Кола: под наем, на изплащане или втора ръка?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Заключено
bateto
Мнения: 4226
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от bateto »

аз лично съм за смяна на колата на едни 3-4 години щото ти омръзва.така де ,като не можеш да смениш жената поне смени колата.в този смисъл лиза е по добрия вариант.винаги караш нещо ново и не му мислиш ще се счупе ли,гуми,акумолатори и др.заделяш 200-300 кинта от бюджета и си правиш кефа.обаче мен ме човъркат отвътре не тойотките и хондичките ,ами едни други коли дето като нови лиза им е 700-800д ,което даже и да ми е по кесията ми се струва доста безсмисленно да се прахосват такива пари след като ги няма баба ,дядо,вуйчо и братчедите да ма видят колко ми е пораснала работата .
та за да си начешя крастата съм склонен да мина на другия изгоден вариант и навместо да лизна някоя новородена п..а въшка за 300д. на месец да взема на изплащане едно 2 годишно ауди или волво за същите пари.поне ще карам истинска кола ,а не мечтата на всеки табарнак -онда сивик :D
отделно,като ми омръзне ще я продам дебело на някой маняк и ще си финансирам следващия модел. :wink:
dartcherniat
Мнения: 275
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 10:45 pm
Местоположение: Acer

Мнение от dartcherniat »

Val написа:Файненсинга е по-изгоден от лизинга само, ако възнамеряваш да караш колата поне 8-9 години. .
Незнам дали си проверила това , защото аз го проверих съвсем наскоро и не е така както казваш. По добре ако искаш нова да си я купиш изплащане за 5 примерно, вместо лизинг на 3 години. Специрлно правих изчислениязащото се чудих кое е по-добре. За тойота :
Yaris с 0 down payment и опоскан вариант : 510.25 за 3 години купена и 293.87 на лизинг. Сега смятаме разликата е 216.38x 36 = 7789.63 . Със сигурно ще я продадеш мин за 10500 , което е 2700 в полза на купуването. Ама да кажем 4е това е измъчен ватиант. При 5 години плащаш 332.82 на месец или разликата идва 2337 и я продаваш за 7-8000 . Така ,че забрави ги тия 8-9 годин. Изгода за лизинг имаш само ,ако имаш фирма защото е разход. Японските коли на 5 години са си напълно ОК.

Но иначе ,мойто мнение ,че най-добре е ако си вземеш кола примерно на 2-3 години и полсе я сменяш след 3. Сега хонда примерно имат много добра промоция за коли на старо - ако я вземеш на изплащане за 3 години лихвата е само 0.9 %.

Но като цяло , всичко е въпрос на избор.И хора , на които не им се занимава ,естесвено е да препочитат лизинг, но си излиза и най-скъпо ( освен ако нямаш фирма де).
"О, картофът е злочест зад желязната завеса.
Вадят го с ръка до днес враговете на прогреса.
А в нашия лагер го вадим с багер! " AT
bateto
Мнения: 4226
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от bateto »

да ти кажа само,че и фирмата не е спасение.това лиз и фирма е много общо понятие.да не навлизам в подробности от практиката,обаче решаваща дума при един одит имат данъчните дали да ти признаят лиза за разход или не .по мое мнение в по вечето случаи няма да ти го признаят ,ако не докажеш ,че точно с тая кола си вършил работа на фирмата.е сега ,ако за 5-6 години нямаш одит и си мислиш ,че всичко ти е ок ,щото го пише в закона е друга работа ,но рано или късно идва видовден. :wink:
Аватар
anxeli
Мнения: 3805
Регистриран на: Вто Ное 02, 2004 1:36 pm
Местоположение: TO

Мнение от anxeli »

Батето днес е прав даже и като е седнал :) !
Циганите - на Сатурн !
pamelaa
Мнения: 248
Регистриран на: Сря Ное 23, 2005 8:25 pm

Мнение от pamelaa »

Аз в момента търся кола за ходене на работа -т.е. максимално може да е орязана, защото си имаме голяма за возене на децата. Кое според вас е по-изгодно - нов Хундай за 10К - към 13К с такси ( има промоция) , нещо на лисинг - ама пак максимално евтино, голяма кола или СУВ на 3 г и под 100 000 км. или малка кола на 3 г и под 100 км , но и евтина - маь 6 к
Нещо такова маи питаше и аблоод
Аватар
Val
Мнения: 486
Регистриран на: Нед Авг 17, 2003 6:28 pm
Местоположение: Mississauga

Мнение от Val »

dartcherniat написа:
Val написа:Файненсинга е по-изгоден от лизинга само, ако възнамеряваш да караш колата поне 8-9 години. .
Незнам дали си проверила това , защото аз го проверих съвсем наскоро и не е така както казваш. По добре ако искаш нова да си я купиш изплащане за 5 примерно, вместо лизинг на 3 години. Специрлно правих изчислениязащото се чудих кое е по-добре. За тойота :
Yaris с 0 down payment и опоскан вариант : 510.25 за 3 години купена и 293.87 на лизинг. Сега смятаме разликата е 216.38x 36 = 7789.63 . Със сигурно ще я продадеш мин за 10500 , което е 2700 в полза на купуването. Ама да кажем 4е това е измъчен ватиант. При 5 години плащаш 332.82 на месец или разликата идва 2337 и я продаваш за 7-8000 . Така ,че забрави ги тия 8-9 годин. Изгода за лизинг имаш само ,ако имаш фирма защото е разход. Японските коли на 5 години са си напълно ОК.
dartcherniat, аз сметките съм си ги направила още преди години и съм ги обсъждала с хора, които са си купили или лийзвали нови коли, така че не са ми пресни.

