местата в наследствената аристокрация никога няма да излязат на пазара - поне на тоя, до който аз имам достъп :).
А който иска конкретен личен пример, да пише на лични. Не съм толкова успял, че да се давам за пример.
Аватар
martatabs
Модератор
Мнения: 1385
Регистриран на: Вто Мар 02, 2010 5:51 pm
Местоположение: Бургас

Re: Как е тези месеци на пазара на труда в Канада

Мнение от martatabs »

Да си изкажа и моите впечатления за връзкарството,въпреки че се отклонявам от темата.
До някъде ще се съглася с ablood,че не всеки е готов да си сложи главата в торбата само за да угоди на приятеля,познатия..и..т.нат.Лично,когато ме помолят да ходатайствам за някой,има едно на ум.Просто заявявам на работодателя,че еди-кой си си търси работа,но не ставам гарант за способностите му...работодателя сам да си прецени.Все пак и аз имам някакъв авторитет в дадената фирма,и не искам с лека ръка да го прахосвам.
От друга страна filipne и ти имаш право,че връзките ти отварят ''врати'',които при други обстоятелства не биха се отворили.Но...ти сам посочи примера за онзи дето го изгонили,защото имал големи претенции.Какво следва от това...?А за онзи дето не му се ''накривила капата'',може и да е така,но само за него.Шефа му не знам с какви очи го е погледнал.
От връзки до връзки има голяма разлика.
То и аз,като малък си връзвах връзките на маратонките все на възел,и постоянно ги режех,докато не ми писна,и се научих да ги връзвам на панделка.
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Как е тези месеци на пазара на труда в Канада

Мнение от Linko »

filipne написа:Може и без връзки, но тогава всичко става ужасно бавно и по най-трудния начин. С две думи страшно неефективно. Голяма загуба на време и усилия само заради нашите хора.
Браво, filipne, откри Америка!
Ами това да не би да не е вярно и за България, или която си искаш друга държава? Разликата е само в това колко "ужасно бавно" и колко трудно стават нещата. Със сигурност има държави, в които без връзки просто не стават нещата, но едва ли пък има такава държава където всичко става без връзки.
А ти щом си в Канада, а не в България или където и да е другаде, то значи това "ужасно бавно и по най-трудния начин" си струва. Или и сега ще кажеш, че това не се отнася за теб, а за някой друг? ;) :)
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
Аватар
filipne
Изгонен от форума
Мнения: 3360
Регистриран на: Съб Яну 31, 2004 12:10 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Как е тези месеци на пазара на труда в Канада

Мнение от filipne »

Linko написа:
filipne написа:Може и без връзки, но тогава всичко става ужасно бавно и по най-трудния начин. С две думи страшно неефективно. Голяма загуба на време и усилия само заради нашите хора.
Браво, filipne, откри Америка!
Ами това да не би да не е вярно и за България, или която си искаш друга държава? Разликата е само в това колко "ужасно бавно" и колко трудно стават нещата. Със сигурност има държави, в които без връзки просто не стават нещата, но едва ли пък има такава държава където всичко става без връзки.
А ти щом си в Канада, а не в България или където и да е другаде, то значи това "ужасно бавно и по най-трудния начин" си струва. Или и сега ще кажеш, че това не се отнася за теб, а за някой друг? ;) :)
Какво общо има България с това ? Става въпрос, че в развита Канада връзкарството си вирее добре.
Аватар
filipne
Изгонен от форума
Мнения: 3360
Регистриран на: Съб Яну 31, 2004 12:10 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Как е тези месеци на пазара на труда в Канада

Мнение от filipne »

ablood написа:ФилипНе
Мотаеш, обиждаш, но не отговори на въпроса ми:
Ти би ли препоръчал симпатичен сънародник, без да знаеш трудовите му качества?
Къде те обидих блъди ? Опс .. прочети ми подписа ;)

Аз не бих препоръчал никой без да познавам добре професионалните му качества. За съжаление обратното си е масово явление тук, което аз наричам връзкарство.
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Как е тези месеци на пазара на труда в Канада

Мнение от Linko »

A, ето значи къде бил проблемът - вярвал си, че в една развита страна връзкарството не вирее. Наивничко е някак си.
Но поне сега разбирам откъде идва разочарованието ти от Канада - от собственият ти наивитет.
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
Аватар
filipne
Изгонен от форума
Мнения: 3360
Регистриран на: Съб Яну 31, 2004 12:10 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Как е тези месеци на пазара на труда в Канада

Мнение от filipne »

Linko написа:A, ето значи къде бил проблемът - вярвал си, че в една развита страна връзкарството не вирее. Наивничко е някак си.
Но поне сега разбирам откъде идва разочарованието ти от Канада - от собственият ти наивитет.
Ми като гледам писанията на новите мераклии, те са доста по-наивни ..

