Обучение с държавна стипендия на Квебек

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
kapitan
Мнения: 380
Регистриран на: Пон Окт 27, 2008 2:10 am
Местоположение: Монреал

Re: Обучение с държавна стипендия на Квебек

Мнение от kapitan »

Аз да кажа,въпреки,че не съм напълно сигурен,защото не съм ползвал досега такъв студентски заем.Вече няма гратисен период от тези 6 месеца,започва да се плаща веднага след звършването.До колкото съм чувал,сега плащат автоматично таксите към университета,а на месец за 1 човек се плащат по 750 $.Сега не искам да споря,защото самият аз не съм много в час,но за какво спестяване става въпрос?!Тези 750 $ за 1 човек не стигат за нищо.
Philippo
Мнения: 292
Регистриран на: Сря Сеп 22, 2004 12:33 pm
Местоположение: Montreal

Re: Обучение с държавна стипендия на Квебек

Мнение от Philippo »

п.п. и това с отчисляването от данъците е голяма глупост - имаш примерно лихва от 1000 долара на година - с тази сума си намаляваш облагаемия доход Голямо спестяване, голям праз Със сигурност обаче пълниш гушите на банките
За мен е по-голяма глупост да си върнеш студенския заем вместо да използваш тези пари за първоначалта вноска при покупката на къща или да си купиш нова кола...Накратко, ако ще плащаш лихви, по-добре да са по този заем. Ако иска някой да няма никакъв заем, тогава да си го изплати...
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Re: Обучение с държавна стипендия на Квебек

Мнение от krimon »

Philippo написа:
п.п. и това с отчисляването от данъците е голяма глупост - имаш примерно лихва от 1000 долара на година - с тази сума си намаляваш облагаемия доход Голямо спестяване, голям праз Със сигурност обаче пълниш гушите на банките
За мен е по-голяма глупост да си върнеш студенския заем вместо да използваш тези пари за първоначалта вноска при покупката на къща или да си купиш нова кола...Накратко, ако ще плащаш лихви, по-добре да са по този заем. Ако иска някой да няма никакъв заем, тогава да си го изплати...
щом си готов да напълниш гушите на банките - моля. За заем от 5 хил, да върнеш за 10-15 години 10 хиляди. Мен не ми е кеф. А лихвения проент за ипотеките е даже по-нисък :P Да не би да спестяваш за първоначални вноски хиляда-две хиляди-три хиляди от невърнатите пари по заема. Мъдро :?
Uspial написа:Кримон а теб кой те кара да взимаш студентски заем от BMO като има и други по евтини алтернативи?
И да те поправя при тези другите по евтини алтернативи те карат да попълваш едни документи преди всеки семестър в които те питат какво и по колко часа ще учиш на седмица. Искат да разберат дали е фул тайм и ако не е просто не ти го дават заема. По този начин се елиминира получаването на писмо в което ти казват нищо че си студент сега вече почваш да плащаш докато учиш задочно.

А най гот е като не го похарчиш студентския заем в часта си за лични нужди или тези 1000 $ на месец.
Първо получаваш доход от тях докато си студент ако знаеш къде и как да ги инвестираш.
После слагаш тези непохарчените пари от студентскя заем като капитал в собствения си бизнес а лихвата им е интерест екпенс както като на всеки друг бизнес заем. 8)
Хъли, ти нали си успял, къде се пъхаш при лузърите :twisted: Само да светна успялата ти мутра - в Квебек заема се отпуска от Министеството на образованието, а банките го гарантират. Няма значка в коя банка ще отидеш - лихвеният процент си е един и същ. Освен това никой не го карат да попълва всеки семестър документи по колко кредита взема 8)

Хайде, приятно взимане на заеми - особено изгодни за евреите :wink: :beer:
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Re: Обучение с държавна стипендия на Квебек

Мнение от krimon »

teomat.com написа:Не разбирам как така си сключила договора при лихва 3,25% след като лихвите от 10 години не са падали толкова ниско, като изключим последната година. Ако си гледала основния лихвен % на централната банка, когато си сключвала договора, то за съжаление той няма нищо общо с лихвените % които търговските банки дават на клиентите като теб.
Нищо подобно не съм гледала - имам черно на бяло 3,25% на договора си с Министерство на образованието (Aide financière aux études), не с БМО. Обаче подобна опция с фиксирана лихва - просто не беше възможно. Аз даже се опитах да прехвърля заема си в друга банка - ТД, за да фиксирам лихвата, но и там получих същия отговор - няма фиксирани лихви за студентски заеми. Заема го взех 2003, а действието се развива 2005 г. Нека да се похвали някой, който си изплаща или изплащал студентски заем с фиксирана лихва, защото аз се правих на факир и пак нищо :roll:
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Uspial
Изгонен от форума
Мнения: 1001
Регистриран на: Нед Юли 19, 2009 1:30 pm

Re: Обучение с държавна стипендия на Квебек

Мнение от Uspial »

Кримон нали беше много хубаво в Квебек? Е кое му е хубавото?
Сключваш договор с една институция на една цена ( в случая лихвен % ) а после става друго като говориш с друга институция ( банката ) след като става дума за същия договор. И накрая от много хубост почваш да обикаляш от банка на банка да се молиш и да се надяваш на по добър лихвен %.