Опитвам се да разбера твойте сметки, но нещо не успявам.
Доколкото разбирам, като сравниш 3 г. лизинг срещу 3 г. файненсинг, ти се получава, че малко по-малко че загубиш, ако продадеш колата на максимално изгодната цена. Няма да споря, аз това и казах - ПРИБЛИЗИТЕЛНО ще загубиш еднакво. Не забравяй, че за тия около $2000 долара, че имаш разходи при продажбата, ако продаваш сама, а ако е през дилършип, те ще си вземат добър процент от цената.

В общи линии, съгласна съм, че може в крайна сметка да си в плюс с някаква малка сума, но затова казах ПРИБЛИЗИТЕЛНО.

Обаче, отчети също и факта, че за сметка на този минимален плюс в продължение на 3 години месечно от семейния ти бюджет ще излизат $510 вместо $294. Ако това не те смущава, ок.

Що се отнася до сметката ти 3 г. лизинг срещу 5 г. файненсинг, тука, признавам, нищо не разбирам от сметките ти.

Според мен сметката е следната:

3г лизинг = 294*36 = 10,584
5г файненсинг = 18,019 (цената на Ярис)

Казваш, че след 5г. продаваш Яриса за 7-8000.
Значи: 18,019 - 8,000 = 10,019 си вътре.
Толкова, колкото си платила за 3 г. лизинг.

Всъщност, като си помисля, сравнението 3г. лизинг срещу 5г. файненсинг няма никакъв смисъл. Все едно сравняваме ябълки с портокали.

Ако пък става въпрос за 5г. лизинг, това е напълно безпредметно да го обсъждаме. Лизинг за повече от 3 години не си заслужава. Ако ще караш колата за по-дълго време, както казах, по-добре е да я купиш.
If you take your eyes off your goals, all you see is obstacles.
dartcherniat
Мнения: 275
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 10:45 pm
Местоположение: Acer

Мнение от dartcherniat »

Зависи колко далече ти е работата ,че при тая цена на бензина . Чесно казано, Хундай на старо не взимай ,че хем харчат много ( аесента специално за неговия размер гълта направо) , хем се и развалят . По-новите ( след 2004) уж са по-добре , поне според consumer reports. Наскроро купувах кола и тези репорти ги четох относно маките и евтините коли. Не знам до колко може да им се вярва, но според тях Тoyot -ите излизат ,най-евтини за подръжка и са добра кола за втора ръка. За лизинга и купуването на нова писах по горе. Цента си я държат и не е трудно после да я продадеш. едиствено отвътре толкоз скапана и евтина пласмаса ,че лошо ми става. Но не е болка в крайна сметка. За Honda Civic също има положителни отзиви, икономична е ,но е по-скъпа.


City Golf имат промоция в момента на лизинг $179/ месец за 48 месеца. Ама това е стартовата цена и кой знае какво още ще ти турият отгоре :

http://www.vw.ca/vwca/specialoffersregi ... QB,00.html

Hyndai казват 10 000 ама слагат интерес от 10.9% поне на сита така изглежда

http://www.hyundaiusa.com/financing/est ... mator.aspx


Ако искате просто по-евтина кола втора ръка гледайте и имате време гледаите тук : http://montreal.kijiji.ca/f-cars-vehicles-W0QQCatIdZ27

V
"О, картофът е злочест зад желязната завеса.
Вадят го с ръка до днес враговете на прогреса.
А в нашия лагер го вадим с багер! " AT
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от ablood »

Val написа:....защото при файненсинг към цената ти се добавя GST/PST върху цялата стойност на колата. При лизинг - не.
Пак не каза. Коя таксе не плащаш?

Идеята да карам Сивик, бил той лъскав и новичък не ме кефи. Още повече след макс година става "старият модел". А един сериозен автомобил трудно излиза на лизинг под $500-700.
Много съм далеч от идеята "важното е да вози". Ако прекарваш часове всеки ден в нея, колата трябва да ти е по сърце.

