Как е тези месеци на пазара на труда в Канада

За това какъв е живота в Канада и какъв e смисъла да се имигрира.
Публикувай отговор
Аватар
filipne
Изгонен от форума
Мнения: 3360
Регистриран на: Съб Яну 31, 2004 12:10 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Как е тези месеци на пазара на труда в Канада

Мнение от filipne »

kill_u, само с късмет ставало, според другарката кримон.

Иначе връзки търси. Тези неща със 80% скрит пазар, връзкарството и прочие съм ги писал много пъти ама от България трудно вярват.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Как е тези месеци на пазара на труда в Канада

Мнение от ablood »

filipne написа:Иначе връзки търси.
Връзки не се намират, а се създават. Колкото и да ги търсиш, ако не те знаят как бачкаш трудно става.

Бих препоръчал много от бившите си колеги и нито един "приятел на чашка". Как изобщо можеш да препоръчаш човек, когото не знаеш как работи? Колкото и да ти е симпатичен.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
filipne
Изгонен от форума
Мнения: 3360
Регистриран на: Съб Яну 31, 2004 12:10 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Как е тези месеци на пазара на труда в Канада

Мнение от filipne »

ablood написа:
filipne написа:Иначе връзки търси.
Връзки не се намират, а се създават. Колкото и да ги търсиш, ако не те знаят как бачкаш трудно става.

Бих препоръчал много от бившите си колеги и нито един "приятел на чашка". Как изобщо можеш да препоръчаш човек, когото не знаеш как работи? Колкото и да ти е симпатичен.
Глупости ! Препоръчват не, ами директно се наемат. Така изглежда от твоята камбанария. Вземи попрочети професионалните съветите за това как да си направиш network-a и ще рабереш , че и познанства от спортни клубове ( имаше тук преди много години един съфорумник, който беше много горд с факта, че се е записал в клуба по кърлинг за да завърже връзки с бъдешия си шеф), и всякакви други са не само възможни но и силно препоръчани. Можеш да започнеш от monster другите големи търсачки.

П.С. Наплашените имигрантчета също се страхуват да препоръчат малко познати хора.
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Как е тези месеци на пазара на труда в Канада

Мнение от IRA »

На новите не ви препоръчвам да вярвате, че ако някой ви препоръча сте директно наети . ще ви искат СВ и ще ви викнат на интервю евентуално, дори това не винаги е сигурно т.е може да решат , че не покривате критериите. Ако се справите добре, ще ви вземат. Не се сърдете на човека, който ви препоръчва , той освен да ви даде СВ-то и да каже няколко добри думи друго не може да направи. Не се сърдете, ако някой ваш познат не иска да ви препоръча, ако не знае как работите, няма да ви препоръча. До сега не съм срещнала някой, който да препоръчва друг човек без да го знае как работи. Всяка фирма иска да наеме хора с гаранции, повечето имат лош опит хора без гаранции, наети по обяви, много се лъже. Лично за мен това да работиш добре и да си изградиш добро име сред колегите, поради което да те препоръчват, не е никакво връзкарство.
Имам колежка, която миналата година я съкратиха по време на кризата, сега търсят хора с опит, тя работи добре, но нея никъде няма да я вземат, заради отвратителния й характер. Тук се работи в екип и добре хората да се разбират .


В момента има раздвижване. headhunter-ите са станали нападателни . Звънят направо на работното ти място и не им пука :?:
Обаче това те не обръщат внимание на новодошлите, за тях е все още трудно.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
kill_u
Напуснал форума
Мнения: 1513
Регистриран на: Пон Мар 06, 2006 1:22 am
Местоположение: Канадистан...
Обратна връзка:

Re: Как е тези месеци на пазара на труда в Канада

Мнение от kill_u »

filipne написа:kill_u, само с късмет ставало, според другарката кримон.

Иначе връзки търси. Тези неща със 80% скрит пазар, връзкарството и прочие съм ги писал много пъти ама от България трудно вярват.
filipne, за съжаление според моя скромен опит като имигрант тука се оказава, че става с късмет. Но кой знае защо на местните късмета ги огрява много повече от новодошлите имигранти. Имам конкретен пример за това, а за съжаление си изтрих един показателен е-мейл в който ме уведомиха, че са наели local-employee. Предполагам, че късмета му е проработил за разлика от моя. :swear:
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Как е тези месеци на пазара на труда в Канада

Мнение от ablood »

IRA написа:До сега не съм срещнала някой, който да препоръчва друг човек без да го знае как работи. Всяка фирма иска да наеме хора с гаранции,...
Съгласен съм, но ФилипНе твърдо вярва, че работодателите не ги интересуват квалификациите, а дали си нечий човек.

