Взаимоотнишения : наемател - наемодател, без.....

Конкретни въпроси и проблеми от житието-битието в провинцията.
Аватар
Дякон Игнатий
Мнения: 1520
Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 4:47 am
Местоположение: DIX30,QC,CANADA

Взаимоотнишения : наемател - наемодател, без.....

Мнение от Дякон Игнатий »

...договор.
Моля, който знае или има опит в тази материя да сподели:
Как стой въпроса , ако договора за наем е изтекъл и не е подновен, дали има същата сила като все едно е преподписан.
Питането ми всъщност е :
Мога ли да напусна наетото от мен жилище ( и как става това), ако моя "бай" е изтекъл и не съм подписвал нов(в смисъл , че сега нямам актуален такъв)?
Благодаря за отговорите в аванс
НАПРАВИ НЕЩО ЗА РОДИНАТА-ЕМИГРИРАЙ
Аватар
filipne
Изгонен от форума
Мнения: 3360
Регистриран на: Съб Яну 31, 2004 12:10 am
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Мнение от filipne »

Notice of non-renewal of the lease by the tenant


Виж таблицата "Time limit for notice of non-renewal of the lease by the tenant " накрая на формуляра.
Аватар
Mark
Мнения: 1258
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:25 am

Re: Взаимоотнишения : наемател - наемодател, без.....

Мнение от Mark »

Дякон Игнатий написа:...договор.
...Как стой въпроса , ако договора за наем е изтекъл и не е подновен, дали има същата сила като все едно е преподписан.
Питането ми всъщност е :
Мога ли да напусна наетото от мен жилище ( и как става това), ако моя "бай" е изтекъл и не съм подписвал нов(в смисъл , че сега нямам актуален такъв)?
Благодаря за отговорите в аванс
Лоша ситуация - за да напуснеш жилището трябва да уведомиш в писмен вид собственика 3 месеца преди да е изтекъл договора. Ако е изтекъл а не си го уведомил, то договора се подновява автоматично (ако е с една година срок).

Начина да го напуснеш сега е да предложиш (желателно в писмен вид) на собственика - да си намери нови хора сам или ти да му предложиш хора.

След това следват един формуляр с данните на новите хора, той има 15 дни да оспори (с много сериозна причина), после идва един формуляр - договор между теб и новите хора и готово . Както казах в началото - лоша ситуация е това.

ето тук са формите : http://www.rdl.gouv.qc.ca/en/avis/avislocataire.asp

за френски, има линк http://www.rdl.gouv.qc.ca/fr/avis/avislocataire.asp

Тези два формуляра ти трябват ако поемеш този път :
Avis de cession de bail
Contrat de cession de bail

или на английски :
Notice to assign the lease
Assignment of lease agreement

Късмет !

ЗАВИСТTА "УБИВА" ТОЗИ КОЙТО Я ИЗПИТВА.
ЖИВОТЪТ Е ХУБАВ, НЕ СИ ГУБЕТЕ ВРЕМЕТО И НЕРВИТЕ А ПОТЪРСЕТЕ ХУБАВОТО И ЗА ВАС.
Аватар
Дякон Игнатий
Мнения: 1520
Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 4:47 am
Местоположение: DIX30,QC,CANADA

Re: Взаимоотнишения : наемател - наемодател, без.....

Мнение от Дякон Игнатий »

Mark написа:
Ако е изтекъл а не си го уведомил, то договора се подновява автоматично (ако е с една година срок).
Малко преди изтичането на договора го уведомих и попитах дали и кога ще има нов такъв.Но не в писмен вид.Не последва нищо оттогава. :? :? :?
НАПРАВИ НЕЩО ЗА РОДИНАТА-ЕМИГРИРАЙ
Linko
Напуснал форума
Мнения: 4846
Регистриран на: Вто Яну 13, 2004 3:36 pm
Местоположение: Montreal
Обратна връзка:

Re: Взаимоотнишения : наемател - наемодател, без.....

Мнение от Linko »

Дякон Игнатий написа:
Mark написа:
Ако е изтекъл а не си го уведомил, то договора се подновява автоматично (ако е с една година срок).
Малко преди изтичането на договора го уведомих и попитах дали и кога ще има нов такъв.Но не в писмен вид.Не последва нищо оттогава. :? :? :?
Колко "малко" преди да изтече договора го уведоми и за какво го уведоми собственика - че изтича договора или че напускаш жилището? И ако си го уведомил, че напускаш и той е дал устното си съгласие макар и уведомлението да не е било в законовия срок, ащо си още в жилището?
А на въпроса: "Кога ще има нов такъв?", отговара би бил или недоумяваща физиономия или "- Никога."

Прави са хората, Дяконе, нямаш друга възможност отсвен да си търсиш нови наематели, които да продължат договора ти. Собственика няма интерес да я свърши тая работа.
Il vaut mieux vivre avec des remords qu'avec des regrets!!
Аватар
analgin
.
Мнения: 2162
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 7:25 am

Re: Взаимоотнишения : наемател - наемодател, без.....

