Втора имиграция, този път от Монреал към Ванкувър :)

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Аватар
abs
Мнения: 13
Регистриран на: Нед Окт 07, 2007 2:48 pm
Местоположение: Plovdiv
Обратна връзка:

Втора имиграция, този път от Монреал към Ванкувър :)

Мнение от abs »

Здравейте,

Смятам да се преместя още по-на запад и се чудя с какви бюрократинчи спънки бих се сблъскал.
Като начало, трябва ли да подавам нови документи за медицинска карта и трябва ли да информирам съответните институции в Кебек, че се изнасям? Предполагам същото важи и за свидетелството за управление на МПС!?

Ако някой е минал по този път, ще се радвам да даде някой друг съвет.

А, да! И ако можете да препоръчате някоя транспортна компания, с която да си пренеса багажериите, също би било чудесно.

Благодаря предварително!
Добре де, имигрирах... и сега какво? :)
prace
Мнения: 1617
Регистриран на: Чет Юни 02, 2005 2:17 am
Местоположение: София

Re: Втора имиграция, този път от Монреал към Ванкувър :)

Мнение от prace »

пренасяли сме се винаги с U-haul. Ние сме си карали камиона.
Всичко трябва да смениш като дойдеш в БС. Шофьорска книжка, номера на колата, safety check на колата, медицински карти. Ако получавате детски се обадете преди да тръгнете, че сменяте адреса и си кажете новият адрес.
Аватар
Roza
Мнения: 109
Регистриран на: Пет Авг 08, 2003 2:54 pm
Местоположение: от Montreal,Qc в Calgary, AB

Re: Втора имиграция, този път от Монреал към Ванкувър :)

Мнение от Roza »

Здрасти! Ние се местихме тази година от Монреал в Калгари.

Значи, когато избереш точната дата на местенето или след като си пристигнал там, трябва да се обадиш по телефона на Квебекското здравно министерство за картата "Солей" и да кажеш, че се местиш в друга провинция. Те ще ти изпратят формуляр за отказване от Квебекската здравна система. Картата ти ще бъде валидна още три месеца от датата на пристигането в BC, т.е ако се наложи да отидеш на преглед, ще си платиш, но Кебек ще ти възстанови парите. Ако се наложи да постъпиш в болница по спешност, не плащаш нищо. Щом пристигнеш там, трябва веднага да подадеш документи за BC-здравна карта, а квебекската ще поискат да им я върнеш по пощата.

За шоф. книжка, аз като си поръчах албертска, ми взеха веднага квебекската, защото не можело да имаш две книжки едновременно. По техен ред, те я връщат на Кебек. Затова си направи предварително фотокопие, защото ще ти трябва като си искаш обратно годишната такса, която си платил за квебекската книжка. Аз видях голям зор, докато си получа паричките. Изпратих им 4 факса и те сякаш нарочно се бавеха, за да ми върнат по-малко.
Факсът до SAAQ е 1-418-644-1497. В него трябва да напишеш "Je demande le remboursement et l'anulation de mon permis de conduire." Напиши още номера на книжката си, рожденна дата и новия ти адрес и приложи фотокопието, за което писах по-горе, както и копие от новата ти книжка.
Като си правиш застраховка на колата, най-вероятно ще ти искат писмо от SAAQ и друго от застрахователя ти в Кебек, че не си имал пътни произшествия и наказателни точки. От това зависи размера на застраховката, така че ако можеш, извади си тези бележки преди да напуснеш Кебек.

