Накой правил ли е подобно нещо?

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
thaaht
Мнения: 6
Регистриран на: Вто Апр 13, 2010 10:11 am

Накой правил ли е подобно нещо?

Мнение от thaaht »

Здравейте,

на 26 години съм и възнамерявам да емигрирам в Канада. Имам приятели в Монреал и искам да отида при тях, но с френският съм на ниво 0. Работил съм като преводач от и на английски и немски и мога отговорно да твърдя, че там съм на ниво C1 или дори C2, но от френски и представа си нямам. Не, че е невъзможно да се научи, но е по-сложно. Видях, че за останалата част на Канада извън Квебек се изисква английски, а не френски и ми хрумна идея.

Ако пусна документи по федералната процедура с английски, заявя в документите, че отивам в англоговоряща провинция, а всъщност след получаването на виза и стъпването на канадска земя отида в Монреал и заживея там, дали ще е проблем?

Интересно ми е някой правил ли е тази врътка с цел да си спести ученето на френски в България. Аз съм далеч от мисълта, че там ще ми се размине, но да учиш езика на дадена страна, в съответната страна е много по-лесно.

Благодаря предварително на всички отзовали се!
Тодор
Аватар
demococcus
Мнения: 1285
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 7:40 am
Местоположение: MTL

Re: Накой правил ли е подобно нещо?

Мнение от demococcus »

Ако минеш успешно която и да е от двете процедури, можеш да живееш където си искаш в Канада.

Ако се настаниш във френската част, но си минал по федералната процедура и нямаш CS - съществуват някои дребни пречки. Например в изискванията на колежите гледам че от кандидатисе се изисква да са "résident du Québec". По смисъла на този регламент хората със CS са резиденти, докато ти ще станеш такъв чак след три месеца живеене в Кебек. Което не е проблем в случая, щото докато ти направят евалюасиона на дипломата и т.н. в тази моткава провинция... трите месеца отдавна ще са минали.

Този сертификат уж е нещо като бонус за приетите по процедурата за Квебек, но всъщност служи за да вгорчи леко живота на народа от англоговорящата част, когато искат да се преместят във френскоговорящата. Но колкото и да са темерути франкофоните, не могат да създадат друго, освен дребни пречки - все пак са една страна - Канада. И още не са се отделили.

За други пречки и за това колко са съществени ще се изкажат живеещите там.
thaaht
Мнения: 6
Регистриран на: Вто Апр 13, 2010 10:11 am

Re: Накой правил ли е подобно нещо?

Мнение от thaaht »

Първо много благодаря за светкавичния отговор.

Аз лично имам завършена магистърска степен по Финансов мениджмънт и за сега поне нямам намерение да продължавам образованието си в Канада, така че това с колежите не ме притеснява особенно. По-скоро ме интересува дали ще има проблеми за работата. Т.е. дали ако визата не е конкретно за Квебек, а аз живея и искам да работя в Квебек ще е има легални пречки?

И един допълнителен въпрос. След като е възможно да минеш по федералната процедура само с английски и след това да се установиш в Квебек, то тогава защо всички учат предварително френски и рискуват да не ги одобрят именно поради слабо владеене на френския, вместо да минат с английски и на място да запишат курсове по френски?
Аватар
demococcus
Мнения: 1285
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 7:40 am
Местоположение: MTL

Re: Накой правил ли е подобно нещо?

Мнение от demococcus »

По-бърза и лесна процедура, по-ниски изисквания. Доколкото съм чувал, без да се задълбочавам в мъчнотиите на федералната процедура.

Легални пречки за работа няма, със сигурност!
thaaht
Мнения: 6
Регистриран на: Вто Апр 13, 2010 10:11 am

Re: Накой правил ли е подобно нещо?

Мнение от thaaht »

Ясно къде била уловката... макар че някъде из сайта, четох че самите канадци твърдят, че Федералната процедура вече отнемала около 8 месеца, но явно в действителност не е точно така.

Благодаря и се надявам ако има все пак някой минал по този път (заминава по федералната, а се установява в Квебек) да пише. :)
leaf
Мнения: 549
Регистриран на: Вто Ное 11, 2003 4:35 am
Местоположение: Toronto

Re: Накой правил ли е подобно нещо?

Мнение от leaf »

thaaht
"Т.е. дали ако визата не е конкретно за Квебек, а аз живея и искам да работя в Квебек ще е има легални пречки?"

