Не учете децата си да се държат каткто черните.

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Публикувай отговор
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Мнение от miteto »

mama_kenga написа:
miteto написа:Мен също не ме е еня колко години е живяла с Чичо Том. Казах какво са ни учили в училище, пък тебе ако са ти преподавали "чернокожи" и "африкан-американ" като на по-специална, тва е друга работа :lol:
Зависи много от училището, нали се сещаш. Моето беше елитно, за твоето - само мога да се досетя... :evil:
И в твоята "елитна" гимназия сигурно са ви учили че се казва "африкан-американ" - и тва някъде в началото на 90-те или края на 80-те :lol: Айде по-полека, още малко ше кажеш че никога не си била и пионерче и че вашите не са дошли от село ами от Париж :lol:
miteto
Модератор
Мнения: 11161
Регистриран на: Пон Юли 28, 2003 3:26 am
Местоположение: Toronto

Мнение от miteto »

poumpy написа:Жена ми има този проблем, защото нейния първи контакт с черни е бил в Куба, където черен е negro и е факт, че в Куба нямат избор на друга дума и хората не се обиждат, но това е в латино среда.....
Интересно, жена ти не е виждала негри в България?!? И второ, на испански има избор на друга дума и тя е "afroamericano", но се учи само в "елитните" гимназии :rotfl:
haimana
Мнения: 896
Регистриран на: Вто Дек 13, 2005 6:45 am
Местоположение: BC

Мнение от haimana »

Съгласен съм с Митето




http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D1% ... 0%B5%D1%86
Ситуацията в България и Русия значително се различава от Западна Европа и САЩ, доколкото хората от негроидната раса в винаги са били екзотика и дори проникването във втората половина на 20 век на значително количество африкански студенти и семейства не променя особено ситуацията. Думата „негър“ била неутрална и неоскърбителна и в значителна степен това положение се е запазило и понастоящем. Под влияние на еволюцията на тази дума в западноевропейските езици в българския и руския език също започва да се употребяват изразите „афроамериканец“ (преди това чисто етнографски термин за негрите в САЩ), „африканец“, „тъмнокож“, „чернокож“, при което последното може да звучи по-оскърбително, отколкото „негър“

Естествено, не мога да съм 100% сигурен, че информацията в Уикипедия е коректна, ама такива са ми спомените от малък :lol:
Аватар
Val
Мнения: 486
Регистриран на: Нед Авг 17, 2003 6:28 pm
Местоположение: Mississauga

Мнение от Val »

Не мога да ви разбера! Какво значение има в БГ какви думи се употребяват за черните и какъв смисъл се влага в тях???

Намираме се в Северна Америка. Вие като идвахте насам, не знаехте ли, че тук тая дума се възприема за обидна и НЕ БИВА да се употребява??? На коя планета живеете?

Или ви се иска само другите раси да се адаптират към местната култура, а за вас това не важи??

И аз, като poumpy, и моите деца също, като идвахме в Канада, специално дискутирахме това и никой от нас не си е позволил да употребява думата "негър" на тоя континент - дори вкъщи използваме думата "черен".

Ето, за тия дето все още не са в час:
Nigger is a pejorative term used to refer to dark-skinned people, mostly those of Black African ancestry. In modern times, in most contexts, it is considered a racial slur.
If you take your eyes off your goals, all you see is obstacles.
Smart Dust
Мнения: 926
Регистриран на: Вто Юли 17, 2007 6:43 pm
Местоположение: Canada

Мнение от Smart Dust »

Започнете да използвате заместители: печна, кюнец, снежинка....
Не използвайте маймуна защото и те я използват :-)
If SearchFor(shliokavica) then ShowMessage('Пиши на кирилица бе!!'#10#13'Няма да си вадя очите с тая шльокавица!!');
Аватар
7George
Мнения: 9670
Регистриран на: Съб Яну 21, 2006 12:42 pm
Местоположение: Calgary

Мнение от 7George »

"Черен" и "бял" въобще не са обидни понятия в Канада, щото самите хора от тия раси си викат така един на друг и не себе си, без да се обиждат, та е нещо прието и обичайно. Като си кажат примерно "The black power!" и израстват в собствените си очи. :lol: И повечето от тях наистина се вписват добре в цивилизацията. Проблемни са тези мюсюлманите, изпуснат се примерно, че не искат дъщеря им (а тя още в пелени) да живеела сред белите и като тях... (имат предвид определена прослойка бели); от тук до фундаментализма е много близко. Е, да си ходят откъдето са, като съберат доларите...