За пренасянето, не знам кой е по-добрият вариант- да наемеш превозвач или да наемеш камион и да си го караш сам. Второто може да излезе по-евтино, но пътят е много дълъг. Ние пътувахме 3 дни с кола с не по-малко от 120км/ч. Има много транспортни фирми, които предлагат междупровинциални превози. Направи търсене в Google. Ако искаш, приеми съвет от пострадал. Наеми само Канадска фирма. Ние се хванахме с един пакистанец, защото ни беше "препоръчан" и съжалихме 100 пъти. Циганска работа! Лъжи, некоректност, никакъв професионализъм. Не наемай тази фирма: SKM Ocean Transport Inc.!!!!!! За нея съм писала подробно в "Лъжи, измами, некоректни търговци".
Хайде, на добър път!
Всичко не само не е толкова просто, колкото изглежда, но и просто не е така.
smotan
Мнения: 307
Регистриран на: Вто Сеп 19, 2006 8:18 am
Местоположение: Cucumber Market

Re: Втора имиграция, този път от Монреал към Ванкувър :)

Мнение от smotan »

Одобрявам! Там е друга Канада! :) И аз ще се преместя някой ден, ама това не е имиграция. :)
Много творчески успехи!!! :beer:
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Втора имиграция, този път от Монреал към Ванкувър :)

Мнение от pumpy »

abs написа:
А, да! И ако можете да препоръчате някоя транспортна компания, с която да си пренеса багажериите, също би било чудесно.

Благодаря предварително!
Моите 5 цента за пренасянето на багаж. Според мен не си струва. Аз платих около 1 долар на либра багаж на компания, което ми пренесе багажа от Монреал до Денвър. Общо удоволствието ми струва около 3000, срещу 2500 ако си го бях карал сам с камион на U-haul и ремарке за колата отзад. Днес като погледна назад, колко неща съм пренасял, от които изобщо нямам нужда и не съм ползвал вече повече от година си мисля, че е по-добре да бях продал багажа си тук, да си натоваря най-важното във вана и да си го закарам сам. Сигурно щях да получа поне още 500 кинта тук за мебелите си и там за 3500 да си купя спокойно всичко наново. Вие си преценявате.
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11764
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Re: Втора имиграция, този път от Монреал към Ванкувър :)

Мнение от optics »

какво значи "годишна такса за книжка" ???
:shock:
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Втора имиграция, този път от Монреал към Ванкувър :)

Мнение от pumpy »

optics написа:какво значи "годишна такса за книжка" ???
:shock:
В Кебек, книжката струва годишно от 57 кинта до незнам колко си в зависимост от отнетите точки. Плаща се около рожденния ден и ако си я смениш преди да ти е изтекла годината, за която си платил ти връщат разликата, след като подадеш молба за това.
alexiworld
Мнения: 103
Регистриран на: Нед Сеп 21, 2003 2:05 am
Обратна връзка:

Re: Втора имиграция, този път от Монреал към Ванкувър :)

Мнение от alexiworld »

Аз ползвах едни турци, фирмата е Мултиситиес. Платих 600$, единственото, което не ми хареса е че ми счупиха крехката маса, но тя си беше крехка. Може би е можело да бъдат малко по-внимателни. Принесох с тях доста багаж - легло, 3 матрака, колело, килими, мноого играчки, книги, и общо взето съм доволен. Ако бях ги продавал щях да ги продам на загуба и тук щях да си загубя времето да ги търся на ново, а и цените щяха да са по-високи. Телефона им беше 514-342-5004.

Квартири има в нашето блокче. 1бедрум е около 750$. Книжките от Кебек се признават, но ако имаш стаж < 2г. 5 клас от Кебек го приравняват на 7 клас. Ако е > 2г. ти дават 5 клас. За нас приместването си беше истинска имиграция, тук си е като друга държава. Ако нещо друго те интересува пиши.
radkoM
Мнения: 24
Регистриран на: Нед Юли 12, 2009 8:07 am
Местоположение: Montréal

Re: Втора имиграция, този път от Монреал към Ванкувър :)

Мнение от radkoM »

alexiworld написа: За нас приместването си беше истинска имиграция, тук си е като друга държава. Ако нещо друго те интересува пиши.
кои ви се струват наи-големите промени ?
и кои са плюсовете и миносите на едното и другото място през вашите очи
мерси
Fili
Мнения: 3
Регистриран на: Сря Авг 26, 2009 3:05 pm