Няма спор, че препоръка тип "Този пич е много стабилен и няма да ме изложи" е добър старт, ама средностатистическият българин, който не е способен сам да си намери работа не само, че ще те изложи, ами и ще те изкара, че си го прецакал с кофти работа.

Пример с жена ми - тя работи в малка агенцийка, осигуряваща обща работа на хора без квалификации/език/препоръки и т.н. Едни хора са доволни, че са стъпили на килимчето, бачкат някой-друг месец, взимат си препоръките и продължават напред. Други реват как са подлъгани да си зарежат социала заради такава тъпа работа, обвиняват я, че не ги е уредила на хубава службица и други по-груби неща.

Тя за това вече хич не иска да се занимава, но някои от българите наистина оставят много добро впечатление, и работодателите се обаждат за други българи, когато напуснат.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
kill_u
Напуснал форума
Мнения: 1513
Регистриран на: Пон Мар 06, 2006 1:22 am
Местоположение: Канадистан...
Обратна връзка:

Re: Как е тези месеци на пазара на труда в Канада

Мнение от kill_u »

Блъди, от думите ти имам чувството, че в Монтреал става огромно подскачане от работа на работа. Или с други думи голямо текучество. Така ли е наистина?

Тук е точно обратното. Хората застават на една позиция и здраво стискат кокала. Все пак колкото и на ниска позиция да работя вече 8 месеца работя с едни и същи хора....
leaf
Мнения: 549
Регистриран на: Вто Ное 11, 2003 4:35 am
Местоположение: Toronto

Re: Как е тези месеци на пазара на труда в Канада

Мнение от leaf »

kill_u,
Аз само ще добавя, че стратегията, която подробно е описала и използвала Жени работи добре за нови имигранти.
Това е свързано с много предварителни проучвания, но това е начина да подкрепиш собствения си "късмет". :)
Успехи в търсенето.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Как е тези месеци на пазара на труда в Канада

Мнение от ablood »

filipne написа:П.С. Наплашените имигрантчета също се страхуват да препоръчат малко познати хора.
Тоест ти като храбро, старо куче не би се поколебал да препоръчаш на шефа си някой свой симпатичен сънародник?
Не те знам какво и дали изобщо работиш, но бизнеса се крепи на изпълнение на поставените задачи.

Ако твоят човек поради "важни лични причини" не отиде на работа във важен ден и издъни сделка, по която се работи от месец, шефа ще те направи луд заради препоръката ти.

Или, ако започне да си вири носа и да разправя, колко е бил велик преди и колко е над нивото на тази длъжност.

Или, ако реши да изтарикатее и очевидно симулира трудова злополука.

Ако скоро изненадващо напусне без предизвестие.

Ако редовно закъснява (понякога много) сипейки заучени извинения.

Ако прекарва повечето време в лаф с колегите, разсейвайки всички наоколо.

Ако се окаже, че далеч не е толкова квалифициран, колкото твърди.

ОСОБЕНО ВАЖНО - АКО В БГ Е СВИКНАЛ, ЧЕ Е НОРМАЛНО ДА СЕ КРАДВА ОТ РАБОТОДЯТЕЛЯ.

Изобщо ужасно много бъркаш понятието "препоръка". За да препоръчаш някого, или нещо трябва да си наясно какво представлява. Иначе си е чисто подвеждане на работодателя.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
filipne
Изгонен от форума
Мнения: 3360
Регистриран на: Съб Яну 31, 2004 12:10 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Как е тези месеци на пазара на труда в Канада

Мнение от filipne »

ablood написа:
filipne написа:П.С. Наплашените имигрантчета също се страхуват да препоръчат малко познати хора.
Тоест ти като храбро, старо куче не би се поколебал да препоръчаш на шефа си някой свой симпатичен сънародник?
Не те знам какво и дали изобщо работиш, но бизнеса се крепи на изпълнение на поставените задачи.
Изобщо не работя блъди .. И така от доста години и за доста компании от най-различен калибър ...
ablood написа: Изобщо ужасно много бъркаш понятието "препоръка". За да препоръчаш някого, или нещо трябва да си наясно какво представлява. Иначе си е чисто подвеждане на работодателя.
Изобщо ужасно бъркаш теорията с реалността. Всичко, което си написал е така на теория, но на практика нещата изглеждат доста различни. Веднъж отвори ли се кутията на Пандора наречена връзки, няма особени ограничения.

