Международна дебитна карта, изд. от БГ в Канада???

Това е форум посветен на процедурата по имиграция в провинция Квебек - документи, интервюта, визи, пътуване.
Заключено
Аватар
emyangels
Мнения: 724
Регистриран на: Нед Авг 31, 2003 8:38 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Международна дебитна карта, изд. от БГ в Канада???

Мнение от emyangels »

Чудим се дали да не използваме и дебитната ни карта за част от парите, които ще носим. Има ли някой, който да е ползвал такава, за да каже какви са комисионните и дали навсякъде може да се теглят пари. Нашата международна дебитна карта е от Биохим и е Cirrus Maestro.
Благодарим предварително!!!
Аватар
KolioBalkanski
Marquis de Suhindol
Мнения: 9069
Регистриран на: Пет Авг 29, 2003 8:40 am
Местоположение: j-cowboyland, Toronto
Обратна връзка:

Re: Международна дебитна карта, изд. от БГ в Канада???

Мнение от KolioBalkanski »

emyangels написа:Чудим се дали да не използваме и дебитната ни карта за част от парите, които ще носим. Има ли някой, който да е ползвал такава, за да каже какви са комисионните и дали навсякъде може да се теглят пари. Нашата международна дебитна карта е от Биохим и е Cirrus Maestro.
Благодарим предварително!!!
tuk ima Cirrus mashini i Maestro mashini - proverete s Biohim kakvi sa komisionnite i kakav e exchange rate-a nai veche
Помогнаха на бай Ганя да смъкне от плещите си агарянския ямурлук, наметна си той една белгийска мантия - и всички рекоха, че бай Ганьо е вече цял европеец.
Аватар
Koko
Мнения: 8033
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Re: Международна дебитна карта, изд. от БГ в Канада???

Мнение от Koko »

emyangels написа:Чудим се дали да не използваме и дебитната ни карта за част от парите, които ще носим. Има ли някой, който да е ползвал такава, за да каже какви са комисионните и дали навсякъде може да се теглят пари. Нашата международна дебитна карта е от Биохим и е Cirrus Maestro.
Благодарим предварително!!!
Темата е дискутирана доста преди, ако ти се рови трябва да се върнеш доста назад, както и в архивите.

Според мен трябва да имаш предвид няколко неща

Едно от първите неща коите ще направите като пристигнете е да си откриете банкова сметка, към която върви и тукашна дебитна карта. Така че дебитната карта от България ще ви е нужна за самото пътуване, както и за първите няколко дни, но след като имате канадска карта, българската вече няма да е толкова необходима.

Дебитната карта си е определено удобство. По принцип много малко неща се плащат в брой и то обикновенно при по-малки суми. Доста често можеш да видиш в някой магазин табелка - не приемаме банкноти от 50 и 100 долара. Причината е че се страхуват от фалшификати. Така че в някои случай наличието на дебитна карта си е просто задължително - това е без значение дали е от канадска или българска банка.

Банкомати има навсякъде, мрежата е много добре развита, но трябва да имаш предвид че ще можеш да теглиш пари само на места където има знака за Cirrus/Maestro, т.е. трябва да гледате добре дали на банкомата има такава емблема - ако я няма, ще трябва да търсите друг банкомат.

За таксите и комисионните - питайте в Биохим какви са техните комисионните.За съжаление в последно време канадските банки почнаха да си таксуват един на друг клиентите, т.е. ако клиент на една банка иска да изтегли пари от банкомат на друга банка има допълнителна комисионна. Няма как да ти кажа със сигурност, но е доста вероятно ако теглиш пари с БГ картата ти, да ти взима неголяма комисионна и собственика на банкомата от който теглиш. Но за това не съм 100% сигурен.

Освен комисионните обаче трябва да отчитате и проблема с валутните курсове - предполагам че сметката ти в Биохим не е в канадски долари и при всяко пазаруване или теглене на пари ще ви обръщат валутите по някакъв техен курс, който доста вероятно няма да е много изгоден.

Моят собствен опит е с VISA Electron - ползвал съм я както в Канада, така и в Щатите без проблеми, но както вече споменах, след като си открих сметка в канадската банка, почти спрях да ползвам българската си карта и по-късно просто закрих сметката.