Re: Втора имиграция, този път от Монреал към Ванкувър :)

Мнение от Fili »

ооо ще следя темата с интерес, че и нас ни чака :) Монтреал - Виктория
Аватар
Rall
Мнения: 2239
Регистриран на: Чет Авг 10, 2006 8:16 am
Местоположение: Raccoon City

Re: Втора имиграция, този път от Монреал към Ванкувър :)

Мнение от Rall »

Roza написа:...защото ще ти трябва като си искаш обратно годишната такса, която си платил за квебекската книжка. Аз видях голям зор, докато си получа паричките.
:D :D :D Баси скръндзите... колко разправии за 30-40 кинта при положение, че се ръсиш хиляди за преместването :D :D :D
:beer: :beer: :beer:
Dead Eyes See No Future
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Втора имиграция, този път от Монреал към Ванкувър :)

Мнение от pumpy »

Rall написа:
Roza написа:...защото ще ти трябва като си искаш обратно годишната такса, която си платил за квебекската книжка. Аз видях голям зор, докато си получа паричките.
:D :D :D Баси скръндзите... колко разправии за 30-40 кинта при положение, че се ръсиш хиляди за преместването :D :D :D
:beer: :beer: :beer:
Още един, който не уважава парите. Не виждам защо да оставям нещо на SAAQ, при положение, че си е мое :shock:
Аватар
Rall
Мнения: 2239
Регистриран на: Чет Авг 10, 2006 8:16 am
Местоположение: Raccoon City

Re: Втора имиграция, този път от Монреал към Ванкувър :)

Мнение от Rall »

:D :D :D немаше нужда да хабиш клавиатурата, можеше просто да си постнеш аватара в по-голям размер :D :D :D
:beer: :beer: :beer: Без лоши чувства :beer: :beer: :beer:
Dead Eyes See No Future
Аватар
7George
Мнения: 9672
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Re: Втора имиграция, този път от Монреал към Ванкувър :)

Мнение от 7George »

Е - не можем да се свием пак в 4 или 6 куфара, за самолет демек, даже година след емигрирането. И аз съм се местил, хващах фирма. Наистина долар на либра багаж е някъде най-тънкото. Минахме с около 1 бон, плюс самолетните билети, които разходи после се приспадат от данъците. Е, не може всичко да купиш отново, особено на жената дрехите, и др. неща със сантимнтална стойност. Колата, ако не е нова и запазена, да се продава, щото после може и да се изхвърли, заради проблеми с тукашните инспекции при регистрацията.
Embrace your climate change!
Аватар
Roza
Мнения: 109
Регистриран на: Пет Авг 08, 2003 2:54 pm
Местоположение: от Montreal,Qc в Calgary, AB

Re: Втора имиграция, този път от Монреал към Ванкувър :)

Мнение от Roza »

poumpy написа:
Rall написа:
Roza написа:...защото ще ти трябва като си искаш обратно годишната такса, която си платил за квебекската книжка. Аз видях голям зор, докато си получа паричките.
:D :D :D Баси скръндзите... колко разправии за 30-40 кинта при положение, че се ръсиш хиляди за преместването :D :D :D
:beer: :beer: :beer:
Още един, който не уважава парите. Не виждам защо да оставям нещо на SAAQ, при положение, че си е мое :shock:
Мерси, poumpy, за разбирането! С тебе мислим еднакво.
Rall, ако бях "ларж" като теб, досега да съм си раздала парите на разни фирми и организации "за бог да прости" и да съм на просешка тояга. Всичко, което си е мое, си го вземам. Ти ако намериш долар на улицата, няма ли да се наведеш да си го вземеш?
Всичко не само не е толкова просто, колкото изглежда, но и просто не е така.
Публикувай отговор