Дата и час: Пет Сеп 20, 2019 6:44 pm

Часовете са според зоната UTC - 5 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 125 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Юни 22, 2007 11:11 am 

Nadi a написа:
И на двама ви информацията не е точна.
Трябва да имате поне 2000 CAD осигурителен доход за последната 1г. преди излизане в отпуск по майчинство.
Общо имате право на max 50 платени седмици (зависи от избора на план), а след това - и на 20 неплатени.
Официална страница на Québec Parental Insurance Plan / Régime québécois d'assurance parentale: http://www.rqap.gouv.qc.ca/Index_en.asp

Само даа допълня - тази 1 година назад може да започне да се отброява когато бременността е на 26 седмици, т. е. 14 седмици преди термина. Това означава че и в майчинство можете да излезете 14 седмици преди термина. Освен това да допълня че и таткото има право на 5 седмици платен отпуск по бащинство, които може да вземе когато иска, до определена възраст на детето предполагам. Тези 2000 долара която майката трябва да е изработила трябва да ги е изработвала в определен минимален брой седмици. Седмиците в които трябва да е работила не са много, ама ги забравих, така че проверете си в сайта. Ако имате въпроси - обаждате им се, работят до 8 часа в делничните дни. Всичко става много бързо, с минимална бюрокрация, като молбата може да се подаде по Интернет и само им се изпраща един документ за стажа.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Юни 22, 2007 12:09 pm 
Аватар

ТЕГЛЕНЕ НА ПАРИ ОТ ДЕБИТНА КАРТА

Ако няма наблизо банкомат или сте превишили лимита (обикновено има лимит на тегленията с дебитна карта, без значение дали плащаш на касата, теглиш от банкомат или нареждаш някакви плащания. След това банката си прибира малка комисионна.) може да се изтеглят пари и в момента на плащане в повечето по-големи магазини за хранителни стоки, така с една транзакция хем си плащаш хем си теглиш. В момента на плащането казваш на касиера че искаш примерно 100$ в плюс и той ти ги дава от касата.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Юни 22, 2007 1:44 pm 
Зомби 2004
Зомби 2004
Аватар

dog написа:

Ако няма наблизо банкомат или сте превишили лимита (обикновено има лимит на тегленията с дебитна карта, без значение дали плащаш на касата, теглиш от банкомат или нареждаш някакви плащания. След това банката си прибира малка комисионна.) може да се изтеглят пари и в момента на плащане в повечето по-големи магазини за хранителни стоки, така с една транзакция хем си плащаш хем си теглиш. В момента на плащането казваш на касиера че искаш примерно 100$ в плюс и той ти ги дава от касата.

ha, ти това пробвал ли си го? Все си мисля че продавача яко ще се изцъкли на таз твойта молба :roll:

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Юни 22, 2007 1:54 pm 

sasho71 написа:
dog написа:

ha, ти това пробвал ли си го? Все си мисля че продавача яко ще се изцъкли на таз твойта молба :roll:

Това съм го пробвала веднъж, в един голям хранителен магазин - ИГА, и проработи. Никой не се изцъкли, платих си дреболийката която си бях взела само за да имам право да направя втората транзакция и си ми изтеглиха от картата сумата която поисках :lol:

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Юни 22, 2007 2:06 pm 

Във вашето квартално CLSC питате за телефона на Info-Santé ( на мен ми го дадоха направо върху лепенка за хладилника). Ако се колебаете дали състоянието е такова че изисква ходене на лекар, можете да се обадите там и медицинско лице след подробно разпитване ще може да ви каже дали се налага или не. Още по-интересно е че от там могат да ви препоръчат в коя точно клиника да отидете - къде има дежурен лекар, къде по-малко ще чакате, на мен са ми намирали дежурна клиника през уикенда и ми спестиха дълги часове чакане в спешното заради иначе не много сериозното заболяване.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Юни 22, 2007 2:14 pm 

survivor написа:
Ако се колебаете дали състоянието е такова че изисква ходене на лекар, можете да се обадите там и медицинско лице след подробно разпитване ще може да ви каже дали се налага или не.

