културни особености българи - кебекуа

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

културни особености българи - кебекуа

Мнение от krimon »

Значи това е замислено да бъде полезна тема :)

Даваме просто примери:

Моят пример е, че когато ни боли гърло и сме болни, пием чай, топли напитки, алкохол (възрастните). Кебекуата, напротив, пият студени напитки, газирани! и бягат като дявол от топлите храни или напитки.

Къде е истината - кое лекува по-добре гърлото - топлото или студеното :roll:
alkaponbg
Мнения: 795
Регистриран на: Пон Апр 03, 2006 6:07 am
Местоположение: Montreal

Мнение от alkaponbg »

Топлото лекува, студеното успокоява...Кебекуатата не могат да чакат токова дълго да се излекуват те, па дьо стрес :lol:
Ако не опиташ, винаги ще съжаляваш...
И сега съжалавам...че не го направих по-рано :)
Smart Dust
Мнения: 926
Регистриран на: Вто Юли 17, 2007 6:43 pm
Местоположение: Canada

Re: културни особености българи - кебекуа

Мнение от Smart Dust »

krimon написа:Къде е истината - кое лекува по-добре гърлото - топлото или студеното :roll:
Чай с коняк, може и коняк с чай. Както ти харесва :-)
Топъл. :-)
If SearchFor(shliokavica) then ShowMessage('Пиши на кирилица бе!!'#10#13'Няма да си вадя очите с тая шльокавица!!');
Аватар
mice
Мнения: 267
Регистриран на: Пет Сеп 09, 2005 2:33 pm
Местоположение: Монреал

Мнение от mice »

Като ме боли гарлото, особено ако съм си лепнала някоя гнойна ангина, лекарката направо ми забранява да пия топли напитки, тя явно е минала квебекската школа :lol:
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

Друга особеност: ние, българите :D , пък и европейците, вечерят след 7 - 8 часа вечерта, тукашните в 5! Вие променихте ли си навиците - огладнявате ли към 5 часа вечерта :D
Smart Dust
Мнения: 926
Регистриран на: Вто Юли 17, 2007 6:43 pm
Местоположение: Canada

Мнение от Smart Dust »

Че то в 5 си е закуска това. Аз ям към 9-10 вечерта. :-)
If SearchFor(shliokavica) then ShowMessage('Пиши на кирилица бе!!'#10#13'Няма да си вадя очите с тая шльокавица!!');
Аватар
Lub0
Мнения: 6899
Регистриран на: Вто Авг 26, 2003 11:42 am
Местоположение: Sunnyvale Trailer Park, Nova Scotia
Обратна връзка:

Мнение от Lub0 »

И аз съм със следобедните закуски :)
Lub0 for President!
###############
"Геврек, геврек", викаха децата, без да знаят, че питката е смъртно ранена...
Аватар
analgin
.
Мнения: 2162
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 7:25 am

Мнение от analgin »

По традиция при завършване на училище кебекуатата подаряват на своите деца посещение в Париж, та ако имаш познати кебекари можеш да ги попиташ за това какви са били очакванията и какви са били разочарованията на децата им след това посещение.
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

Ами имам познати и то повече от 5 души, които са правили обиколка на Европа, като подарък след средното училище - това също е една особеност на кебекуата. Преди да започнат т.нар. живот - работа, създаване на семейство и по-сериозни ангажименти, отиват да видят какво е света 8) И не всички се разочароват, аз има две познати - едната се върна да живее в Париж, защото се влюби в един мъж, а другата се върна там да живее, защото си намери работа. Също така, по време на следването ми, ходих за един месец специализация в училището на Лувъра и с мен имаше три момичета - кебекуа, които за пръв път отиваха във Франция. Мога да ти кажа, че бяха зашеметени, а отношението към тях беше повече от уважително! Французите всъщност много обичат канадците :D и даже смятат кебекуата за такива! Познавам и няколко семейства франсета, на които мечтата им е да се заселят в Америка :roll:
Аватар
analgin
.
Мнения: 2162
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 7:25 am

Мнение от analgin »

Ние нямахме такива мечти, но работното предложение което получи жена ми беше подкрепено с добри цифрови измерения, та така и аз барабар с всичките икономически имигранти от България се озовах в Монреал :P
Аватар
krimon
гугуле
Мнения: 7159
Регистриран на: Вто Юли 29, 2003 9:56 am
Местоположение: GMA

Мнение от krimon »

хората имат различни подбуди и различна съдба, трудно се обобщава :? Аз познавам както готини франсета, така и готини кебекуа - обратното също е валидно. Същото нещо и с българите - като сме българи, това не означава задължително, че всички стават за общуване :P
Аватар
analgin
.
Мнения: 2162
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 7:25 am

Мнение от analgin »

В интерс на истината франсе-франсета са най-чипите хора които съм виждал в Монреал, много мразят да дават какъвто и да е бакшиш :idea:
Вчера, в офиса си говорих за това с момчето дето ни носи обяд и той беше много цветущ в обясненията си за тях :lol:
BonnyM

Мнение от BonnyM »

http://www.theglobeandmail.com/v5/conte ... Canadians/
Кликнете на първата снимка от ляво и ще чуете историята на тази французойка от Париж. Толкова и харесва в Париж че отишла направо в Юкон.:)
Може да чуете и историите на другите ако ви е интересно

А тук може да видите дедите на родените в Канада
http://www.theglobeandmail.com/v5/conte ... dredYears/
Натискайте бутона Next за да видите всички снимки.:)
tochica
Мнения: 1081
Регистриран на: Чет Авг 07, 2003 10:09 am
Местоположение: Mtl

Мнение от tochica »

аз мисля да се върна на темата
поради климатичните особености нядавам се , а не поради визуални предпочитания , галошите през зимата се смятат за нещо особенов канада , докато в бедна българия , с галоши съм виждала хора само на село .
даже и да вали из ведро , не мога да си представя хора в галоши с куфарчета в автобуса , по улиците и т .н .
пиенето на кафе по улиците ( по-скоро на кафява вода) , това като че ли повече за северна америка , за разлика от БГ където е по-скоро ритуал за около поне 30 мин .
а въпроса за вечерята , аз спазвам ритуала в 8 вечерта . :D
"искам да ми е интересно , иначе няма да играя "
карлсон , който живее на покрива .
Аватар
Kan_Tangra
Мнения: 5866
Регистриран на: Пет Апр 02, 2004 2:40 am
Местоположение: България

Мнение от Kan_Tangra »

е те тука може и да носят галошки, но си имат големи офиси с гардероби, дрехи и обувки, и като идат и се пременяват с лъскав чепик.
Докато в бг влачиш калните обувки из офиса.

Кафето има всякакви видове, еспресо има почти
навсякъде и не е скъпо. Лошото е, че винаги го правят прекалено силно.

А вечерята няма как да е в 5, ако работиш и после искаш да сготвиш нещо. Една от мойте приятелки кебекуа, докато ми наготви мръвките и става след 7 даже, и вече умирам от глад.
pumpy написа:
В момента на стола имам пациент по джапанки - ако щеш....
Температурата навън е минус 12 и вали сняг


ми той на две линии местния нейтив и по шнорхел може да ти седне на стола
Powered by bateto
Публикувай отговор