обучение за дизайнер на компютърна игри

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
elibeliata
Мнения: 16
Регистриран на: Нед Юни 19, 2005 8:43 pm

обучение за дизайнер на компютърна игри

Мнение от elibeliata »

Здравейте
Бих искала да събера повече мнения за това къде е най-добре да се учи за компютирен дизайн

Синът ми е на половината път, има още една година във програма в колеж "visual art".

Иска да се занимава с електронни игри като художник,

Моят речник в тази област е мнооооого слаб и продполагам че познавачите ще се чудят на употрибените термини Съзнавам пълната с и неграмотност в тази област

В ролята си на съветник за сина ми , бих искала да се ориентирам по-добре

Засега се оформят две възможности според събраната от мен информация
- Ванкувър - не мога да се сетя засега за точното наименование
на Филмовото училище

- Монтреал - Ubisoft специализирана програма,

Искам са уточня че става дума за универтитетско обучение, защото колежанската програма вече е мината

Искам също специално да подчертая е когато съм поставяла конкретни въпроси в този форум , съм оставала много приятно изненадана от осведомеността на съфорумците и готовността да споделята полезна информация

Благодаря предварително
mwanza
Мнения: 1008
Регистриран на: Пон Апр 24, 2006 12:17 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: обучение за дизайнер на компютърна игри

Мнение от mwanza »

Campus Ubisoft e много добро начало по мое мнение. Поне като гледах програмите за моделъри и аниматори към Доусън. Ако детето иска да учи някаква специалност в гейм индустрията (като гледам се е насочило към арт позициите), мястото е Кебек. Незнам дали знаеш, но това е едното от перата в икономиката на провинцията.

За уточнение само. Програмите към Campus Ubisoft са четири.
Моделиране. Анимация. Дизайн (представи си го като режисура на игри) и програмиране ориентирано към тази индустрия. Съответно са в UdeM, College Matane, U de Sherbrook, Dawson College.

Във Ванкувър има също най-различни програми, някои свързани с индустрията. Но по принцип във Ванкувър има повече студия за специални ефекти и анимациа за киното.
Поради тази причина на Ванкувър се казва Северен Холивуд.
Има и компании за игри, но не са толкова колкото в Монреал по мои наблюдения.

Аз самия смятам да запиша Campus Ubisoft към Dawson, че е на английски. Интересуват ме моделиране и анимация. Тъпото е ,че аз знам как се правят, но ще си платя за контакти един вид. А и кат се замисла спиране на работа за 2 години не е никак зле.

Училището във Ванкувър се каза VFS - Vancouver Film School. Но таксите за брутални.
mwanza
Мнения: 1008
Регистриран на: Пон Апр 24, 2006 12:17 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: обучение за дизайнер на компютърна игри

Мнение от mwanza »

Вие във Ванкувър ли сте? Щото аз си отговарям се едно сте в Кебек, и чак после видях, че не сте казали къде сте. :)
elibeliata
Мнения: 16
Регистриран на: Нед Юни 19, 2005 8:43 pm

Re: обучение за дизайнер на компютърна игри

Мнение от elibeliata »

Ние сега живеем във Ванкувър, но сме живяли години в Монтреал,
Засега основните ми съображения са че Монтреал имат закон за университетско обучение
на френски
Аз самата правих Мастер по електронен бизнес на френски без да има един свеснен буквар написан на този език в областта на информатиката За мене това беше пълен абсурд, впрочем, беше абсурд и за преподавателите

Та на темата

Много благодаря за мнението Кои са други големи играчи в бизнеса на електронни игри Страхувам се че програма организирана от една фирма е ограничена и стеснява верзатилността на полученото обучението Това е само теория де Правя аналогия със специализираните програми на Микрософт или Оракъл например Аз съм администратор на база данни и това знам , с това правя сравнение

Щом ще се записвате а казвате че си ги знаете тези работи сигурно имате точни критерии


Много благодаря за мнението
Аватар
filipne
Изгонен от форума
Мнения: 3360
Регистриран на: Съб Яну 31, 2004 12:10 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: обучение за дизайнер на компютърна игри

Мнение от filipne »

elibeliata написа:Ние сега живеем във Ванкувър, но сме живяли години в Монтреал,
Засега основните ми съображения са че Монтреал имат закон за университетско обучение
на френски
Какъв е този закон ? Университетско образование може да се получи и на английски в Конкордия и Макгил например.
mwanza
Мнения: 1008
Регистриран на: Пон Апр 24, 2006 12:17 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: обучение за дизайнер на компютърна игри

