Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в останалите провинции (без Квебек)
Публикувай отговор
Аватар
lz2arn
Мнения: 703
Регистриран на: Нед Авг 03, 2003 11:54 am
Местоположение: mtl.qc.ca
Обратна връзка:

Мнение от lz2arn »

optics, аз и вица за оня дето му гласили служба, а той само тая дето да намира махна му харесала го знам, и че присмеха вече е излязал само от тинейджърските разборки за самоизтъкване и се използва в масовата обработка на общественото мнение (справка: рекламните кампании на Обама и МакКейн), но човек колкото и да лъже и да криви все казва някоя истина. В темата: 7George, твоите думи се готвя да ги наместя във вики-то. Продължавайте в същия дух.
chili, get back to me, please!
Благодаря на отговорилите. Дважди на премълчалите.
Sunny boy
Мнения: 1110
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 2:53 pm
Местоположение: White Rock,BC

Мнение от Sunny boy »

optics написа:lz2arn,
не си губи времето да доставяш удоволствие на кибиците като им отговаряш. Това са умни и успели хора, на които съвети не им трябват.

Човек лесно може да различи сред мненията от тази тема кои са писани с цел да дадат информация на интересуващите се, кои са писани с цел самоизтъкване.

Факт е, и всички го знаят това, че за да се критикува каквото и да било (както чисто заяждане така и намиране на реални слабости, неточности и грешки) се иска много по-малко акъл и усилие отколкото да се създаде нещото.
:lol: What a joke :D Не виждам защо трябва човек да прочете няколко книги по диагонал :wink: и да се представи като първа ръка участник в безброй интервюта :shock: Ако ти споделяш "собствен" опит първото което идва до ума е да обобщиш,че не знаеш какво точно става в други сфери на джоб интервю,но можеш да споделиш как се процедира ф ТВОЙТА :wink: сфера,бидейки пряк участник.Още ,ако искаш да си "аФтор" и "полезен" би могъл да поясниш за каква работа става дума на тия прословути интервюта. :wink: Работата/заплащането/ бива почасова,годишна заплата и контракт :wink: В повечето случаи. В интервютата за тия категории работа разликата е между земята и небето,че и по-далеко :lol: Аз пак питам,колко души ВЗЕМАХА РАБОТА придържайки се до миш-маша, който иначе трябва да минава за полезно четиво :lol: И за твое сведение, когато някой дава "информация" която at best е половинчата и джъмбо-мъмбо общи приказки е арогантност да я пробутва за полезна такава.По добре дай на хората линк до книгите които изчете по диагонала,та да научат и отсеят това което на тях им е нужно :wink:
CFS 801

Мнение от CFS 801 »

ми да ,аз като бях по каубойските провинции на едно интервю боса ме разпитва-ми ти бад бой ли си,пушиш ли/камъче,трева/ ,по колко пиеш на ден,какви са ти приятелите,ти що си дошъл от цивилизацията ,чак тука,по евтино ли се харчи ;стоката; тука от при вас и най накрая се сети да ме пита изобшо разбирам ли нещо от тая работа за която кандидатствам.
ама то там си е дива индия и подобни въпроси не би трябвало да правят впечетление на редовия реднек ,ама аз останах доста учуден,явно видът ми е бил доста интелигентен за да не му вдъхне доверие и както се и очакваше не ме взе на работа. :lol:
Жени
Мнения: 1120
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 5:11 pm
Местоположение: Торонто

Мнение от Жени »

Аз честно казано като чета темата оставам с впечатлението, че "правилата" учат как да излъжеш, в буквалния смисъл на думата, работодателя, за да те наеме на работа! :roll:

Смятам още, че от интервю до интервю и от кандидат до кандидат има такава разлика, че универсални правила не може да съществуват! Да, препоръки може да се обобщят. Но то, който си го няма отвътре да му идва да се държи подобаващо както в живота така и на интервюто дори специални курсове да му се организират пак си мисля, че опитен интервюиращ като оптикс би го разпознал що за стока е от километри! :lol:

И понеже вече имам личен опит с ходене по интервюта преди известно време мога да кажа, че за мен най-важното е да имаме следните 3 неща: Канадски опит в сферата, в която искаме да работим и някакво канадско образование (или ако го нямаме още завършено, поне да напишем в резюмето, че го учим). И не на последно място е езикът. Той е от съществено значение и дори да спазим всички правила от темата на оптикс, ако на английски сричаме, то няма как да получим работата. :wink:

Последният абзац се отнася за прилична работа в сферата на образованието (Понеделник - Петък от 9 до 4, с един час обедна почивка и включени платени ученически ваканции, на достатъчно добра заплата, а не на директорска -за каквато ми се струва, че са написани правилата от оптикс ) 8)