:D :D :D :D :D

Не съществува такова нещо като виза за Квебек!!!!!!
Визата е една и тя е за Канада.

Единсвеното, което няма да притежавате е сертификата за селекция от Квебек.
Това не е пречка да кацнеш в Монреал.

Мое лично мнение: Не може човек, който е в пълно съзнание да реши да се установи в Квебек ако не знае френски.
А ако английския ти е на високо ниво, въобще е необяснимо това желание.
Защо е необходимо да преживяваш такъв стрес? :?:
Аватар
kikolilokiko
Мнения: 997
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 4:31 pm

Re: Накой правил ли е подобно нещо?

Мнение от kikolilokiko »

защо му пречите на човека :)
толкова народ пише Квебек само и само да вземе виза, а никога не му е стъпвал крака там :)
човекът си знае най-добре ;) има си английски, приятели в монреал, магистратура финансов менджмънт, а вие издребнявате с един сертификат :rofl: че и го карате да учи :)
важна е врътката ;) тарикат трябва да си :)
emilcho написа:Хубаво е, че и в тази тема цари дух на приятелство, толерантност и взаимно уважение
thaaht
Мнения: 6
Регистриран на: Вто Апр 13, 2010 10:11 am

Re: Накой правил ли е подобно нещо?

Мнение от thaaht »

Ами аз принципно не се натискам да живея във френскоговоряща Канада, но единствените ми познати в Канада живеят в Монреал и вярвам ще се съгласите с мен, че е още по-налудничево да отида в град където нямам нито един познат. Това е причината да искам или по-точно да се налага да отида, поне за начало в Квебек! :worried:
thaaht
Мнения: 6
Регистриран на: Вто Апр 13, 2010 10:11 am

Re: Накой правил ли е подобно нещо?

Мнение от thaaht »

@kikolilokiko
Сърказмът е излишен, не е въпрос само на тарикатлък, а на това какво ми налагaт обстоятелствата.
Аватар
kikolilokiko
Мнения: 997
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 4:31 pm

Re: Накой правил ли е подобно нещо?

Мнение от kikolilokiko »

сега и сарказъм :)
ти си знаеш най-добре ;)
това писах и в първия пост :)
едиственото, което бих си позволил да те посъвтвам е да прочетеш повече за двете процедури
писано по тях, а и като сравнение ужасно много в форума (горе в дясно има "Търсене"), а и в уикито и статиите на сайта
не виждам смисъл да се предъвкват едни и същи неща при всеки път, когато някой пусне нова тема
а това че имаш приятели някъде не ти решава автоматично проблемите, макар че в повечето случаи е по-добре да има кой да те посрещне, макар че историята помни и такива случаи, когато е по-добре да не са те посрещали :rofl:
на вълка врата му е дебел, защото сам си върши работата ....
emilcho написа:Хубаво е, че и в тази тема цари дух на приятелство, толерантност и взаимно уважение
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: Накой правил ли е подобно нещо?

Мнение от emili_vn »

thaaht написа:Аз лично имам завършена магистърска степен по Финансов мениджмънт и за сега поне нямам намерение да продължавам образованието си в Канада, така че това с колежите не ме притеснява особенно. По-скоро ме интересува дали ще има проблеми за работата.
Въпроса с обучението би трябвало да те притеснява, ако имаш желание да работиш квалифицирана работа. Трябва да имаш впредвид, че там не признават никакви други дипломи, освен техните и френските. Твоята диплома по Финансов мениджмънт може да ти послужи там, за да продължиш обучението си, но не и да работиш като финансов мениджър. Ако такива са амбиците ти, първо ще трябва да изкараш една магистратура /доколкото знам/ и отделно, за да се сдобиеш с правоспособност да упражняваш тази професия, трябва да положиш изпити за професионална компетентност пред Ordre des comptables en management accrédités du Québec /CMA/. Това е и за счетоводство, и за финанси, доколкото успях да проуча.
По отношение на езиците, ако случайно имаш някоя филология, дипломата се приравнява на бакалавър и изискването е да учиш една година, за да придобиеш правоспособност за преводач.