Та гледам да спестя разочарованията на някой друг наивник, който си мисли, че в Канада такива неща няма :D

П.С. Това си е чисто признание за наличието на връзкарство в Канада !
Аватар
Rall
Мнения: 2239
Регистриран на: Чет Авг 10, 2006 8:16 am
Местоположение: Raccoon City

Re: Как е тези месеци на пазара на труда в Канада

Мнение от Rall »

Филипне като не ти харесват правилата на играта която сам си избрал да си "Офис" човече що не смениш работата. Е при мене нема такива неща, нема връзки, нема помпозни СВ-та, нема препоръки, има лопати за всички :D
Dead Eyes See No Future
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Как е тези месеци на пазара на труда в Канада

Мнение от Omega3 »

filipne написа:
Linko написа:A, ето значи къде бил проблемът - вярвал си, че в една развита страна връзкарството не вирее. Наивничко е някак си.
Но поне сега разбирам откъде идва разочарованието ти от Канада - от собственият ти наивитет.
Ми като гледам писанията на новите мераклии, те са доста по-наивни ..

Та гледам да спестя разочарованията на някой друг наивник, който си мисли, че в Канада такива неща няма :D

П.С. Това си е чисто признание за наличието на връзкарство в Канада !


Разгеле, най накрая Филипне зацепи, че и другите знаят, че в Канада има врьзкарство. В Кебек даже още повече. То като кажеш френска култура, едно от нещата които ми идват на акьла е бюрокрация, мотаене, дублиране на работа и покриване под процедури. Но това няма да спре повечето желаещи да дойдат в Канада, защото те идват тук не поради това че си мислят че няма врьзкари тук, а то си знаем защо.

Колкото и врьзкарско и процедурално да е обществото тук, балканският манталитет трудно нещо може да го надмине по тарикатщина, диващина и врьзкарство.
Аватар
Ivan1007
Мнения: 12480
Регистриран на: Нед Юни 11, 2006 2:01 am
Местоположение: Calgary

Re: Как е тези месеци на пазара на труда в Канада

Мнение от Ivan1007 »

Mалко офтопик, ама понеже пак за връзките (filipne разбира се :D )

За 9 и половина години в Канада това ми е трета работа, и трите по специалността. И трите - по обяви в Интернет.
Около 80 % от пазара на труда в Канда е скрит и това е напълно нормално. 10% са през агенции, 10 % се обявяват. На мен късмета ми е такъв явно. Иначе съм препоръчвал/назначавал хора на работа, че и премии за това съм получава. Мен са ме търсили да ме наемат без никой да ме препоръча и без дори да знам за позициите и съм отказвал няколко пъти, но мойта работа винаги е била без връзки.
На сегашната ми работа всички са убедени, че с шефа сме стари познати. А аз го видях за пръв път на второ интервю за 5 минути (2 часа след интервюто ми предложи работа) и два месеца след това в една кръчма (20 човека в нея), дето нито той ме позна, нито аз бях сигурен, че е той, но и двамата знаехме, че другия е там :D Иначе от тогава поне два пъти седмично вечеряме заедно. :rofl:

С връзки работа не се намира никъде по света - заплата и длъжност може понякога. Иначе за работа си требва знаене, можене и други неща.
Тясната съветизация в широкия смисъл на думата води до широка идиотизация в тесния смисъл на думата.

Be careful when you follow the Masses! Sometimes M is silent.
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Как е тези месеци на пазара на труда в Канада

Мнение от Omega3 »

Rall написа:Филипне като не ти харесват правилата на играта която сам си избрал да си "Офис" човече що не смениш работата. Е при мене нема такива неща, нема връзки, нема помпозни СВ-та, нема препоръки, има лопати за всички :D


Ох колко си прав браточка. И аз в началото за около 8 месеца работих при един тип, физическа работа, кьдето нямаше никакво значение кой е баба ти или дядо ти. Просто юркане до дупка, и колкото по бьрзо и качествено, толкова повече кинти в джобчето.