За сега продължавам на малко ползвани, луксозни возила.
dartcherniat
Мнения: 275
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 10:45 pm
Местоположение: Acer

Мнение от dartcherniat »

Едната сума я губиш в/у три години, а другата в/у 5. Та в крайна сметка на година е по- малко, базирах се на това че 5 годишна, кола е напълно Ок. И също така оставаш ,в крайна сметка с 7-8000 кеш ,които ако дадеш като downpayment ,за следващата нова кола , то ще плащаш вноските като за лизинг.
Исках да кажа , не е верно че има сметка да я купиш само ако я караш 8-9 годин , а че си насметка винаги . Колата губи 20-25 % от цената с излизането от дилара,след това тя пада доста по-бавно.Та предложената от мен 10 500 за 3 годишна Toyata не е хич максимална. Но наистина излизат повече пари , от семейсвото, ако нямаш средства и искаш нова кола, тогава лизинга е най-подходящия вариант Аз също мислех по едно време да взимам на лизинг.Как да е просто изкавам мнение.
Последно промяна от dartcherniat на Нед Май 04, 2008 9:56 pm, променено общо 3 пъти.
"О, картофът е злочест зад желязната завеса.
Вадят го с ръка до днес враговете на прогреса.
А в нашия лагер го вадим с багер! " AT
Аватар
Val
Мнения: 486
Регистриран на: Нед Авг 17, 2003 6:28 pm
Местоположение: Mississauga

Мнение от Val »

ablood написа:
Val написа:....защото при файненсинг към цената ти се добавя GST/PST върху цялата стойност на колата. При лизинг - не.
Пак не каза. Коя таксе не плащаш?

Идеята да карам Сивик, бил той лъскав и новичък не ме кефи. Още повече след макс година става "старият модел". А един сериозен автомобил трудно излиза на лизинг под $500-700.
Много съм далеч от идеята "важното е да вози". Ако прекарваш часове всеки ден в нея, колата трябва да ти е по сърце.

За сега продължавам на малко ползвани, луксозни возила.
Абе, човек, говорим за GST/PST (за Онтарио, или еквивалента за Квебек). Като купуваш кола, плащаш тия такси върху цялата сума на колата. Като лийзваш, плащаш само GST/PST на платените вноски.

И никой не ти казва да си вземаш Сивик. Вземи си голяма и луксозна кола. Верно, че не е под $500, но не виждам във въпроса ти да има условие колата да е без пари. :D
If you take your eyes off your goals, all you see is obstacles.
dartcherniat
Мнения: 275
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 10:45 pm
Местоположение: Acer

Мнение от dartcherniat »

ablood написа:За сега продължавам на малко ползвани, луксозни возила.
Не знам кои са ти луксозните, но да кажа,че Audi, също имат промоция за 2003-2007 Audi A4. Финенцинг за 48 months - 1.9 %.

Мен колите ми писват на 3 месец ,ама нема как ще я карам още 3 години и ще си зяпам Audito на картинка :)

http://www.audi.ca/audi/ca/en2/Certified_Audi.html
"О, картофът е злочест зад желязната завеса.
Вадят го с ръка до днес враговете на прогреса.
А в нашия лагер го вадим с багер! " AT
bateto
Мнения: 4226
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от bateto »

аблоуд погледни цените на волво s 40 след 2005 и ауди а4 след 2004.може нещо да ти хареса.
памела .проблемът ти е разрешим.обади ми се да ти харижа един 5 годишен фокус и само с/у 5500 получаваш супер икономична , надеждна и комфортна кола за класа си ,нещо по вече от разните хюндаи,кии и останалия хамерикански гарбич дето някой дилър ще ти наниже за същите пари. :wink:
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от ablood »

Защо ми говориш за Volvo S40, Audi A4 и Ford Focus. До сега писах за неприязънтта си към малките коли, а ти упоменаваш най-малките от съответните марки.
Никога няма да забравя една серия на Friends, в която използваха Focus-а като нарицателно.
Думата "харижа" ми хареса, само за какви $5500 споменаваш? :)
Качи се да покараш някой S300, Magnum, Maxima или подобно и ще разбереш какво лай.. всъщност караш, макар и ново. Не правя сравнение с някоя от луксозните марки. Там вече говорим за глезотии.
Аз кола си имам. Сменям я всяка година и никога не се блазня за "чисто новичка". Същият клас ще ми излиза 5-10 пъти по-скъпо годишно.
dartcherniat
Мнения: 275
Регистриран на: Вто Яну 11, 2005 10:45 pm
Местоположение: Acer

Мнение от dartcherniat »

ablood написа:Защо ми говориш за Volvo S40, Audi A4 и Ford Focus. .
То forda беше за Памела, както и Сивика, като предложение , ама кой да чете . Иначе разбрахме ,че само питаш , а не търсиш, а и че си много скромен :D
"О, картофът е злочест зад желязната завеса.
Вадят го с ръка до днес враговете на прогреса.
А в нашия лагер го вадим с багер! " AT
bateto
Мнения: 4226
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от bateto »

ама наистина не чете тоя човек.
къде набута фокуса с аудито.
въпрос на вкус ,аз пред максимата и камрито предпочитам спретнатата линия на s40 или бмв-м320
Заключено