Петицията срещу използването на ГМО в България

За всичко, което се случва и ни интересува за Родината
Публикувай отговор
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Петицията срещу използването на ГМО в България

Мнение от ablood »

Linko написа:А проблемът идва от там, че ти искаш картофи с бръмбари, но не искаш да си ги садиш сама, а фермерът не иска картофи с бръмбари защото това намалява печалбата му.
Всъщност не знам дали става дума за намаляване на печалбата, или за пълна загуба поради унищожаване на голяма част от реколтата. Така, че няма начин фермера да не вземе някакви мерки - да пръска картофите с отрова, или да вземе устойчиви.

Дилема: генно модифицирани картофи, или класически, но пръскани с отрова.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Петицията срещу използването на ГМО в България

Мнение от IRA »

В Европа е задължително маркирането на ГМ храните. И тук трябва да е така. Винаги ще има хора които ще ги купуват. Ето по голямата част от форума са ентусиасти. Просто всеки човек трябва да има правото да избира какво да яде. Не въпрос на за и против този тип храни, а въпрос за правото на информация.
Няколко пъти си четох поста не виждам да ругая някой. :wasntme:
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Петицията срещу използването на ГМО в България

Мнение от Linko »

Относно ругатните не визирах теб, IRA. А за маркирането съм съгласен, но не вярвам да има такова въздействие, че да доведе до 90% спад на консумацията на подобни храни. По-скоро резултатът ще е същият като този на надписът "МЗ предупреждава, че пушенето е вредно за здравето." върху цигарите. А за пушенето не вярвам някой да спори, че увеличава риска на заболяване от рак.
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
Light
Мнения: 120
Регистриран на: Вто Май 04, 2004 1:52 am
Местоположение: Montreal

Re: Петицията срещу използването на ГМО в България

Мнение от Light »

Linko написа:Относно ругатните не визирах теб, IRA.
Линко, нека да уточним нещо. Виждам че внимателно си проследил темата от самото начало, следователно би трябвало да си забелязал че на всеки изказал се без да включва някакво лично отношение съм отговорил учтиво! На емоционалните съм отговорил подобаващо. Смятам че единствено кавалерското ти отношение не ти позволява да отправиш упрека където трябва, но ако това не е така, тогава излиза че си пристрастен.

Дали ГМО причиняват вреда? Факта че липсват категорични доказателства удостоверяващи тяхната безвредност би следвало безусловно да спре тяхната употреба до установяване на истината. Това е и позицията на Европейския Съюз. На този континент всички знаем че главния мотов за всичко е $$$.
Linko написа:Това вече разчита на неграмотността на аудиторията. Никакви мистериозни клетки не се вкарват никъде а се променя генетичния код на растението, което веднага го превръща в нов вид.
Горното твърдение е невярно.
Пълното обяснение за промяната на ДНК е че се променя генетичния код на даденото растение като се вкарват ДНК клетки (ДНК е изградено от единици молекули) от друго растение с което първото растение никога по никакъв начин бе би комбинирало ДНК.
В резултат както правилно отбеляаваш се получава един нов вид, който обаче не е получен по пътя на нормалната еволюция а чрез методите на генното инженерство. Никой не би могъл да предвиди всички евентуални последствия от вкарването на един само такъв вид в биологичната верига, какво остава за създаването на десетки ГМО култури.

Тъй като вече тази дискусия стига ниво, което аз първоначално не очаквах, аз ще преформулирам моя призив за подкрепа на тази петиция.
Нека да я подкрепим защото:
1. Няма категорично доказателство за липсата на вреда на ГМО храните. Има подозрения че те причиняват сериозни болести и алергии.
2. България няма нужда от ГМО. България има пълния потенциал да изхранва населението си и няколко съседни страни и без тези култури.
3. Навлизането на тези култури на Българския пазар ще постави в неравностойно положение българския фермер. Ако в неговата реколта се намерят семена от ГМО култури той ще бъде съден и поставен в зависимот от ГМО компаниите или няма повече да е фермер.
4. Навлизането на тези култури на Българския пазар ще постави в неравностойно положение българския потребител. Всеки искащ да се храни с биологична храна ще трябва да плаща 2 пъти по-скъпо. Виждаме как е тук.