И най интересното беше, че нито един от колегите ми нямаше психоически проблеми. Юркаш цял ден и после ходиш в кьщи, отваряш биричката и нема много много житейски филозофии.

Сега в офиса кьдето работя, то са депресии, то е бьрн аут, то е чудо.
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Re: Как е тези месеци на пазара на труда в Канада

Мнение от Omega3 »

Ivan1007 написа:Mалко офтопик, ама понеже пак за връзките (filipne разбира се :D )

За 9 и половина години в Канада това ми е трета работа, и трите по специалността. И трите - по обяви в Интернет.
Около 80 % от пазара на труда в Канда е скрит и това е напълно нормално. 10% са през агенции, 10 % се обявяват. На мен късмета ми е такъв явно. Иначе съм препоръчвал/назначавал хора на работа, че и премии за това съм получава. Мен са ме търсили да ме наемат без никой да ме препоръча и без дори да знам за позициите и съм отказвал няколко пъти, но мойта работа винаги е била без връзки.
На сегашната ми работа всички са убедени, че с шефа сме стари познати. А аз го видях за пръв път на второ интервю за 5 минути (2 часа след интервюто ми предложи работа) и два месеца след това в една кръчма (20 човека в нея), дето нито той ме позна, нито аз бях сигурен, че е той, но и двамата знаехме, че другия е там :D Иначе от тогава поне два пъти седмично вечеряме заедно. :rofl:

С връзки работа не се намира никъде по света - заплата и длъжност може понякога. Иначе за работа си требва знаене, можене и други неща.


Има такива доста истории тук. Един мой познат дойде преди една година и в момента е мениджьр в Ериксон. Ама то, който си го може, си го може.
Аватар
filipne
Изгонен от форума
Мнения: 3360
Регистриран на: Съб Яну 31, 2004 12:10 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Как е тези месеци на пазара на труда в Канада

Мнение от filipne »

Ivan1007 написа: Около 80 % от пазара на труда в Канда е скрит и това е напълно нормално. 10% са през агенции, 10 % се обявяват.
Нормално за къде ? Например в УСА е 40% - там ненормално ли е ?
Аватар
filipne
Изгонен от форума
Мнения: 3360
Регистриран на: Съб Яну 31, 2004 12:10 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Как е тези месеци на пазара на труда в Канада

Мнение от filipne »

Omega3 написа:
filipne написа:
Linko написа:A, ето значи къде бил проблемът - вярвал си, че в една развита страна връзкарството не вирее. Наивничко е някак си.
Но поне сега разбирам откъде идва разочарованието ти от Канада - от собственият ти наивитет.
Ми като гледам писанията на новите мераклии, те са доста по-наивни ..

Та гледам да спестя разочарованията на някой друг наивник, който си мисли, че в Канада такива неща няма :D

П.С. Това си е чисто признание за наличието на връзкарство в Канада !


Разгеле, най накрая Филипне зацепи, че и другите знаят, че в Канада има врьзкарство. В Кебек даже още повече. То като кажеш френска култура, едно от нещата които ми идват на акьла е бюрокрация, мотаене, дублиране на работа и покриване под процедури. Но това няма да спре повечето желаещи да дойдат в Канада, защото те идват тук не поради това че си мислят че няма врьзкари тук, а то си знаем защо.

Колкото и врьзкарско и процедурално да е обществото тук, балканският манталитет трудно нещо може да го надмине по тарикатщина, диващина и врьзкарство.
Още едно признание ... :D
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Как е тези месеци на пазара на труда в Канада

Мнение от Linko »

filipne, ти голяма чест оказваш на форума, голяма четка му правиш. Благодаря ти най-сърдечно от името на модераторският екип!
Значи ако един факт не се признава, или по-скоро бива цензуриран в този форум, то новите имигранти ще останат заблудени и неинформирани до самото си пристигане в Канада относно този факт. Никога не съм и сънувал, че форумът може да има такава значимост за новите имигранти. ;)

Боже, Боже...да се смея ли...!!!
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
Публикувай отговор