Кола: под наем, на изплащане или втора ръка?

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Заключено
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Кола: под наем, на изплащане или втора ръка?

Мнение от ablood »

Кола: дали си струва човек да си вземе под наем или на изплащане. Кое ви е по важно - времето или спокойствието.
Или втора ръка? Няма скъпи месечни вноски, дебела застраховка и често миене. Не и трепериш, приемаш драскотините равнодушно и не се поболяваш ,когато някой приятел ти поиска ключовете. Но като се повреди?
miko
Мнения: 305
Регистриран на: Вто Дек 23, 2003 12:52 am
Местоположение: Montreal

Мнение от miko »

Всичко зависи колко ще я използваш.
За всеки ден - нова под наем и на 3 години сменяш.
pamelaa
Мнения: 248
Регистриран на: Сря Ное 23, 2005 8:25 pm

Мнение от pamelaa »

Виж, как постъпват местните, които са горе -долу на твоя доход и твоето семейно положение и с подобен стил на живот и няма да сгрешиш.
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от ablood »

А какво става на края на лизинговия период, когато при инспекцията открият няколко драскотини по броните и вратите, шлюпки от камъчета по предния капак, някой пукнат тас, изгорено от цигара в купето и подобни неща които се случват в ежедневието? Освен това за 3 години все ще прецакаш нещо по-серионзно, което иначе не би ти пречило. Не можеш да се разминеш с тези неща.
Не е изгодно да ползваш застраховка за такива дреболии, защото следващите години ще ти го изкарат през носа.
pamelaa
Мнения: 248
Регистриран на: Сря Ное 23, 2005 8:25 pm

Мнение от pamelaa »

Доплаща накрая или в края на всяка година ако си минал лимита от км - най- често 20-25 000. Зависи от договора. Общо взето лизигна не е изгоден за всеки.
Последно промяна от pamelaa на Съб Май 03, 2008 9:07 am, променено общо 1 път.
Аватар
Val
Мнения: 486
Регистриран на: Нед Авг 17, 2003 6:28 pm
Местоположение: Mississauga

Мнение от Val »

ablood, като връщаш колата след лийза, гледат само дали няма големи проблеми по купето в резултат на катастрофа. Тия, дето изброяваш, са нормално изхабяване на една кола и не само не им се впечатляват, ами са много приятно изненадани, ако им я върнеш в много добро състояние и ти дават отстъпка за следващата.
Не е изгодно да ползваш застраховка за такива дреболии, защото следващите години ще ти го изкарат през носа.
Тоя въпрос нещо не го разбирам. Като лийзваш, задължително е да застраховаш колата - нямаш избор. Но пък каква ще е тая застраховка дето ще покрива драскотини на бронята, не се сещам.
If you take your eyes off your goals, all you see is obstacles.
Аватар
Val
Мнения: 486
Регистриран на: Нед Авг 17, 2003 6:28 pm
Местоположение: Mississauga

Мнение от Val »

pamelaa написа:За всичко се плаща и доплаща. Освен изброеното от теб се доплаща накрая или всяка година и ако си минал лимита от км - най- често 20-25 000. Общо взето лизигна не е изгоден за всеки.
Е, има хора, на които не им пука колко им струва месечно колата, а е важно да карат винаги нова (например професиите им може да изискват да демонстрират просперитет, или карат прекалено много и лошо и за 4-5 г буквално унищожават колата, или пък просто за кеф).
pamelaa, и аз бях чувала такива страховити неща, но нямат нищо общо с истината. С моя мъж караме вторите си лийзнати коли вече. Едната от първите, като я връщахме, отзад имаше малко ударено на капака на багажника, плюс обелена боя на бронята. Не само, че не сме доплащали, ами в дилършипа бяха страхотно щастливи. Казаха, че рядко се случва да връщат колите в такова добро състояние. Това е за Тойота. Не знам за другите, но предполагам, че е подобно.
If you take your eyes off your goals, all you see is obstacles.
pamelaa
Мнения: 248
Регистриран на: Сря Ное 23, 2005 8:25 pm

Мнение от pamelaa »

За сериозно издрано ( като с ключ) и неоправено се плаща, за дупки от цигари също. За съвсем дреболии не искат доплащане. Зависи от договора до голяма степен. Aко имаш остатъчна стойност 10 К а върнеш кола с вид на 5 К много ясно че няма да ти се размине. За минат лимит от километри също се доплаща, а този лимит много лесно се минава- това е най-серизония скрит момент. Това за Монреал.
Общо взето за около 350$ месечно ( лизинг + застраховка) без даунпеимънт може да имаш скромна количка.
Hullman
Мнения: 649
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от Hullman »

Е, има хора, на които не им пука колко им струва месечно колата, а е важно да карат винаги нова (например професиите им може да изискват да демонстрират просперитет,
А ама има ли такива хора във форума? Които да имат такива професии които да изискват демонстрация на просперитет?
Аз не съм от тях, за другите не знам.:)

Нека сега Хълман да ви допълни защото Хълман само такива коли кара. Чисто нови на лизинг най много за 3 години.