Не е лошо също да помислиш за пълномощно за някой от близките ти в България с което да може да управлява сметката ти в Биохим - да тегли или внася пари, да получава документи, да я закрие ако видите че няма смисъл да я държите отворена и каквото друго се сетиш свързано със сметката. На мен ми се наложи да правя пълномощно оттук за да я закрия, но това не беше проблем всъщност.
Аватар
emyangels
Мнения: 724
Регистриран на: Нед Авг 31, 2003 8:38 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от emyangels »

Много ви благодаря. Архивите съм ги разгледала, номе вълнуваше точно частта пренасяне на парите от БГ.
Коко, благодаря за детайлната информация!!! Кольо и на теб също!!!
Аватар
fe_ya
Ефирна
Мнения: 557
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:19 am
Местоположение: извън Монреал...
Обратна връзка:

Мнение от fe_ya »

Погледни и тези теми - според мен лично пътническите чекове си остават един от най-добрите варианти - комисионните по тях са по-малки от тези върху сумите които теглиш от дебитна карта. Естествено и малко пари в брой в канадски долари.

http://www.bgcanada.com/pforum/viewtopi ... highlight=
http://www.bgcanada.com/pforum/viewtopi ... highlight=
http://www.bgcanada.com/oldforum3/viewt ... highlight=
http://www.bgcanada.com/oldforum3/viewt ... highlight=
http://www.bgcanada.com/oldforum3/viewt ... F%E0%F0%E8
http://www.bgcanada.com/oldforum3/viewt ... F%E0%F0%E8
http://www.bgcanada.com/oldforum3/viewt ... F%E0%F0%E8

Надявам се да се ориентираш но мисля че тези теми най-изчерпателно отговарят на въпроса ти а ще ти дадат и малко страничен поглед - при всички случаи провери на сайтовете на основните банки дали няма някаква промяна в тарифите /комисионните/ им за да не те изненадат.
Аватар
lio_gets
Мнения: 33
Регистриран на: Вто Авг 05, 2003 12:12 pm
Местоположение: Пловдив / Hull (Gatineau)
Обратна връзка:

Мнение от lio_gets »

Edno malko, no ne malovajno dopalnenie kam vsi4ko napisano po-gore. Balgarskata debitna karta ima dneven limit ot 200lv. koito vaji daje i v Canada. Osven tova sled edna tranzakcia sa neobhodimi 2 dni za obrabotvane na informaciata(da otide do balgarskata banka, da se taksuva i namali sumata vav smetkata). Taka 4e, 4ak na tretia den shte bade vazmojno novo teglene na pari. Da ne govorim, 4e pri vsiako edno teglene na tezi 200lv(ili ravnostoinostta im v saotvetnata valuta) i dvete banki si vzemat %. Taka 4e pomisli si dali si struva izobshto da polzvash tazi karta.
Mnogo po-dobro reshenie e VIZA ELECTRON. Tia sashto e debitna, no dnevnia limit e mnogo po-goliam, koeto ti pozvoliava da izteglish goliama suma navednaj.
Dano sam bil polezen:))))
Аватар
emyangels
Мнения: 724
Регистриран на: Нед Авг 31, 2003 8:38 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от emyangels »

Много благодаря за всички отговори!!! Дебитната карта е решение за част от парите като вид застраховка.
По принцип дневния лимит на теглене е 400 лева, а ако се активира услугата "теглене в чужбина" лимитът е по-висок, но ако някой се интересува точно колко е ще мога да кажа сумата утре.
MechoPuh

Мнение от MechoPuh »

Podoben vid karta ima smisal samo ako prenasiate mnogo goliama suma pari. Inache komisionnite sa ogromni. Ako tragvate s tsialo sastoianie (dai boje vseimu :wink: ) i vi e neobhodimo razreshenie ot BNB a na vas ne vi e mnogo komfortno s podobna protsedura :oops: togava hem parite sa si v BG hem sa s vas imojete da gi teglite po vsiako vreme...inache chekove ili bankov prevod po smetkata (na naikoi blizak ot BG kogato si ia otvorite tuka) izliza hiliadokratno po-evtino
Аватар
bgmontreal
Мнения: 5866
Регистриран на: Пон Фев 02, 2004 5:55 pm
Местоположение: blog.danielkatev.com
Обратна връзка:

Мнение от bgmontreal »

lio_gets написа:Edno malko, no ne malovajno dopalnenie kam vsi4ko napisano po-gore. Balgarskata debitna karta ima dneven limit ot 200lv. koito vaji daje i v Canada. Osven tova sled edna tranzakcia sa neobhodimi 2 dni za obrabotvane na informaciata(da otide do balgarskata banka, da se taksuva i namali sumata vav smetkata). Taka 4e, 4ak na tretia den shte bade vazmojno novo teglene na pari. Da ne govorim, 4e pri vsiako edno teglene na tezi 200lv(ili ravnostoinostta im v saotvetnata valuta) i dvete banki si vzemat %. Taka 4e pomisli si dali si struva izobshto da polzvash tazi karta.
Mnogo po-dobro reshenie e VIZA ELECTRON. Tia sashto e debitna, no dnevnia limit e mnogo po-goliam, koeto ti pozvoliava da izteglish goliama suma navednaj.
Dano sam bil polezen:))))
edno utochnenie VIZA ELECTRON moje da se polzwa samo ot avtomatite koito ia priemat, a te ne sa mnogo. Cirrus i Maestro sa pochti navsiakade.
http://www.facebook.com/dkatev" onclick="window.open(this.href);return false;
http://blog.danielkatev.com" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.bgmontreal.biz" onclick="window.open(this.href);return false;
Аватар
hullboy
Изгонен от форума
Мнения: 3315
Регистриран на: Сря Окт 29, 2003 4:17 pm
Местоположение: Ottawa, Canada

Debitna karta

Мнение от hullboy »

Zdraveite

Dokokoto razbiram vie tarsite udobstvo za prenasjaneto na blizo 10 000 CAD koito se iziskvat pri vlizane v Canada.
Na vas moze i da vi izglezda udobno da sa si v kartata ot BG, no ste vi dam edin link kadeto pise v kakvi finansovi instrumenti moze da badat tezi
( sredstva ) umisleno ne izpolzvam dumata pari ne e nuzno da sa v cash.

Tozi link e na Canadskata Emigrasia na kojato trjabva da pokazete pri poiskvane tezi sredsvta i tam pise slednoto

cash;
or
negotiable instruments in bearer form (for example: bankers' drafts, cheques, travellers' cheques, money orders.)


Az ne vizdam da pise debitna karta ot druga darzava, i otdelno se postavete na mjastoto na emigratsionia sluzitel. Kak ste go ubedite che v tazi karta ima tolkova sredstva, toi ne moze da vidi balansa.
Na mnogo ot tezi karti njama dori i ime. I da ima ne e dlazen da ja priznae sled kato ne e posochena v gornia spisak.

Horata zatova sa napisali , patnicheski chekove, bank draft, money orders, i drugi instrumenti za da se izbegne noseneto na cash.

http://www.cic.gc.ca/english/skilled/qual-4.html

Uspesen den

Robert ( finance expert )
Аватар
emyangels
Мнения: 724
Регистриран на: Нед Авг 31, 2003 8:38 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от emyangels »

Много благодаря за всичките отговори!!! Това, което ме интересуваше вече го разбрах!
Сега малко информация за тези, които ще си вадят пътнически чекове Американ Експрес в канадски долари от Хеброс: Днес посетихме офис Сердика в Партера на ЦУМ, където проведохме следния кратък разговор:
- Интересуваме се от условията за издаване на чекове Американ Експрес в канадски долари, бихте ли ни дали информация?
- Ами ние не издаваме такива в канадски долари.
- Напротив, би трябвало да издавате - написано е в сайта ви и освен това, познаваме хора, които вече са си взимали.
- Момент да проверя! ........... Ами да издават се в някои офиси, а в други не, ние не издаваме.
- А бихте ли казали в кои офиси да отидем?
- Ами не мога да ви кажа!!!
БЕЗ КОМЕНТАР!!!
Отидохме в Бизнес центъра на Хеброс, над Оазис, отстрани на ЦУМ. И пак проведохме същия разговор, но на малко по-високо ниво. След като нямаха конкретен отговор ни дадоха телефон, на който да се обадим следобед за информация.
Звъннахме в уговорения час и се оказа, че точно офис Сердика, в партера на ЦУМ, откъдето ни заявиха, че не издават такива чекове ги издавали!!! :lol: Свързаха ни с една много любезна служителка, която ни прие заявката по телефона. Издават се горе-долу в рамките на 2 работни дни след заявяването им.
Така, че ако попаднете на такива служители, просто си настоявайте за това, което вече знаете!!!
Аватар
lio_gets
Мнения: 33
Регистриран на: Вто Авг 05, 2003 12:12 pm
Местоположение: Пловдив / Hull (Gatineau)
Обратна връзка:

Мнение от lio_gets »

Ami zashto vi triabva nepremenno Hebros??? DSK i Hebros sa nai-skapanite banki i gorenapisanoto e porednoto dokazatelstvo za tova!
Az sa6to sam imal podobni problemi i s dvete banki. Tova e taka, za6toto tam rabotiat nekompetentni slujiteli/ki, nazna4eni nai-veroyatno s vrazki. Te daje i ne znayat kakvi uslugi predlaga bankata v koiato rabotiat i koeto e po-lo6o- ne pitat niakoi drug, koito znae.
Az li4no sam mnogo dovolen ot obslujvaneto v Parva Investicionna Banka. Ot na4aloto na procedurata, sled kato pridobih vpe4atlenia ot goreposo4enite dve banki, rabotia samo s tiah i sa mnogo otziv4ivi i koeto e po-vajno-razbirat si ot rabotata i obslujvat barzo bez da gubiat i vremeto na horata. Vsi4ki neobhodimi dokumenti i pari4ni tranzakcii gi praviat v ramkite na edin den. Niakoi moje bi shte kaje, 4e mi pla6tat za reklama, samo deto niama kak da stane. Prosto sam stra6no dovolen ot tiah.
A koito pak iska naka si blaska glavata s nekadarnicite ot DSK i Hebros i da obikalia ot edin ofis na drug!
Аватар
emyangels
Мнения: 724
Регистриран на: Нед Авг 31, 2003 8:38 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от emyangels »

Ами ако искаш да си вземеш американ експрес в канадски долари се налага да ползваш услугите именно на Хеброс!!! ЦКБ пък могат да издадат Томас Кук в канадски долари, но не съм проверила лично информацията!!! Всички останали банки предлагат пътнически чекове само в щатски долари и евро. Всеки си преценява в каква валута ще му бъде най-удобно, аз реших, че предпочитам канадските долари направо.
Иначе съм напълно съгласна и за Хеброс и за ДСК, че са на доста слабо ниво. Няма да цитирам и други подобни банки, но не са малко. Дано не ми се налага повече да им ползвам услугите!!!
Най-важното е, че ми свършиха работа в крайна сметка, а пък има и много съфорумци, които са останали доволни от услугите им, така, че може би ние сме попаднали на некомпетентен служител!!!
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Мнение от pumpy »

lio_gets написа:Ami zashto vi triabva nepremenno Hebros??? DSK i Hebros sa nai-skapanite banki i gorenapisanoto e porednoto dokazatelstvo za tova!
!
това е малко преувеличено. Хеброс е разкошна банка. След като смених няколко ( Булбанк, ОББ, БДСК ) последните почти 3 години ползвам услугите на Хеброс клон Раковски и се чувствам като у дома си. Може би само наскоро пуснатото интернет банкиране на Хеброс ме кара да се чувствам по-добре. А имам и пример за качествена услуга:
Купих си поименен чек от Хеброс в USD и тук го депозирах безплатно и ще си получа парите след 20 работни дни.
От Биохим също си купих поименен чек в CAD и тук обмяната му ще ми струва до 250 CAD, което както ви е ясно няма да стане и ще трябва да го пращам до БГ за анулиране и възстановяване на парите на каса там, а те ми трябват тук :? :? :?
Е всеки си преценява сам, но някоя незнаеща и навъсена служителка не е критерий за характеризиране на банката като цяло.
Аватар
St.Anger
Some Kind of Monster
Мнения: 712
Регистриран на: Нед Яну 04, 2004 11:26 am
Местоположение: Montreal

Мнение от St.Anger »

Az si kupih patni4eski 4ekove v CAD na American Express ot OBB Burgas! Dostaviha mi gi za 5 dni. T.e. NE SAMO Hebros izdavat 4ekove v CAD na Am. Express...V koiato i banka da otidete prosto govorete s niakoi po gramoten slujitel!
To Live Is To Die
Заключено