Ако сте съгласни с горните твърдения подкрепете петицията и и дайте гласност за да може и други хора да я подкрепят.


освен това Линко, понеже от твоето обобщение някак си излиза че аз съм някакъв активист, който не бил съгласен с движението на паричния поток искам да ти кажа, че мен лично не ме интересува кой и как печели парите си стига да е по почтен начин и да не застрашава живота и здравето на другите хора. На мен никои не ми плаща за да ги пиша тези неща. Зает човек съм на пълно работно време, имам изпит във вторник и единствената причина да губя време пишейки тук е твърдата ми убеденост, че това е правилната позиция. Аз правя нужното за да може максимален брои хора да видят а нека те да направят каквото смятат за правилно.
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Петицията срещу използването на ГМО в България

Мнение от Linko »

Тази ти позиция я приемам, Light и дори е достойна за уважение според мен. Тя е и по-приемлива, след като го няма назидателният тон и внушенията за непросветеност към аудитирията.
От така формулираните причини бих се спрял само на това "Ако в неговата (на българският фермер) реколта се намерят семена от ГМО култури той ще бъде съден и поставен в зависимот от ГМО компаниите или няма повече да е фермер." Такава съдебна практика вече има, макар и не в България а в Канада, и съдът е постановил, че фермерът няма вина и не е задължен с нищо към компанията производител на ГМО. Става дъма за канадският фермер Пърси Шмайзер и "Монсанто". Но пък съдебната битка е продължила цели 6 г., което си е жива мъка. Ако беше станало в България можеше и 12 г. да не стигнат за да се оневини човекът.
Та аз лично, ако бях фермер, бих се въздържал от използването на ГМО култури само поради тази причина. :) Но все пак досега не съм изпитвал никога обсебващата страст на парите, което не е за пренебрегване. ;)
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Петицията срещу използването на ГМО в България

Мнение от ablood »

Light, просто не знам кой бисер от последния ти пост да коментирам. :|
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
Light
Мнения: 120
Регистриран на: Вто Май 04, 2004 1:52 am
Местоположение: Montreal

Re: Петицията срещу използването на ГМО в България

Мнение от Light »

ablood написа:Light, просто не знам кой бисер от последния ти пост да коментирам. :|
Започни от който си избереш. :D
Аватар
ZanzibarHero
Мнения: 819
Регистриран на: Съб Ное 17, 2007 8:55 pm

Re: Петицията срещу използването на ГМО в България

Мнение от ZanzibarHero »

Linko написа:... Такава съдебна практика вече има, макар и не в България а в Канада, и съдът е постановил, че фермерът няма вина и не е задължен с нищо към компанията производител на ГМО. Става дъма за канадският фермер Пърси Шмайзер и "Монсанто". ...
Фермерът е обвинен от Монсанто, че е използвал семена на компанията без да има лиценз за това. Информацията завършва с призив за дарения за "каузата" на адрес "Fight Genetically Altered Food Fund Inc." Box 3743, Humboldt SK Canada SOK 2AO. За повече http://www.percyschmeiser.com/conflict.htm
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Петицията срещу използването на ГМО в България

Мнение от ablood »

Light написа:
ablood написа:Light, просто не знам кой бисер от последния ти пост да коментирам. :|
Започни от който си избереш. :D
Започвам с първото мнение по темата в него:
Light написа:Факта че липсват категорични доказателства удостоверяващи тяхната безвредност би следвало безусловно да спре тяхната употреба до установяване на истината.
На пазара е ФРАШКАНО с продукти с "безусловно" доказана вредност, които се радват на широко разпространение, потребление и печалба. Борбата с ГМО храните и тяхната чисто спекулативна заплаха е чудесен материал за тъпи дискусии.
Ако нямате аргументи срещу мнението ми, моля не подхващайте личността ми.
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Re: Петицията срещу използването на ГМО в България

Мнение от miteto »