Моето лично мнение е, че наистина е важно като отидеш в чужда държава да имаш приятели, познати и т.н., които да те ориентират какво, къде и как, но смятам, че при избора къде да се засели човек, това не е най-важния фактор. Има и много други - като опит в дадена сфера и търсене на пазара на труда на съответни кадри, възможности за реализация, евентуално обучение на чужд език, езикови способности, период на адаптация / при отлично владеене на английски е за предпочитане английската част пред варианта тепърва да се учи френски от нулата на място/ и др. А по отношение на приятели и познати - никой не отива да живее в джунглата. Т.е. живеейки в едно общество, човек неминуемо създава контакти, някои от които прерастват в приятелства, други - в бизнес партньорства, трети - стават добри познати, а четвърти - просто познати хора, с които се срещаме, живеем и работим. Друг е въпроса, че този процес първоначално трае година-две /докато създадеш нужните контакти/.... и продължава цял живот след това.

Желая ти успех!
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
Аватар
kikolilokiko
Мнения: 997
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 4:31 pm

Re: Накой правил ли е подобно нещо?

Мнение от kikolilokiko »

да допълня да не ме разберат пак грешно
аз лично примерно ако имам познати в Калгари не бих отишал там само и само, защото имам познати в Калгари
ако имам познати в Торонто, не бих отишъл там само и само заради тях
това важи и за Монреал, Ван или където и да е било другаде
много по-важно е как и кога ще мина процедурата
какви са възможностите ми за реализация на канадска земя
и т.н.
emilcho написа:Хубаво е, че и в тази тема цари дух на приятелство, толерантност и взаимно уважение
Аватар
emili_vn
Мнения: 1241
Регистриран на: Пон Ное 23, 2009 4:21 am
Местоположение: Montréal

Re: Накой правил ли е подобно нещо?

Мнение от emili_vn »

kikolilokiko написа:да допълня да не ме разберат пак грешно
аз лично примерно ако имам познати в Калгари не бих отишал там само и само, защото имам познати в Калгари
ако имам познати в Торонто, не бих отишъл там само и само заради тях
това важи и за Монреал, Ван или където и да е било другаде
много по-важно е как и кога ще мина процедурата
какви са възможностите ми за реализация на канадска земя
и т.н.
:handshake: точно така :)
По-важно е да се реализираме и успеем в начинанието си, отколкото да си пием ракията всяка вечер. За целта ще си ходим на гости из Канадата, че и със самолета в БГ да си видим приятелите, за които ще ни е много мъчно, но не оставаме заради тях тук, че да сме си близо.
DSC - 01.03.2010
Визи - 03.12.2011
Полет - 25.03.2012
Аватар
demococcus
Мнения: 1285
Регистриран на: Сря Мар 25, 2009 7:40 am
Местоположение: MTL

Re: Накой правил ли е подобно нещо?

Мнение от demococcus »

kikolilokiko написа: не виждам смисъл да се предъвкват едни и същи неща при всеки път, когато някой пусне нова тема
Предъвкването е неизбежно, но и полезно, защото така се преосмислят стари и се добавят нови неща. Който те иска да предъвква, не е задължен да го направи. Ако можеш да намериш стара тема, в която да е обяснено достатъчно добре, човекът със сигурност ще ти е благодарен да му дадеш линк. Както мошеш да забележиш, това му е първия пост и е номрално да е леко неориентиран и да предпочита някой да му отговори, вместо да ръчка с търсачката по куп разводнени теми.
Аватар
kikolilokiko
Мнения: 997
Регистриран на: Пон Фев 16, 2009 4:31 pm

Re: Накой правил ли е подобно нещо?

Мнение от kikolilokiko »

demococcus написа:
kikolilokiko написа: не виждам смисъл да се предъвкват едни и същи неща при всеки път, когато някой пусне нова тема
Предъвкването е неизбежно, но и полезно, защото така се преосмислят стари и се добавят нови неща. Който те иска да предъвква, не е задължен да го направи. Ако можеш да намериш стара тема, в която да е обяснено достатъчно добре, човекът със сигурност ще ти е благодарен да му дадеш линк. Както мошеш да забележиш, това му е първия пост и е номрално да е леко неориентиран и да предпочита някой да му отговори, вместо да ръчка с търсачката по куп разводнени теми.
сигурно си прав :)
ама по-лесно е да пуснеш първи пост и да питаш, а не да потърсиш ;) хората са сложили търсачка :) не знам защо :) на мен не трябва инфо и за какво да търся ;) а то всеки си отсява своята есенция от разводнените теми ;) сори за офтопика
Публикувай отговор