В Онтарио всичко е решено доста по просто.
Иституцията се казва ОСАП. Има офис във всяко висше учебно заведение в Онтарио. Ако си редовно има пари ако си задочно и имаш време да бачкаш няма заем.
С ОСАП имаш договор. Тя дава парите директно на училището за таксата и тя ти депозира парите по сметката ти ( тези за лични нужди). Имаш един договор с тях и не ходиш по никакви банки да обикаляш.
На тях плащаш парите по късно като завършиш като те си ги взимат директно от банковата ти сметка която си им дал.
Ако искаш отсрочка, гратисен период, прекъснеш обучение по болест ( няма да се плаща на у-ще щото не ходиш ) пак си говориш с тях.
Сега идва и най интересното.
Те имат да кажем минимум от 100 $ на месец сума която трябва да се връща като завършиш.. Хората те питат каква сума ти е добре да плащаш на месец но по голяма от 100 $. От тази сума зависи срока на изплащане.
Ти си избираш $ 120 -200 -300 каквато ти е по силите и възможностите.
Тази сума може и да се промени ако смениш работа примерно за работа с по висока заплата.

Да обобщим:
Лихвения % по студентски заем е по висок от този на ипотека , по нисък от на кредитни карти и потребителски заеми но е много близък до % за Лична кредитна линия която е около 5 - 8 % в последните 5 години в зависимост от момента , основния лихвен % на централната банка, който пък служи за основа на изчисляване на прайм рейта.
calculator
Мнения: 214
Регистриран на: Съб Авг 20, 2005 12:05 pm

Re: Обучение с държавна стипендия на Квебек

Мнение от calculator »

Ми хубаво си е в Онтарио.
Uspial, ти що не дойдеш да живееш при нас?
Покани и iliana и другата ти служителка също.
(Нищо че пишат, че живеят в Отава, ние си ги знаем).
Прекалено скъпо ли ви се вижда, що ли?
Зарежете го това световно неизвестно Гатино,
Хъл, или както там се казва.
Мнооого селско, бе.
Не подхожда на бизнес имиджа ви някак си.
"A fool's paradise is a wise man's hell!"
Thomas Fuller
Uspial
Изгонен от форума
Мнения: 1001
Регистриран на: Нед Юли 19, 2009 1:30 pm

Re: Обучение с държавна стипендия на Квебек

Мнение от Uspial »

Гледката, гледката към реката и към къщата на прайм министъра я няма от Онтарииския бряг.:D
Селско е навътре в Гатино. До музея на Цивилизацията, до Шеретон на първа линия на реката си е много хубаво даже.
А като добавим че кръчмите са само през моста мястото става незаменимо.
Последно промяна от Uspial на Сря Окт 21, 2009 6:33 pm, променено общо 1 път.
Аватар
iliana
Мнения: 1714
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 5:21 am
Местоположение: Ottawa
Обратна връзка:

Re: Обучение с държавна стипендия на Квебек

Мнение от iliana »

Цъ
Не мърдам от мястото където живея.
В крайна сметка, мога да се напия на маркета и след 20 минути съм си в къщи пеша и трезва като краставичка.
Защо предпочитат Квебек?
Защото ги е страх от Алберта.
Kоя е Aлберта?
Жената, дето ги пресява на интервюто за Монреал и Торонто
Аватар
teomat.com
Мнения: 561
Регистриран на: Нед Яну 18, 2009 11:16 am
Местоположение: Canada
Обратна връзка:

Re: Обучение с държавна стипендия на Квебек

Мнение от teomat.com »

kapitan написа:Аз да кажа,въпреки,че не съм напълно сигурен,защото не съм ползвал досега такъв студентски заем.Вече няма гратисен период от тези 6 месеца...
Ако не си сигурен в нещо по-добре не коментирай, защото объркваш хората.
Philippo
Мнения: 292
Регистриран на: Сря Сеп 22, 2004 12:33 pm
Местоположение: Montreal

Re: Обучение с държавна стипендия на Квебек

Мнение от Philippo »

щом си готов да напълниш гушите на банките - моля. За заем от 5 хил, да върнеш за 10-15 години 10 хиляди. Мен не ми е кеф. А лихвения проент за ипотеките е даже по-нисък Да не би да спестяваш за първоначални вноски хиляда-две хиляди-три хиляди от невърнатите пари по заема. Мъдро
Това което пишеш показва, че нямаш ипотека, но и нямам нищо против, да си права. Ако имаш 20% за първоначалана вноска за ипотека, тогава го връщай. Oпределено не ми се обяснява... По темата: ако двамата в семейството искат да учат и имат повече деца е много изгодно, но и много трудно. Успех!
kapitan
Мнения: 380
Регистриран на: Пон Окт 27, 2008 2:10 am
Местоположение: Монреал