Не е лошо да уточим, че такава услуга на български език за сега не се предлага. Така, че отново идва реч за голямата хитрина - Помогни си сам, че и системата да ти помогне.
Не идвайте в Канада с посредствени езикови умения защото няма да ви е лесно.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Юни 22, 2007 2:24 pm 
Съсел
Аватар

http://www.enfancefamille.org/fr/ - интернет страница на която можете да се запишете в списъка на чакащите за детска градина.

http://mfacf.mapanswer.com/localisateur/mfacf.main.do - тук можете да намерите кои са детските градини във вашия район.

Удариш на кухо, простакът звучи.

Радой Ралин

Последна промяна IRA на Пет Юни 22, 2007 6:36 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Юни 22, 2007 3:47 pm 
Зомби 2004
Зомби 2004
Аватар

survivor написа:
. Още по-интересно е че от там могат да ви препоръчат в коя точно клиника да отидете - къде има дежурен лекар, къде по-малко ще чакате...

това би трябвало да може и онлайн да се провери. Тук винаги може да се види коя болница какъв уейт лист има за определени процедури. Така може вместо 200 дена да чакаш 30 примерно.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Юни 22, 2007 3:49 pm 
Зомби 2004
Зомби 2004
Аватар

analgin написа:
survivor написа:
Ако се колебаете дали състоянието е такова че изисква ходене на лекар, можете да се обадите там и медицинско лице след подробно разпитване ще може да ви каже дали се налага или не.

Не е лошо да уточим, че такава услуга на български език за сега не се предлага...

За метрото в Торонто /ТТС/ има обслужване на поне 40 езика, естествено българския го нема :twisted:

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Юни 23, 2007 10:10 pm 
Аватар

survivor написа:
sasho71 написа:
dog написа:

Това съм го пробвала веднъж, в един голям хранителен магазин - ИГА, и проработи. Никой не се изцъкли, платих си дреболийката която си бях взела само за да имам право да направя втората транзакция и си ми изтеглиха от картата сумата която поисках :lol:

Може би в Торонто не става, но тук е Монреал все пак :lol:
Изпробвано лично в магазините Метро, Супер С, Ига, Бонанза и Макси.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Юни 24, 2007 9:21 am 

Разбира се,че става и в Торонто.Почти всички големи вериги имат тази услуга, нарича се cash back ,понякога я има дори на debit pin раd като изписана опция.няма значение какво купуваш,може да е само дъвка.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Юни 25, 2007 7:30 am 
Зомби 2004
Зомби 2004
Аватар

Nяма да е лошо да открием една такава тема и за Торонто.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Юни 25, 2007 11:05 am 
Аватар

Процедурата с парите се нарича "Cash back" и я има навсякъде!

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Юни 25, 2007 2:06 pm 
Аватар

Колкото по-бързо се отървем от начина на шофиране в България, толкова по-добре!

Знакът "СТОП" изисква колата да спре *напълно*.
Когато кръстовище е с повече от един стоп, първи тръгва този, който е пристигнал първи на кръстовището, т.е. не важи правилито за десностоящия;

Скорост - до 5-10 км над лимита в повечето случаи е ОК, аз лично не бих го пробвал обаче в "Училищна зона";

Където има знак "Не паркирай" - не паркирай! По тротоарите и зелените площи такъв знак няма, явно тук не е нужен;

Трябва да се внимава да не се влиза в лента, която в дадени часове е запазена за автобуси и таксита. Дори когато това е най-дясна лента, не може да се ползва за десен завой;

Обратен завой или въобще завой забранен със знак - йок!

Ляв завой през непрекъсната осева линия - голяма тояга!

Автобусите *винаги* имат предимство когато се включват в движението - шофьорите просто пускат ляв мигач и настъпват газта;

На кръстовищата и пешеходните пътеки пешеходците винаги са с предимство;

Може би най-важното: шофиране в нетрезво състояние - ако те хванат, жална ти майка!!! Само глобите са няколко хиляди, и това не е най-страшното...

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Юни 25, 2007 6:02 pm 

Е, аз поне намерих една много интересна за мен информация (от Ира), нещо за което не съм и подозирала че го има, че да питам за него. Други пък разбраха за услугата cash back. Така че за някои темата беше полезна. По-полезна ще бъде ако изчезнат общите коментари за Канада и уроците по правопис.

Върнете се в началото
 Профил  
Отговори с цитат  
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 125 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Следваща

Часовете са според зоната UTC - 5 часа [ DST ]