Мнение от mwanza »

Казва се кампус Юбисофт, тъй като е създаден със сътрудничеството на Юбисофт. Но всъщност си е програма която е фокусирана към създаването на игри. Мисля ,че е 1 година и по мое мнение за 1 година може да се научи достатъчно, за една солидна основа на която да се стъпи. Тъй или инак всяка компания си има собствен пайплайн. Но като знаеш основните положения, влизаш в час много бързо. Ако погледнеш програмата на VFS, ще видиш ,че е 1 година. Но цената е 30 000. И доколкото им гледам програмата, е за гейм дизайнери (демек режисьорската част грубо казано). Във Ванкувър има и други училища, но цените им се въртят около тази. Поне се огледайте за някое държавно училище.

За разлика от сертификатите на Оракъл и МС, тук нещата са по универсални. Например имаш тримерен обект (къща) който може да бъде направен на всвъзможен софтуер. Въпроса е да знаеш как се прави тази къща (има си специфични изисквания) за да може да се визуализира в съответния гейм енджин. Сега различните компании работят с различни енджини (и софтуери) и някой няма как да се видят дори защото са in-house made и са си техни, но тъй или инак в основата си е едно и също. Еди колко си броя лица на обекта, еди какъв си размер на текстурата и тн. И след като си ги знаеш тия неща, понеже са ти ги обяснили хора от гейм индустрията си ок, където и да те пуснат после. В рамките на 1-2 седмици влизаш в час. Примерно казано.
Като нищо може и студиото да си има собствен софтуер за моделиране и анимация. В този случай тези които постъпват на работа се обучават как се работи. Ако детето е учило 3D Studio Max (което е най-вероятно да учи). В някои компании които работят на друг софтуер, ще го обучат. Както и става тук например в А2М, или поне така ми каза един от техните HR .

Докато в твоя случай ако аз имам само МС сертификат, Оракъл ще го гледам като голям камък. И обратно.
Ситуацията е малко като да се научиш да обработваш снимки на Фотошоп. И след като си научила как се работи със слоеве, цветови корекции и тн, много бързо ще започнеш да правиш това и на Гимп примерно, защото ти основните неща си ги знаеш. Нещо такова се получава.

Аз иначе си избрах тази програма, както казах за да направя контакти. А и малко да си почина :) Освен това искам някой дето си е професионалист в тази област да ми обясни някои неща, защото ми писна да ровя по форуми и да се блъскам като хайванин да науча едикаквоси, което иначе става с 3 клика на мишката.

Филипне е прав. Аз имам приятели които учат в Конкордия на английски. Не е задължително да е на френски.

Дано да съм ясен, че аз малко хаотично обяснявам. :) :beer:
Аватар
filipne
Изгонен от форума
Мнения: 3360
Регистриран на: Съб Яну 31, 2004 12:10 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: обучение за дизайнер на компютърна игри

Мнение от filipne »

mwanza написа:
Освен това искам някой дето си е професионалист в тази област да ми обясни някои неща, защото ми писна да ровя по форуми и да се блъскам като хайванин да науча едикаквоси, което иначе става с 3 клика на мишката.
mwanza проучи, доколкото може какъв е професионалиста, който ще те обучава, защото не рядко само името им е такова :roll:
mwanza написа: Филипне е прав. Аз имам приятели които учат в Конкордия на английски. Не е задължително да е на френски.
Да добавя, че Филипне (ако мога да пиша за себе си в 3 то лице) е завършил Конкордия изцяло на английски и беше много учуден като какъв ще да е този закон за френския във висшето образование :wink:
mwanza
Мнения: 1008
Регистриран на: Пон Апр 24, 2006 12:17 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: обучение за дизайнер на компютърна игри

Мнение от mwanza »

Още нещо се сетих.
Това което писах е в случай, че детето иска да бъде 3D Artist (modeler or animator) Ако иска обаче да става Concept Artist, тогава трябва да завърши traditional art, поне аз съм забелязал,
че големите имена са завършили я скулптура, я живопис (Bachelor of Fine Arts мисля че беше).

За да се ориентираш. Концепт артистите правят това
http://www.thegnomonworkshop.com/store/ ... n-Pipeline

Моделърите правят това
http://www.thegnomonworkshop.com/store/ ... d-Modeling

По принцип моделърите правят това което са нарисували концепт дизайнерите. И е малко техническа длъжност.
Публикувай отговор