Един голям проблем, който аз виждам е, че броят на фермерите намалява, а населението се увеличава. В България специално огромен брой хора напусна селата и малките градове за последните 20 години и мигрира към големите градове (София най-вече) и дори чужбина. Та така, на всеки му се ядат вкусни чушки и домати, ма никой не иска да ходи на село да ги копае и полива :^) Интересно колко от т. нар. "зелени" активисти дето се вживяват по Интернет са склонни да заменят "блогирането" и "он-лайн петициите" от комфорта на градския си дом със яко "копане" на фермата на село - в името на това всички ние да ядем вкусни и естествени храни ;)
Нема как да стане другарки и другари, всеки иска да оправи света докато е на топло и меко пред компютъра, ама ако може некой друг да гърби на нивата, щото ние сме нали така, по-квалифицирани и едно-друго, не мое нашия умствен ресурс да се хаби в земеделието ;)
Аватар
ioiobg
Мнения: 82
Регистриран на: Вто Яну 04, 2005 3:03 pm

Re: Петицията срещу използването на ГМО в България

Мнение от ioiobg »

Фермерите намаляват не защото им е трудно да отглеждат продукцията, а защото финансово не могат да издържат точно на тия с фалшивите плодове и зеленчуци. А в България прекупвачите им извиват ръцете. Ниски цени - ниско качество, ама за населението е важно количеството , а не качеството. Всеки с приоритетите си.
DISCO до зори!!!
pamelaa
Мнения: 248
Регистриран на: Сря Ное 23, 2005 8:25 pm

Re: Петицията срещу използването на ГМО в България

Мнение от pamelaa »

ioiobg написа:..ама за населението е важно количеството , а не качеството...
Не е ли навсякъде така?
Аватар
ZanzibarHero
Мнения: 819
Регистриран на: Съб Ное 17, 2007 8:55 pm

Re: Петицията срещу използването на ГМО в България

Мнение от ZanzibarHero »

pamelaa написа:
ioiobg написа:..ама за населението е важно количеството , а не качеството...
Не е ли навсякъде така?
... ако цените са регулирани, бизнесите се конкурират за клиенти като повишават качеството ...

... ако цените не са регулирани, бизнесите (основно) се конкурират като предлагат по-ниски цени ...
pamelaa
Мнения: 248
Регистриран на: Сря Ное 23, 2005 8:25 pm

Re: Петицията срещу използването на ГМО в България

Мнение от pamelaa »

Хора, храната в Европа е доста по-скъпа от тук. Това не е случайно. Качеството и тук е кофти, но е достъпна за всички. Нали все се радваме колко е социално :) Е те това е социалното - евтини пържоли и картофи :( Той доцента отдавна ги обажда тия работи.
Значи в БГ искаме да ядем само хубава и качествена храна, пък тук сме навити да тъпкаме евтиниите и да разправяме какъв ни е висок стандарта. А хубавата био храна навсякъде е скъпа, защото добива е малък , а труда много. Нали не мислите , че в БГ доматите , които тук са 15-20$/ кг, ще струват стотинки, защото селяните са по-прости и не могат да си оценят труда.
Ако БГ можеше да произвежда нормална продукция на конкурентни цени, достъпни и за пенсионерите, всичко би било различно.
Аватар
IRA
Съсел
Мнения: 7532
Регистриран на: Пон Дек 22, 2003 8:53 pm
Местоположение: MONTREAL

Re: Петицията срещу използването на ГМО в България

Мнение от IRA »

Ако купуваш биологични храни не е по евтино. Тук дори да се води биологично една храна , тя може и да е ГМ . Производителите на този тип храни не а задължени да тестват продукцията за ГМО. В Европа не е по скъпо. В Италия и Франция сирената са евтини. Месото и зеленчуците са горе долу на същите цени. Качеството е по добро, заради по високия контрол. ГМО храните се маркират , някои сортове са забранени за производство.
В България местното производство и сега не е модифицирано. Ако са по скъпи, то не е защото фермерите искат по висока цена заради голямото усилие което полагат,а заради завишените цени на прекупвачите, на самите производители им плащат жълти стотинки. Не виждам защо трябва да се прегръща северно американския стил на хранене.
Простакът е кремък- корав и могъщ,
Простакът е демон без лик, вездесъщ
Акула на сухо, безкрил, а хвърчи.
Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин
Публикувай отговор