********
Шугар, що разправяш, че нямало животни в темата. Я виж по-нагоре - мургавите са нарязали оградата на зоопарка и хайваните тичат на свобода... :D А, и Антон трябва да го черпиш - купил ти е някакво пропърти в Торонто...
Последно промяна от 7George на Чет Апр 24, 2008 1:02 pm, променено общо 1 път.
pumpy
Мнения: 10244
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 2:47 pm

Мнение от pumpy »

miteto написа:... на испански има избор на друга дума и тя е "afroamericano", но се учи само в "елитните" гимназии :rotfl:
На испански няма как да кажеш черен по друг начин освен "негро", за това идеше реч, а не за афроамериканец и т.н.
А и Val e права - тази дума тук не се казва и точка - без разсъждения, зашото иначе 9 месеца извън училище....
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

poumpy написа:без разсъждения, зашото иначе 9 месеца извън училище....
3

наказанието е супер тъпо :shock:

... и по принцип мисленето ни различава от негрите :wink:
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Странджата
Мнения: 3606
Регистриран на: Вто Дек 12, 2006 10:00 pm
Местоположение: Хъшия

Мнение от Странджата »

Смарти , използват маймуна , ама на какъв език изречено , защото жена ми има една афро-колега и тя се казва ... Маймуна :oops:
Аватар
c200
Мнения: 2095
Регистриран на: Сря Юли 30, 2003 8:35 am

Мнение от c200 »

krimon написа: ... и по принцип мисленето ни различава от негрите :wink:
Можеш ли да го кажеш в лицето на някой от тях?
Имам много добри познати от Сенегал, Бенин, Хаити (двама) и Гвинея, мога да те представя ако искаш.
«Хотели как лучше, а получилось как всегда» - Виктор Степанович Черномырдин
Антон
Мнения: 103
Регистриран на: Сря Окт 01, 2003 2:25 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от Антон »

c200 написа:
krimon написа: ... и по принцип мисленето ни различава от негрите :wink:
Можеш ли да го кажеш в лицето на някой от тях?
Имам много добри познати от Сенегал, Бенин, Хаити (двама) и Гвинея, мога да те представя ако искаш.
Ей, лепилото, то само заради роднините вече целокупния форум ти съчувства, няма нужда да изтъкваш и познанствата си сега.
bateto
Мнения: 4226
Регистриран на: Пет Мар 02, 2018 3:48 pm

Мнение от bateto »

да не прозвучи расистки изказването ми ,но видя ли мъж китаец ми иде да му забия два шамара,ако ще и най свестният човек щото като цяло са много големи мизерници в отношението си към другите и страшно мразят и ненавиждат различните от тях ,та били те даже корейци и виетнамци.
другия индивид за който бих пуснал шамарената фабрика е негърска жена.от тоя индивид по мързеливо,нагло и просто не можеш срешна даже и в зоопарка..
всички останали са ок.
Sugarplum

Мнение от Sugarplum »

Антон написа:
c200 написа:
krimon написа: ... и по принцип мисленето ни различава от негрите :wink:
Можеш ли да го кажеш в лицето на някой от тях?
Имам много добри познати от Сенегал, Бенин, Хаити (двама) и Гвинея, мога да те представя ако искаш.
Ей, лепилото, то само заради роднините вече целокупния форум ти съчувства, няма нужда да изтъкваш и познанствата си сега.
Ей,дървото,още ли си в пети вагон или се издигна :D
Smart Dust
Мнения: 926
Регистриран на: Вто Юли 17, 2007 6:43 pm
Местоположение: Canada

Мнение от Smart Dust »

bateto написа:да не прозвучи расистки изказването ми ,но видя ли мъж китаец ми иде да му забия два шамара,ако ще и най свестният човек щото като цяло са много големи мизерници в отношението си към другите и страшно мразят и ненавиждат различните от тях ,та били те даже корейци и виетнамци.
другия индивид за който бих пуснал шамарената фабрика е негърска жена.от тоя индивид по мързеливо,нагло и просто не можеш срешна даже и в зоопарка..
всички останали са ок.
Ей Бате, веднъж да се съглася с теб :D
If SearchFor(shliokavica) then ShowMessage('Пиши на кирилица бе!!'#10#13'Няма да си вадя очите с тая шльокавица!!');
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

с200, това са научни факти - питай доктор МаЮ. Преди 2 дена каза по ТВ-то, че това го пише във всички учебници в университетите тук и не си го е измислил 8) Показа ги по новините :twisted:

Като етнограф мога само да го потвърдя. В Бг университетите и БАН 8) поддържат същото мнение.

.... и нямам желание да дискутирам с приятелите ти негри - ти и кенгата сте им на нивото - достататчно :wink:
Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за кефа на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че вече сме се квалифицирали да правим всичко от нищо. (KИ, 1881)
Публикувай отговор