Мнение от analgin »

Linko написа:Прави са хората, Дяконе, нямаш друга възможност отсвен да си търсиш нови наематели, които да продължат договора ти. Собственика няма интерес да я свърши тая работа.
Отговорен пред собственика за плащането на наема ще си отново ТИ.
Внимавай какви хора ще избереш за съблета, защото преди 3 години съблетвах жилище на едни българи които след това се изнесоха като партизани от него и аз платих 3 наема вместо тях.
Отговорността за плащането на наема след съблет е изцяло твоя :idea: и собственика има 100% основание да си търси парите от теб.
ПП Тези хора на които съблетвах са активисти в бгканада и спокойно могат да вземат думата и да пуснат нова тема. " Как да прекараме този който ни съблетва жилище" защото темата за социала започва да става досадна, а и за новопристигналите които търсят полезна информация от рода как да минем метър ще е полезно :evil:
Аватар
anito
Мразим да мислим
Мнения: 2595
Регистриран на: Съб Юли 26, 2003 9:35 pm
Местоположение: Са

Re: Взаимоотнишения : наемател - наемодател, без.....

Мнение от anito »

analgin написа:
Linko написа:Прави са хората, Дяконе, нямаш друга възможност отсвен да си търсиш нови наематели, които да продължат договора ти. Собственика няма интерес да я свърши тая работа.
Отговорен пред собственика за плащането на наема ще си отново ТИ.
Внимавай какви хора ще избереш за съблета, защото преди 3 години съблетвах жилище на едни българи които след това се изнесоха като партизани от него и аз платих 3 наема вместо тях.
Отговорността за плащането на наема след съблет е изцяло твоя :idea: и собственика има 100% основание да си търси парите от теб.
ПП Тези хора на които съблетвах са активисти в бгканада и спокойно могат да вземат думата и да пуснат нова тема. " Как да прекараме този който ни съблетва жилище" защото темата за социала започва да става досадна, а и за новопристигналите които търсят полезна информация от рода как да минем метър ще е полезно :evil:
Да, такава опастност има, но тя е при тъй наречената форма на преотстъпване "сулюе" (ама е гот френски с кирилица :lol: ). По-добрият начин е "сесасион дьо бай". Там нямаш никаква отговорност след уречената дата. Само че в този случай ти си намираш последователя, тъй да се каже, а собственика го одобрява и може да не го одобри (най-вече заради кредитно досие). Обикновено искат 2 седмици за проверка на човека, преди да го одобрят.
Обичам да преча
Аватар
Дякон Игнатий
Мнения: 1520
Регистриран на: Вто Апр 20, 2004 4:47 am
Местоположение: DIX30,QC,CANADA

Мнение от Дякон Игнатий »

Изказвам благодарност към всички Ви.Много ми помогнахте.
НАПРАВИ НЕЩО ЗА РОДИНАТА-ЕМИГРИРАЙ
Аватар
Mark
Мнения: 1258
Регистриран на: Нед Юли 27, 2003 12:25 am

Re: Взаимоотнишения : наемател - наемодател, без.....

Мнение от Mark »

analgin написа:...
Отговорен пред собственика за плащането на наема ще си отново ТИ.
Внимавай какви хора ще избереш за съблета, защото преди 3 години съблетвах жилище на едни българи които след това се изнесоха като партизани от него и аз платих 3 наема вместо тях.
Отговорността за плащането на наема след съблет е изцяло твоя :idea: и собственика има 100% основание да си търси парите от теб....
Цялата отговорност от наемателя отпада в момента в които изтече 15 дневния срок от предаването на "Avis de cession de bail" (Notice to assign the lease) на собственика и той не откаже по някаква "сериозна" причина. След това се подписва "Contrat de cession de bail" или на английски "Assignment of lease agreement" и цялата отговорност за всичко е само на новите наематели.

ЗАВИСТTА "УБИВА" ТОЗИ КОЙТО Я ИЗПИТВА.
ЖИВОТЪТ Е ХУБАВ, НЕ СИ ГУБЕТЕ ВРЕМЕТО И НЕРВИТЕ А ПОТЪРСЕТЕ ХУБАВОТО И ЗА ВАС.
Omega3
Мнения: 1811
Регистриран на: Пон Май 21, 2007 3:14 pm
Местоположение: Bois des Filion

Мнение от Omega3 »

Mоже да използваШ и моят опит. Аз, след като изчетох всички правила за отстьпване на договор, реШих да се обадя на собственичката на блока и да и представя mоята ситуация. Жената се оказа норmален човек и ми да де вьзmожност да си удьлжа договора с един или 2 mесеца, по моя преценка.
Например, купуваШ кьШта и можеШ да се нанесеШ на 1 август. Но, договора ти изтича на 1 май. Не знаеШ какво да правиШ. Обаждайки се на собственика, с личен и лиубезен разговор, можеШ да си продьлжиШ договора с оШте 2 mесеца или пьк да го прекьснеШ преждевременно без да се наложи да се торmозиШ много.
Публикувай отговор