Описвал съм фрапиращи случаи на хора препоръчани през трети лица, които дори не са работили и един ден. Въпросното лице "поработи" няколко месеца и започна да има страхотни претенции, вероятно базиращи се на връзките. Търпяха го това лице, търпяха, и накрая го изгониха защото беше преминало три пъти границата на допустимото. И да не си помислите, че това е накривило капата на този дето го е препоръчал базирайки са на препоръки на трети човек ?? Не ! Ни най-малко !

Та, блъди едно е това, което искат плебеите да си мислят, че е, друго е реалността.
cocose
Има 1 предупр. за БАН
Мнения: 1054
Регистриран на: Чет Авг 27, 2009 9:58 am

Re: Как е тези месеци на пазара на труда в Канада

Мнение от cocose »

Комунизъм ве, това е истината. Канада е мократа мечта на всичкото комуняги, начело с Квебек :)
Но иначе няма спор, като добро начало, социални привилегии, работа колкото да живееш нормално, нямат равни засега.... да видиме как ще е по на юг, тука калифорниеца може да сподели повечко?
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Как е тези месеци на пазара на труда в Канада

Мнение от Linko »

Абе като чете човек filipne и се убеждава, че всичките му негативни впечатления са натрупани от наблюдения какво и как се е случвало на трети лица. Никога и с него самият. Той никога не е бил дискриминиран, адаптирал се е успешно - завършил е местен университет, справя се чудесно и без връзки в една абсолютно връзкарзка област и при това работи по специалността си и т.н.
От което следва, че може и стават работите в Канада и по нормалният начин.
Но в същото време във всеки свой постинг той се опитва да убеди новите имигранти, че не стават така нещата и ако стават, то това са изключения.
Е, какво излиза? Че filipne може да е изключение а Иван, Петкан или Драган не могат. И защо? Ами те също имат право да вярват и да се надяват, че ще са изключения и рискуват хората да тръгнат. :)
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
Аватар
filipne
Изгонен от форума
Мнения: 3360
Регистриран на: Съб Яну 31, 2004 12:10 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Как е тези месеци на пазара на труда в Канада

Мнение от filipne »

Linko написа:Абе като чете човек filipne и се убеждава, че всичките му негативни впечатления са натрупани от наблюдения какво и как се е случвало на трети лица. Никога и с него самият. Той никога не е бил дискриминиран, адаптирал се е успешно - завършил е местен университет, справя се чудесно и без връзки в една абсолютно връзкарзка област и при това работи по специалността си и т.н.
От което следва, че може и стават работите в Канада и по нормалният начин.
Но в същото време във всеки свой постинг той се опитва да убеди новите имигранти, че не стават така нещата и ако стават, то това са изключения.
Е, какво излиза? Че filipne може да е изключение а Иван, Петкан или Драган не могат. И защо? Ами те също имат право да вярват и да се надяват, че ще са изключения и рискуват хората да тръгнат. :)
Linko логиката ти куца здраво. Може и без връзки, но тогава всичко става ужасно бавно и по най-трудния начин. С две думи страшно неефективно. Голяма загуба на време и усилия само заради нашите хора.
Не е никакво изключение и Драган и Петкан спокойно могат да поемат по този път. Нека им бъде ясно обаче каква е цената на това да се бориш сам в царството на връзките.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Как е тези месеци на пазара на труда в Канада

Мнение от ablood »

ФилипНе
Мотаеш, обиждаш, но не отговори на въпроса ми:
Ти би ли препоръчал симпатичен сънародник, без да знаеш трудовите му качества?
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Как е тези месеци на пазара на труда в Канада

Мнение от IRA »

Моята практика показва това , което казва ablood. Така наречените връзки реално са служебни контакти. За новодошлите е трудно , защото те не са работили тук и съответно нямат никакви контакти, затова намирането на първа работа е най-трудно, никой не те познава и не знае каква работа можеш да вършиш.
Това което е препоръчала Жени е най- подходящата методика на новодошъл да си търси работа.
Това за Квебек. В Онтарио може и да е социализъм както казва cocose, тук не е. Тук си е капитализъм от всякъде - отпуските са малки, болнични няма, на много места работят извънредно без да им плащат, ако нямат работа или не работиш добре изхвърчаш без да им мигне окото.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Публикувай отговор