Вярвам, че така е и в други сфери, но със сигурност при жиголата се търсят умения, различни от гореспоменатите 3 фактора. 8)
Аватар
JoroF
Мнения: 796
Регистриран на: Нед Авг 10, 2003 12:51 pm
Местоположение: TORONTO-CANADA

Мнение от JoroF »

Жени написа:Аз честно казано като чета темата оставам с впечатлението, че "правилата" учат как да излъжеш, в буквалния смисъл на думата, работодателя, за да те наеме на работа! :roll:

Смятам още, че от интервю до интервю и от кандидат до кандидат има такава разлика, че универсални правила не може да съществуват! Да, препоръки може да се обобщят. Но то, който си го няма отвътре да му идва да се държи подобаващо както в живота така и на интервюто дори специални курсове да му се организират пак си мисля, че опитен интервюиращ като оптикс би го разпознал що за стока е от километри! :lol:

И понеже вече имам личен опит с ходене по интервюта преди известно време мога да кажа, че за мен най-важното е да имаме следните 3 неща: Канадски опит в сферата, в която искаме да работим и някакво канадско образование (или ако го нямаме още завършено, поне да напишем в резюмето, че го учим). И не на последно място е езикът. Той е от съществено значение и дори да спазим всички правила от темата на оптикс, ако на английски сричаме, то няма как да получим работата. :wink:

Последният абзац се отнася за прилична работа в сферата на образованието (Понеделник - Петък от 9 до 4, с един час обедна почивка и включени платени ученически ваканции, на достатъчно добра заплата, а не на директорска -за каквато ми се струва, че са написани правилата от оптикс ) 8)

Вярвам, че така е и в други сфери, но със сигурност при жиголата се търсят умения, различни от гореспоменатите 3 фактора. 8)
и в другите свери е почти така почти не .но сьс сигурност при жиголата не се тьрси образование и канадски опит ,там на пьрво място е Езика и гьвкавия индивидуален подход ,умението да се работи с хора и маркетингова стратегия .
THE LAST LINE OF DEFENSE
Аватар
optics
Модератор
Мнения: 11764
Регистриран на: Пет Юли 23, 2004 6:39 am
Местоположение: Victoria, BC

Мнение от optics »

Жени написа: Смятам още, че от интервю до интервю и от кандидат до кандидат има такава разлика, че универсални правила не може да съществуват! Да, препоръки може да се обобщят. Но то, който си го няма отвътре да му идва да се държи подобаващо както в живота така и на интервюто
Съгласен с първото и второто изречение. За третото - еми кво да правят такива хора, да се предават ли ?
Все има начин нещо да се подобри.

:beer:
Аз нямам нищо против да има научно технически прогрес, но той да е рзумен.
Този матреиализъм не може да продължи, защото планетата е с крайни размери и не може да увеличава размера си и повърхността си.

2 юни 2012, budtel
бебето

Мнение от бебето »

Sunny boy написа:Мога да ти обясня обаче ,Как да вземеш Работата,ако се явиш на интервю :wink:
Е пa цветни ни де :idea: нещем повеке да стоим на social :lol:
Аватар
myhata II
Мнения: 15705
Регистриран на: Чет Яну 18, 2007 5:16 pm
Местоположение: Toronto Ontario

Мнение от myhata II »

бебето написа:
Sunny boy написа:Мога да ти обясня обаче ,Как да вземеш Работата,ако се явиш на интервю :wink:
Е пa цветни ни де :idea: нещем повеке да стоим на social :lol:
Не стаа, за БЕБЕТА МУТАНТИ, не е разрешено !!! :lol:
„Робите лъжат, свободният човек казва истината.“
"Ако двама души мислят еднакво - единият е излишен."
Стефан Цанев
Sunny boy
Мнения: 1110
Регистриран на: Нед Юли 27, 2008 2:53 pm
Местоположение: White Rock,BC

Мнение от Sunny boy »

Брех,никой не иска да се изфука с новата работа :shock: Поне в баницата не я ли изтеглихте :lol: :beer:
Аватар
7George
Мнения: 9672
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Мнение от 7George »

Sunny boy написа:Брех,никой не иска да се изфука с новата работа :shock: Поне в баницата не я ли изтеглихте :lol: :beer:
Аз в 2 баници "мързелуване" изтеглих, и така си ми върви: тая година още не съм работил... :D :beer: Работата на някой социалждия ше да е отишла...
Embrace your climate change!
Аватар
troll
Мнения: 2056
Регистриран на: Вто Яну 30, 2007 10:26 pm
Местоположение: MTL, QC, CA

Мнение от troll »