Първо като купуваш колата ти дават заедно с документите една линийка тя е от луксозен дебел картон и служи за следното да мереиш с нея дължината на щетата.
Като връщаш колата драскотината не трябва да е по дълга от тази линиика която е дълга около 15 -20 см. Ако щетата е кръгла не трябва да бъде по голяма от 6 см радиус да кажем.

Искам да подчертая дебело че като връщаш колата ако ще подпишеш нов договор за лизинг за нови 3-4 години със същата марка кола тогава моментално си затварят очите за дербни щети дори по дълги и линийката. Ако обаче искаш да бягаш при други марки коли тогава си плащаш за щетите както казахме за тези с над определена дължина.

С километрите схемата е следната. Като видиш че си навъртял повече км. и ти остават да кажем още 5000 км до лимита може да идеш обратно при дилъра и да кажеш че вече тази кола ти е омръзнала. искаш нов модел и си готов да подпишеш нов договор с тях нищо че от този договор на колата която караш в момента остават още 6 месеца. Хората се съгласяват защото оставаш при тях, ще спечелят от лизинга на новата кола много повече от 500 - 1000 $ драскотини които те ще си оправят сами в сервиза и на тях не им струва 500 - 1000 $.
Съгласяват се защото иначе може да си промениш мнението и да идеш при конкурентите като свърши този договор след 6 месеца. Така се отърваваш от допълнително плащане за екстра км.
Сега ако навъртиш 75 000 км за една година което е лимита за 3 години може и да не стане този номер който съм описал.
Но ако си близо до лимита и остават още 6- 9 месеца никой не писка. Стискате си ръцете за новата кола и всички са доволни.:)
pamelaa
Мнения: 248
Регистриран на: Сря Ное 23, 2005 8:25 pm

Мнение от pamelaa »

Лизинга е супер, когато е разход на фирмата :wink: - спор няма.
Познавам и хора с 20-25К годиша заплата с коли на лизинг. Всеки си преценя на база на собствените си приоритети и доходи.
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Мнение от Marto »

miko написа:Всичко зависи колко ще я използваш.
За всеки ден - нова под наем и на 3 години сменяш.
Това е финансово самоубийство.

Спести си парички, и си купи една 2-годишна. Хем фасон, хем гаранцийка останала, хем някой идиот е поел удара от изгубените 10-тина бона. Кат почнеш да печелиш 30К на месец, тогава си купувай квот щеш.

Аман от нашенския манталитет!
bateto
Мнения: 4226
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от bateto »

аз съм за Марто.ако колата е от нисък клас до 15-20К лиза на нова май е за предпочитане ,но за средния 30-40К или по нагоре е май на изплащане 2 год. Ауди,Волво или Мерцедес дето някой е изял дървото от 15 хилки преди теб.плюс това ще караш истинска кола ,а не някоя корейска ,американска или японска таратайка :D
Аватар
ablood
Мнения: 10496
Регистриран на: Нед Авг 28, 2005 2:51 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от ablood »

Никога не съм ползвал автозастраховка в Канада, но един познат ползва миналата година $6000 за щети по апартамента си и тази година му вдигнаха застраховката с 40%. Тоест твърдо възнамеряват да не толерират такива нагляри. Опита се да си смени компанията - същата работа. Ползвали сте щета, цената е друга.
За това предпочитам да карам коли над 100 000 км. За една голяма кола те не са проблем (освен GM и KIA). Не ми дреме от солта, ако жена ми ме удари с неината или накой ме прасне с пазарска количка или врата. Даже и да се скапе тотално след една година, пак ще ми е 2-3 пъти по-евтино от нова кола подобен клас.
Виж ако си вземете малка кола на почти 200000 км неприятностите следват доста нагъсто. Рисковано решение ако ви трябва за работа.
Аватар
Marto
Мнения: 4042
Регистриран на: Вто Юни 28, 2005 5:24 am
Местоположение: Edmonton, AB

Мнение от Marto »

bateto написа:аз съм за Марто.ако колата е от нисък клас до 15-20К лиза на нова май е за предпочитане ,но за средния 30-40К или по нагоре е май на изплащане 2 год. Ауди,Волво или Мерцедес дето някой е изял дървото от 15 хилки преди теб.плюс това ще караш истинска кола ,а не някоя корейска ,американска или японска таратайка :D
Мда, батка...

2000г. си купих едно 1998 Камри за 10-тина хиляди долара с 30-тина К мили. В жабката намерих оригиналния ценоразпис -- 25К УСД. Сега, това беше в Щатите, и на един търг дето пускаха само кар дийлъри, ама бех с един авер. Човек ако знае къде и как да търси, много хубави работи може да намери. Продаваха и 2-годишни Лексуси таман излезли от лийз (ЕС 300) за 23-24 бона. Пак 50% под цената кат са били нови. Абе луда работа.

Е, като излезат новите Алфа Ромео 169 след година-две и додат да ги продават тука, може и да се изхвърля за една... ама тогава ще мога да си я позволя :)

Е, може и да постъпя разумно и да си зема едно 2-3 годишно Мазерати Куатропорте. :beer:
Аватар
Mani
Мнения: 360
Регистриран на: Пет Юли 02, 2004 3:35 am
Местоположение: Varna-Montreal
Обратна връзка:

Мнение от Mani »

За преминат лимит на километража си има решение. :lol:
Заключено