Re: Обучение с държавна стипендия на Квебек

Мнение от kapitan »

teomat.com написа:
kapitan написа:Аз да кажа,въпреки,че не съм напълно сигурен,защото не съм ползвал досега такъв студентски заем.Вече няма гратисен период от тези 6 месеца...
в
Ако не си сигурен в нещо по-добре не коментирай, защото объркваш хората.
Няма вече гратисен период за студентски заем в Квебек.В това съм сигурен.
Uspial написа:Кримон нали беше много хубаво в Квебек? Е кое му е хубавото?
Сключваш договор с една институция на една цена ( в случая лихвен % ) а после става друго като говориш с друга институция ( банката ) след като става дума за същия договор. И накрая от много хубост почваш да обикаляш от банка на банка да се молиш и да се надяваш на по добър лихвен %.

В Онтарио всичко е решено доста по просто.
Иституцията се казва ОСАП. Има офис във всяко висше учебно заведение в Онтарио. Ако си редовно има пари ако си задочно и имаш време да бачкаш няма заем.
С ОСАП имаш договор. Тя дава парите директно на училището за таксата и тя ти депозира парите по сметката ти ( тези за лични нужди). Имаш един договор с тях и не ходиш по никакви банки да обикаляш.
На тях плащаш парите по късно като завършиш като те си ги взимат директно от банковата ти сметка която си им дал.
Ако искаш отсрочка, гратисен период, прекъснеш обучение по болест ( няма да се плаща на у-ще щото не ходиш ) пак си говориш с тях.
Сега идва и най интересното.
Те имат да кажем минимум от 100 $ на месец сума която трябва да се връща като завършиш.. Хората те питат каква сума ти е добре да плащаш на месец но по голяма от 100 $. От тази сума зависи срока на изплащане.
Ти си избираш $ 120 -200 -300 каквато ти е по силите и възможностите.
Тази сума може и да се промени ако смениш работа примерно за работа с по висока заплата.

Да обобщим:
Лихвения % по студентски заем е по висок от този на ипотека , по нисък от на кредитни карти и потребителски заеми но е много близък до % за Лична кредитна линия която е около 5 - 8 % в последните 5 години в зависимост от момента , основния лихвен % на централната банка, който пък служи за основа на изчисляване на прайм рейта.
И в Квебек е така,няма разлика,нещо не си разбрал Успял.
Аватар
Преуспял
Мнения: 572
Регистриран на: Вто Авг 25, 2009 3:34 pm

Re: Обучение с държавна стипендия на Квебек

Мнение от Преуспял »

kapitan написа:...нещо не си разбрал Успял.
То да беше за първи път...
Uspial
Изгонен от форума
Мнения: 1001
Регистриран на: Нед Юли 19, 2009 1:30 pm

Re: Обучение с държавна стипендия на Квебек

Мнение от Uspial »

Е нали Кримон ни разказа как било в Квебек.
Като е същото като в Онтарио питайте я Кримон що обикаля по банките да се моли, да търси и да се надява на по добър лихвен %.
И как от 3.25 % договор с Министерство на образованието накрая стана 7.5 % при положение че основния лихвен %, и прайм рейта падат в последните 6 години.
С Кримон сме горе долу от едно и също време в Канада. Учили сме по едно и също време. Сега плащаме обратно студентския заем.
Ето и въпрса:
Как моята лихва пада по студентски заем, по ипотека и по кредитна линия а на Кримон се вдига?

Абе вие четете ли какво пише по назад в темата или само си пишете?
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Re: Обучение с държавна стипендия на Квебек

Мнение от c200 »

Относно т.нар. "гратисен период" - той се отнася за плащането, но не за лихвите и не е променян през последните 5 години
Ето тук си пише всичко и на двата езика, ако някой има нужда от превод значи не е за стипендия :)
http://www.afe.gouv.qc.ca/en/apresEtude ... nteret.asp

Прочее ВСИЧКО пише на сайта http://www.afe.gouv.qc.ca/ (и подобните в други провинции) и НИКАКВА информация от форуми не трябва да се взема за чиста монета, особено като се има предвид горепишУщата публика :lol:
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Re: Обучение с държавна стипендия на Квебек

Мнение от krimon »

Uspial написа:С Кримон сме горе долу от едно и също време в Канада. Учили сме по едно и също време. Сега плащаме обратно студентския заем.
единствената разлика е, че кримон забрави за студентския си заем още през 2005 г :lol:
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Публикувай отговор