На мен бе 7George ми се паднаха първо работата, после парите и накрая риненето на сняг и реших да не правя повече баници с късмети! :lol:
А и аз още не съм работил, а и то утре ще една работа, ама ще ходим де! :lol: :lol:
Емигрант! Терминатор! Губернатор !
Iris
Мнения: 169
Регистриран на: Вто Сеп 14, 2010 5:04 am

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от Iris »

The worst mistake people do is that they listen half, understand quarter and speak double...
cocose
Има 1 предупр. за БАН
Мнения: 1054
Регистриран на: Чет Авг 27, 2009 9:58 am

Re:

Мнение от cocose »

chili написа:Много хубава тема. Явявала съм се доста по интервюта и в Бг и тук и според мен съществени разлики с изключение на езика няма. Тази година ми се наложи да участвам в няколко интервюта с шефа ми и мога да кажа, че съм потресена от нивото на кандидатите. Интервюирахме само канадци, защото не си избирахме сами кандидатите, а ни ги пращаше агенция на която плащаме да ни намира хора. Шефът ми имаше един любим въпрос: "Смятате ли, че ще имате трудности, ако работите с тлъст бял мъж и имигрантка?" Това зададено с усмивка, но като го чух първия път за малко не паднах от стола. Като се върна назад, човека си е бил напълно прав, защото накрая наехме една, която цитирам:
"Аз и обясних много внимателно какво правя, защото тя беше китайка и не говореше много добре английски." - става дума за разговор с нея и служителка в HR-а.
"Ние трябва да и обясним, че това, че е дебела не значи, че е лош човек" - коментар за колежка пред шефа, който е повече от пълен"
Когато имаме нов кандидат и шефът ми уговаря часа за интервюто, това означава, че накрая на разговора вече знае колко деца имате, къде ходят на училище и на колко години е къщата, която сте си купили миналата година. За самото интервю си имаме стандартна бланка, по която си вървим и въпроси за религия, семейно положение и т.н не се задават. Началството не ми дава даже да ги питам дали пушат, но пък в един друг отдел направо им казват, че не наемат пушачи, защото са алергични към миризмата.
Всеки контакт с потенциален работодател е част от интервюто - телефонно съобщение, резюмета и т.н. През цялото време трябва да сте с повишено внимание и да обмисляте всяко изречение, което казвате.
Истината е, че с едно интервю от 1 час можеш да разбереш много малко за кандидата и изненади винаги има.
За кураж искам да добавя, че от досегашния си опит разбрах, че:Работник с качествата на средно интелигентен българин, който не го мързи зверски е късмет и че жени под 35 не бих наела изобщо. Дошло ми е до гуша от 18 годишни канадски девойки дето ако ги болеше, колкото ги мързеше, досега да се умрели. Този месец имахме една пакистанка, дето ни я пратиха от една агенция, толкова интелигентно, добре облечено и хубаво момиче, а в работата си е префектна, обаче сме наели на постоянна позиция една местна и няма как да я изгоним.
Винаги се явявайте със самочувствие, но бъдете смирени. Хората искат от вас да ги убедите, че сте подходящ за работата и че няма да напуснете след 2 месеца.
Не знам в коя област си, но в моята, е мъъъничко по различно:
- В нашата област, няма как човек без много технически знания да направи ефективна оценка на въпросният кандидат. НО, това не им пречи да опитат
- По незнайни причини, местните искат и от пиле мляко, но накрая като им видиш служителите, почваш да се чудиш слон ли ги е мачкал докато са ги назначавали!!!
- Параграф 22 - Аз лично, както и много други професионалистти, никога, повтарям никога не бих одобрил кандидат който е по добър от мене, или поне има потенциала да стане такъв 8) , но пък от друга страна, ако не си професионалист, е почти 100% сигурно че ще наемеш някой добър с естественият език, и много зле с компютърният......така че се получава интересна дилема....
- Много често, обявите и интервютата са фиктивни, почти винаги някой някъде има някакъв впредвид, но понеже е длъжен да мине целият този "недискриминационен" процес на търсене на своят човек...........
- Също така, някои пък имат най откровеното намерение да наемат някой отвънка, неместен, но единственият начин да го обоснове това пред държавата, е като и покаже че не може да намери подходящ кандидат на местният пазар......сещайте се сиреч кво става.
- Или ако трябва да обобщя, ако сте на зор, лъжете колкото повече, толкова повече. Ако не сте на зор, внимавайте с лъжите и гледайте да си намерите работа точно по мярка, така че да няма изненади и за дветее страни.
- И най последен съвет, според местните, най-доброто време за търсене на работа е......когато сте на върха на кариерата си в текущата си работа 8) , което ми напомня за най-важният признак който всички HR-ове зяпат най напред (но се правят че не му обръщат голямо внимание...) е не езика, не квалификациите, не местен/емигрант, а дали В МОМЕНТА РАБОТИТЕ. И са много прави хората.
Trinity
Изгонен от форума
Мнения: 27
Регистриран на: Съб Сеп 11, 2010 7:52 pm

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от Trinity »

Здрасти, Пеше!....и ти mи липсваше. :)
Аз също се опитваm да съm полезна по своеmу, споделяйки личен опит.Проблеmът е, че няmа законоmерност.При едни нещата mогат да се развият по един начин при други да са доста по-различни. Няmа точна рецепта в случая. Иmа обаче доста полезни курсове, където ви учат как да си напишете добро CV, защото това е половин успешно интервю. Аз съm се явявала общо на 4 интервюта, от които саmо 1-то беше с препоръка. 3 от тях завършиха успешно с назначаване на работа и то за доста дълъг период от вреmе. Никога, аmа никога не са mи задавали лични въпроси (за сеmейството mи и такива подобни глупости...)Обикновено се интересуват какво mожеш да правиш, какво си работил, твоето виждане за заплатата и кога mожеш да започнеш.Това е! ;)
P.S. Не mога да разбера какво некоректно написах, та mи триете mнението?Аmа щоm трябва...Здраве да е! :)
petar krastev
Напуснал форума
Мнения: 318
Регистриран на: Съб Окт 25, 2008 7:46 pm
Местоположение: point aux trembles

Re: Интервю за работа - какво да и какво да не правим

Мнение от petar krastev »

Доста компании преди да се явите на интервю,ви карат да правите така наречените психометрични тестове,а също така и тестове по механика(все пак зависи от позицията за която кандитатсвате),Успелите на тези тестове биват извикани на интервю.
Психометричните тестове са преди всичко логически тестове,намират се в интернет и е добре да се пратикувате предварително.малко са стресиращи защото се правят за време.
Има и едни други тестове,такива по които ви определят какъв характер сте.Въпросите са около 150,но всичко на всичко са не повече от 10-15,просто останалите са зададени по различен начин.Там е много важно да отговаряте винаги с истината,понеже е ,много лесно да ви хванат,че лъжете и се досещате какво се случва с вашата кандитатура.
тестовете по механика включват различни схеми на машини и вие трябва да посочите частите,но това е строго индивидуално за тази категория работници.
Правил съм и тестове по различни ситуации-примерно,ако стане едикакво си,ти как ще реагираш,или пък машината спира-какво правиш и как ще определиш проблема и как ще го отстраниш.
Спомням си на едно интервю,след като се похвалих,че съм много кадърен да оправям разни неща и се справям доста добре с техниката,бъдещия ми супервизор изкара монета от 1 цент и ми каза–ОК,кажи ми 10 неща които можеш да направиш с тази монета,тук в фабриката.3-4 от нещата бяха смислени,останалото беше глупости и си мисля,че стигнах до 7.После ми каза,че искал да види как реагирам в запечени ситуации,а не го е интересувало точно какво отговарям.
Може да си носите и бутилка с вода на интервюто,хем да не ви пресъхва устата,хем ако ви зададат някой по-завъртян въпрос си давате няколко секунди да помислите,отпивайки от водата.Никой няма да ви се скара ако пиете вода по време на интервюто,и вие сте човек и можете да ожаднеете.само да не лочите през 2 мин.по половин литър,тогава ще ви погледнат странно.
След интервюто(дай боже успешно)ще се наложи да ви проверят препоръките(бивши работодатели),така че,добре е да сте се свързали вече с хората и да сте ги предупредили,че ще ги потърсят да ги попитат за вас.Ако всичко е ОК сте вече с единия крак вътре.Остават да ви проверят криминалното досие,шофьорското такова и медицинските.Ако сте някой каубой,останал с 2 точки в книжката,може да кажете чао на работата.Не се притеснявайте ако са ви отнели4-5 точки за минаване на червено или нещо такова,това не е проблем,пък и всеки има право на първа грешка,нали.
При медицинските,като се заредят едни формуляри за попълване,не е истина.четете всичко внимателно и отговаряйте с истината.После на прегледа всичко ще установят,и ако имат съмнения става кофти за вас.Особено не крийте,ако имате предишни злополуки на работата и сте регистрирани в CSST,tova се установява много лесно от работодателя ви.Пък и не е добре да започвате нова кариера лъжейки,нали.Все пак кандидатсвате в сериозна фирма,а не в чертожническо бюро.
Всичко това което съм написал,се отнася до по-сериозните фирми,не искам да плаша новодошлите,че ако кандидатсваш за общак и ще те почнат с тестове и чудесии.Там ако можеш да се оправяш с езика и да ти се работи и почваш.
Публикувай отговор